SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE III
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W świecie zwierząt
Temat dnia: Opowiadamy przygody psa Lampo - bohatera naszej lektury
UWAGA: Temat rozłożony na dwa dni.
Zapis w dzienniku: Swobodne wypowiedzi uczniów na temat przeczytanej książki Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”. Uzupełnienie metryczki książki. Opowiadanie przygód psa Lampo, tworzenie karty identyfikacyjnej na podstawie danych psa. Rozwiązywanie rebusów. Zaznaczanie symboli na mapie Włoch. Praca plastyczna - lepienie psa Lampo z plasteliny. Układanie planu wydarzeń. Pamięciowe dzielenie liczb typu: 800 : 4, 800 : 40, 800 : 400.
Cel ogólny: Zwiększenie zainteresowanie lekturą Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wypełni karty pracy;
wypowie się na temat przeczytanej lektury;
wypowie się na temat przyjaźni człowieka z psem;
opisze psa Lampo;
rozwiąże krzyżówkę i rebusy;
wyszuka odpowiednich fragmentów w książce;
ułoży plan wydarzeń;
uzupełni opowiadanie;
odpowie na pytania do quizu;
wykona psa Lampo z plasteliny;
pokoloruje obrazek psa;
opowie jedno wydarzenie z życia psa Lampo;
uzupełni mapę Włoch symbolami;
podzieli w myślach.
Metody:
podająca: rozmowa, ustne opowiadanie przygód psa Lampo;
praktyczna: zaznaczanie liter w wyrazach, wyszukiwanie fragmentów tekstu, uzupełnianie kart pracy, uzupełnianie opowiadania z lukami, kolorowanie psa Lampo,;
problemowa: pisanie cech Lampo na promykach słońca, rozwiązanie rebusów i krzyżówki, wykreślanka, miniquiz, liczenie działań na iloraz w pamięci;
eksponująca: stworzenie wystawy z wykonanych prac plastycznych.
Formy:
zbiorowa,
grupowa;
indywidualna.
Środki dydaktyczne:
książka R. Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”;
ćwiczenia;
karty pracy przygotowane przez nauczyciela;
koło z żółtego brystolu i papierowe promienie słońca;
karteczki do podziału na grupy;
zabawa „Milczek”;
plastelina;
kredki.
Przebieg zajęć:
Wprowadzenie do tematu zajęć. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy.
Zaznacz w wyrazie tą literę, którą nakazuje ci postawiona przed nim liczba. Zaznaczone litery utworzą hasło.
1 - pomoc 2 - praca 3 - wrzos 4 - tory 5 - kolega 6 - pomidor 7 - przygoda 8 - uniwersytet |
1 - pies 2 - osa 3 - gra |
1 - laska 2 - wagon 3 - samochód 4 - stopa 5 - krajobraz |
HASŁO: …………………………………………………………………………
Uzupełnienie kart pracy s. 69, ćw. 1.
(na dywanie) Rozmowa dotycząca hodowli psów i przyjaźni z nimi. Nauczyciel zadaje pytania:
Po co hodujemy psy?
Jak powinna wyglądać opieka nad psem?
Czy psa można nazwa przyjacielem człowieka?
Co zyskuje człowiek na przyjaźni z psem? (czuje się bezpiecznie)
Co zyskuje pies na przyjaźni z człowiekiem? (opiekę)
Czego uczy nas ta lektura? ( przyjaźni ze zwierzętami)
(na dywanie) Swobodne wypowiedzi dzieci na temat przeczytanej lektury. Nauczyciel stymuluje dzieci zadając im pytania:
Gdzie toczy się akcja książki?
Jakie postacie w niej występują?
Które wydarzenie najbardziej cię wzruszyło?
Opowiedz o swoich wrażeniach dotyczących zakończenia książki.
(na dywanie) Nauczyciel rozdaje uczniom promyki słońca wycięte z brystolu. Zadaniem dzieci jest napisanie na nich jaki był pies Lampo. Kiedy już wszyscy zapiszą przychodzą na dywan. Na dywanie leży środek słońca. Zadaniem dzieci jest przeczytanie zdań lub wyrazów ze swojego promyka i dołączenie go do słoneczka.
Rozwiązywanie rebusów rozdanych przez nauczyciela.
|
A = O |
ZA
|
|
T = AD |
|
L = G |
|
W = B |
|
Wyszukiwanie w książce fragmentów dotyczących opisu psa Lampo i głośne ich odczytanie.
Rozdanie uczniom kart pracy przygotowanych przez nauczyciela. Wspólne rozwiązanie kart pracy mających na celu opisanie psa Lampo.
Uzupełnienie kart pracy s. 69, ćw. 3.
Układanie planu wydarzeń. Nauczyciel rozdaje uczniom ilustracje przedstawiające wydarzenia z lektury. Zadaniem dzieci jest ułożenie ich w kolejności wydarzeń.
Nadanie tytułów obrazkom.
Przyjazd Lampo do Marittimy.
Pierwsza wizyta Lampo w domu zawiadowcy.
Podróże psa do różnych miejscowości Włoch.
Sława psa w całym kraju.
Wypadek Lampo.
Pobyt w domu staruszków.
Ratowanie małej Adelle.
Śmierć Lampo.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Zadaniem dzieci jest uzupełnić brakujące wyrazy w opowiadaniu.
W pogodny letni dzień z pociągu na stacji …………….. wysiadł …………….. pasażer. Był to pies, który podbiegł do ……………… i zaczął się do niego łasic. Pies nazwany ………………… stał się wiernym towarzyszem zawiadowcy. Lubił ………………. W czasie jednej z podróży uległ wypadkowi. Zaopiekowali się nim …………………… Lampo tęsknił za opiekunem i ……………………. do niego. Okazało się, ze musi opuścić staję. Odwieziono go na …………………. do wujka zawiadowcy. Pies pokonując trudy podróży powrócił do Marittimy. Powitano go serdecznie. Jednak niedługo trwała radość. Lampo zginął pod kołami …………………., ratując życie małej …………………….
Nauczyciel rozdaje uczniom krzyżówki. Zadaniem dzieci jest ich uzupełnienie.
|
1. |
N |
A |
C |
Z |
E |
L |
N |
I |
K |
|
|
|
|
|
|
2. |
Z |
A |
W |
I |
A |
D |
O |
W |
C |
A |
|
|
|
|
|
|
3. |
L |
A |
M |
P |
O |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4. |
P |
O |
C |
I |
Ą |
G |
|
|
|
|
|
|
|
5. |
T |
O |
R |
Y |
|
|
|
|
|
|
|
6. |
P |
I |
O |
M |
B |
I |
N |
O |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7. |
R |
O |
B |
E |
R |
T |
O |
|
|
|
|
8. |
W |
Ł |
O |
C |
H |
Y |
|
|
|
|
|
|
9. |
S |
Y |
C |
Y |
L |
I |
A |
|
|
|
|
|
|
|
|
10. |
R |
E |
P |
O |
R |
T |
E |
R |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11. |
A |
M |
E |
R |
Y |
K |
A |
N |
I |
N |
12. |
K |
O |
L |
E |
J |
A |
R |
Z |
E |
|
|
|
|
|
Pytania:
1. Zwierzchnik ( dyrektor) zawiadowcy. (naczelnik)
2. Kieruje ruchem pociągów. (zawiadowca)
3. Imię bohatera książki. (Lampo)
4. Ulubiony środek lokomocji psa.
5. Miejsce śmierci Lampo.
6. Nazwa miejscowości, w której mieszkał zawiadowca.
7. Imię syna zawiadowcy.
8. Nazwa kraju - miejsca akcji.
9. Wyspa, na którą zawiadowca wysłał czworonożnego przyjaciela.
10. Umieścił zdjęcie psa w gazetach.
11. Chciał kupić psa za 500 dolarów.
12.Pomagali zawiadowcy w szukaniu Lampo.
Nauczyciel rozdaje uczniom ilustracje przedstawiającą psa Lampo. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie rysunku zgodnie z podanym kodem.
Podział dzieci na 4 grupy ze względu na kolor rozdanych karteczek.
Nauczyciel rozdaje grupom karteczki, na których jest zgromadzone słownictwo. Każda grupa losuje paski z wyrazami przygotowane przez nauczyciela, odgaduje , o jaką przygodę chodzi, opowiada ją i nadaje tytuł.
Grupa I: zatrzaśnięcie drzwi wagonu, strach psa, przeszywający ból, krzyk ludzi, zatrzymanie pociągu.
Grupa II: wieśniaczka pod krzakiem, złamana noga, opieka, długa choroba, wielki smutek psa.
Grupa III: tajemnica zawiadowcy, list do Palermo, męczące wyczekiwanie, powrót, prawdziwy przyjaciel.
Grupa IV: tęsknota dzieci, Adelle na stacji, gwizd lokomotywy, przeczucie zawiadowcy, tragedia, bohaterstwo psa.
Ocena uczniów, które opowiadanie najbardziej im się podobało.
Uzupełnienie kart pracy s. 69, ćw. 4 i s. 70 ćw. 5.
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy (mapa Włoch, symbole, opisy miasta). Zadaniem dzieci jest przyklejenie na mapę Włoch symboli związanych z danym miastem.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy zadaniem dzieci jest wykreślenie w diagramie wszystkich miast włoskich. Pozostałe litery utworzą pytanie: Dlaczego Lampo zginął?
Wykreśl w diagramie nazwy włoskich miast.
MARITTIMA, RZYM, GENUA, PIOMBINO, SALERNO, MESSYNA,
MEDIOLAN, PADWA, PALERMO, FERRARA, PALMI, SAPRI.
Pozostałe litery czytane kolejno, utworzą pytanie. Napisz na nie odpowiedź.
D |
L |
M |
A |
R |
I |
T |
T |
I |
M |
A |
A |
R |
Z |
Y |
M |
C |
G |
E |
N |
U |
A |
Z |
E |
P |
I |
O |
M |
B |
I |
N |
O |
S |
A |
L |
E |
R |
N |
O |
G |
M |
E |
S |
S |
Y |
N |
A |
O |
L |
M |
E |
D |
I |
O |
L |
A |
N |
A |
M |
P |
A |
D |
W |
A |
P |
P |
A |
L |
E |
R |
M |
O |
O |
F |
E |
R |
R |
A |
R |
A |
Z |
G |
P |
A |
L |
M |
I |
I |
N |
S |
A |
P |
R |
I |
Ą |
Ł |
Pytanie: Dlaczego Lampo zginął?
Odszukanie w lekturze fragmentu dotyczącego śmierci Lampo. Głośne odczytanie.
Miniquiz.
Ustalenie regulaminu konkursu.
Chcąc odpowiedzieć należy się zgłosić.
Zgłaszamy się dopiero po usłyszeniu pytania.
Odpowiedzieć może ta osoba, która pierwsza się zgłosi.
Za każdą prawidłową odpowiedź uczniowie dostają punkty.
Pytania do quizu:
Kto napisał opowiadanie „O psie, który jaździł koleją”?
W którym roku książka została napisana?
W jaki sposób Lampo przybył do Marittimy?
Jak zaczęła się przyjaźń z zawiadowcą?
Co oznacza Lampo w języku Włoskim?
Do kogo pies przywiązał się najbardziej?
Jak Lampo okazywał miłość i przywiązanie?
Jak wyglądał Lampo?
Dlaczego pies może być przyjacielem człowieka?
Dlaczego Lampo był niezwykłym psem?
Kto wymyślił imię dla psa?
Gdzie mieszka zawiadowca stacji Marittima?
Kto dbał o pożywienie dla psa na stacji Maritima?
Gdzie zawsze wracał Lampo?
Kto zajął się psem, gdy przytrzasnęły go drzwi pociągu?
Co zwykle robił zawiadowca, gdy spostrzegł, że psa nie ma na stacji?
Wymień przynajmniej trzy miasta, które odowiedził Lampo.
Kto jako pierwszy chciał kupić psa?
Gdzie został opisany pies?
W jakim celu do zawiadowcy przyjechał Amerykanin?
Po co wezwał zawiadowcę naczelnik kolei?
jak zachowywał się naczelnik?
Co ukrywał przed kolejarzami zawiadowca po rozmowie z naczelnikiem?
Czy Lampo zmienił swoje przyzwyczajenia w czasie pobytu na Sycylii?
Dlaczego lekarz weterynarii zaczął codziennie odwiedzać stację Marittima?
Czy naczelnik zmienił swój stosunek do psa?
Kiedy Lampo wykazał się największa intuicją i bohaterstwem?
Jakiej razy był Lampo?
W jaki sposób Lampo podróżował z zawiadowcą do Piombino?
Z jakim zwierzęciem zaprzyjaźnił się na stacji Lampo?
W jaki sposób Lampo pełnił służbę na stacji?
W jaki sposób Lampo „odprawiał” odjeżdżające pociągi?
Do jakiego miasta wybrał się Lampo, kiedy po raz pierwszy zniknął z Marittimy?
Kim był Amerykanin, który chciał kupić Lampo?
Jakiemu wypadkowi uległ Lampo w miejscowości Paola?
Wykonanie psa Lampo z plasteliny (ćwiczenia s. 73, ćw. 5).
MATEMATYKA
Zabawa „Milczek”.
Uzupełnienie kart pracy s. 61-62.
Praca domowa
na pierwszy dzień omawiania lektury
Naucz się czytać fragmentu książki, który jest według ciebie najciekawszy.
na drugi dzień omawiana lektury
Karty pracy s. 70, ćw. 6. (Napisz w zeszycie opowiadanie o wybranej przygodzie Lampo.)