„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Krzysztof Kacprzak
Małgorzata Kacprzak
Stosowanie przepisów prawa w działalności zawodowej
913[01].O1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Agata Giejbo
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Kacprzak
Konsultacja:
dr inż. Marek Krzemiński
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 913[01].O1.02
„Stosowanie przepisów prawa w działalności zawodowej”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Prawna ochrona pracy. Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Rodzaje umów o pracę
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Dokumenty związane z ubieganiem się o pracę. Dokumenty dotyczące
pracy zawodowej
16
5.5.1. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
32
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi
hotelowej.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien nabyć w wyniku realizacji
programu jednostki modułowej,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien nauczyć uczniów jak należy korzystać z poradnika do nich
adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
−
pytania sprawdzające mają określić poziom wiadomości niezbędnych do wykonania
ćwiczeń. W zależności od tematu uczniowie mogą samodzielne odpowiadać na pytania
lub wspólnie z całą grupą uczniów. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ nauczyciel
sterując dyskusją może sterować aktywnością wszystkich uczniów.
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować posiadaną
wiedzę oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dość obszerną propozycję
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne
możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym
szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez tego ucznia zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania i wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
danego rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy
i umiejętności ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując program jednostki modułowej
powinien zwracać uwagę na predyspozycje ucznia, manualne uzdolnienia manualne czy
umiejętności rozwiązywania problemów teoretycznych,
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
programu całej jednostki modułowej, wyniki osiągnięte przez uczniów powinny również
stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego program jednostki
modułowej. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę możliwych do zdobycia
punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od ilości uzyskanych punktów.
Nauczyciel może zastosować test własnego projektu oraz zaproponować własną skalę
ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces oceniania osiągnięć ucznia, aby
umożliwić mu maksymalne wykazanie swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczeń.
Schemat układu jednostek modułowych
913[01].O1.01
Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny
pracy, ochrony przeciwpożarowej
oraz ochrony środowiska
913[01].O1
Podstawy zawodu
913[01].O1.02
Stosowanie przepisów prawa
w działalności zawodowej
913[01].O1.03
Kształtowanie wizerunku pracownika
pomocniczego obsługi hotelowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
komunikować się i pracować w zespole,
–
dokonywać oceny swoich umiejętności,
–
analizować treść działania, dobierać metody i plan rozwiązania,
–
wyszukiwać, selekcjonować, porządkować, przetwarzać i przechowywać podstawowe
informacje z zakresu prawa pracy niezbędne do wykonywania zadań zawodowych,
–
stosować w praktyce posiadaną wiedzę,
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
użytkować komputer,
–
samodzielnie podejmować decyzje.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
wyjaśnić pojęcie prawna ochrona pracy,
–
zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące praw i obowiązków pracownika,
–
zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące praw i obowiązków pracodawcy,
–
sporządzić dokumenty związane z ubieganiem się o pracę i zatrudnieniem,
–
rozróżnić rodzaje umów o pracę,
–
określić podstawowe dokumenty dotyczące pracy zawodowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
.………………………………………..
Modułowy program nauczania:
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]
Moduł:
Podstawy zawodu.913[01].O1
Jednostka modułowa:
Stosowanie przepisów prawa w działalności zawodowej
913[01]O1.02
Temat: Dokumenty związane z ubieganiem się o pracę.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności sporządzania i posługiwania się dokumentami
związanymi z ubieganiem się o pracę.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozróżniać rodzaje dokumentów związanych z ubieganiem się o pracę,
−
przygotować dokumenty związane z ubieganiem się o pracę,
−
odwoływać się do tekstów źródłowych,
−
posługiwać się odpowiednią terminologią podczas prezentacji.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca indywidualna,
−
praca w grupach 3 osobowych.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
ogłoszenia prasowe,
−
arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flip-chart.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat dokumentów związanych
z ubieganiem się o pracę. Poleca uczniom zapoznać się z odpowiednią partią materiału
w Poradniku dla ucznia.
2. Uczniowie zapoznają się z treścią materiału zamieszczonego w Poradniku dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
3. Każda grupa losuje po 1 ogłoszeniu prasowym.
4. Uczniowie dokonują analizy przykładowych dokumentów związanych z ubieganiem się
o pracę zgodnie ze sposobem wykonania.
5. Nauczyciel pomaga uczniom udzielając dodatkowych informacji.
6. Uczniowie przygotowują w grupach CV i list motywacyjny zgodnie z wylosowanym
ogłoszeniem prasowym.
Podsumowanie ćwiczeń:
1. Podsumowanie ćwiczenia zostaje przeprowadzone w formie dyskusji wielokrotnej.
Istotne jest zwrócenie uwagi na różne rodzaje dokumentów, a także informacje niezbędne
i dodatkowe zamieszczane w dokumentach związanych z ubieganiem się o pracę.
2. Nauczyciel dokonuje oceny aktywności uczniów, umiejętności wyboru właściwych
dokumentów zarówno podczas wykonywania ćwiczenia jak i podczas dyskusji
podsumowującej.
Praca domowa
Zastanów się jakie są najczęściej popełniane błędy podczas przygotowywania CV. Wyniki
zapisz na kartce.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………………………
Modułowy program nauczania:
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]
Moduł:
Podstawy zawodu.913[01].O1
Jednostka modułowa:
Stosowanie przepisów prawa w działalności zawodowej
913[01]O1.02
Temat: Rodzaje umów o pracę.
Cel ogólny: Identyfikacja rodzajów umów o pracę.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
rozróżnić podstawowe rodzaje umów o pracę,
–
wskazać podmiot oraz przedmiot umowy o pracę,
–
posłużyć się przepisami Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego w praktyce,
–
odwoływać się do tekstów źródłowych.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład informacyjny,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia dydaktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 3 osobowych.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
wybrane fragmenty Kodeksu cywilnego,
−
wybrane fragmenty Kodeksu pracy,
−
arkusze papieru, pisaki.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel przeprowadza wykład informacyjny na temat rodzajów umów o pracę.
2. Nauczyciel, w miarę potrzeb uczniów, udziela dodatkowych informacji.
3. Następnie nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 3 osobowe.
4. Uczniowie dokonują wspólnej analizy przykładowych dokumentów zgodnie z instrukcją
(jedna grupa zajmuje się jednym rodzajem dokumentów).
5. Nauczyciel służy pomocą uczniom udzielając potrzebnych wyjaśnień.
6. Uczniowie zapisują wyniki swojej pracy na arkuszach papieru.
7. Liderzy grup prezentują wyniki pracy na forum klasy.
8. Następnie uczniowie zapoznają się z treścią ćwiczenia 2 zamieszczonego w Poradniku
dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
9. Uczniowie wykonują ćwiczenie w grupach zgodnie z instrukcją (ta sama sytuacja dla
każdego zespołu).
10. Nauczyciel służy pomocą uczniom, udziela potrzebnych wyjaśnień, jeżeli uczniowie
potrzebują
11. Uczniowie zapisują wyniki na dużych arkuszach papieru.
12. Liderzy prezentują wyniki pracy na forum klasy.
13. Podsumowanie ćwiczeń należy przeprowadzić w formie dyskusji wielokrotnej. Istotne
jest zwrócenie uwagi na konieczność rozróżnienie rodzajów umów o pracę
z uwzględnieniem kryterium Kodeksu pracy i Kodeksu cywilnego.
14. Nauczyciel dokonuje oceny aktywności uczniów podczas wykonywania ćwiczeń oraz
podczas dyskusji podsumowującej.
Praca domowa
Wyszukaj w Internecie informacje na temat sposobu zatrudniania pracownika w formie
telepracy. Procedury wydrukuj lub sporządź notatkę. Skorzystaj z witryn stron
umieszczonych w Poradniku dla ucznia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Prawna ochrona pracy. Prawa i obowiązki pracownika
i pracodawcy
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uporządkuj w sposób hierarchiczny następujące akty prawne:
–
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r., Dz. U. z 1998 r., nr 21, poz. 94,
–
Konstytucja RP z dnia 2 kwietnia 1997 r.,
–
Układ Zbiorowy Pracy pomiędzy Zarządem ośrodka wypoczynkowego „RAJ”
w Ciechocinku a Zakładową Organizacją Związku Zawodowego Pracowników
„Spartakus” z siedzibą w Ciechocinku,
–
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 września 1997 r.
w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, (Dz. U. z 2003, nr 169,
poz. 1650 z późn. zm.).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia. Uczniowie powinni przeczytać z Poradnika dla ucznia
fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący prawnej ochrony pracy. Należy zwrócić
uwagę na hierarchiczność aktów prawnych w systemie prawa RP.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać osoby do pracy w grupie,
2) określić jakie są rodzaje i hierarchia aktów prawnych w naszym kraju odnoszących się do
prawnej ochrony pracy,
3) zapisać wszystkie propozycje na kartce,
4) uporządkować podane akty prawne od najważniejszego do najmniej ważnego,
5) zaprezentować efekty pracy grupy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna,
–
pytania problemowe.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze papieru,
−
mazaki,
−
tablica flip-chart.
Ćwiczenie 2
Jesteś
pracownikiem
pomocniczym
obsługi
hotelowej
hotelu
„Poniatowski”
zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Dokonaj analizy stosunku prawnego, który łączy
Cię z pracodawcą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zarówno
zakres jak i technikę, czas na wykonania ćwiczenia. Uczniowie powinni przeczytać
z Poradnika dla ucznia fragment rozdziału Materiał nauczania zatytułowany prawna ochrona
pracy, prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Ćwiczenie powinno być realizowane
z podziałem na grupy 3- 5-osobowe.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić na podstawie jakiego faktu prawnego powstał stosunek pracy,
2) określić podmioty danego stosunku prawnego,
3) odszukać w Kodeksie pracy odpowiednie przepisy dotyczące stosunku pracy
i zapoznać się z nimi,
4) określić zakres praw i obowiązków, jakie wynikają ze stosunku pracy,
5) zapisać na kartce osobno uprawnienia pracownika i jego obowiązki,
6) zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja tematyczna,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
Poradnik dla ucznia (ewentualnie Kodeks pracy),
–
przykładowa umowa o pracę,
–
kartki papieru,
–
mazaki,
–
tablica flip-chart.
Ćwiczenie 3
Przeprowadź analizę przepisów prawa zawartych w Kodeksie pracy dotyczących
obowiązków pracodawcy związanych z wydawaniem świadectwa pracy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres,
technikę i czas wykonania ćwiczenia. Uczniowie powinni przeczytać z Poradnika dla ucznia
fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący praw i obowiązków pracownika
i pracodawcy. Ćwiczenie powinno być realizowane w formie pracy indywidualnej.
Sposób wykonania ćwiczenia.
Uczeń powinien:
1) wyszukać w Kodeksie pracy dział czwarty – Prawa i obowiązki pracownika
i pracodawcy, a w nim artykuły odnoszące się do wydawania świadectwa pracy,
2) przeprowadzić analizę wybranych przepisów prawa,
3) najważniejsze kwestie zapisać na kartce,
4) porównać wyniki swojej pracy z wynikami innych uczniów na forum klasy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna,
–
pytania problemowe,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
Poradnik dla ucznia,
–
Kodeks pracy,
–
arkusze papieru,
–
mazaki,
–
tablica.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Rodzaje umów o pracę
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozróżnij rodzaje umów o pracę uwzględniając kryteria podziału zgodnie z Kodeksem
pracy i Kodeksem cywilnym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zarówno
zakres jak i technikę wykonania ćwiczenia. Uczniowie powinni przeczytać z Poradnika dla
ucznia fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący rodzajów umów o pracę. Szczególną
uwagę należy zwrócić na podane kryteria podziału umów o pracę. Ćwiczenie powinno być
realizowane w formie pracy w trzyosobowych zespołach
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać osoby do pracy w 3 osobowym zespole,
2) zastanowić się jakie są rodzaje umów o pracę zgodnie z Kodeksem pracy i Kodeksem
cywilnym,
3) zapisać propozycje na arkuszu papieru przy użyciu dwóch kolorów,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
dyskusja dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
–
duże arkusze papieru
–
kolorowe mazaki,
–
tablica flip-chart.
Ćwiczenie 2
Właściciel hotelu chce zatrudnić osobę do obsługi przyjęcia. Wskaż jaka forma umowy
zawartej z pracownikiem byłaby najkorzystniejsza z punktu widzenia pracownika
i pracodawcy, i jakie dane powinna zawierać ta umowa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać z Poradnika dla
ucznia fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący rodzaje umów o pracę. Należy
zwrócić uwagę na kryteria podziału cywilno-prawnych umów o pracę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać osoby do pracy w grupie 5 osobowej,
2) przeanalizować rodzaje umów i wybrać odpowiednią uwzględniając charakter pracy
osoby zatrudnianej oraz priorytety pracodawcy,
3) określić katalog danych, które powinna zawierać umowa,
4) zaprezentować wyniki pracy na forum klasy uzasadniając swój wybór.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna,
–
pytania problemowe.
Środki dydaktyczne:
–
duże arkusze papieru,
–
mazaki,
–
tablica flip-chart.
Ćwiczenie 3
Chcesz zatrudnić pracownika na podstawie umowy o dzieło. Określ charakter dzieła jakie
ma wykonać przyjmujący zamówienie oraz dane jakie powinna zawierać umowa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zarówno
zakres jak i technikę wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie powinno być realizowane w formie
pracy w 3-osobowych zespołach. Uczniowie powinni przeczytać fragment z Poradnika dla
ucznia rozdziału Materiał nauczania dotyczący rodzajów umów o pracę. Należy zwrócić
uwagę na to, co może być przedmiotem umowy o dzieło.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać osoby do pracy w 3 osobowej grupie,
2) z przygotowanych przez nauczyciela wzorów umów wybrać odpowiednią uwzględniając
charakter pracy osoby zatrudnianej,
3) wypełnić wzór określając charakter wykonywanego dzieła jednocześnie pamiętając
o zamieszczeniu we wzorze umowy wszystkich niezbędnych danych,
4) zaprezentować i porównać wyniki pracy grupowej na forum klasy w formie
autoprezentacji.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
dyskusja dydaktyczna,
–
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
–
wzory umów o pracę,
–
przybory do pisania,
–
magnesy lub taśma samoprzylepna,
–
tablica flip- chart.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Dokumenty związane z ubieganiem się o pracę. Dokumenty
dotyczące pracy zawodowej
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ubiegasz się o 2 miesięczną, letnią praktykę w renomowanym hotelu. Wśród
dokumentów wymaganych od kandydatów znajdują się CV i list motywacyjny. Napisz swoje
CV, które zainteresuje pracodawcę. Uwzględnij wszystkie niezbędne elementy, które
powinno zawierać prawidłowo napisane CV.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zarówno
zakres, czas, jak i technikę wykonania ćwiczenia. Ćwiczenie powinno być realizowane
w formie pracy indywidualnej. Uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału z Poradnika
dla ucznia Materiał nauczania dotyczący dokumentów związanych z ubieganiem się
o zatrudnienie. Należy zwrócić uwagę na rozróżnianie dokumentów potrzebnych w procesie
ubiegania się o pracę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się jakie są rodzaje dokumentów związanych z ubieganiem się o zatrudnienie,
2) przygotować własne CV biorąc pod uwagę treść ćwiczenia,
3) dokonać autoprezentacji na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
autoprezentacja,
–
pytania problemowe.
Środki dydaktyczne:
–
arkusze papieru,
–
przybory do pisania,
–
przykładowe wzory CV.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj w Internecie różne przykłady CV. Zwróć uwagę na elementy, które powinno
zawierać prawidłowo przygotowane CV i wskaż najczęściej powtarzające się błędy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Poradnika dla ucznia. Materiału nauczania dotyczący dokumentów związanych
z ubieganiem się o zatrudnienie. Należy zwrócić uwagę na zasady poprawnego
przygotowywania CV.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dobrać osobę do pracy w parze,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
2) w Internecie wyszukać różne rodzaje CV,
3) określić elementy jakie powinno zawierać prawidłowo przygotowane CV,
4) wskazać najczęściej pojawiające się błędy w CV,
5) wyniki pracy omówić na forum klasy, biorąc udział w dyskusji tematycznej.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokazu z objaśnieniem,
–
dyskusji dydaktycznej.
Wyposażenie stanowiska pracy:
–
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
–
arkusze papieru,
–
przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Wypełnij podstawowe dokumenty dotyczące pracy zawodowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać z Poradnika
dla ucznia fragment rozdziału Materiał nauczania dotyczący dokumentów obowiązujących
podczas pracy zawodowej. Należy zwrócić uwagę na rozróżnianie dokumentacji
pracowniczej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zastanowić się jakie są rodzaje dokumentów dotyczących pracy zawodowej,
2) wylosować jeden z wzorów dokumentów otrzymanych od nauczyciela,
3) wypełnić dokument podając wymagane informacje,
4) omówić swój przykład na forum klasy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
metoda indywidualnych przypadków,
–
dyskusja wielokrotna.
Środki dydaktyczne:
–
wzory dokumentów obowiązujących podczas pracy zawodowej,
–
długopis.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie przepisów prawa
w działalności zawodowej”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 3, 7, 9, 14, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. d, 4. b, 5. a, 6. a, 7. c, 8. d, 9. b, 10. c, 11. d,
12. a, 13. b, 14. c, 15. b, 16. a, 17. b, 18. c, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Sformułować podstawowe pojęcia prawa
A
P
d
2
Rozpoznać podstawowe źródła prawa
A
P
b
3
Analizować przepisy prawne
D
PP
d
4
Rozróżniać przepisy prawa i zależności między
nimi
B
P
b
5
Posłużyć się przepisami prawa pracy
B
P
a
6
Wskazywać zakres aktów prawnych
B
P
a
7
Uzasadniać stosowanie odpowiednich
przepisów prawa w różnych sytuacjach
działalności zawodowej
D
PP
c
8
Posłużyć się przepisami prawa pracy
B
P
d
9
Analizować i uzasadniać sytuacje prawne.
D
PP
b
10
Zastosować informacje z zakresu dokumentów
związanych z ubieganiem się o pracę
C
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
11
Rozpoznać podstawowe dokumentów
związane z ubieganiem się o pracę.
A
P
d
12
Interpretować skutki różnych sytuacji
zawodowych
B
P
a
13
Rozpoznać grupy osób objęte szczególną
ochroną prawa pracy
A
P
b
14 Dokonać analizy funkcji listu motywacyjnego
C
PP
c
15
Dopasować podstawowe gałęzie prawa do
regulowanych przez nie stosunków
społecznych
C
P
b
16 Rozróżnić podstawowe pojęcia prawne
B
P
a
17 Podać znaczenie zakresu prawa pracy
B
P
b
18 Opisać szczegółowo obowiązki pracodawcy
B
P
c
19 Rozpoznać prawa pracodawcy
A
P
b
20
Scharakteryzować warunki ubiegania się
o stanowisko Inspektora Społecznej Inspekcji
Pracy
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. 10 minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania i zbierz
karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Do każdego zadania dołączone są
4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Przez pojęcie prawnej ochrony pracy rozumiemy
a) szeroki zakres aktów prawnych reglamentujących wszelkie przejawy aktywności
prawnej ze strony pracobiorców.
b) szeroki zakres aktów prawnych reglamentujących wszelkie przejawy aktywności
prawnej ze strony pracodawców.
c) szeroki zakres aktów prawnych reglamentujących działalność związków
zawodowych.
d) szeroki zakres aktów prawnych reglamentujących wszelkie przejawy aktywności
prawnej zarówno ze strony pracodawców jak i pracobiorców.
2. Kwestie nawiązywania stosunku pracy reguluje
a) Kodeks cywilny.
b) Kodeks pracy.
c) Konstytucja RP.
d) Państwowa Inspekcja Pracy.
3. Regulamin pracy może zakazywać pracownikom przebywania na terenie zakładu pracy
w stanie nietrzeźwości
a) tylko w czasie godzin pracy.
b) podczas pracy wykonywanej w godzinach nadliczbowych.
c) w czasie pracy, a także po zakończeniu świadczenia pracy.
d) w czasie pracy, po zakończeniu świadczenia pracy lub w czasie, gdy korzystają
ze zwolnień od pracy.
4. Źródłem prawa stanowiącym bardziej szczegółowe rozwinięcie przepisów prawa
zawartych w ustawie i wydawanym na podstawie delegacji ustawowej jest
a) uchwała.
b) rozporządzenie.
c) regulamin.
d) decyzja.
5. Podstawą pracowniczego stosunku pracy jest
a) umowa o pracę.
b) umowa agencyjna.
c) umowa o dzieło.
d) umowa zlecenia.
6. Przepisami, jakiego aktu prawnego należy się posłużyć przy ustalaniu zakresu uprawnień
i obowiązków pracownika obsługi hotelowej
a) Kodeksu pracy.
b) Kodeksu handlowego.
c) Kodeksu cywilnego.
d) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
7. Umowę zlecenie zawiera się w sytuacji
a) w przypadku oddelegowania pracownika do pracy w innym przedsiębiorstwie.
b) zatrudniania osoby młodocianej.
c) zlecenia konkretnej pracy w określonym czasie.
d) gdy wykonywana praca niekoniecznie prowadzi do określonego rezultatu.
8. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony
jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas
nieokreślony, jeżeli
a) poprzednio strony trzykrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na
następujące po sobie okresy bez okresu próbnego i w odległości nie dłuższej niż
1 miesiąc.
b) przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę
nie przekroczyła 2 miesięcy.
c) poprzednio strony trzykrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na
następujące po sobie okresy w odległości nie dłuższej niż 3 miesiące.
d) poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na
następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej
a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.
9. Pracownik, który odbył już szkolenie z zakresu bhp, nie jest zobowiązany do ponownego
odbycia takiego szkolenia. Jakie sytuacje uzasadniają takie działanie?
a) pracownik rozpoczyna pracę na podobnym stanowisku pracy.
b) pracownik rozpoczyna pracę na takim samym stanowisku pracy.
c) pracownik złożył pisemną odmowę odbycia szkolenia.
d) pracownik odbył takie szkolenie u poprzedniego pracodawcy.
10. Informacje o odbytych kursach, szkoleniach zamieszczamy
a) tylko na prośbę pracodawcy.
b) w liście motywacyjnym.
c) w wydzielonej rubryce CV.
d) arkuszu osobowym.
11. Kwestionariusz aplikacyjny jest
a) jednym z rodzajów CV.
b) charakterystyczny dla danej firmy.
c) obowiązkowym dokumentem wypełnianym podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
d) rodzajem dokumentu dotyczącego pracy zawodowej.
12. W razie niezdolności do pracy z powodu choroby nieobecność pracownika w zakładzie
pracy jest usprawiedliwiona. Pracownik musi jednak w ściśle określonym terminie
zawiadomić pracodawcę o swojej chorobie i wykorzystywać zwolnienie zgodnie z jego
przeznaczeniem. Naruszenie tych obowiązków może bowiem skutkować
a) rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę, obniżeniem lub utratą zasiłku
chorobowego.
b) koniecznością odpracowania okresu choroby w ramach nadgodzin.
c) utratą karty urlopowej.
d) utratą pozostałych dni urlopowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
13. Szczególną ochroną prawo pracy nie obejmuje
a) kobiet.
b) uchodźców.
c) osób w wieku przedemerytalnym.
d) młodocianych.
14. List motywacyjny
a) służy wyłącznie opisaniu praktyki zawodowej.
b) to jedna z form CV.
c) służy wskazaniu mocnych stron własnej kandydatury w kontekście oferowanego
stanowiska.
d) nie służy wskazaniu mocnych stron osoby ubiegającej się o zatrudnienie.
15. Zwolnienia z pracy np. w ramach zwolnień grupowych reguluje
a) prawo administracyjne.
b) prawo pracy.
c) prawo cywilne.
d) prawo rodzinne i opiekuńcze.
16. Umowę o dzieło zawiera się na podstawie
a) prawa cywilnego.
b) prawa administracyjnego.
c) prawa pracy.
d) prawa finansowego.
17. Podstawowe zasady prawa pracy nie obejmują
a) prawa do pracy.
b) prawa do nadzorowania pracodawcy.
c) prawa do wypoczynku.
d) prawa do godziwego wynagrodzenia.
18. W części A dokumentacji pracownika pracodawca powinien zamieścić dokument
związany
a) podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych.
b) przyznaniem nagrody lub wyróżnienia.
c) orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do wykonywania pracy
na określonym stanowisku.
d) wymierzeniem kary porządkowej.
19. Pracodawca ma prawo żądać od osoby ubiegającej się o pracę
a) numeru PESEL.
b) imion rodziców.
c) imion i nazwisk.
d) dat urodzin dzieci.
20. Inspektorem Społecznej Inspekcji Pracy może zostać osoba będąca
a) pracownikiem zakładu pracy.
b) właścicielem zakładu pracy.
c) urzędnikiem Powiatowego Urzędu Pracy.
d) nadzorcą zakładu pracy w imieniu pracodawcy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Stosowanie przepisów prawa w działalności zawodowej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie przepisów prawa
w działalności zawodowej”
Test składa się z 20 zadań, z których:
–
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19 są z poziomu podstawowego,
–
zadania 4, 8, 11, 18, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d , 3. a, 4. b, 5. d, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. b,
12. a, 13. c, 14. c, 15. b, 16. d, 17. a, 18. b, 19. b, 20. d
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Opisać szczegółowo prawa pracownika
B
P
c
2
Rozpoznać instytucję, która sprawuje kontrolę
nad przestrzeganiem prawa
A
P
d
3
Zidentyfikować właściwy akt prawny
A
P
a
4
Przewidzieć konsekwencje łamania prawa
D
PP
b
5
Rozróżnić przypadki wydawania świadectwa
pracy
B
P
d
6
Zidentyfikować zakres działu IV Kodeksu
pracy
A
P
a
7
Zidentyfikować właściwą grupę osób
A
P
b
8
Scharakteryzować cechy umowy o dzieło
C
P
c
9
Rozróżnić obowiązki pracownika i pracodawcy
B
P
d
10 Zidentyfikować podstawowe gałęzie prawa
A
P
c
11
Porównać podstawowe dokumenty związane
z zatrudnieniem i ubieganiem się o pracę
C
PP
b
12
Zdefiniować szczegółowo zasady
rozwiązywania umowy o pracę na czas
nieokreślony
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
13
Zidentyfikować zakres podstawowych pojęć
prawa pracy
A
P
c
14 Rozpoznać rodzaje umów o pracę
A
P
c
15
Opisać szczegółowo obowiązki pracodawcy
w zakresie przechowywania akt osobowych
pracowników
B
P
b
16 Rozróżnić obowiązki pracodawcy i pracownika
B
P
d
17 Opisać szczegóły zakazu dyskryminacji
B
P
a
18
Scharakteryzować obowiązki pracodawcy
w różnych sytuacjach
C
PP
b
19
Zidentyfikować właściwy zakres dokumentów
związanych z zatrudnieniem
A
P
b
20
Analiza zależności i zakresu stosowania
przepisów Kodeksu pracy
D
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. 10 minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania i zbierz
karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Do każdego zadania dołączone są
4 możliwości odpowiedzi. Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pracownikowi przysługuje prawo do odpoczynku dobowego w wymiarze
a) 8 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
b) 9 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
c) 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
d) 13 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
2. Instytucją, która sprawuje kontrolę nad przestrzeganiem prawa pracy w skali ogólno
krajowej jest
a) Państwowa Inspekcja Sanitarna.
b) Powiatowe Urzędy Pracy.
c) Społeczna Inspekcja Pracy.
d) Państwowa Inspekcja Pracy.
3. Najwyższym rangą aktem prawnym jest
a) ustawa zasadnicza.
b) ustawa zwykła.
c) traktat akcesyjny Polski do Unii Europejskiej.
d) umowa międzynarodowa.
4. Zgodnie z przepisami Działu XIII Kodeksu pracy niestosowanie się lub łamanie
podstawowych praw pracowniczych przez pracodawcę jest zagrożone karą
a) odszkodowania.
b) grzywny.
c) aresztu.
d) pozbawienia wolności do 1 miesiąca.
5. Świadectwo pracy otrzymuje
a) pracownik na pisemną prośbę.
b) pracodawca jako okresowy wykaz pracy.
c) pracownik w terminie 5 dni od podpisania umowy o pracę.
d) pracownik w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
6. Dział IV Kodeksu pracy normuje kwestie
a) obowiązki pracodawcy i pracownika.
b) stosunku pracy.
c) urlopów pracowniczych.
d) czasu pracy.
7. Szczególną ochroną prawa pracy objęte są
a) osoby powyżej sześćdziesiątego roku życia.
b) osoby młodociane, osoby niepełnosprawne, kobiety w okresie ciąży oraz osoby
wieku przedemerytalnym.
c) osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia i osoby młodociane.
d) osoby sprawujące opiekę rodzicielską.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
8. Umowę o dzieło charakteryzuje
a) objęcie pracownika ochroną socjalną.
b) wykonanie pracy w określonym czasie.
c) osiągnięcie określonego rezultatu.
d) wykonanie pracy pod nadzorem pracodawcy.
9. Obowiązkiem ewidencyjnym obarczony jest
a) pracownik
b) związki zawodowe działające na terenie zakładu pracy
c) Społeczny inspektor pracy.
d) pracodawca.
10. Podstawą prawną umowy zlecenia jest
a) Kodeks pracy.
b) Kodeks cywilny.
c) prawo handlowe.
d) prawo finansowe.
11. Będąc kandydatem na pracownika i wypełniając kwestionariusz osobowy powinieneś
w nim umieścić
a) swoje dane osobowe, imiona rodziców, miejsce zamieszkania, przebieg
dotychczasowego wykształcenia, numer PESEL.
b) dane osobowe, imiona rodziców, data urodzenia, miejsce zamieszkania,
wykształcenie, historię zatrudnienia, informacje o rejestrze bezrobotnych.
c) dane osobowe, miejsce zamieszkania, wykształcenie, przebieg pracy zawodowej,
informacje o rejestrze bezrobotnych, informacje o stosunku do służby wojskowej.
rodzajem dokumentu dotyczącego pracy zawodowej.
d) CV wraz z listem motywacyjnym.
12. Umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony może być rozwiązana z uwzględnieniem
terminu wypowiedzenia, który wynosi
a) 1 miesiąc jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ale krócej niż
3 lata.
b) 1 tydzień jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy.
c) 2 tygodnie jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy.
d) 1 miesiąc jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ale krócej niż
2 lata.
13. Kwestię wynagrodzenia normują
a) akty prawa zakładowego.
b) układy zbiorowe pracy.
c) umowy o pracę.
d) regulaminy zakładowe.
14. Największe „bezpieczeństwo zatrudnienia” daje pracownikowi
a) umowa o pracę na czas określony.
b) umowa zlecenia.
c) umowa o pracę na czas nieokreślony.
d) umowa o dzieło.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
15. Obowiązek ewidencyjny pracodawcy wymaga od pracodawcy przechowywania akt
osobowych pracowników, które są
a) oryginałami dokumentów.
b) kopiami i odpisami dokumentów.
c) kopiami dokumentów.
d) odpisami dokumentów.
16. Prawo do zrzeszania się w organizacjach, których celem jest obrona swoich praw
i interesów przysługuje
a) pracodawcom.
b) ogółowi pracowników.
c) pracownikom wykonującym prace w warunkach szczególnie uciążliwych.
d) pracownikom i pracodawcom.
17. W prawnym zakazie dyskryminacji nie mieści się sytuacja związana z
a) odmową nawiązania stosunku pracy uzasadnioną ze względu na rodzaj pracy lub
warunkami jej wykonywania.
b) odmową pracodawcy nawiązania stosunku pracy ze względu na płeć lub wiek.
c) odmową nawiązania stosunku pracy ze względu na przynależność związkową.
d) odmową nawiązania stosunku pracy uzasadnioną ze względu przekonania polityczne.
18. Obowiązek uchwalenia zakładowego aktu prawnego jakim jest regulamin ciąży na
a) pracodawcy zatrudniającym co najmniej 50 pracowników, w przypadku gdy
w zakładzie nie działa przedstawicielstwo żadnej organizacji związkowej.
b) pracodawcy zatrudniającym co najmniej 20 pracowników, gdy w zakładzie nie
obowiązuje zbiorowy układ pracy.
c) pracodawcy zatrudniającym powyżej 100 pracowników, gdy w zakładzie nie
obowiązuje zbiorowy układ pracy.
d) pracodawcy zatrudniającym powyżej 100 pracowników, w przypadku gdy
w zakładzie nie działa przedstawicielstwo żadnej organizacji związkowej.
19. Dokumenty związane z nawiązaniem stosunku pracy i przebiegiem zatrudnienia,
znajdujące się w aktach osobowych grupowane są w
a) części A.
b) części B.
c) części C.
d) części D.
20. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek
pracy mogą
a) wprowadzać zasady mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy.
b) w określonych przypadkach wyłączać stosowanie przepisów Kodeksu pracy.
c) wprowadzać zasady mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy jedynie
w przypadku problemów finansowych przedsiębiorstwa.
d) wprowadzać bardziej korzystne zasady niż przepisy Kodeksu pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...............................................................................
Stosowanie przepisów prawa w działalności zawodowej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
7. LITERATURA
1. Eggert M.: Doskonałe CV, Dom wydawniczy Rebis, Poznań 2001
2. Fijałkowski T.: Kodeks pracy. Ustawy, nowe przepisy wykonawcze, komentarz,
orzecznictwo sądowe, teksty ujednolicone. Wydawnictwo WGP, 2007
3. Gujski W., Romer T., Szczuka Z.: Kodeks pracy, Wydawnictwo Zrzeszenia Prawników
Polskich, Warszawa 2006
4. Jamróz A. (red): Wstęp do prawa. Temida 2, Wydawnictwo Stowarzyszenia
Absolwentów Wydziału Prawa UW, Wydanie I, 1999
5. Kodeks cywilny. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Wolters Kluwer Oficyna, Kraków 2007
(stan prawny 21.04.2007)
6. Kodeks postępowania administracyjnego i inne akty prawne. Wolters Kluwer Oficyna,
Kraków 2007
7. Korybski A., Leszczyński L., Pieniązek A.: Wstęp do prawoznawstwa, Wydawnictwo
Morpol, Lublin 1999
8. Lewandowski I.: Elementy prawa. PWN, Warszawa 1999
9. Mitura E., Koniuszewska E.: Ekonomika pracy w hotelarstwie, Wydawnictwo Difin,
Warszawa 2006
10. Skrzydło W. (red.): Polskie prawo konstytucyjne, wydawnictwo Morpol, Lublin 1998
11. Stawecki T., Winczorek P.: Wstęp do prawoznawstwa. Wyd.4, C.H. Beck, 2003
12. Szydłowski B.: Praktyczny Poradnik Poszukiwania Pracy. Listy motywacyjne
i curriculum vitae, wyd. Kraków 2000
13. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. (Dz.U. z dnia 18 maja 1964 r. z późn. zm.)
14. Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.).
15. www.prawo.egospodarka.pl (29.11.2007)
16. www.e-hotelarz.pl (20.11.2007)
17. www.sejm.gov.pl (23.11.2007)
18. www.mps.gov.pl (27.11.2007)
19. www.chemia.uj.edu.pl (30.11.2007)
20. www.kadry.infor.pl (30.11.2007)
21. www.prawopracy.fr.pl (28.11.2007)
Czasopisma:
Bezpłatny Biuletyn dla prawników „Sygnały Prawne”
Literatura metodyczna
1. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu, ITeE, Radom 2000
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Wyższa Szkoła
Inżynierska, Radom 1998