„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Górka
Posługiwanie się sprzętem i urządzeniami do prac
pomocniczych 913[01].Z1.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Krystyna Maj
mgr Andrzej Muż
Opracowanie redakcyjne:
mgr Barbara Górka
Konsultacja:
dr inż. Marek Krzemiński
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 913[01].Z1.03
„Posługiwanie się sprzętem i urządzeniami do prac pomocniczych”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Obsługa i konserwacja ręcznego sprzętu do utrzymania czystości
pomieszczeń
5.1.1. Ćwiczenia
11
11
5.2. Obsługa i konserwacja zmechanizowanego sprzętu do utrzymania czystości
pomieszczeń
5.2.1. Ćwiczenia
14
14
5.3. Urządzenia pralnicze
5.3.1. Ćwiczenia
17
17
5.4. Środki do prania
5.4.1. Ćwiczenia
19
19
5.5. Technika prania różnego rodzaju tkanin
5.5.1. Ćwiczenia
21
21
5.6. Urządzenia do transportu wewnętrznego
5.6.1. Ćwiczenia
23
23
5.7. Postępowanie z bagażem gości hotelowych
5.7.1. Ćwiczenia
27
27
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
29
7. Literatura
43
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi
hotelowej
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia oraz wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien nabyć podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Kształtowanie umiejętności powinno odbywać się przez wielokrotne powtarzanie oraz ich
utrwalanie, szczególnie takich, których realizacja sprawia uczniom największe trudności.
Wskazane jest stosowanie zasady stopniowania trudności.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc dla uczniów w realizacji programu jednostki modułowej przeznaczony jest
Poradnik dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie
z poradnika do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają
podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest zwrócenie uwagi na
następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować samodzielnie.
Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej umiejętności, jaką
uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu ze zrozumieniem,
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólną dyskusją z całą grupą uczniów,
podczas której opracowują odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
udzielać wyjaśnień,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu wiadomości spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien opanować nowe
umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o
sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole.
Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować lub
przeprowadzić ćwiczenia, które sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie
odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
Szczególnie ważna jest rola nauczyciela, gdyż od jego postawy oraz sposobu prowadzenia
zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń niezainteresowany materiałem
nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni umiejętności założonych
w programie jednostki modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak zwaną
„ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując program jednostki modułową powinien
zwracać uwagę na predyspozycje ucznia, większe uzdolnienia manualne, umiejętność
z rozwiązywania problemów,
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
programu całej jednostki modułowej, wyniki osiągnięte przez uczniów powinny stanowić
również podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego tę jednostkę
modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę możliwych do uzyskania
punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów.
Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pokaz,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Schemat układu jednostek modułowych
913[01].Z1
Prace w obiektach hotelowych
913[01].Z1.03
Posługiwanie się sprzętem
i urządzeniami do prac
pomocniczych
913[01].Z1.04
Wykonywanie prac porządkowych
w pomieszczeniach hotelowych
913[01].Z1.02
Organizowanie pracy
w obiektach hotelowych
913[01].Z1.01
Charakteryzowanie działalności
hotelarskiej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określać strukturę organizacyjną zakładu hotelarskiego,
−
określać strukturę organizacyjną hotelowego działu gastronomicznego,
−
określać zadania i obowiązki pracownika pomocniczego obsługi hotelowej,
−
określać zasady doboru narzędzi, sprzętu i innych materiałów do prac wykonywanych
w obiekcie hotelowym,
−
określać czynniki decydujące o prawidłowej organizacji pracy,
−
określać skutki niewłaściwej organizacji pracy,
−
podejmować współpracę w zespole,
−
określać zasady odpowiedzialności materialnej pracowników,
−
wykazywać się znajomością podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać ręczny i zmechanizowany sprzęt do utrzymania czystości pomieszczeń,
−
posłużyć się ręcznym sprzętem do utrzymania czystości pomieszczeń,
−
posłużyć się instrukcjami obsługi sprzętu i urządzeń,
−
obsłużyć zmechanizowany sprzęt do utrzymania czystości pomieszczeń,
−
rozróżnić urządzenia pralnicze,
−
dobrać środki do prania różnego rodzaju tkanin,
−
określić techniki prania,
−
rozróżnić środki transportu wewnętrznego w obiekcie hotelowym,
−
określić zasady transportu używanej bielizny hotelowej,
−
scharakteryzować zasady postępowania z bagażem gości hotelowych,
−
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
podczas obsługi urządzeń i sprzętu w obiektach hotelarskich.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
.........................................................
Modułowy program nauczania:
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01].
Moduł: Prace w obiektach hotelowych 913[01].Z1.
Jednostka modułowa:
Posługiwanie się sprzętem i urządzeniami do prac
pomocniczych 913[01].Z1.03.
Temat: Wykonywanie
czynności
porządkowych
z
zastosowaniem
urządzeń
mechanicznych.
Cel ogólny: Kształtowanie
umiejętności
wykonywania
czynności
związanych
z wykorzystaniem urządzeń mechanicznych do wykonywania czynności
porządkowych w hotelu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zastosować bezpieczny sposób posługiwania się wybranym sprzętem mechanicznym,
−
posłużyć się instrukcją obsług sprzętu,
−
dokonać bieżącej konserwacji użytkowanego sprzętu,
−
przygotować sprzęt mechaniczny do wykonania czynności porządkowych,
−
wykonać sprzątanie jednostki mieszkalnej za pomocą odpowiednich urządzeń,
−
zaprezentować efekt wykonanej pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
wyposażenie jednostki mieszkalnej,
−
sprzęt zmechanizowany przeznaczony do wykonania czynności sprzątania,
−
środki czystości,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
−
nauczyciel przeprowadza pokaz instruktażowy prezentujący zasady korzystania
z instrukcji obsługi oraz z sprzętu mechanicznego w czasie wykonywania czynności
sprzątania jednostki mieszkalnej,
−
nauczyciel przydziela czynności do wykonania przez uczniów,
−
nauczyciel nadzoruje przygotowanie uczniów do pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
5. Realizacja ćwiczenia:
−
nauczyciel wyjaśnia, że celem ćwiczenia jest nabycie umiejętności wykonywania
czynności porządkowych w jednostce mieszkalnej za pomocą sprzętu mechanicznego,
−
nauczyciel przypomina, że po etapie przygotowania sprzętu do pracy należy
przystąpić do czynności porządkowych w jednostce mieszkalnej,
−
uczniowie wykonują i prezentują wykonaną pracę (nauczyciel nadzoruje pracę
i udziela bieżącego instruktażu w razie potrzeby),
−
uczniowie dokonują bieżącej konserwacji sprzętu i porządkują stanowisko pracy.
Zakończenie zajęć
1. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
2. Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za lekcję.
Praca domowa
Zapoznaj się z instrukcją obsługi zamiatarki i wypisz, jakie czynności nienależycie
wykonane mogą spowodować uszkodzenie sprzętu lub inne sytuacje niebezpieczne.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
………………...........................
Modułowy program nauczania: Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01].
Moduł: Prace w obiektach hotelowych 913[01].Z1.
Jednostka modułowa:
Posługiwanie się sprzętem i urządzeniami do prac
pomocniczych 913[01].Z1.03.
Temat: Pranie, suszenie i prasowanie bielizny pościelowej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności prawidłowego prania bielizny hotelowej
.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
przygotować bieliznę do prania,
−
dobrać odpowiednie środki do prania,
−
w sposób bezpieczny użytkować sprzęt do prania, odplamiania, suszenia i prasowania
−
odplamić bieliznę,
−
ustalić program prania,
−
wysuszyć bieliznę,
−
wyprasować bieliznę,
−
zaprezentować efekt wykonanej pracy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
dyskusja,
−
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
bielizna pościelowa,
−
instrukcje obsługi urządzeń pralniczych,
−
urządzenia pralnicze,
−
środki do prania,
−
literatura zgodnie z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości do zajęć.
2. Podanie tematu lekcji, uświadomienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
Przygotowanie pościeli do prania:
–
nauczyciel, wspólnie z uczniami, wyjaśnia schemat prania bielizny pościelowej.
Instruktaż praktyczny prania i wykonanie ćwiczenia:
–
nauczyciel, pokazuje uczniom prawidłowy proces prania,
–
uczniowie wykonują czynności przedstawione przez nauczyciela,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zakończenie zajęć
1. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wyników pracy.
2. Uczniowie omawiają błędynajczęściej popełniane podczas prania.
3. Nauczyciel ocenia aktywność uczniów i dziękuje za lekcję.
Praca domowa
Opisz sposoby odplamiania najczęściej pojawiających się w różnych miejscach jednostki
mieszkalnej plam. Zapisz wyniki swojej pracy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Obsługa i konserwacja ręcznego sprzętu do utrzymania
czystości pomieszczeń
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj prezentację dotyczącą wybranej oferty producenta ręcznego sprzętu do
utrzymania czystości.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) zapoznać się z ofertami producentów ręcznego sprzętu do utrzymania czystości,
3) przygotować prezentację wybranej oferty,
4) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką,
−
rzutnik multimedialny do prezentacji,
−
przybory do pisania,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Podczas wycieczki do wybranego hotelu zapoznaj się z wyposażeniem wózka pokojowej
i sporządź jego opis.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) uważnie wysłuchać prezentacji sprzętu w hotelu,
3) zapoznać się z wyposażeniem wózka pokojowej,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
4) sporządzić opis wyposażenia wózka.
5) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
arkusz papieru,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Podczas wycieczki do wybranego hotelu, zapoznaj się ze sposobem przechowywania
i konserwacji sprzętu do utrzymania czystości w hotelu i sporządź na ten temat notatkę.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) uważnie wysłuchać prezentacji sprzętu w hotelu,
3) zapoznać się ze sposobem przechowywania i konserwacji sprzętu,
4) opisać sposoby przechowywania i konserwacji sprzętu,
5) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Dopasuj opis do ilustracji:
Wielofunkcyjny wózek hotelowy do pełnej obsługi hotelowej jest zbudowany na solidnej i sztywnej
platformie z dwoma kołami skrętnymi dla maksymalnej zwrotności. Posiada dwie szerokie i głębokie półki
oraz 3 wysuwane kuwety ułatwiające transport i przechowywanie akcesoriów oraz narzędzi pracy obsługi
pokojowej. Praktyczna osłona zawartości wózka zapewnia dyskrecję pracy serwisu hotelowego. Na
wyposażeniu wózka znajduje się jeden worek na pościel o pojemności 100L wraz ze składanym stelażem (po
złożeniu stelaża wózek ma długość 1100 mm).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
1 2 3
Rysunek do ćwiczenia 4
Wielofunkcyjny wózek hotelowy na pościel wyposażony jest w trzy wyjmowalne worki o pojemności 100L,
ułatwiające transport pościeli. Wózek można powiększyć o dwa dodatkowe worki na składanych stelażach
(2xSBA100) powiększające pojemność wózka do 500L.
Wielofunkcyjny wózek hotelowy do pełnej obsługi hotelowej wyposażony jest w trzy szerokie i głębokie półki
oraz 5 wysuwanych kuwet ułatwiających transport i przechowywanie akcesoriów oraz narzędzi pracy obsługi
pokojowej. Praktyczna osłona zawartości wózka zapewnia dyskrecję pracy serwisu sprzątającego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) zapoznać się z opisami wozów,
3) zapoznać się z ilustracjami,
4) połączyć opis wózka z jego ilustracją,
5) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne
−
przybory do pisania,
−
arkusz papieru,
−
zdjęcia wózków hotelach,
−
opisy wózków hotelowych,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Obsługa i konserwacja zmechanizowanego sprzętu do
utrzymania czystości pomieszczeń
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zapoznaj się z instrukcją obsługi odkurzacza, który stosuje się w pracach porządkowych
w hotelu i przedstaw na forum grupy zasady użytkowania tego sprzętu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania oraz instrukcję obsługi,
2) sporządzić notatkę,
3) zaprezentować zasady użytkowania sprzętu.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja obsługi wybranego odkurzacza
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj odkurzanie na sucho wybranego fragmentu wykładziny.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi odkurzacza i bieżącą konserwacją używanego sprzętu,
3) uporządkować stanowisko pracy,
4) przygotować urządzenie do pracy,
5) wykonać odkurzanie na sucho,
6) zaprezentować pracę na forum grupy
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Środki dydaktyczne:
−
wyposażenie jednostki mieszkalnej – wykładzina,
−
instrukcja obsługi odkurzacza,
−
odkurzacz,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj odkurzanie na mokro.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi odkurzacza,
3) wymienić czynności niezbędne podczas przygotowywania i obsługi sprzętu,
4) dokonać bieżącej konserwacji sprzętu,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) przygotować urządzenie do pracy,
7) wykonać odkurzanie na mokro,
8) zaprezentować pracę na forum grupy
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
–
wyposażenie jednostki mieszkalnej - wykładzina,
–
instrukcja obsługi odkurzacza,
–
odkurzacz,
–
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Zapoznaj się z kilkoma instrukcjami obsługi zamiatarek opisz skutki ich niewłaściwej
eksploatacji i przedstaw w postaci prezentacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) zapoznać się z instrukcjami obsługi zamiatarek,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
3) wynotować skutki niewłaściwej eksploatacji sprzętu,
4) przygotować prezentację,
5) zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
instrukcje obsługi zamiatarek,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Przygotuj porównanie tradycyjnych urządzeń do utrzymania czystości w łazienkach
hotelowych i urządzeń parowych, wykorzystywanych współcześnie w hotelach. Zaprezentuj
wady i zalety korzystania z różnych typów urządzeń.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania,
2) odszukać w Internecie ofertę producentów tradycyjnych urządzeń i urządzeń parowych,
3) wybrać informacje potrzebne do opracowania prezentacji,
4) przygotować prezentację,
5) przedstawić na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu i drukarką,
−
rzutnik multimedialny do prezentacji,
−
przybory do pisania,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Urządzenia pralnicze
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podczas wycieczki do wybranego hotelu zapoznaj się z węzłem pralniczym. Na podstawie
obserwacji przygotuj schemat ustawienia urządzeń pralniczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) zapoznać się z rozmieszczeniem urządzeń węzła pralniczego,
3) przygotować schemat zgodnie z poleceniem,
4) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj pranie bielizny hotelowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) zapoznać się instrukcją obsługi urządzenia pralniczego,
3) wypisać kolejność czynności przygotowawczych oraz podczas pracy urządzeń,
4) zapoznać się z zasadami bhp obowiązującymi w pralni hotelowej,
5) przetransportować bieliznę hotelową do pralni,
6) dokonać segregacji bielizny,
7) załadować pralkę zgodnie z instrukcją,
8) ustawić odpowiedni program prania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
9) po zakończeniu prania wyjąć bieliznę i przełożyć do suszarki.
10) wysuszyć bieliznę,
11) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje obsługi: urządzenia pralniczego, suszarki,
−
bielizna hotelowa,
−
wózek do transportu bielizny,
−
urządzenie pralnicze,
−
suszarka do bielizny,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj prasowanie upranej bielizny hotelowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się instrukcją obsługi magla lub prasowalnicy,
2) zapoznać się z zasadami bhp obowiązującymi w pralni hotelowej,
3) wysuszoną bieliznę uprasować lub zmaglować, zgodnie z instrukcją obsługi maszyny
i przepisami bhp,
4) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
pogadanka dydaktyczna,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje obsługi: magla lub prasowalnicy,
−
bielizna hotelowa,
−
wózek do transportu bielizny,
−
suszarka do bielizny,
−
magiel lub prasowalnica,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Środki do prania
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj tablicę dotyczącą najczęściej używanych środków do prania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z ofertami kilku wybranych producentów środków do prania,
2) zgromadzić materiały i przybory potrzebne do wykonania ćwiczenia,
3) sporządzić tabelę prezentującą zgromadzone informacje,
4) wykonać planszę,
5) zaprezentować wyniki pracy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z łączem internetowym,
−
przybory do pisania,
−
arkusz papieru,
–
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Sporządź listę środków do prania, niezbędnych do funkcjonowania pralni hotelowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiał nauczania,
2) wypisać wszystkie rodzaje środków do prania,
3) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Środki dydaktyczne:
−
wyniki z poprzedniego ćwiczenia,
−
arkusze papieru,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dobierz środki do prania i wykonaj pranie bielizny hotelowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) zapoznać się instrukcją obsługi urządzenia pralniczego,
3) zapoznać się z zasadami bhp obowiązującymi w pralni hotelowej,
4) przypomnieć kolejność czynności niezbędnych podczas prac przygotowawczych
i końcowych podczas prania i suszenia bielizny,
5) przetransportować bieliznę hotelową do pralni,
6) dokonać segregacji bielizny,
7) dobrać środki doprania,
8) załadować bieliznę, zamknąć drzwiczki pralki,
9) ustawić odpowiedni program prania,
10) wyjąć upraną bieliznę i przełożyć do suszarki,
11) wysuszyć bieliznę,
12) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje obsługi: urządzenia pralniczego, suszarki,
−
bielizna hotelowa,
−
środki do prania (koncentrat proszku, zmiękczacz włókien, odplamiacz),
−
wózek do transportu bielizny,
−
urządzenie pralnicze,
–
suszarka do bielizny,
–
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.5. Technika prania różnego rodzaju tkanin
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wypisz rodzaje materiałów, z których wykonana jest pościel hotelowa. Zastanów się
i napisz jaka technika prania jest wykorzystywana do prania pościeli hotelowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) wypisać rodzaje materiałów, z których wykonana jest bielizna pościelowa oraz
odpowiednie techniki prania,
3) zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka dydaktyczna,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
–
kartki papieru,
–
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Sporządź wykaz sposobów usuwania plam. Dobierz odpowiedni sposób usuwania
następujących plam:
−
plama z kawy na tapicerce krzesła,
−
plama z pomidorów na obrusie,
−
plama z atramentu na ręczniku,
−
tłusta plama na prześcieradle,
−
guma do żucia na dywanie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) określić rodzaj plamy,
3) zaproponować sposób usunięcia każdej z nich,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
4) sporządzić wykaz usuwania określonych plam,
5) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka dydaktyczna,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
arkusze papieru,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dobierz technikę prania, środki do prania i wykonaj pranie bielizny hotelowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) zapoznać się instrukcją obsługi urządzenia pralniczego,
3) zapoznać się z zasadami bhp obowiązującymi w pralni hotelowej,
4) dokonać bieżącej konserwacji urządzeń,
5) uporządkować stanowisko pracy,
6) przetransportować bieliznę hotelową do pralni,
7) dokonać segregacji bielizny,
8) dokonać odplamiania bielizny,
9) dobrać środki do prania,
10) dobrać odpowiednią technikę prania,
11) ustawić odpowiedni program prania,
12) wyjąć wypraną bieliznę i przełożyć do suszarki,
13) wysuszyć bieliznę,
14) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje obsługi: urządzenia pralniczego, suszarki,
−
bielizna hotelowa,
−
środki do prania (koncentrat proszku, zmiękczacz włókien, odplamiacz),
−
wózek do transportu bielizny,
−
urządzenie pralnicze,
−
suszarka do bielizny,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.6. Urządzenia do transportu wewnętrznego
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Odwiedź dowolnie wybrany hotel posiadający, co najmniej cztery kondygnacje.
Na podstawie obserwacji przygotuj opis i prezentację dotyczącą komunikacji pionowej
i poziomej w tym hotelu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) wybrać hotel, którego opisu będziesz dokonywał,
3) przygotować opis i prezentację zgodnie z poleceniem,
4) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z niezbędnym oprogramowaniem,
−
rzutnik multimedialny,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zapoznaj się z poniższymi ilustracjami i podpisz je wpisując nazwę środka komunikacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Rysunki do ćwiczenia 2
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) zapoznać się z ilustracjami,
3) wpisać rodzaje dźwigów na ilustracji,
4) zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka dydaktyczna,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
ilustracje ze zdjęciami dźwigów hotelowych,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wyszukaj w internetowych serwisach hotelowych przykłady zastosowania różnych
dźwigów osobowych i towarowych. Zaproponuj zmiany (dotychczasowych urządzeń
dźwigowych), jakich dokonałbyś w dowolnie wybranym hotelu w okolicy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał nauczania,
2) wyszukać przykłady różnych dźwigów w hotelach,
3) zapisać, które z odszukanych przykładów można by zastosować w wybranym hotelu,
4) zaprezentować pracę na forum grupy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
drukarka,
−
kartki papieru,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Zapoznaj się z instrukcją obsługi i przedstaw na forum grupy zasady korzystania
z dźwigu kelnerskiego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) wypisać zasady korzystania z dźwigu kelnerskiego,
3) zaprezentować pracę na forum grupy
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
kartki papieru,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Przygotuj prezentację dotyczącą udogodnień dla gości niepełnosprawnych, jakie powinny
być brane pod uwagę przy programowaniu ciągów komunikacji pionowej i poziomej
w hotelu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
2) wyszukać w Internecie hotele, w których istnieją już udogodnienia dla osób
niepełnosprawnych,
3) przygotować opis,
4) wykonać prezentację,
5) zaprezentować swoją pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z niezbędnym oprogramowaniem,
−
rzutnik multimedialny,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
5.7. Postępowanie z bagażem gości hotelowych
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Umieść bagaż na wózku hotelowym i dokonaj transportu bagażu do pokoju hotelowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) zapoznać się z elementami i zasadą działania wózka bagażowego, zwracając uwagę na
zasady postępowania z bagażem gości hotelowych,
3) umieścić bagaż na wózku ,
4) przetransportować bagaż do pokoju,
5) zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
przybory do pisania,
−
kartki papieru,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wypełnij kartę depozytową.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) zapoznać się z wzorami wypełnionej karty depozytowej,
3) wypełnić kartę depozytową,
5) zaprezentować pracę na forum grupy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
karta depozytowa,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przygotuj prezentację dotyczącą różnych wariantów funkcjonalnego układu bagażowni.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy materiału nauczania,
2) zapoznać się z zawartością portali internetowych dotyczących hotelowej bagażowni,
3) przygotować prezentacje,
4) zaprezentować pracę na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenie praktyczne,
−
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z łączem internetowym,
−
oprogramowanie do przygotowania prezentacji,
−
rzutnik multimedialny,
−
literatura zgodna z rozdziałem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się sprzętem
i urządzeniami do prac pomocniczych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 13, 14, 16, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 3, 7, 11,12, 14, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. a 5. d, 6. c, 7. c, 8. c, 9. b, 10. a, 11. d,
12. b, 13. c, 14. a, 15. c, 16. a, 17. c, 18. a, 19. a, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Sklasyfikować sprzęt do utrzymania
czystości
A
P
b
2
Zidentyfikować wyposażenie wózka
serwisowego
A
P
a
3
Scharakteryzować metodę bezkontaktową
sprzątania ręcznego
C
PP
b
4 Dopasować opis do ilustracji
B
P
a
5 Rozróżnić rodzaj sprzątania ręcznego
B
P
d
6
Zidentyfikować informacje znajdujące się
na karcie depozytowej
A
P
c
7
Dopasować narzędzie do metody
sprzątania
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
8
Scharakteryzować zalety współczesnego
profesjonalnego odkurzacza
C
PP
c
9 Dopasować opis do ilustracji
B
P
b
10 Dopasować opis do ilustracji
B
P
a
11 Zidentyfikować zastosowanie polerki
A
P
d
12 Rozpoznać wykonywane czynności
D
PP
b
13
Określić zasady użytkowania i konserwacji
sprzętu mechanicznego
D
PP
c
14
Określić asortyment rzeczy do prania
w hotelu
B
P
a
15
Rozpoznać metodę pielęgnacji
ekstrakcyjnej
D
PP
c
16 Rozróżnić rodzaje urządzeń pralniczych
B
P
a
17
Zanalizować zastosowanie stołu
defaszerskiego
D
PP
c
18
Wymienić obiekty zaliczane do
komunikacji poziomej
A
P
a
19 Rozpoznać rodzaj dźwigu
A
P
a
20 Dopasować opis do ilustracji
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
5. Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru, w tym:
– 14 z poziomu podstawowego,
– 6 z poziomu ponadpodstawowego.
Do każdego pytania dołączone są cztery możliwości. Tylko jedna jest prawdziwa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Nie masz obowiązku rozwiązywania zadań w kolejności podanej w teście. Możesz zacząć
od dowolnego, które dla Ciebie jest najłatwiejsze.
9. Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Sprzęt do utrzymania czystości w hotelu dzielimy na
a) zestawy do mycia i czyszczenia.
b) ręczny i zmechanizowany.
c) mopy płaskie i akrylowe.
d) wózki hotelowe i serwisowe.
2. Wyposażenie hotelowego wózka serwisowego to m.in.
a) produkty na powitanie (szampony, żele, balsamy, kubeczki itp.).
b) ulotki reklamowe.
c) zestawy naczyń.
d) sprzęt mechaniczny do naprawy drobnych usterek.
3. Metoda bezkontaktowa sprzątania ręcznego polega na
a) stosowaniu tylko mopów akrylowych.
b) maksymalnym ograniczaniu się kontaktu osoby sprzątającej z elementem myjącym
sprzętu.
c) wykonywaniu czynności przez urządzenia mechaniczne.
d) sprzątaniu ręcznego wykonywaniu przez firmę zewnętrzną.
4. Na zdjęciu przedstawiony jest
a) wózek serwisowy.
b) wózek bagażowy.
c) wózek kelnerski.
d) wózek uniwersalny.
5. Zamiatanie mopem akrylowym to
a) wykonanie efektu malowania.
b) ostatnia z czynności sprzątania.
c) proces pozwalający na równomierne nałożenie detergentu na powierzchnię.
d) zbieranie kurzu osiadłego na powierzchni posadzek.
6. Na rewersie karty depozytowej umieszcza się informacje dotyczące
a) rzeczy pozostawionej przez gościa w jednostce mieszkalnej .
b) upoważnienia innych osób do odebrania rzeczy z depozytu.
c) daty złożenia lub wydania depozytu.
d) numer przyznanej gościowi skrytki depozytowe.
7. W metodzie Twixer wykorzystuje się
a) mopy płaskie.
b) mopy akrylowe.
c) mopy dwustronne.
d) zamiatarki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
8. Profesjonalny odkurzacz jest zaprojektowany w taki sposób, że
a) chociaż jest głośny to doskonale usuwa plamy.
b) ma funkcję zamiatania.
c) można go całkowicie położyć, dzięki czemu dociera do powierzchni pod meblami bez
ich przesuwania.
d) jest bezprzewodowy.
9. Urządzenie na ilustracji to
a) zamiatarka.
b) odkurzacz centralny.
c) parowarka.
d) szorowarka.
10. Urządzenie na ilustracji to
a) zamiatarka.
b) odkurzacz centralny.
c) parowarka.
d) szorowarka.
11. Polerki to urządzenia do
a) zamiatania podłóg.
b) szorowania podłóg.
c) odsysania brudu z podłóg.
d) konserwacji podłóg.
12. Ilustracja prezentuje czynność wykonywaną w związku z
a) czyszczenie korytarzy.
b) mycie łazienki za pomocą urządzenia do czyszczenia parą.
c) czynność odkurzania.
d) konserwację odkurzacza.
13. Jedna z zasad użytkowania i konserwacji sprzętu mechanicznego zaleca
a) mycie maszyny pod bieżącym strumieniem wody.
b) konserwację smarem.
c) przechowywanie maszyn w suchych pomieszczeniach.
d) używanie dowolnych nierozcieńczonych środków do mycia.
14. Asortyment rzeczy do prania obejmuje
a) zmiany pościelowe, ręczniki, odzież gości hotelowych.
b) tylko odzież gości hotelowych.
c) wszystkie rodzaje bielizny oprócz odzieży roboczej personelu.
d) tylko odzież roboczą personelu.
15. Metoda pielęgnacji ekstrakcyjnej polega na
a) analizie posiadanych środków czystości.
b) nadążanie za aktualnymi trendami w stosowanych środkach czystości.
c) podawaniu przez odkurzacz środków chemicznych na wykładzinę, płukaniu
i zbieraniu ich.
d) stosowaniu mopa płaskiego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
16. Urządzenia pralnicze zwane pralnicami dzieli się na
a) zbiornikowe i bębnowe.
b) ręczne i mechaniczne.
c) czołowe i poziome.
d) wirnikowe, wibracyjne i mieszadłowe.
17. Stół detaszerski służy do
a) prasowania.
b) układania czystej bielizny.
c) wywabiania plam.
d) suszenia.
18. Do komunikacji poziomej zaliczamy
a) schody, dźwigi i podnośniki, zsypy śmieci, zrzuty brudnej bielizny.
b) korytarze, halle piętrowe, podesty, przejścia.
c) schody, halle piętrowe, podesty, przejścia .
d) korytarze, halle piętrowe, dźwigi i podnośniki.
19. Dźwigi gondolowe to dźwigi
a) osobowe.
b) potrawowe.
c) towarowe.
d) dla gości niepełnosprawnych.
20. Wózek na ilustracji służy do transportu
a) brudnej bielizny.
b) potraw.
c) bagaży.
d) pojemników z kuchni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Posługiwanie się sprzętem i urządzeniami do prac pomocniczych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Posługiwanie się sprzętem
i urządzeniami do prac pomocniczych”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 10, 14, 15, 16, 17, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. a, 4. a, 5. c, 6. c, 7. c, 8. a, 9. a 10. b, 11. a,
12. a, 13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. a, 18. b, 19. c, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Podać jakich urządzeń nie zaliczamy do
sprzętu ręcznego
A
P
b
2
Zidentyfikować wyposażenie wózka
serwisowego
A
P
a
3
Scharakteryzować narzędzie do zbierania
kurzu osiadłego na drobnej powierzchni
C
PP
a
4
Dopasować opis do ilustracji
B
P
a
5
Rozróżnić rodzaj sprzątania ręcznego
B
P
c
6
Dopasować narzędzie do metody sprzątania
B
P
c
7
Scharakteryzować zalety współczesnego
profesjonalnego odkurzacza
C
PP
c
8. Dopasować opis do ilustracji
B
P
a
9. Dopasować opis do ilustracji
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
10 Zidentyfikować zastosowanie szorowarki
A
P
b
11. Rozpoznać wykonywaną czynność
D
PP
a
12
Określić zasady użytkowania i konserwacji
sprzętu mechanicznego
D
PP
a
13
Rozróżnić jednostkę odniesienia w
pralnictwie hotelowym
B
P
a
14 Określić zastosowanie odsysacza pary
D
PP
c
15 Rozróżnić rodzaje urządzeń pralniczych
B
P
d
16 Określić zastosowanie warnika
D
PP
a
17
Wymienić obiekty zaliczane do komunikacji
pionowej
A
P
a
18 Rozpoznać opis rodzaju dźwigu
A
P
b
19 Dopasować opis do ilustracji
B
P
c
20
Zidentyfikować informacje znajdujące się na
karcie depozytowej
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij ewentualne wątpliwości.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
5. Test zawiera 20 zadań wielokrotnego wyboru, w tym:
– 14 z poziomu podstawowego,
– 6 z poziomu ponadpodstawowego.
Do każdego pytania dołączone są cztery możliwości. Tylko jedna jest prawdziwa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Nie masz obowiązku rozwiązywania zadań w kolejności podanej w teście. Możesz zacząć
od dowolnego, które dla Ciebie jest najłatwiejsze.
9. Przed wykonaniem każdego zadania przeczytaj bardzo uważnie polecenie.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Do sprzętu ręcznego przeznaczonego do sprzątania nie zaliczamy
a) zestawów do mycia i czyszczenia.
b) zamiatarek i odkurzaczy.
c) mopów płaskich i akrylowych.
d) wózków hotelowych i serwisowych.
2. Wyposażenie wózka serwisowego to m.in.
a) worek na śmieci i nieczystości zawieszony na wózku.
b) ulotki reklamowe.
c) zestawy naczyń.
d) sprzęt mechaniczny do naprawy drobnych usterek.
3. Do zbierania kurzu osiadłego na powierzchni
a) stosuje się mopy akrylowe.
b) stosuje się mopy obustronne.
c) wykorzystuje się czynności wykonywane są przez urządzenia mechaniczne.
d) stosuje się tylko mopy płaskie.
4. Na zdjęciu przedstawiony jest
a) wózek room service.
b) wózek bagażowy.
c) wózek kelnerski.
d) wózek uniwersalny.
5. Mycie mopem płaskim to
a) zapobieganie powstawaniu efektu malowania.
b) ostatnia z czynności sprzątania.
c) proces pozwalający na równomierne nałożenie detergentu na powierzchnię.
d) proces polerowania.
6. W metodzie spray wykorzystuje się
a) mopy płaskie.
b) mopy akrylowe.
c) specjalne mopy.
d) zamiatarki.
7. Profesjonalny odkurzacz jest zaprojektowany w taki sposób, że
a) chociaż jest głośny to doskonale usuwa plamy.
b) ma funkcję zamiatania.
c) zapewnia wysoki komfort odkurzania wykładzin dywanowych dzięki, m.in.:
wykorzystaniu jednego silnika dla napędu turbiny ssącej i szczotki.
d) jest bezprzewodowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
8. Urządzenie na ilustracji to
a) odkurzacz centralny.
b) zamiatarka.
c) parowarka.
d) szorowarka.
9. Urządzenie na ilustracji to
a) zamiatarka.
b) odkurzacz centralny.
c) parowarka.
d) odkurzacz.
10. Szorowarki to urządzenia do
a) zamiatania podłóg.
b) szorowania podłóg.
c) odsysania brudu z podłóg.
d) konserwacji podłóg.
11. Czynność wykonywana na ilustracji prezentuje
a) szorowanie korytarzy.
a) mycie łazienki za pomocą urządzenia do czyszczenia parą.
b) czynność odkurzania.
c) konserwację odkurzacza.
12. Jedna z zasad użytkowania i konserwacji sprzętu mechanicznego zaleca
a) podłączenie urządzeń tylko do źródeł prądu uziemionych zgodnie z obwiązującymi
przepisami
b) konserwację smarem.
c) mycie maszyny pod bieżącym strumieniem wody.
d) używanie dowolnych nierozcieńczonych środków do mycia.
13. Jako jednostkę odniesienia w pralnictwie hotelowym przyjmuje się
a) kilogram suchej bielizny.
b) kilogram mokrej bielizn.
c) wszystkie rodzaje mokrej bielizny oprócz odzieży roboczej personelu.
d) tylko kilogram mokrej odzieży roboczej personelu.
14. Odysacz pary służy do
a) analizy posiadanych środków czystości.
b) składania bielizny.
c) odsysania pary z wykładzin płyt pras do odzieży, stołów detaszerskich i innych
urządzeń.
d) znakowania bielizny.
15. Urządzenia pralnicze zbiornikowe dzieli się na
a) zbiornikowe i bębnowe.
b) ręczne i mechaniczne.
c) czołowe i poziome.
d) wirnikowe, wibracyjne i mieszadłowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
41
16. Warnik służy do
a) wstępnego gotowania mocno zabrudzonej bielizny.
b) układania czystej bielizny.
c) wywabiania plam.
d) suszenia.
17. Komunikacja pionowa to
e) schody, dźwigi i podnośniki, zsypy śmieci, zrzuty brudnej bielizny.
f) korytarze, halle piętrowe, podesty, przejścia.
g) schody, halle piętrowe, podesty, przejścia .
h) korytarze, halle piętrowe, dźwigi i podnośniki.
18. Dźwigi kelnerskie to dźwigi
a) osobowe.
b) potrawowe.
c) towarowe.
d) dla gości niepełnosprawnych.
19. Wózek na ilustracji służy do transportu
a) brudnej bielizny.
b) potraw.
c) bagaży.
d) pojemników z kuchni.
20. Na rewersie karty depozytowej umieszcza się informacje dotyczące
d) rzeczy pozostawionej przez gościa w jednostce mieszkalnej.
e) upoważnienia innych osób do odebrania rzeczy z depozytu.
f) daty złożenia lub wydania depozytu.
g) numer przyznanej gościowi skrytki depozytowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
42
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Posługiwanie się sprzętem i urządzeniami do prac pomocniczych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
43
7. LITERATURA
1. Adamowicz J., Wolak G.: Jak być hotelarzem. Krakowska Szkoła Hotelarska, Kraków
2003
2. Błądek Z.: Hotele – programowanie, projektowanie, wyposażenie. Palladium s.c.
Architekci Błądek, Manikowski, Poznań 2001
3. Mikuta B., Rawicka B., Świątkowska M.: Usługi hotelarsko-turystyczne. Format-AB.
Warszawa 2007
4. Milewska M., Włodarczyk B.: Hotelarstwo. Podstawowe wiadomości z zakresu
hotelarstwa. Wydawnictwo WSTH, Łódź 2005
5. Mitura M., Koniuszewska E.: Ekonomika i organizacja pracy w hotelarstwie. Centrum
Doradztwa i Informacji Difin sp. z o.o., Warszawa 2006
6. Oparka S., Nowicka T.: Organizacja i technika pracy w hotelarstwie. Polskie Zrzeszenie
Hoteli, Warszawa 2006
7. Piasta J.: Bagaż w hotelu – to się zdarza. www.hotelarze.pl
8. Wolak G. (red.): Organizacja pracy w hotelarstwie. Krakowska Szkoła Hotelarska,
Kraków 2006
9. Szostak
D.:
Podstawy
hotelarstwa.
Wydawnictwo
Naukowe
Uniwersytetu
Szczecińskiego, Szczecin 2004
10. Witkowski Cz.: Podstawy hotelarstwa cz. I. Wyższa Szkoła Ekonomiczna, Warszawa
1999
11. http://www.biust.pl/pranie/legenda_symboli_ostrzegawczych.htm
12. http:/www.ehotelarz.com
13. http://www.housekeepingchannel.com
14. http://hot-gastro.pl
15. http:/www.hotelarze.com.pl
16. http://www.karcher.pl
17. http://www.pramazut.com.pl
18. http://www.tonko.pl
19. http://www.vileda.pl
Czasopisma branżowe:
–
Hotelarz 2/2004
–
Świat Hoteli
–
Doradca Hotelarza
Literatura metodyczna:
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 2001
2. Niemiecko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP SA, Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „ŻAK”,
Warszawa 2003
4. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych, cz. I i II,
Instytut Technologii Eksploatacji, Radom 1999