SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE I
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: Jestem uczestnikiem ruchu drogowego
Temat dnia: Co mówią znaki drogowe?
Zapis w dzienniku: Poznajemy wybrane znaki drogowe - ostrzegawcze, zakazu, nakazu i informacyjne. Przemienność dodawania - obliczenia wewnątrz drugiej dziesiątki. Rodzaje zdań. Spacer na najbliższe skrzyżowanie. Obserwacja ruchu ulicznego. Wpisywanie odpowiednich znaków przestankowych. Ćwiczenia z geometrii.
Cel ogólny: Zapoznanie z głównymi znakami drogowymi. Pogłębienie wiedzy dotyczącej geometrii.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
wypowie się na temat niektórych znaków drogowych;
rozwiąże zagadkę;
uzupełni karty pracy;
dopasuje znaki interpunkcyjne do zdań;
wypowie się na temat rodzajów zdań;
wykona zadania matematyczne stosując zasadę przemienności dodawania;
wyszuka odpowiedniej figury;
rozwiąże eliminatkę;
ułoży figurę z kapsli;
ułoży postać pajaca według instrukcji;
odszuka figury;
policzy ilość figur na obrazkach.
Metody:
podająca: rozmowa,
eksponująca: prezentacja znaków drogowych,
praktyczna: wypełnianie kart pracy, wyszukiwanie odpowiednich figur;
problemowa: rozwiązanie zagadki, dopasowanie znaków interpunkcyjnych do zdań, układanie.
Formy:
indywidualna;
grupowa.
Środki dydaktyczne:
podręczniki i ćwiczenia;
znaki drogowe;
zdania do powieszenia na tablicy;
kapsle;
medale „Tropiciel matematyki”;
litery do ułożenia hasła;
karty pracy przygotowane przez nauczyciela.
Przebieg zajęć:
Wspólne oglądanie znaków drogowych przyniesionych przez nauczyciela. Rozmowa na ich temat:
Czy wiecie, co oznaczają przedstawione tu znaki?
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że są znaki: informacyjne, zakazu, nakazu i ostrzegawcze.
Rozwiązanie zagadki.
Stoją na drodze na jednej nodze, ale to nie ptaki. Jak jeździć trzeba, nauczyć mogą drogowe … . (znaki)
Uzupełnianie kart pracy s. 79, ćw. 1, 2.
Nauczyciel zapisuje na tablicy zdania beż znaków interpunkcyjnych. Zadaniem dzieci jest dopasowanie znaków interpunkcyjnych da zdań.
Czy potrafisz przechodzić przez jezdnię?
Przechodzę ostrożnie przez jezdnię.
Przechodź ostrożnie przez jezdnie!
Rozmowa na temat rodzajów zdań.
Jakie znacie rodzaje zdań?
Kiedy się je stosuje?
Uzupełnienie kart pracy danych przez nauczyciela.
Dopasuj znaki do zdań.
|
|
Czy odwiedzisz mnie dzisiaj |
! |
Jutro idę do szkoły |
. |
Kup chleb |
? |
Czy mogę pożyczyć twój ołówek |
! |
Przyjdę dzisiaj do ciebie |
? |
Uważaj na drodze |
. |
Spacer na najbliższe skrzyżowanie. Obserwacja ruchu ulicznego. Dzieci przechodzą razem z nauczycielem przez skrzyżowanie. Zadaniem dzieci jest obserwacja znaków drogowych.
9. Swobodne wypowiedzi dzieci dotyczące odbutej wycieczki.
Przemienność dodawania. Obliczenia wewnątrz drugiej dziesiątki. Nauczyciel zapisuje na tablicy w tabelce przykłady działań. Dzieci podchodzą do tablicy i rozwiązują je. Po rozwiązaniu zadań dzieci powinny zauważyć, że mimo że składniki sumy są pozamieniane miejscami to wynik jest taki sam.
10 + 4 = 14 |
4 + 10 = 14 |
8 + 7 = 15 |
7 + 8 = 15 |
9 + 10 = 19 |
10 + 9 = 19 |
9 + 6 = 15 |
6 + 9 = 15 |
7 + 11 = 18 |
11 + 7 = 18 |
5 + 12 = 17 |
12 + 5 = 17 |
3 + 17 = 20 |
17 + 3 = 20 |
2 + 9 = 11 |
9 + 2 = 11 |
5 + 7 = 12 |
7 + 5 = 12 |
7 + 6 = 13 |
6 + 7 = 13 |
12 + 5 = 17 |
5 + 12 = 17 |
|
|
Uzupełnienie kart pracy s. 76, ćw. 1, 2.
(na dywanie) Nauczyciel rozmawia z dziećmi na temat figur geometrycznych.
Co to są figury geometryczne?
Jakie figury geometryczne znacie?
Jakie znacie przedmioty, które maja kształt:
koła;
trójkąta;
kwadratu;
prostokątu
Nauczyciel mówi, że dzisiaj dzieci wybiorą się na matematyczną przygodę, na końcu której zdobędą odznakę ,,TROPICIELA MATEMATYKI”. Muszą jednak zaliczyć poszczególne sprawności , które będą kluczem do końcowego hasła. Każde dziecko będzie po poprawnym rozwiązaniu ćwiczenia dostawało jedna literkę z hasła. Hasłem będzie: BRAWO
Nauczyciel rozdaje uczniom kartki. Zadaniem dzieci jest podpisanie tej kartki i przyklejanie na nią wszystkich zadań, które otrzyma od nauczyciela.
Karta pracy - ,,ELIMINATKA”. Każde dziecko otrzymuje kartę pracy , której polecenie brzmi: ,,eliminując co drugą literę, dowiesz się, jaką figurę musisz ułożyć z kapselków”.
K |
I |
W |
L |
A |
O |
D |
U |
R |
B |
A |
Z |
T |
Ł |
Po rozwiązaniu „Eliminatki” dzieci układają figurę geometryczna z kapselków.
Po tym ćwiczeniu dzieci otrzymują pierwsza literkę hasła: „B”.
"Kolorowy pajacyk" - dziecko wyciąga z koperty figury geometryczne i układa obrazek z figur wg instrukcji zawartej w wierszu.
Ułóż postać pajaca wedługi instrukcji z wiersza.
"Pajacyk"
Przedszkolaczek Jacek to majster nie lada
Popatrz jak sprawnie mozaikę układa
Jedno koło, jeden kwadrat, cztery prostokąty,
Głowa, brzuszek, ręce, nogi, kapelusz trójkątny
Trzeba jeszcze zrobić butki z prostokątów małych
No i proszę już pajacyk zrobiony jest cały.
Po tej czynności dzieci otrzymują druga literkę z hasła: „R”
Nauczyciel rozdaje dzieciom karty pracy. Zadaniem dzieci jest policzenie ile jest na każdym obrazku trójkątów.
Policz trójkąty.
Po tym ćwiczeniu uczniowie otrzymują od nauczyciela następną część hasła, czyli: „A”.
Zabawa: ,,Gdzie jest moja figura?”. W różnych miejscach sali umieszczone są różne figury. Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela także figurę. Zadaniem dzieci jest odnalezienie swojej figury i zatrzymanie się przy niej.
Po tej czynności dziecko otrzymują kolejna literę: W.
Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie w odpowiednim kolorze poszczególnych figur.
Pokoloruj figury. Kwadrat na czerwono, trójkąt na żółto, koło na zielono, a prostokąt na niebiesko.
Po tej czynności dzieci otrzymują kolejną literkę: O.
Układanie liter w jeden wyraz i przyklejenie na kartce pod wszystkimi zadaniami.
Nauczyciel wręcza dzieciom medale za aktywność.