Marzena Rogulska
METODYCZNY PLAN LEKCJI
PRZEDMIOT: chemia
KLASA: III liceum
PODRĘCZNIK: Operon część III
TEMAT: Szybkość reakcji chemicznych. Wpływ katalizatora.
CELE OGÓLNE:
I POZNAWCZE: poznanie tematu, pojęć i danych definicji
II WYCHOWAWCZE: kształcenie aktywnego uczestnictwa w lekcji, dyskutowania, wyciągania wniosków i posługiwania się zdobyta wiedzą
III PSYCHOMOTORYCZNE: rozwijanie logicznego myślenia
Część lekcji |
Zagadnienie |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Środki dydaktyczne |
Metody nauczania |
wstępna
powtorzenie
główna
Końcowa
Praca domowa
|
Co to jest reakcja chemiczna?
Jakie znamy rodzaje reakcji chemicznych?
Jakie parametry na nią wpływają?
Szybkość reakcji chemicznej
Wpływ katalizatora na szybkość reakcji chemicznej
Powtórzenie
|
Zadaje pytania na temat reakcji chemicznych
Pyta o ich rodzaje
i jak można je opisać, sugeruje, że warunki i otoczenie mają wpływ na zachodzące procesy
Podaje definicję szybkości reakcji
Na podstawie wcześniejszej dyskusji potwierdza domyślenia i wykonuje dane doświadczenia 1) wpływ temp. rozpuszczanie metalicznego cynku w kwasie solnym, jedna probówka zimna druga ogrzana nad palnikiem 2) wpływ stęż. powtarza doświadczenie lecz tym razem nie ogrzewa żadnej probówki lecz dobiera dwa różne stężenia kwasu
i ocenia wraz z uczniami wpływ temperatury i stężenia reagentów na szybkość reakcji, podaje równanie kinetyczne reakcji i regułę van `t Hoffa i zadaje przykładowe zadania
Nakierowuje i zaznajamia uczniów z pojęciami: kataliza, katalizator, inhibitor, autokataliza, energia aktywacji, kompleks aktywny
Podaje zastosowanie katalizatorów np. samochodowych
Wykonuje doświadczenie rozkładu wody utlenionej bez oraz z szczyptą tlenku manganu (IV) jako katalizatora
Zadaje kilka pytań dotyczących zagadnień omawianych na lekcji
Zadaje ewentualną pracę domową |
Odpowiadają na pytania na podstawie wiedzy z ubiegłych lat, własnych doświadczeń, posiadanego podręcznika
Wyjaśniają że reakcja to każdy proces, w wyniku którego następuje zrywanie lub powstawanie nowych wiązań chemicznych,
Domyślają się że ze względu na stany skupienia reakcje mogą zachodzić w różnych fazach i mogą zachodzić wolno lub szybko
i na podstawie logicznego myślenia twierdzą że temperatura i ciśnienie mogą mieć wpływ na przebieg reakcji i jej szybkość
Robi notatki w zeszycie
Obserwuje doświadczenia wykonywane przez nauczyciela, wyciąga i zapisuje wnioski,
Widzi i rozumie wpływ temp. i stęż. na szybkość reakcji, notuje, zna i rozumie wzór odpowiadający szybkości reakcji, rozwiązuje zadania dotyczące szybkości i stałej szybkości reakcji
Dyskutują na podstawie posiadanej wiedzy oraz poznaja pojęcia, zapisują je w zeszycie
Zostaje poinformowany o użyciu katalizatorów z życiu codziennym
Obserwują wydzielanie pęcherzyków w dwóch zlewkach i widzą wpływ tlenku który przyśpiesza rozkład H2O2
Odpowiada na pytania i utrwala wiedzę |
podręcznik
podręcznik, zeszyt
sprzęt i odczynniki laboratoryjne
podręcznik, zeszyt
podręcznik, zeszyt, sprzęt i odczynniki laboratoryjne
|
Słowno- naprowadzająca
Słowno - podająca
Słowno- naprowadzająca Słowno - podająca
Słowno - podająca
|
3