„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Iwona Ziemnicka
Wykonywanie prac pomocniczych związanych z obsługą
konsumenta 913[01].Z2.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Alicja Drażba
mgr Agata Giejbo
Opracowanie redakcyjne:
mgr Iwona Ziemnicka
Konsultacja:
dr inż. Marek Krzemiński
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 913[01].Z2.03
„Wykonywanie prac pomocniczych związanych z obsługą konsumenta”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
13
5.1. Wyposażenie sali obsługi konsumenta, bielizna i zastawa stołowa
13
5.1.1. Ćwiczenia
13
5.2. Czynności pomocnicze związane z obsługą konsumenta i zasady
higieny
16
5.2.1. Ćwiczenia
16
5.3. Sposoby nakrywania stołu i zbierania naczyń po konsumpcji
19
5.3.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
23
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi
hotelowej.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, by mógł
korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia czyli wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien nabyć podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
−
literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji programu jednostki modułowej przeznaczony jest Poradnik dla
ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do
nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które
zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólną dyskusją z całą grupą
uczniów, podczas której opracowują odpowiedzi na pytania. Druga forma jest
korzystniejsza, ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich
uczniów oraz udzielać wyjaśnień,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu wiadomości spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien opanować nowe
umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami
o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne możliwości ich realizacji
w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie
zrealizować, może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
−
sprawdzian postępów w Poradniku dla ucznia stanowi podsumowanie rozdziału,
zadaniem uczniów jest udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien
samodzielnie czytając zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć
opanowanie określonego zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel
powinien do tych zagadnień wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są
wynikiem niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy
ucznia w trakcie nauczania. W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż
od postawy nauczyciela, sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
zainteresowanie
ucznia.
Uczeń
nie
zainteresowany
materiałem
nauczania,
wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni umiejętności założonych w programie
jednostki modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak zwaną „ciekawość wiedzy”.
Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania rozdziału może stanowić
podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu.
Nauczyciel realizując program jednostki modułowej powinien zwracać uwagę na
predyspozycje ucznia, uzdolnienia manualne, czy umiejętności rozwiązywania
problemów. Testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawiera zadania
z zakresu programu całej jednostki modułowej, wyniki osiągnięte przez uczniów
powinny stanowić również podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego
program tej jednostki modułowej. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę
możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od
ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu.
Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak
najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
pokaz z instruktażem,
−
dyskusja dydaktyczna,
−
ćwiczenia praktyczne.
Schemat układu jednostek modułowych
913[01].Z2
Prace w obiektach gastronomii hotelowej
913[01].Z2.01
Gospodarowanie produktami
spożywczymi
913[01].Z2.03
Wykonywanie prac pomocniczych
związanych z obsługą konsumenta
913[01].Z2.02
Wykonywanie prac związanych
z przygotowaniem surowców
spożywczych
913[01].Z2.04
Wykonywanie prac porządkowych
w pomieszczeniach gastronomii
hotelowej
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
dbać o higienę osobistą oraz wygląd zewnętrzny,
−
stosować zasady estetyki ubioru,
−
utrzymywać czystość i porządek na stanowisku pracy,
−
określać strukturę organizacyjną hotelowego działu gastronomicznego,
−
określać podstawowe zadania i obowiązki pracowników działu gastronomii hotelowej,
−
stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
−
stosować przepisy sanitarne obowiązujące w hotelarstwie i gastronomii,
−
stosować środki ochrony indywidualnej i odzież ochronną,
−
określać zasady zapobiegania zagrożeniom w pracy,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
stosować podstawowe zasady komunikowania się,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
określić wyposażenie sali obsługi konsumenta,
−
rozpoznać podstawowe elementy zastawy stołowej,
−
rozróżnić elementy bielizny stołowej,
−
ustawić stoły i inne meble gastronomiczne zgodnie z instrukcją,
−
określić podstawowe sposoby ustawiania elementów zastawy stołowej,
−
nakryć stoły do posiłków,
−
ustawić elementy dekoracyjne zgodnie z instrukcją,
−
wykonać czynności pomocnicze z zakresu obsługi konsumenta,
−
zebrać naczynia po konsumpcji,
−
zastosować zasady utrzymania porządku na sali konsumenckiej przed i po posiłku,
−
zastosować zasady higieny osobistej oraz przepisy sanitarne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
………………………………………………......................
Modułowy program nauczania:
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]
Moduł:
Prace w obiektach gastronomii hotelowej 913[01].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie prac pomocniczych związanych z obsługą
konsumenta 913[01].Z2.03
Temat: Nakrywanie stołu do śniadania.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przygotowania pomocników kelnerskich do
podawania śniadań i nakrywanie stolików do różnych rodzajów śniadań.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
przygotować pomocnik kelnerski,
−
dobrać sprzęt i zastawę stołową potrzebną do nakrycia stołu do śniadania,
−
zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
−
nakryć stół do odpowiedniego zestawu śniadaniowego,
−
zadbać o estetykę nakrycia.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
plansze i foliogramy na temat rozmieszczenia zastawy stołowej na stole dla różnych
zestawów śniadaniowych,
−
pomocnik kelnerski,
−
tace,
−
wózki kelnerskie,
−
serwety i obrusy,
−
zastawa stołowa,
−
sztućce,
−
elementy dekoracyjne,
−
kartki do losowania z poleceniem ćwiczenia do wykonania (pocięte każda osobno),
−
tabela pomocnicza dla nauczyciela do oceniania uczniów.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-przygotowawcze:
–
sprawdzenie obecności,
–
sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć (strój kelnerski),
–
zawieszenie plansz lub przygotowanie foliogramów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
2. Podanie tematu i omówienie celów zajęć.
3. Prezentacja foliogramów z objaśnieniem (albo omówienie plansz).
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczeń.
5. Realizacja tematu:
−
Nauczyciel rozkłada pocięte kartki z poleceniami do wykonania ćwiczeń.
−
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 2–3 osobowe i wybiera przedstawiciela każdej
grupy.
−
Przedstawiciel grupy losuje kartkę z poleceniem do wykonania.
−
Po przeczytaniu polecenia uczniowie w grupach ustalają listę potrzebnego sprzętu
oraz kolejność wykonywanych czynności. Następnie pobierają sprzęt i przystępują
do wykonania ćwiczenia.
−
Nauczyciel przez cały czas trwania ćwiczenia nadzoruje pracę uczniów i podpowiada
najlepsze rozwiązania.
6. Po zakończeniu ćwiczenia przedstawiciele grup prezentują wykonane ćwiczenie oraz.
7. Nauczyciel sprawdza wykonane ćwiczenie każdej grupy zwracając uwagę na
prawidłowość rozmieszczenia potraw i estetykę przygotowanych śniadań. Dokonuje
korekty popełnionych błędów.
8. Jeśli uczniowie wykonali ćwiczenie sprawnie, wówczas losowanie kartek z poleceniami
można powtórzyć i wykonać dodatkowe ćwiczenie.
9. Na zakończenie ćwiczeń nauczyciel dokonuje oceny uczniów według poziomu
uzyskanych umiejętności.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat nakrywania stołu do śniadania dla dwóch,
trzech i czterech osób. Wyniki wyszukiwania przygotuj do prezentacji na następnych
zajęciach.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Załącznik 1 do scenariusza zajęć
Tematyka ćwiczeń
Przygotuj pomocnik kelnerski do nakrywania stołów do śniadania.
Nakryj stół do śniadania prostego.
Nakryj stół do śniadania rozszerzonego.
Nakryj stół do śniadania wiedeńskiego.
Nakryj stół do śniadania wiedeńskiego wzmocnionego.
Nakryj stół do śniadania angielskiego.
Załącznik 2 do scenariusza zajęć Pomocnicza tabela dla nauczyciela do oceniania
uczniów.
Za każdą umiejętność nauczyciel może przyznać od 0 do 5 punktów. Maksymalna ilość
to 40 punktów. Propozycja ocen:
dopuszczający:
od 14 punktów,
dostateczny:
od 22 punktów,
dobry:
od 30 punktów,
bardzo doby:
od 35 punktów.
Lp.
Umiejętności
Imi
ę
i
n
az
w
is
k
o
u
cz
n
ia
Liczba punktów
1
Przygotowanie stanowiska pracy
2
Dobór zastawy stołowej i naczyń do rodzaju
ćwiczenia
3
Prawidłowa kolejność wykonywanych czynności
4
Tempo wykonywanych czynności
5
Rozmieszczenie zastawy stołowej i sztućców
6
Estetyka nakrycia i dokładność
7
Estetyka ubioru
8
Zaangażowanie ucznia
Suma punktów
Ocena
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………...................….
Modułowy program nauczania:
Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]
Moduł:
Prace w obiektach gastronomii hotelowej 913[01].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonywanie prac pomocniczych związanych z obsługą
konsumenta 913[01].Z2.03
Temat: Zbieranie naczyń po konsumpcji.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zbierania i odnoszenia zastawy stołowej oraz
szklanej po konsumpcji.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpocząć zbieranie naczyń w odpowiednim momencie,
−
zebrać naczynia w prawidłowej kolejności,
−
przełożyć resztki jedzenia podczas zbierania naczyń,
−
prawidłowo odnieść zebrane naczynia do zmywalni,
−
zadbać o staranność i dokładność podczas porządkowania stołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
metoda ról: konsument – kelner,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
grupowa.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
film dydaktyczny dotyczący zbierania naczyń po konsumpcji,
−
plansze i foliogramy dotyczące zbierania naczyń,
−
tace,
−
arkusz pracy obserwatora.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-przygotowawcze:
−
sprawdzenie obecności,
−
sprawdzenie przygotowania uczniów do zajęć (strój kelnerski),
−
zawieszenie plansz lub przygotowanie foliogramów,
−
przekazanie informacji uczniom, iż podczas oglądania filmu powinni zwrócić uwagę
na kolejność wykonywanych czynności, zachowanie i postawę kelnera.
2. Jako nawiązanie do tematu prezentacja filmu dydaktycznego.
3. Omówienie celów zajęć.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:
−
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy 3-osobowe i wybiera obserwatora z każdej
grupy. Otrzymuje on arkusz pracy obserwatora.
−
Każda grupa ma to samo ćwiczenie na wykonania: zebrać naczynia po konsumpcji
i odnieść je.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
−
Przygotowane foliogramy lub plansze służą jako pomoc dla uczniów.
−
Grupy analizują sposób wykonania ćwiczeń i wypisują kolejność czynności
niezbędnych do ich wykonania.
−
Uczniowie w parach ustalają listę potrzebnego sprzętu, a następnie pobierają go
i przygotowują do wykonania ćwiczeń. jeden uczeń siada i pełni rolę konsumenta,
wówczas drugi uczeń zbiera zastawę stołową i odnosi ją. Następnie zamieniają się
rolami. Uczeń pełniący rolę kelnera zbiera naczynia szklane i filiżanki odnosząc je
do zmywalni.
−
Podczas zbierania naczyń obserwator grupy notuje swoje spostrzeżenia. Nauczyciel
przez cały czas trwania ćwiczeń nadzoruje i obserwuje pracę uczniów.
6. Po zakończeniu ćwiczenia grupy prezentują jego wykonanie.
7. Obserwatorzy z każdej grupy przedstawiają swoje spostrzeżenia i wskazują, które etapy
ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Szczególną uwagę powinni zwrócić na
sprawność i dokładność sprzątania ze stołu oraz zasady zachowania się kelnera.
8. Nauczyciel sprawdza wykonane ćwiczenia każdej grupy zwracając uwagę na prawidłową
kolejność i estetykę podczas zbierania naczyń. Następnie podsumowuje całe ćwiczenie,
wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności zostały nabyte przez uczniów podczas
wykonywania zadania, nieprawidłowości jakie wystąpiły oraz sposoby unikania błędów.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat metod zbierania naczyń w dużych zakładach
gastronomicznych. Wyniki wyszukiwania przygotuj do prezentacji na następnych zajęciach
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Załącznik nr 1 do scenariusza zajęć
Karta pracy obserwatora
Imię i nazwisko …………………………………………………… Data ……………………..
Temat: …………………………………………………………………………………………..
ZADANIE DLA OBSERWATORA
•
Zapisz kolejność wykonywanych czynności podczas zbierania naczyń po konsumpcji:
1. ………………………….………………………………………………………….……
2. …………………………………………………………………………………………...
3. ………………………………………………………………...…………………………
4. …………………………………………………………………….……………………..
5. ……………………..…………………………………………………………………….
6. …………………………………………………………………………………………...
7. …………………………………………………………………………………………...
8. …………………………………………………………………………………………...
9. …………………………………………………………………………………………...
10. …………………………………………………………………………………………...
•
Etapy ćwiczenia, które grupie sprawiły najwięcej trudności:
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
•
Opisz postawę kelnera, którego obserwujesz, podczas zbierania naczyń po konsumpcji.
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………………………………………
………………………………………………………………….……………….…………..
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5. ĆWICZENIA
5.1. Wyposażenie sali obsługi konsumenta, bielizna i zastawa
stołowa
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ustaw w sali konsumenckiej 3 stoły kwadratowe z miejscami siedzącymi dla 4 osób przy
każdym stole.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na powierzchnię przejścia między
stołami oraz powierzchnię na 1 miejsce siedzące.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami ustawiania stołów,
3) ustawić stoły uwzględniając trakty komunikacyjne oraz zaplanować powierzchnię
przeznaczoną na jedno miejsce siedzące,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
stoły,
−
krzesła,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Nakryj stół bielizną stołową zgodnie z jej przeznaczeniem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dobór bielizny stołowej zgodnie z jej
przeznaczeniem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z rodzajami bielizny stołowej i ich przeznaczeniem,
3) rozpoznać rodzaj bielizny stołowej,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
4) nakryć stół bielizną stołową zgodnie z przeznaczeniem,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
rysunki elementów bielizny stołowej,
−
stoliki,
−
różne rodzaje bielizny stołowej,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Dopasuj odpowiednie rodzaje talerzy do posiłków.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dobór odpowiednich talerzy zgodnie
z ich przeznaczeniem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami doboru talerzy do posiłku,
3) wybrać odpowiednie rodzaje talerzy do wykonania ćwiczenia,
4) dobrać rodzaje talerzy do trzech różnych posiłków,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
wzory ze sposobami doboru talerzy do posiłków,
−
kartki z nazwami posiłków,
−
różne rodzaje talerzy,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 4
Scharakteryzuj przeznaczenie przedstawionych o różnych kształtach kieliszków.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na dobór rodzajów kieliszków do
serwowanych potraw.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z podstawowymi kształtami kieliszków i ich przeznaczeniem,
3) przyporządkować przedstawione kieliszki do rodzaju napoju,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
plansze z podstawowymi kształtami kieliszków,
−
różne rodzaje kieliszków,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.2. Czynności pomocnicze związane z obsługą konsumenta
i zasady higieny
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uporządkuj kolejność czynności wykonywanych przed otwarciem lokalu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na odpowiednią kolejność czynności
wykonywanych przed otwarciem lokalu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z listą czynności wykonywanych przed otwarciem lokalu zamieszczoną
w materiale nauczania,
2) dokonać dokładnej analizy kolejności wykonywanych czynności,
3) uporządkować kartki z opisem wykonywanych czynności w prawidłowej kolejności,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
tekstu przewodniego,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
kartki z opisem wykonywanych czynności,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przygotuj pomocnik kelnerski do podawania obiadu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać uczniom
poszczególne czynności wyjaśniając sposób ich wykonania oraz zwrócić uwagę na estetykę
i ustawiania naczyń. Wykonując ćwiczenie nauczyciel ocenia pracę uczniów biorąc pod
uwagę:
−
poprawne dobranie zastawy stołowej,
−
prawidłowy sposób przenoszenia naczyń i sztućców,
−
właściwe rozmieszczenie naczyń na pomocniku kelnerskim,
−
estetykę wykonanego ćwiczenia,
−
sposób prezentacji ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadą przygotowania pomocnika kelnerskiego zamieszczoną w materiale
nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do wytycznych zawartych w materiale nauczania,
4) przygotować na pomocniku kelnerskim potrzebny sprzęt do podawania obiadu,
5) sprawdzić poprawność ustawienia zastawy stołowej,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
pomocnik kelnerski,
−
zastawa stołowa,
−
bielizna stołowa,
−
taca,
−
elementy dekoracyjne (kwiaty, serwetnik, menaże do przypraw itp.),
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Złóż poprawnie obrus, a następnie nakryj stół w sali konsumenckiej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać uczniom
poszczególne czynności podczas składania i rozkładania obrusa. Szczególną uwagę powinien
zwrócić na dokładność podczas wykonywania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją składania obrusa i nakrywania stołu zamieszczoną w materiale
nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,
4) złożyć prawidłowo obrus,
5) rozłożyć obrus na stole (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),
6) sprawdzić ułożenie obrusa na stole,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Środki dydaktyczne:
−
obrus,
−
stolik,
−
poradnik dla ucznia,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.3. Sposoby nakrywania stołu i zbierania naczyń po
konsumpcji
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przenieś talerze, filiżanki, sztućce i naczynia szklane z pomocnika kelnerskiego na stół
konsumencki nakrywając go do śniadania prostego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać uczniom
poszczególne czynności wyjaśniając sposób ich wykonania. Szczególną uwagę powinien
zwrócić na sposób noszenia naczyń i estetykę ustawiania ich na stole. Wykonując ćwiczenie
nauczyciel ocenia pracę uczniów biorąc pod uwagę:
−
prawidłowy sposób przenoszenia naczyń i sztućców,
−
właściwe rozmieszczenie naczyń na stole,
−
estetykę wykonanego ćwiczenia,
−
sposób prezentacji ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami przenoszenia naczyń i tac,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) dokonać analizy sposobów przenoszenia zastawy stołowej i ustawiania jej na stole,
4) przenieść poszczególne elementy zastawy stołowej,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
pomocnik kelnerski,
−
tace,
−
stół,
−
zastawa stołowa,
−
sztućce,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przygotuj nakrycie stołu do obiadu składającego się z zupy i dania rybnego oraz deseru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać uczniom
poszczególne czynności nakrycia stołu do obiadu wyjaśniając kolejność i sposób
wykonywanych czynności. Szczególną uwagę powinien zwrócić na dobór właściwych naczyń
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
do rodzaju posiłku, sposób noszenia naczyń i estetykę ustawiania ich na stole. Wykonując
ćwiczenie nauczyciel ocenia pracę uczniów biorąc pod uwagę:
–
właściwie zorganizowane stanowisko pracy,
–
dobór naczyń i sztućców do rodzaju posiłku,
–
prawidłowy sposób przenoszenia naczyń i sztućców,
–
właściwe rozmieszczenie naczyń na stole,
–
estetykę wykonanego ćwiczenia,
–
sposób prezentacji ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją przygotowania stołu do obiadu zamieszczoną w materiale
nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w materiale nauczania,
4) nakryć stół do obiadu uwzględniając najważniejsze jego elementy,
5) sprawdzić poprawność ustawienia zastawy stołowej (w razie trudności skorzystać
z pomocy nauczyciela),
6) udekorować stół odpowiednimi elementami,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół,
−
zastawa stołowa,
−
bielizna stołowa,
−
taca,
−
elementy dekoracyjne (kwiaty, serwetnik, menaże do przypraw, świece itp.),
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przygotuj nakrycie stołu do obiadu składającego się z zupy i dania mięsnego oraz
czerwonego wina, pamiętając o dekoracji stołu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać uczniom
poszczególne czynności nakrycia stołu do obiadu wyjaśniając kolejność i sposób
wykonywanych czynności. Szczególną uwagę powinien zwrócić na dobór naczyń do rodzaju
posiłku, sposób noszenia naczyń i estetykę ustawiania ich na stole. Wykonując ćwiczenie
nauczyciel ocenia pracę uczniów biorąc pod uwagę:
–
właściwie zorganizowane stanowisko pracy,
–
dobór naczyń i sztućców do rodzaju posiłku,
–
prawidłowy sposób przenoszenia naczyń i sztućców,
–
właściwe rozmieszczenie naczyń na stole,
–
estetykę wykonanego ćwiczenia,
–
sposób prezentacji ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcją przygotowania stołu do obiadu zamieszczoną w materiale
nauczania,
2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zastosować się do poleceń zawartych w materiale nauczania,
4) nakryć stół do obiadu uwzględniając najważniejsze jego elementy,
5) sprawdzić poprawność ustawienia zastawy stołowej (w razie trudności skorzystać
z pomocy nauczyciela),
6) udekorować stół odpowiednimi elementami,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
8) dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół,
−
zastawa stołowa,
−
bielizna stołowa,
−
taca,
−
elementy dekoracyjne (kwiaty, serwetnik, menaże do przypraw, świece itp.),
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Zbierz brudne naczynia ze stołu po konsumpcji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien pokazać uczniom
poszczególne czynności zbierania naczyń ze stołu wyjaśniając kolejność i sposób
wykonywania poszczególnych czynności. Szczególną uwagę powinien zwrócić na sposób
przenoszenia naczyń do zmywalni oraz przekładania resztek jedzenia. Wykonując ćwiczenie
nauczyciel ocenia pracę uczniów biorąc pod uwagę:
–
właściwie zorganizowane stanowisko pracy,
–
sposób przekładania resztek jedzenia,
–
prawidłowy sposób przenoszenia naczyń z resztkami jedzenia i bez,
–
właściwy sposób przenoszenia naczyń szklanych,
–
dokładność wykonanego ćwiczenia,
–
sposób prezentacji ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami zbierania brudnych naczyń ze stołu,
3) sprzątnąć nakrycia ze stołu konsumenckiego zgodnie z zasadami obsługi,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
taca,
−
stół,
−
nakrycia brudne,
−
literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie prac
pomocniczych związanych z obsługą konsumenta”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 17, 19 są poziomu podstawowego,
−
zadania 11, 13, 14, 18, 20 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. b, 6. c, 7. a, 8. c, 9. d, 10. b, 11. a,
12. d, 13. a, 14. b, 15. a, 16. a, 17. d, 18. c, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Podać określenie pomocnika kelnerskiego
A
P
c
2
Określić rodzaj bielizny stołowej jakim jest
molton
A
P
b
3
Wymienić dodatkowe zastosowanie serwetki
do wycierania ust
A
P
a
4
Wymienić rodzaj porządków wykonywanych
w sali konsumenckiej
A
P
d
5
Rozróżnić prawidłowy sposób rozłożenia
obrusa na stole
B
P
b
6
Wymienić badania, które musi posiadać
osoba pracująca w gastronomii
A
P
c
7
Rozpoznać przyczynę wypadków przy pracy
kelnera
A
P
a
8
Podać zastosowanie tac okrągłych
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
9
Rozróżnić prawidłowy sposób przenoszenia
tac
B
P
d
10
Rozróżnić sposób przenoszenia większej
ilości talerzy
B
P
b
11
Ustalić sposób ustawiania naczyń i sztućców
po prawej stronie nakrycia
C
PP
a
12
Rozpoznać prawidłowe ustawienie talerzy na
stole
A
P
d
13
Wybrać kolejność wykładania zastawy
stołowej
C
PP
a
14
Wybrać sposób przenoszenia dań
serwowanych do śniadań
C
PP
b
15
Rozpoznać miejsce ustawienia talerza na
pieczywo
A
P
a
16
Rozpoznać miejsce ustawienia kieliszka do
napoju
A
P
a
17
Rozpoznać miejsce ułożenia serwetek
płóciennych
A
P
d
18
Określić moment, kiedy kelner może zmienić
naczynia i sztućce
C
PP
c
19
Rozpoznać sposób zbierania naczyń
wysokich i szklanych
B
P
b
20
Wybrać sposób wymiany brudnych
popielniczek
C
PP
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pomocnik kelnerski to zwykle stolik względnie szafka
a) z dodatkowym nakryciem.
b) z miejscem na odłożenie serwowanych dań.
c) z szufladami.
d) z zapasowym szkłem.
2. Molton to
a) rodzaj obrusa.
b) podkładka pod obrus.
c) serwetka.
d) falbana.
3. Serwetka do wycierania ust służy dodatkowo do
a) zabezpieczania odzieży i estetyki stołu.
b) wyznaczania miejsca siedzącego dla konsumenta.
c) wytarcia np. kurzu z zastawy stołowej.
d) wystroju sali konsumenckiej jako element obowiązkowy.
4. Porządki na sali konsumenckiej dzielimy na
a) codzienne i świąteczne.
b) przed otwarciem lokalu i generalne.
c) kompleksowe i przed otwarciem lokalu.
d) codzienne i okresowe.
5. Rozkładając obrus na stole należy pamiętać, aby zaprasowany środkowy kant znajdował się
a) w odległości 50 cm od osoby rozkładającej.
b) pośrodku stołu zaprasowaniem do góry.
c) prostopadle do osoby rozkładającej.
d) pośrodku stołu zaprasowaniem do dołu.
6. Każdy pracownik przystępujący do pracy w gastronomii musi posiadać aktualną
książeczkę zdrowia oraz
a) wynik potwierdzając dobry stan zdrowi i badania WR.
b) prześwietlenie klatki piersiowej i badania na nosicielstwo.
c) prześwietlenie klatki piersiowej, badania WR i na nosicielstwo.
d) prześwietlenie klatki piersiowej i wynik badania WR.
7. Kelner często narażony jest na oparzenia, kontuzje i przyczynianie się do strat dla
zakładu w wyniku
a) nieuważnego obchodzenia się z talerzami oraz nadmiernego i nieodpowiedniego
obciążenia tac.
b) przemęczenia z powodu spędzania większości czasu pracy w pozycji stojącej.
c) podawania konsumentom potraw gorących.
d) zbyt małej przestrzeni pomiędzy stolikami.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
8. Okrągłe tace służą do
a) sprzątania brudnej zastawy ze stołu.
b) przenoszenia sztućców.
c) przenoszenia naczyń szklanych.
d) podawania deserów.
9. Przy przenoszeniu tac należy pamiętać, aby
a) iść w pozycji wyprostowanej.
b) trzymać tacę w obu dłoniach.
c) palce trzymające tacę przylegały do niej.
d) lżejsze przedmioty były ułożone na tacy dalej od ciała, cięższe bliżej ciała.
10. Talerze płaskie i głębokie w większych ilościach i bez potraw przenosi się
a) trzymając wszystkie w obu dłoniach.
b) trzymając wszystkie w serwetce i ustawia się je na stoliku pomocniczym.
c) pojedynczo.
d) po 2 sztuki.
11. Sztućce i nakrycie, które ustawia się po prawej stronie nakrycia konsumenta lub na
środku kelner kładzie je
a) prawą ręką podchodząc do stolika z prawej strony.
b) lewą ręką podchodząc do stolika z lewej strony.
c) lewą ręką podchodząc do stolika z prawej strony.
d) prawą ręką podchodząc do stolika z lewej strony.
12. Ustawiając talerze na stole należy pamiętać, aby
a) talerz znajdował się równo z brzegiem stołu.
b) talerz był wysunięty poza brzeg stołu.
c) talerz był oddalony od brzegu stołu o około 3 cm.
d) talerz był oddalony od brzegu stołu o około 1 cm.
13. Zastawę stołową należy wykładać w następującej kolejności
a) sztućce, porcelana, szkło, dekoracja, serwetki.
b) porcelana, sztućce, szkło, serwetki, dekoracja.
c) dekoracja, sztućce, porcelana, szkło, serwetki.
d) dekoracja, porcelana, serwetki, sztućce, szkło.
14. Pozostałe nakrycia do śniadania np. z wędlinami, serami, gorące napoje przenosimy
a) na tacy przed przybyciem konsumenta.
b) na tacy, gdy konsument już siedzi.
c) tylko na talerzu, gdy konsument już siedzi.
d) tylko na talerzu, przed przybyciem konsumenta.
15. Talerz na pieczywo należy ustawić
a) z lewej strony nakrycia.
b) z prawej strony nakrycia.
c) nad nakryciem.
d) powyżej kieliszka do napoju.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
16. Kieliszek do napoju ustawiamy
a) nad czubkiem noża do dania głównego.
b) po prawej stronie nakrycia z prawej strony łyżki do zupy.
c) centralnie względem nakrycia.
d) po lewej stronie nakrycia nad widelcem.
17. Serwetki płócienne układamy
a) pośrodku nakrycia na talerzu.
b) po lewej stronie nad talerzykiem do pieczywa.
c) przed talerzem.
d) pośrodku nakrycia na talerzu lub po lewej stronie na talerzu do chleba.
18. Zmiana naczyń i sztućców powinna odbyć się, gdy
a) pierwszy konsument skończy jeść wszystkie zamówione dania.
b) goście wstali już od stolika.
c) jeden konsument skończy jeść określony posiłek.
d) konsumenci sobie tego życzą.
19. Naczynia wysokie i szklane należy zbierać
a) trzymając je w dłoniach i zanosząc do zmywalni.
b) ustawiając je na tacę i zanosząc do zmywalni.
c) odstawiając je na pomocnik kelnerski i zanosząc w wolnej chwili do zmywalni.
d) ustawiając je np. na brudny talerz i odnosząc do zmywalni.
20. Zabierając brudne popielniczki należy
a) zawartość jej wysypać na brudny talerz.
b) zawartość jej wysypać na tacę.
c) poczekać aż goście wstaną od stolika.
d) nakryć papierową serwetką i odnieść do zmywalni.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie prac pomocniczych związanych z obsługą konsumenta
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Instrukcja dla nauczyciela do zadania typu próba pracy
1. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
2. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania typu próba pracy oraz z zasadami oceniania.
3. Omów z uczniami sposób tworzenia planu działania.
4. Próbę pracy przeprowadza wybrany uczeń. Pozostali wspólnie z nauczycielem obserwują
jego pracę.
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom treść zadania i plan działania, podaj czas przeznaczony na jego
wykonanie (45 minut).
7. Podczas pracy uczniów obserwuj ich pracę, oceniając wykonane czynności w specjalnym
arkuszu obserwacji.
8. Reaguj jedynie w przypadku, gdy uczeń naruszy w rażący sposób zasady bezpieczeństwa
i higieny pracy. Przerwij wtedy ćwiczenie, co oznacza, że uczeń nie zalicza próby pracy.
9. Próba pracy jest wykonana, gdy uczeń uzyska 75% możliwych do uzyskania punktów.
10. Po zakończeniu zbierz plany działań uczniów.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników i wybierz te czynności, które sprawiły
uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu umiejętności i opracuj wnioski w celu
uniknięcia niepowodzeń dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonej próby pracy.
Ocenianie:
Niedostateczny
do 20 pkt.
Dopuszczający
21–22 pkt.
Dostateczny
23–24 pkt.
Dobry
25–26 pkt.
Bardzo dobry
27–28 pkt.
Wyposażenie stanowiska do przeprowadzania próby pracy:
Wyposażenie na stanowisku
Ilość
Stół kwadratowy
1 szt.
Obrus płócienny
1 szt.
Serwetka płócienna
1 szt.
Taca kwadratowa
1 szt.
Taca okrągła
1 szt.
Zastawa stołowa talerze obiadowe i deserowe
1 szt.
Sztućce
2 komplety
Kieliszki do win
1 komplet
Kompotierka
1 szt.
Menaż do przypraw
1 szt.
Kwiaty w wazonie
1 szt
Świecznik i świeca
1 komplet
Serwetnik
1 szt.
Serwetki papierowe
1 paczka
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Zadanie typu próba pracy – nakrycie stołu do obiadu
Nakryj stół obrusem, a następnie zastawą stołową do obiadu pamiętając o dekoracji stołu.
Zestaw składników obiadu:
−
zupa,
−
danie mięsne,
−
deser – ciasto,
−
kompot,
−
wino czerwone.
Instrukcja dla ucznia
Aby bezpiecznie i poprawnie wykonać zadanie:
1. Sprawdź, czy otrzymałeś kompletny arkusz do wykonania zadania. Ewentualne braki
stron lub inne usterki zgłoś nauczycielowi.
2. Zapoznaj się z treścią zadania, instrukcją do jego wykonania, stanowiskiem i jego
wyposażeniem. Masz na to czas 15 minut. Czas ten nie jest wliczany do czasu trwania
zadania.
3. Po upływie tego czasu przystępujesz do egzaminu.
4. Przeanalizuj dokładnie treść zadania.
5. Zapisz w formularzu pt. PLAN DZIAŁANIA:
a) kolejność wykonywanych czynności,
b) wykaz niezbędnych naczyń, sprzętu drobnego, sztućców i bielizny stołowej.
6. Zorganizuj stanowisko pracy.
7. Wykonaj zaplanowane czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.
8. Po zakończeniu pracy uporządkuj stanowisko pracy.
9. Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania.
10. Czas rozpoczęcia i zakończenia zadania nauczyciel zapisze w widocznym dla Ciebie
miejscu (czas wykonania wynosi 45 minut).
Pamiętaj, że podczas wykonywania zadania jesteś oceniany przez nauczyciela, który
obserwuje wykonywane przez Ciebie czynności i nie będzie udzielać Ci żadnych
wskazówek. Nauczyciel interweniuje tylko w przypadku naruszenia przez Ciebie
przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i może w takim
przypadku przerwać wykonywanie zadania.
Powodzenia!
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
PLAN DZIAŁANIA
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Nakrycie stołu do obiadu
1. Zapisz zaplanowane kolejne czynności prowadzące do wykonania zadania:
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
..........................................................................................................................................
2. Zapisz nazwy i rodzaje:
•
naczyń i sprzętu drobnego niezbędnego do wykonania zadania:
….…….......................................................................................................................................
.……...........................................................................................................................................
………........................................................................................................................................
……............................................................................................................................................
……............................................................................................................................................
……............................................................................................................................................
……............................................................................................................................................
………........................................................................................................................................
•
sztućców i bielizny stołowej potrzebnej do wykonania zadania:
……............................................................................................................................................
……............................................................................................................................................
……............................................................................................................................................
……............................................................................................................................................
……............................................................................................................................................
……............................................................................................................................................
………........................................................................................................................................
………........................................................................................................................................
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
ARKUSZ OBSERWACJI PRÓBY PRACY
Imię i nazwisko ucznia ……………………………………………………..
Temat zadania: Nakrycie stołu do obiadu
Czynność wykonana – 1 pkt; niewykonana – 0 pkt
Lp. Czynności mierzalne
Punktacja
Liczba
punktów
I. PLANOWANIE
1
Zapisanie planu kolejnych czynności związanych z
wykonaniem zadania.
1
2
Sporządzenie wykazu naczyń i drobnego sprzętu do
wykonania zadania.
Wykaz powinien zawierać: taca kelnerska kwadratowa, taca
kelnerska okrągła, talerz na pieczywo, kompotierka,
kieliszek do wina czerwonego, menaż do przypraw,
dekoracja stołu np. kwiaty, świece.
1
3
Sporządzenie wykazu sztućców i bielizny stołowej.
Wykaz powinien zawierać: obrus płócienny, serwetka
płócienna, łyżka do zupy, nóż i widelec do dania głównego,
sztućce do deseru, nóż (pieczywo), serwetki papierowe.
1
4
Wyposażenie w odzież roboczą (spodnie lub spódnica,
koszula lub bluzka, obuwie).
1
II. ORGANIZOWANIE
5
Przygotowanie do pracy potrzebnych naczyń, sprzętu i
bielizny stołowej.
1
6
Sprawdzenie czystości naczyń, sprzętu i bielizny stołowej.
1
III. WYKONYWANIE
7
Nakrycie stołu obrusem.
1
8
Sprawność w rozkładaniu obrusa.
1
9
Równa odległość zwisającego obrusa ze wszystkich stron
stołu
1
10
Ułożenie serwetki płóciennej w centralnym punkcie
nakrycia.
1
11
Ułożenie sztućców do obiadu w nieznacznej odległości od
brzegu stołu.
1
12
Odwrotna kolejność ułożenia sztućców do kolejności ich
podawania.
1
13
Ustawienie talerzyka na pieczywo z nożem.
1
14
Ułożenie sztućców deserowych.
1
15
Ustawienie kieliszka do wina czerwonego i kompotierki.
1
16
Ustawienie menażu do przypraw oraz papierowych serwetek.
1
17
Udekorowanie stołu np. kwiatami, świecami.
1
18
Przenoszenie naczyń na odpowiednich tacach.
1
19
Estetyka rozmieszczenia naczyń na tacy.
1
20
Właściwe przenoszenie sztućców.
1
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
21
Właściwe przenoszenie naczyń szklanych.
1
22
Właściwe ułożenie sztućców na stole.
1
23
Prawidłowa kolejność nakrywania stołu do obiadu.
1
24
Dokładność podczas wykonywanego ćwiczenia.
1
25
Powrót na stanowisko pracy i uporządkowanie go.
1
IV. PREZENTOWANIE
26
Omówienie wykonanej pracy.
1
27
Zachowanie higieny rąk (czyste ręce, krótko obcięte
paznokcie, bez zbytecznych ozdób).
1
28
Zachowanie higieny osobistej (schludny, zadbany wygląd,
minimalne ozdoby).
1
SUMA PUNKTÓW
28
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Arens-Azev
êdo U., Grimpe E., Peschke E., Rosomm-Grolms M., Fürst W., Schuler K.:
Technologia gastronomiczna z obsługą gości. cz. III. Verlang Dr. Max Gehlen, Bad
Homburg von der Höhe, REA, Warszawa 1999
2. Jargoń R.: Obsługa konsumenta. cz. I. WSiP, Warszawa 2000
3. Jargoń R.: Organizacja i technika usług gastronomicznych. WSiP, Warszawa 1992
4. Leitner H.: Poradnik dla kelnera. WSiP, Warszawa 1993
5. Mikuta B.: Technologia gastronomiczna z obsługa konsumenta. Format-AB, Warszawa
1998
6. Tapper H.: Stół pięknie nakryty. Oficyna Wydawnicza „Kalliope”, Warszawa 1993
7. www.rocam.it
Literatura metodyczna:
1. Niemierko B.: Między oceną szkolną a dydaktyką. Bliżej dydaktyki. WSiP, Warszawa
1997
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Symela K.: Zarys metodologii konstruowania modułowego programu dla zawodu.
KOWEZiU, Warszawa 2002
4. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Radom 1995