SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W marcu jak w garncu
Temat dnia: Pierwsze zieleninki sadzimy do skrzynki
Zapis w dzienniku: Rozmowa na temat „Jak przyspieszyć przyjści wiosny?” - na podstawie wysłuchanych wierszy H. Zdzitowieckiej „Wiosna się zbliża” i M. Kwonackiej „Ogródek na oknie”. Dobieranie czasowników do podanych rzeczowników. Ćwiczenia w rozwijaniu zdań i uzulełnianiu ich wyrazami z „ó” wymiennym. Założenie klasowego odródka na oknie.
Cel ogólny:
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wysłucha wierszy;
rozszyfruje przeskakiwankę sylablwą;
zasadzi warzywa;
wypowie się na zadany temat;
wyszuka wyrazów w tekście;
wypełni karty pracy;
zastosuje w praktyce wiadomości dotyczące zmiękczeń.
Metody:
Podająca: rozmowa;
Praktyczna: sadzenie roślin, rozwiązanie przeskakiwanki, rozwiązywanie kart pracy;
Problemowa: wyszuka par wyrazów;
Eksponująca: stworzenie ogródka na oknie.
Formy:
indywidualna;
grupowa;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
4 paczki rzeżuchy;
2 cebule;
2 pietruszki;
4 doniczki;
ziemia;
wata;
podręczniki i ćwiczenia;
karty pracy przygotowane przez nauczyciela;
karteczki do podziału na grupy;
wyjaśnienie pojęć na kartkach.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel czyta wiersz Hanny Zdzitowskiej pt.: „Wiosna się zbliża”. Po przeczytaniu rozmowa z dziećmi na temat zmian zachodzących w przyrodzie na wiosnę.
Wyszukiwanie w tekście przeczytanego wiersza par wyrazów: rzeczownika z czasownikiem, np. czeczotki - świergotały, gile - gwiżdżą, słońce - świeci, śnieg - stopnieje. Wyszukane pary nauczyciel zapisuje na tablicy.
Nauczyciel rozdaje dzieciom przeskakiwanki sylablwe.. Zadaniem dzieci jest skreślenie co drugiej sylaby. Pozostałe sylaby utworzą temat zajęć: Pierwsze zieleninki sadzimy do skrzynki. Po rozwiązaniu przeskakiwanki przez dzieci nauczyciel zapisuje temat na tablicy. Zadaniem dzieci jest wklejenie kartki do zeszytu.
Przepisanie par wyrazów do zeszytu.
Odczytanie telegramu od Wiosny. Nauczyciel zadaje pytania:
Jaki okres teraz mamy? (przedwiośnie)
Czy wiecie co to znaczy przedwiośnie?
Którego dnia zaczyna się wiosna?
Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat: „Jak przyspieszyć przyjście wiosny?”
Wzorowe odczytanie przez nauczyciela wiersza Marii Kownackiej pt.: „Ogródek na oknie”. Rozmowa na jego temat:
W jaki sposób dzieci postanowiły przyspieszyć przyjście wiosny?
Co to są nowalijki? (nauczyciel zawiesza na tablicy wyjaśnienie pojęcia mowalijki)
Dlaczego hodujemy nowalijki?
Nauczyciel objaśnia pisownią zmiękczeń.
Zmiękczenie przez „i” piszemy przed samogłoską.
Zmiękczenie przez kreskę, np. „ć”, „ń”, „ś”, „ź”, „dź”, piszemy na końcu wyrazu i przed spółgłoską.
Nauczyciel rozdaje dzieciom tabelkę. Dzieci wklejają tabelkę do zeszytu w 3 linie i wspólnie z nauczycielem uzupełniają ja wyrazami z podręcznika s. 33, ćw. 5.
Spółgłoska miękka przed samogłoską |
Spółgłoska miękka przed inną spółgłoską |
Spółgłoska miękka na końcu wyrazu |
ciepło tęsknią nasiona wysiały |
bańka słońce ośmiu |
kiełkować dokuczać podlewać |
Dzieci otrzymują zestaw wyrazów, w którym zamiast kropki wpisują brakujące litery: "i", "ź", "ś", "ń", "dź".
Zabawa „Płyną łodzie z bananami”.
Wypełnianie kart pracy s. 69, ćw. 1, 2.
Podział dzieci na 4 grupy ze względu na rozdane ilustracje.
Zakładanie klasowego ogródka. Dzieci sieją:
Rzeżuchę - na wacie;
2 grupy pietruszkę - w ziemi;
2 grupy cebulę - w ziemi.
Stworzenie klasowego ogródka. Dzieci stawiają swoje roślinki na oknie w klasie. Nauczyciel zwraca uwagę, że roślinki muszą być podlewane, aby mogły urosnąć.