1. Scenariusz lekcji problemowej: Czy temperatura ma wpływ na rozpuszczalność substancji w wodzie?
Cel ogólny lekcji: Wykazanie, że temperatura wpływa na proces rozpuszczania się substancji w wodzie.
Cele operacyjne i poziom wymagań - uczeń:
doświadczalnie bada rozpuszczanie się kilku substancji stałych w zimnej wodzie i ciepłej wodzie:
tłumaczy, jaki jest wpływ temperatury na rozpuszczalność substancji stałych w wodzie;
odczytuje rozpuszczalność substancji z wykresu rozpuszczalności;
korzystając z wykresu rozpuszczalności, oblicza rozpuszczalność danej substancji w dowolnej ilości wody w określonej temperaturze;
doświadczalnie bada rozpuszczanie się tlenku węgla(IV) w zimnej wodzie i ciepłej wodzi;
tłumaczy jakie znaczenie ma wpływ temperatury na rozpuszczalność tlenu dla organizmów żyjących w wodzie.
Metody nauczania: problemowa, doświadczalna.
Środki dydaktyczne:
Wykresy rozpuszczalności
wybranych substancji stałych w wodzie
tlenku węgla(IV) w wodzie
tlenu w wodzie
Doświadczenie 1.:
dwie zlewki, bagietka, cukier, zimna woda i ciepła woda - grupa I,
dwie zlewki, bagietka, sól kamienna, zimna woda i ciepła woda - grupa II,
dwie zlewki, bagietka, saletra potasowa, zimna woda i woda ciepła grupa I,
dwie zlewki, bagietka, siarczan(VI) miedzi(II), zimna woda i ciepła woda - grupa IV.
Uwaga: siarczan(VI) miedzi(II) jest substancją szkodliwa dla zdrowia, nie należy go dotykać palcami.
Wskazówka metodyczna: propozycja wykonania doświadczeń w grupach ma na celu zbadanie większej liczby substancji, przez co łatwiej będzie rozwiązać problem będący tematem lekcji.
Zakładamy, że uczniowie znają już pojęcia: roztwór nasycony i roztwór nienasycony.
Doświadczenie 2.: butelka z wodą gazowaną, krystalizator, ciepła woda.
Przebieg lekcji
Wytworzenie sytuacji problemowej
N. Zadaje uczniom pytanie:
Jakie czynniki przyspieszają rozpuszczanie się cukru w herbacie?
U. Odpowiadają (przewidywane odpowiedzi)
Cukier szybciej się rozpuszcza wówczas, gdy zamieszamy zawartość szklanki.
Cukier lepiej się rozpuszcza w gorącej herbacie.
N. Zadaje uczniom pytanie:
Czy zawsze substancje rozpuszczają się lepiej w ciepłej wodzie?
U. Odpowiadają (przewidywana odpowiedzi):
Chyba tak, w ciepłej wodzie substancje szybciej się rozpuszczają.
W ciepłej wodzie substancje rozpuszczają się nie tylko szybciej, ale w większej ilości.
Im wyższa temperatura wody, tym więcej danej substancji można w niej rozpuścić.
N. Zadaje uczniom pytanie:
Jak myślicie, jaki problem powinniśmy na dzisiejszej lekcji rozwiązać?
U. Odpowiadają (przewidywana odpowiedź):
Sformułowanie problemu:
Czy temperatura ma wpływ na rozpuszczalność substancji w wodzie?
3. Wysuwane hipotezy:
Temperatura wpływa na rozpuszczalność wszystkich substancji w wodzie.
Temperatura wpływa na rozpuszczalność niektórych substancji w wodzie.
4. Ustalenie planu weryfikacji hipotez:
N. zadaje uczniom pytanie:
W jaki sposób proponujecie sprawdzić, która z hipotez jest prawdziwa?
U. Odpowiadają (przewidywane odpowiedzi):
Należy wykonać doświadczenia, w których zbadamy rozpuszczanie się różnych substancji w wodzie.
Należy zbadać, czy w ciepłej wodzie rozpuści się więcej substancji niż w zimnej.
5. Weryfikacja hipotez
Proponuje wykonanie w grupach uczniowskich doświadczenia 1., w którym uczniowie zbadają rozpuszczanie się kilku substancji stałych:
Doświadczenie 1. Badanie rozpuszczalności w wodzie:
grupa I - cukru,
grupa II - soli kamiennej,
grupa III - saletry potasowej,
grupa (IV) - siarczanu(VI) miedzi(II).
Wykonanie: Do dwóch zlewek wlejcie po 50 cm3 wody: do jednej zlewki zimnej a do drugiej bardzo ciepłej. Następnie wsypcie do obu zlewek łyżeczkę substancji - grupa I cukru, grupa II soli, grupa III saletry potasowej, grupa IV siarczanu(VI) miedzi(II) i zamieszajcie.
Zaobserwujcie, czy substancja się rozpuściła, jeżeli tak, dodajcie znów łyżeczkę i ponownie zamieszajcie. Czynność powtarzajcie tak długo, aż badana substancja przestanie się rozpuszczać przynajmniej w jednej ze zlewek.
a) b)
c) d)
U. Zapisują obserwacje i wnioski:
Obserwacja:
grupa I: w zlewce z zimną wodą cukier przestał się rozpuszczać po dodaniu ok. 20 łyżeczek cukru. W ciepłej rozpuszczał się dalej.
grupa II: sól kamienna przestała się rozpuszczać w obu zlewkach po dodaniu ok. 4 łyżeczek.
grupa III: w zlewce z zimną wodą saletra potasowa przestała się rozpuszczać po dodaniu ok. 3 łyżeczek cukru. W ciepłej rozpuszczała się dalej.
grupa IV: w zlewce z zimną wodą siarczan(VI) miedzi(II) przestał się rozpuszczać po dodaniu ok. 2 łyżeczek tej substancji. W ciepłej rozpuszczał się dalej.
Wniosek: z doświadczenia wynika, że w wodzie o danej temperaturze można rozpuścić określoną ilość danej substancji. W ciepłej wodzie rozpuszcza się więcej cukru, więcej (saletry potasowej) i siarczanu(VI) miedzi(II) niż w zimnej wodzie. Temperatura wody nie wpływa na ilość rozpuszczanej w wodzie soli kamiennej.
N. Wyjaśnia, że słowo rozpuszczalność ma dwa znaczenia: jakościowe, które oznacza zjawisko rozpuszczania się substancji w wodzie i ilościowe, które oznacza określoną liczbę gramów danej substancji rozpuszczającą się w 100 g wody w danej temperaturze. Poleca zapisać to w zeszytach uczniowskich:
Rozpuszczalnością nazywamy liczbę gramów danej substancji, która rozpuszcza się w 100 gramach wody, dając roztwór nasycony w danej temperaturze.
N. Zapoznaje uczniów z wykresem rozpuszczalności, objaśnia w jaki sposób należy z niego korzystać i daje polecenie - zadanie, które jest rozwiązywane na tablicy i zapisywane w zeszytach uczniowskich.
Zadanie:
Korzystając z wykresu rozpuszczalności, obliczcie, ile gramów saletry potasowej rozpuści się w 400 g wody o temperaturze 20 ˚C, dając roztwór nasycony.
Rozwiązanie:
Z wykresu odczytujemy, że rozpuszczalność saletry potasowej w 20˚C wynosi 28 g.
Układamy proporcję: jeśli w 100 g wody rozpuszcza się 28 g saletry potasowej
to w 400 g wody rozpuszcza się x g saletry potasowej
28 g ∙ 400 g
stąd x = ----------- = 112 g
100 g
Odpowiedź: Aby otrzymać roztwór nasycony w temperaturze 20 ˚C, należy rozpuścić 112 g saletry potasowej w 400 g wody.
N. Poleca uczniom zbadanie rozpuszczalności w wodzie gazów. W tym celu proponuje wykonanie kolejnego doświadczenia, w którym uczniowie zbadają rozpuszczalność tlenku węgla(IV) w zimnej wodzie i ciepłej wodzie. Do doświadczenia można użyć wody gazowanej, która zawiera rozpuszczony tlenek węgla(V).
Doświadczenie 2. Badanie rozpuszczalności tlenku węgla(IV) w zimnej i ciepłej wodzie
Wykonanie:
Otwórzcie butelkę z wodą gazowaną., obejrzyjcie ją, a następnie wstawcie butelkę do naczynia, np. krystalizatora z ciepłą wodą. Zaobserwujcie zachodzące zmiany.
U. Zapisują obserwacje i wnioski:
Obserwacja: Po wstawieniu butelki z wodą gazowaną do ciepłej wody zaobserwowaliśmy wydzielanie się gazu - tlenku węgla(IV) z wody gazowanej.
Wniosek: Rozpuszczalność tlenku węgla(IV) w wodzie zależy od temperatury - w wyższej temperaturze jest ona mniejsza.
N. W oparciu o wykresy rozpuszczalności tlenku węgla(IV) i tlenu wyjaśnia, że rozpuszczalność gazów w wodzie wraz ze wzrostem temperatury maleje.
6. Podsumowanie - rozwiązanie problemu
N. Pyta uczniów, czy hipotezy okazały się słuszne..
U. Odpowiadają: Nasze hipotezy okazały się słuszne - temperatura ma wpływ na rozpuszczalność substancji w wodzie.
Na polecenie nauczyciela zapisują w zeszytach:
Temperatura wpływa na rozpuszczalność substancji w wodzie. Rozpuszczalność większości ciał stałych w wodzie wzrasta wraz ze wzrostem temperatury. Rozpuszczalność gazów w wodzie maleje wraz ze wzrostem temperatury.
|
7. Zadanie domowe:
Korzystając z wykresu rozpuszczalności, oblicz, ile gramów siarczanu(VI) miedzi(II) należy rozpuścić w 200 g wody, aby otrzymać roztwór nasycony w temperaturze 50 ˚C.
Zastanów się, jakie skutki dla życia organizmów wodnych ma malejąca wraz ze wzrostem temperatury rozpuszczalność tlenu w wodzie.