KONSPEKT DO LEKCJI INFORMATYKI.
I. METRYCZKA.
Prowadzący - Paweł Jakubczyk
Temat lekcji prowadzonej -Word - ciąg dalszy.
Klasa - 2E/2 i 2E/1.
Szkoła - V Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.
Czas trwania - 2*45 min.
Miejsce realizacji - pracownia informatyczna.
Data realizacji - 22.10.1999 r.
II. CELE LEKCJI.
Poziom wiadomości |
Poziom umiejętności |
||
Zapamiętanie wiadomości |
Rozumienie wiadomości |
Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych |
Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych |
|
|
|
|
ŚRODKI DYDAKTYCZNE.
Pracownia komputerowa wyposażona w 10 komputerów (2*386DX, 3*486DX, 4*586MMX, 1*Celeron 300), drukarka (nie działa), książka.
PRZEBIEG LEKCJI.
Zadania |
Warunki |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Skutki |
Sprawdzenie wiadomości z ostatniej lekcji. |
Uczniowie są przygotowani. |
Nauczyciel odpytuje uczniów z ostatniej lekcji. Pyta jak formatować tekst, tworzyć i modyfikować tabelę. |
Odpytywany uczeń odpowiada. |
Nauczyciel wie jaki jest stan wiedzy uczniów. |
Omówienie głównego celu lekcji. |
Uwaga i skupienie uczniów |
Dziś zajmiemy się edytorem tekstu Word w wersji 6.0 i 7.0. Na dzisiejszych zajęciach postaramy się utworzyć reklamę swojej firmy . Reklama ta powinna zawierać tekst, tabelę, obiekt typu WordArt, rysunek. Treść reklamy jest dowolna, przyzwoita. Każda reklama będzie oceniona, najlepsza praca będzie wydrukowana i powieszona w gablocie.
|
Uczniowie słuchają. |
Uczniowie wiedzą czym będą się zajmować na lekcji. |
Omówienie obiektów typu WordArt. |
Uczniowie słuchają i wykonują polecenia nauczyciela |
Zaczynamy redagować naszą reklamę. Ustawiamy kursor w miejscu, gdzie chcemy umieścić ozdobny napis. Wybieramy polecenie Wstaw a w nim Obiekt. Na liście Typ obiektu podświetlić pozycję Microsoft WordArt 2.0. Klikamy przycisk OK. lub naciskamy Enter. W okienku, które nam się pojawiło wpisujemy dużymi literami „Reklama firmy”. Po naciśnięciu przycisku Aktualizuj ekran napis zostanie przeniesiony do wydzielonego w dokumencie obszaru. Od tego momentu możemy zacząć wyszukiwanie odpowiadającej nam formy. Narzędzia do tego służące znajdują się w poleceniach menu Format. Najpierw nadajemy napisowi odpowiedni kształt klikając odpowiedni kwadracik. Następnie napis możemy zmieniać podobnie jak zwyczajny tekst przyciskami z paska narzędzi, na przykład rodzaj czy wielkość czcionki. Powrót do dokumentu następuje w wyniku kliknięcia w dowolnym punkcie poza wyodrębnionym obszarem redagowania napisu.
|
Uczniowie wykonują polecenia wydawane przez nauczyciela. |
Uczniowie potrafią obsługiwać obiekty typu WordArt. |
Omówienie wstawiania i modyfikacji rysunków. |
Uczniowie słuchają i wykonują polecenia nauczyciela. |
Teraz zajmiemy się rysunkiem. Ustawiamy kursor w miejscu, w którym chcemy wstawić rysunek. Wybieramy polecenie Wstaw a w nim Obiekt. Tutaj wybieramy nazwę Rysunek programu Microsoft Word i naciskamy Enter. W głównym oknie pojawia się dodatkowy pasek narzędzi umieszczony w dole ekranu. Jako przestrzeń rysunkową otrzymujemy czystą stronę, której rozmiary możemy ustalić poleceniem Plik a następnie Ustawienia strony lub zmieniając położenie marginesów za pomocą linijki. Ewentualne przejście do okna w którym jest otwarty dokument umożliwiają polecenia z menu Okna. Proszę uczniów o opisanie co zawiera pasek narzędzi do rysowania. Jeśli uczniowie nie wiedzą omawiam. Kolejno od lewej:
Aby powrócić do dokumentu należy kliknąć Zamknij rysunek w okienku o nazwie Rysunek. Możemy wykonany rysunek zmodyfikować. W tym celu z menu Widok wybieramy polecenie Paski narzędzi a następnie Rysowanie. Powoduje to przywołanie na ekran paska narzędzi do rysowania. |
Uczniowie słuchają i wykonują polecenia wydawane przez nauczyciela. |
Uczniowie potrafią wstawiać rysunki i modyfikować je. |
Omówienie samodzielnej pracy uczniów. |
Uczniowie zrozumieli tematy omawiane na lekcji. |
Proszę teraz zaprojektować swoja reklamę, a następnie wykonać ją. Jeżeli ktoś ma jakieś kłopoty, to proszę mnie zawołać. |
Uczniowie wykonują swoje reklamy. |
Uczniowie umieją samodzielnie stworzyć wieloelementowe dokumenty. |