Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 12.01.2009 - poniedziałek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Zbliża się Dzień Babci i Dziadka.
Temat dziennego ośrodka pracy: Opowieść o moim domu.
Czas zajęć: 4 x 45 minut
Cele ogólne:
Zwrócenie uwagi na wieloznaczność wyrazu "dom".
Wykształcenie pozytywnych uczuć w stosunku do najbliższych - umacnianie więzi rodzinnych.
Utrwalenie stosunków przestrzennych (przed, za).
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Kształcenie wyobraźni uczniów.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Doskonalenie sprawności manualnych.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Potrafi dostrzec wieloznaczność wyrazu "dom" .
Wypowiada się na temat utworu poetyckiego.
Umie konstruować zdania .
Wzbogaca swoje słownictwo.
Stara się w sposób estetyczny i interesujący przedstawić własną twórczość plastyczną.
Przepisuje tekst według wzoru.
Określa położenie przedmiotów - za, przed.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Metoda Dennisona.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, zaszyfrowane hasło, zagadki temtyczne, tekst z lukami, rozsypanka zdaniowa, ilustracje domów ludzi i zwierząt, plansza domu, karta pracy do zadań matematycznych, obrazek do kolorowania o tematyce dnia.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
Sprawdzenie pracy domowej.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.
Odgadnięcie hasła, które jest równocześnie tematem zajęć. Uczniowie, aby odczytać hasło muszą wykreślić powtarzającą się literę.
BBOBPBOWBBIBBEBŚBBĆB OB BMBBBOBIBMB BDBOBBMBUB
Zapisanie tematu w zeszycie.
Rozwiązanie zagadki utrwalających znajomość pokrewieństwa.
Babci córka, siostra mamy.
Jak ją nazywamy ? (ciocia)
Rozwiąż zagadkę taką:
Kto jest Twojego taty tatą ? (dziadziu)
Jaką nazwę damy,
mamie Twojej mamy ? (babcia)
Jak się zwracamy
do brata swojej mamy ?(wujek)
Rozmowa na temat poszczególnych członków rodziny ucznia.
Wyjaśnienie pojęcia DOM. Na podstawie ilustracji różnych domów ludzi i zwierząt.
Krótka rozmowa na temat charakterystycznych cech jesieni .
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
Redagowanie zdań na temat " Opowieść o moim domu"
- uczniowie uzupełniają tekst z lukami
Ustalenie cech wymarzonego domu jako ogniska rodzinnego - praca indywidualna. Uczniowie dostają rysunek domu na którym wypisane są różne określenia. Ich zadaniem jest wykreślić wyrazy, które mówią o tym czego nie chcą w swoim domu.
Ćwiczenia matematyczne:
Wskazywanie i kolorowanie elementów według słownego opisu nauczyciela, na podstawie ilustracji domku.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej - kolorowanie kredkami świecowymi obrazka o tematyce dnia.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.
Mój ..................... to miejsce, do którego chętnie ............................... . To nie tylko budynek, ale i ............................................. Panuje w nim ........................ i przyjazna atmosfera.
|
miłość dom rodzina wracam
|
Mój ..................... to miejsce, do którego chętnie ............................... . To nie tylko budynek, ale i ............................................. Panuje w nim ........................ i przyjazna atmosfera.
|
miłość dom rodzina wracam
|
Mój ..................... to miejsce, do którego chętnie ............................... . To nie tylko budynek, ale i ............................................. Panuje w nim ........................ i przyjazna atmosfera.
|
miłość dom rodzina wracam |


BBOBPBOWBBIBBEBŚBBĆB OB.
BMBBBOBIBMB BDBOBBMBUB
BBOBPBOWBBIBBEBŚBBĆB OB
BMBBBOBIBMB BDBOBBMBUB
BBOBPBOWBBIBBEBŚBBĆB OB
BMBBBOBIBMB BDBOBBMBUB