pracownik pomocniczy obslugi hotelowej 913[01] o1 01 n

background image

___________________________________________________________________________

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ





Cezary Tarczyński


Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
913[01].O1.01






Poradnik dla nauczyciela














Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
mgr inż. Alicja Drażba



Opracowanie redakcyjne:
mgr Cezary Tarczyński



Konsultacja:
dr inż. Marek Krzemiński









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 913[01].O1.01
„Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu pracownik
pomocniczy obsługi hotelowej.






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Wymagania higieniczno-sanitarne oraz środki i zasady postępowania
w przypadku zagrożeń

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz ochrona przeciwpożarowa

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3.

Bezpieczeństwo gości i ich mienia oraz ochrona środowiska

17

5.3.1. Ćwiczenia

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

7.

Literatura

17
19
33

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazuję Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi
hotelowej. W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien posiadać, aby bez
problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia programu jednostki modułowej,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania -
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji programu jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest

Poradnik dla ucznia. Nauczyciel powinien wyjaśnić uczniom jak należy korzystać z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazane jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – uczniowie powinni odczytać tekst ze zrozumieniem samodzielnie,

pytania sprawdzające poziom wiadomości niezbędnych do wykonania ćwiczeń.
W zależności od tematu uczniowie mogą samodzielnie odpowiadać na pytania lub
wspólnie z całą grupą uczniów, w formie dyskusji. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji wyjaśniać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności spełniają ćwiczenia. W trakcie
wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę teoretyczną oraz opanować
nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję ćwiczeń wraz ze
wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne możliwości ich
realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie
zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może
również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu wiedzy. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając na czym polegają trudności związane z ich opanowaniem.

W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,

sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie
zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Nauczyciel powinien sprawdzić wiedzę i umiejętności, których
opanowanie potwierdził uczeń. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych, testy zamieszczone
w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu programu całej jednostki
modułowej i należy je wykorzystać do oceny osiągnięć uczniów, poziom osiągnięć uczniów
powinien stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela realizującego program
jednostki modułowej. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę możliwych do
uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od ilości uzyskanych
punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu oraz zaproponować
własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby
umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.


















Schemat układu jednostek modułowych

913[01].O1.01

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny

pracy, ochrony przeciwpożarowej

oraz ochrony środowiska

913[01].O1

Podstawy zawodu

913[01].O1.02

Stosowanie przepisów prawa

w działalności zawodowej

913[01].O1.03

Kształtowanie wizerunku pracownika

pomocniczego obsługi hotelowej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2.

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozróżniać podstawowe zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego,

rozróżniać podstawowe numery alarmowe,

stosować podstawowe środki ochrony indywidualnej,

posługiwać się instrukcjami bhp i ochrony przeciwpożarowej,

rozróżniać ogólne prawa i obowiązki pracownika,

korzystać z urządzeń telekomunikacyjnych,

korzystać z urządzeń elektrycznych i gazowych,

segregować odpady i surowce wtórne,

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się komputerem,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

rozpoznawać czynniki szkodliwe, uciążliwe i niebezpieczne w środowisku pracy,

zapobiec zagrożeniom zdrowia i życia, które mogą wystąpić podczas wykonywania
czynności zawodowych,

dobrać odzież ochronną i sprzęt ochrony indywidualnej do rodzaju wykonywanej pracy,

zastosować się do obowiązującego regulaminu w obiekcie hotelowym,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej,

zastosować przepisy sanitarne obowiązujące w gastronomii i hotelarstwie,

zastosować zasady postępowania dotyczące bezpieczeństwa gości i mienia,

wezwać pomoc w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia,

zastosować przepisy ochrony środowiska podczas wykonywania czynności zawodowych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]

Moduł:

Podstawy zawodu 913[01].01

Jednostka modułowa:

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony

przeciwpożarowej

oraz

ochrony

ś

rodowiska913[01].01.01

Temat: Prawa i obowiązki pracowników związane z przestrzeganiem przepisów bhp.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przestrzegania przepisów bezpieczeństwa i higieny

pracy.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić swoje prawa w zakresie bhp,

określić swoje obowiązki w zakresie bhp,

wykonać pracę w sposób zgodny z przepisami bhp,

zadbać o należyty stan maszyn, urządzeń oraz narzędzi,

zadbać o porządek i ład w miejscu pracy,

przestrzegać obowiązków w zakresie bhp,

posłużyć się kodeksem pracy,

zastosować zasady współpracy w grupie.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z instruktażem,

ć

wiczenia praktyczne,

czas instruktażowy 10 min.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2 osobowych.


Czas:
2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

komputer z dostępem do Internetu,

drukarka,

kodeks pracy,

pytania prowadzące,

papier formatu A4, pisaki.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów kształcenia.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja tematu:

podanie definicji bhp.

pokazanie uczniom kodeksu pracy i omówienie jego działów.

podzielenie uczniów na grupy dwuosobowe i przydzielenie im stanowisk
komputerowych.

rozdanie uczniom pytań, na które można znaleźć odpowiedzi w Internecie
www.praca.info/kodeks-pracy/uruchamiając stronę poświęconą kodeksowi pracy.
Nauczyciel zwraca uwagę na działy poświęcone bezpieczeństwu i higienie pracy
oraz rozdział prawa i obowiązki pracownika.

uczniowie wykonują zadanie a następnie wybierają przedstawicieli grup.

5.

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia. Przedstawiciele grup odczytują na
forum klasy przygotowane odpowiedzi. Pozostali uczniowie sprawdzają w kodeksie,
czy zaproponowane rozwiązania są zgodne z obowiązującym prawem.

6.

Nauczyciel analizuje pracę uczniów i dokonuje oceny ich pracy.

Praca domowa
Zadeanie: i zapisz poprawki jakie mogłyby się pojawić według Ciebie w obowiązującym
kodeksie pracy w zakresie przepisów bhp.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobywanych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Pracownik pomocniczy obsługi hotelowej 913[01]

Moduł:

Podstawy zawodu 913[01].01

Jednostka modułowa:

Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska
913[01].01.01

Temat: Analiza zagrożeń wypadkowych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zapobiegania zagrożeniom w pracy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić pojęcie wypadku,

określić pojęcia związane z wypadkoznastwem,

rozróżnić zagrożenia wypadkowe,

określić sposoby zapobiegania wypadkom,

zastosować środki ochrony indywidualnej,

zastosować zasady postępowania w razie zaistnienia wypadku.


W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne,

dyskusja dydaktyczna.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 4 osobowych.


Czas
: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla każdego zespołu uczniowskiego,

foliogramy ze zdjęciami obrazującymi konkretne sytuacje zagrożeń wypadkowych
w procesie pracy,

pytania prowadzące,

papier formatu A4, pisaki.


Uczestnicy:

uczniowie kształcący się w zawodzie pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Podanie tematu, omówienie celów kształcenia.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

4.

Realizacja ćwiczenia:

podanie definicji wypadku, wypadku przy pracy, wypadku lekkiego, ciężkiego.

podzielenie uczniów na grupy trzyosobowe, określenie zadań dla każdej z grup
obrazujących określone sytuacje mogące powodować zagrożenie w zakładzie pracy.

określanie przez uczniów potencjalnych zagrożeń wypadkowych w związku
z sytuacją przedstawioną na zdjęciu.

dyskusja uczniów w grupach na temat zagrożeń jakie mogą wystąpić w sytuacji
przedstawionej na zdjęciu. Po dokonanej analizie wybrany lider z grupy przedstawia
wnioski i przemyślenia.

5.

Sprawdzenie

poprawności

wykonania

ć

wiczenia.

Podsumowanie

wystąpienia

poszczególnych grup..

6.

Nauczyciel analizuje pracę uczniów i podczas wspólnej dyskusji określają zasady
postępowania dotyczące zagrożeń wypadkowych, następnie nauczyciel dokonuje oceny
pracy uczniów.

Praca domowa
Zadanie: Określ i zapisz jakie zagrożenia wypadkowe mogą występować w przypadku
pracownika pomocniczego obsługi hotelowej w trakcie prac gospodarczych wykonywanych
na terenie obiektu hotelarskiego?
Jakie działania należy przedsięwziąć, aby uchronić go przed tymi zagrożeniami?

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA


5.1.

Wymagania higieniczno-sanitarne oraz środki i zasady
postępowania w przypadku zagrożeń związanych z pracą
w gastronomii i hotelarstwie

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wyszukaj w rozporządzeniu z dnia 26 lipca 1973r, Ministra Gospodarki Terenowej

i Ochrony Środowiska materiały dotyczące wymogań sanitarno-higienicznych dla zakładu
hotelarskiego i gastronomicznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

rozporządzenie Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 26 lipca 1973
roku, rozdział I, II, III (Dz. U. Nr. 33., poz.196)

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia (rozporządzenie) rozdziały
dotyczący wymagań sanitarno-higienicznych dla zakładów hotelarskich i gastronomii,

2)

dokonać analizy rozdziałów poświęconych wymaganiom sanitarno-higienicznym,

3)

zapisać najważniejsze zagadnienia dotyczące wymagań sanitarno-higienicznych oraz
obowiązków zakładów hotelarskich i gastronomicznych w tym zakresie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

flamastry, długopis ,ołówek,

ksero rozporządzenia Ministra Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 26
lipca 1973 w sprawie wymogów sanitarno-higienicznych dla hoteli,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Na rysunkach przedstawiono sześć znaków ostrzegawczych, Określ zagrożenia przed

którymi ostrzegają oraz skutek nie przestrzegania ostrzeżeń.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Rysunki do ćwiczenia 2

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału 4.1.1. Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Należy zwrócić uwagę na
zagrożenia jakie są przedstawione na znakach ostrzegawczych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać odpowiednie schematy pasujące do przedstawionych znaków w materiale
nauczania w poradniku dla ucznia,

2)

zapisać jakie zagrożenia przedstawiają znaki.

3)

określić skutki ich nie przestrzegania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

ołówek, długopis, flamastry,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Na rysunkach przedstawiono środki ochrony indywidualnej, przyporządkuj je do

określonych grup w zależności od pełnionych funkcji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13


Rysunki do ćwiczenia 3

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania w Poradniku dla ucznia. Należy zwrócić uwagę na rodzaje
ś

rodków ochrony indywidualnej.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać rodzaje środków ochrony indywidualnej w materiale nauczania,

2)

zapisać grupy ochrony środków indywidualnych,

3)

dokonać przyporządkowania do poszczególnych grup,

4)

dokonać analizy wyszczególnionych środków ochrony indywidualnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne

metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

flamastry, ołówek, długopis,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2.

Bezpieczeństwo

i

higiena

pracy

oraz

ochrona

przeciwpożarowa


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wyszukaj w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia przepisy dotyczące wymagań

bezpieczeństwa i higieny pracy dla zakładu hotelarskiego i gastronomicznego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział

X kodeksu pracy poświęcony bezpieczeństwu i higienie pracy oraz fragment rozdziału
Materiał nauczania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia podstawowe zasady bhp
obowiązujące pracownika i pracodawcę,

2)

dokonać analizy przepisów bhp,

3)

zapisać najważniejsze obowiązki pracownika w zakresie bhp oraz obowiązki pracodawcy
w zakresie bhp.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

flamastry, ołówek, długopis,

kodeks pracy,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Odczytaj informacje przedstawione znaki oraz jakie mogą być skutki nie przestrzegania

tych znaków.

























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15














Rysunki do ćwiczenia 2


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania w Poradniku dla ucznia. Należy zwrócić uwagę na zagrożenia
jakie mogą wystąpić na skutek nie przestrzegania znaków ochrony przeciwpożarowej
i znaków ewakuacyjnych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać przedstawione znaki na planszach poglądowych lub w materiale nauczania,

2)

rozpoznać zaprezentowane znaki,

3)

określić skutki nie przestrzegania znaków.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

flamastry, ołówek, długopis,

plansze poglądowe ze znakami przeciwpożarowymi i ewakuacyjnymi,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj przedstawiony sprzęt gaśniczy i określ jego zastosowanie w zależności od

określonego rodzaju pożaru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Rysunki do ćwiczenia 3

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na grupy pożarów oraz sposoby
przeprowadzania akcji ratowniczo-pożarniczej.

Uczeń powinien:

1)

odszukać przedstawiony sprzęt gaśniczy w planszach poglądowych lub w materiale
nauczania w Poradniku dla ucznia,

2)

rozpoznać przedstawiony sprzęt gaśniczy,

3)

określić zastosowanie sprzętu gaśniczego w zależności od rodzaju pożaru oraz sposobu
jego użycia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

flamastry, ołówek, długopis,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3.

Bezpieczeństwo gości i ich mienia, oraz ochrona środowiska

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ najważniejsze środki ochrony stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa

gościom i ich mieniu w zakładzie hotelarskim.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania z Poradnika dla ucznia. Należy zwrócić uwagę na zakres
odpowiedzialności pracownika hotelu dotyczący bezpieczeństwa gościa hotelowego i jego
mienia.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia informacje dotyczące środków
bezpieczeństwa gości hotelowych i ich mienia,

2)

dokonać analizy przedstawionych środków,

3)

określić najważniejsze środki ochrony występujące w zakładzie hotelarskim.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

flamastry, ołówek, długopis,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Określ podstawowe prawa i obowiązki pracownika hotelu wynikające z regulaminu pracy

w zakładzie hotelarskim.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na zakres obowiązków i praw
pracownika hotelowego wynikających z regulaminu pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiale nauczania w Poradniku dla ucznia i kodeksie pracy zasady
regulaminu pracy,

2)

dokonać analizy regulaminu pracy w zakładzie hotelarskim,

3)

określić najważniejsze prawa i obowiązki pracownika zakładu hotelarskiego wynikające
z regulaminu pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

flamastry, ołówek, długopis,

kodeks pracy,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 3

Dokonaj analizy warunków jakie powinien spełniać hotel przestrzegający kryteriów

ekologicznych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment

rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymagania jakie powinien spełniać
hotel w zakresie ochrony środowiska.

Uczeń powinien:

1)

odszukać w materiale nauczania warunki jakim powinien odpowiadać hotel
przestrzegający kryteriów ekologicznych,

2)

dokonać analizy kryteriów jakie spełnia hotel „ekologiczny”,

3)

określić korzyści jakie płyną z działalności proekologicznej w zakresie hotelarstwa
i turystyki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne,

metoda tekstu przewodniego.

Ś

rodki dydaktyczne:

papier formatu A4,

flamastry, ołówek, długopis,

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 15, 17, 18, 19, 20 z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 1, 5, 12, 14, 16, z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. a, 5. a, 6. b, 7. b, 8. a, 9. c, 10. b, 11. c,
12. c, 13. c, 14. b, 15. c, 16. b, 17. b, 18. b, 19. b, 20. b

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Zidentyfikować odpowiednie rozporządzenie
w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla
hoteli i zakładów gastronomicznych

A

P

a

2

Rozpoznać instytucje sprawującą nadzór nad
stanem higieniczno-sanitarnym w zakładzie pracy

A

P

b

3

Rozróżnić skutki zagrożeń zdrowia i życia
pracowników

B

P

c

4

Rozróżnić zasadność stosowania środków ochrony
indywidualnej

B

P

a

5

Określić przedstawione zagrożenie

A

P

a

6

Rozpoznać przedstawiony środek ochrony
indywidualnej

A

P

b

7

Określić instytucje odpowiedzialną za bhp
w zakładzie pracy

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

8

Określić przygotowanie w zakresie bhp osoby
kierującej zakładem pracy

A

P

a

9

Określić częstotliwość szkolenia w zakresie bhp

A

P

c

10

Zidentyfikować numer alarmowy w razie
zagrożenia pożarowego

A

P

b

11

Określić pierwszą czynność w akcji ratowniczo-
-gaśniczej

A

P

c

12

Określić zastosowanie sprzętu gaśniczego
w zależności od rodzaju pożaru

C

PP

c

13 Określić ilość grup pożarów

A

P

c

14 Rozpoznać przedstawiony środek gaśniczy

C

PP

b

15 Rozpoznać znak ochrony ppoż

C

PP

c

16 Sklasyfikować przedstawiony znak

C

PP

b

17 Rozpoznać przedstawiony znak ewakuacyjny

C

PP

b

18

Określić zakres odpowiedzialności hotelu za
bezpieczeństwo i mienie hoteli

B

P

b

19

Rozróżnić środki dotyczące bezpieczeństwa
w hotelu

B

P

b

20 Określić porę nocną według. regulaminu pracy

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Przepisy szczegółowe dotyczące wymagań higieniczno-sanitarnych dla hoteli i zakładów
gastronomicznych zawarte są w rozporządzeniu z roku
a)

1973.

b)

1994.

c)

1996.

d)

2003.

2.

Nadzór nad higieną pracy oraz stanem sanitarnym zakładu sprawuje
a)

Państwowa Inspekcja Pracy.

b)

Państwowa Inspekcja Sanitarna.

c)

Państwowa Inspekcja Handlowa.

d)

Państwowy Zakład Higieny.

3.

Do skutków zagrożeń zdrowia i życia pracowników w zakładzie pracy, możemy zaliczyć
a)

tylko wypadki przy pracy.

b)

tylko choroby zawodowe.

c)

wypadki przy pracy oraz choroby zawodowe.

d)

wypadki przy pracy lub choroby zawodowe.


4.

Ś

rodki ochrony indywidualnej stosujemy

a)

w każdym przypadku.

b)

gdy nie można uniknąć zagrożeń.

c)

w nagłych przypadkach.

d)

według własnej potrzeby.


5.

Przedstawiony znak ostrzega przed
a)

porażeniem prądem elektrycznym.

b)

pożarem.

c)

niebezpieczeństwem.

d)

substancjami żrącymi.


6.

Przedstawiony środek ochrony indywidualnej służy do ochrony
a)

głowy.

b)

słuchu.

c)

układu oddechowego.

d)

twarzy i oczu.

7.

Za bezpieczeństwo i higienę pracy w zakładzie odpowiada
a)

pracownik.

b)

pracodawca.

c)

Państwowa Inspekcja Pracy.

d)

pracownik i pracodawca.

8.

Osoba kierująca zakładem pracy
a)

powinna odbyć szkolenie w zakresie bhp .

b)

nie musi odbywać szkolenia w zakresie bhp.

c)

może ale nie musi odbyć szkolenia w zakresie bhp.

d)

inna osoba może odbyć za nią szkolenie w zakresie bhp.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

9.

Szkolenie pracowników w zakresie bhp powinno odbywać nie rzadziej niż raz na
a)

1 rok.

b)

2 lata.

c)

3 lata.

d)

5 lat.

10.

Numer telefoniczny do straży pożarnej to
a)

997.

b)

998.

c)

999.

d)

996.

11.

Pierwszą czynnością podczas akcji ratowniczo-gaśniczej jest
a)

odcięcie możliwych źródeł zapłonu.

b)

gaszenie pożaru.

c)

ewakuacja ludzi.

d)

odcięcie dopływu paliwa.

12.

Pożar powstały w obrębie urządzeń elektrycznych można gasić
a)

wodą.

b)

pianą.

c)

proszkami gaśniczymi.

d)

kocami gaśniczymi.

13.

Zgodnie z obowiązującą w Polsce normą pożary możemy podzielić na
a)

3 grupy.

b)

4 grupy.

c)

5 grup.

d)

6 grup.


14.

Przedstawiony środek gaśniczy, nazywany jest

a)

hydrantem wewnętrznym.

b)

hydronetką.

c)

agregatem gaśniczym.

d)

tłumicą.

15.

Przedstawiony znak przeciwpożarowy oznacza

a)

gaśnice.

b)

zestaw sprzętu pożarniczego.

c)

hydrant wewnętrzny.

d)

drzwi ewakuacyjne.


16.

Przedstawiony znak należy do grupy znaków

a)

ewakuacyjnych.

b)

ochrony ppoż.

c)

bezpieczeństwa bhp.

d)

elektrycznych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

17.

Rysunek przedstawia
a)

drogę ewakuacyjną.

b)

drzwi ewakuacyjne.

c)

wyjście ewakuacyjne.

d)

kierunek drogi ewakuacyjnej.

18.

Szkody wyrządzone przez pracownika hotelu związane są z odpowiedzialnością

a)

etyczno-moralną.

b)

cywilno-materialną.

c)

karną.

d)

administracyjną.


19.

Szkolenie i doskonalenie personelu dotyczące bezpieczeństwa gości i ich mienia
zaliczamy do

a)

prawnych środków bezpieczeństwa.

b)

organizacyjno-taktycznych środków bezpieczeństwa.

c)

elektronicznych środków bezpieczeństwa.

d)

fizycznych środków bezpieczeństwa.

20.

Pora nocna wynikająca z regulaminu pracy , obejmuje godziny

a)

22.00–8.00.

b)

21.00–7.00.

c)

20.00–6.00.

d)

23.00–9.00.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................


Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Przestrzeganie przepisów
bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony
środowiska”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 17, 18, 19, 20 z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 5, 11, 12, 14, 16, z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. d, 4. a, 5. b, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c,
12. d, 13. c, 14. c, 15. b, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. b

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić nazwę instytucji nadzorującej stan
higieniczno-sanitarny.

A

P

c

2

Rozróżnić ilość grup środków ochrony
indywidualnej.

B

P

d

3

Określić rozdziały zawierające przepisy
higieniczno-sanitarne dla hotelu i gastronomii

A

P

d

4

Określić znaczenie bhp w pracy.

A

P

a

5

Sklasyfikować przedstawione znak

C

PP

b

6

Rozpoznać przedstawiony środek ochrony
indywidualnej

A

P

d

7

Określić kto sprawuje nadzór i kontrolę nad
przestrzeganiem bhp w zakładzie pracy

A

P

b

8

Określić gdzie zawarte są obowiązki
pracownika w zakresie bhp

A

P

b

9

Określić na kim spoczywa obowiązek
zapewnienia ochrony przeciwpożarowej

A

P

a

10

Określić osobę odpowiedzialną za akcję
ratowniczo-gaśniczą

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

11

Rozróżnić sprzęt gaśniczy w zależności od
rodzaju pożaru

B

P

c

12

Rozróżnić środki gaśnicze w zależności od
rodzaju pożaru

B

P

d

13

Określić kolejność wzywania pomocy podczas
pożaru

A

P

c

14 Sklasyfikować przedstawiony środek gaśniczy

C

PP

c

15 Sklasyfikować znak ochrony ppoż

C

PP

b

16 Sklasyfikować przedstawiony znak

C

PP

b

17

Sklasyfikować przedstawiony znak
ewakuacyjny

C

PP

d

18

Rozróżnić rodzaje
odpowiedzialności hotelu

B

P

a

19

Rozróżnić środki dotyczące bezpieczeństwa
w hotelu

B

P

d

20

Określić godziny ciszy nocnej w zakładzie
hotelarskim

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Skrót PIS jako jednostka nadzorująca stan higieniczno-sanitarny oznacza
a)

Państwową Inspekcje Społeczną

b)

Państwową Instytucje Społeczną.

c)

Państwową Inspekcje Sanitarną.

d)

Państwowy Instytut Sanitarny.


2.

Ś

rodki ochrony indywidualnej możemy podzielić na

a)

5 grup.

b)

7 grup.

c)

8 grup.

d)

10 grup.

3.

Przepisy dotyczące wymagań higieniczno-sanitarnych dla gastronomii i hotelarstwa
znajdują się w rozporządzeniu w rozdziałach
a)

pierwszym i drugim.

b)

drugim i trzecim.

c)

pierwszym i trzecim.

d)

pierwszym, drugim i trzecim.


4.

Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy jest
a)

wymagane w każdym przypadku.

b)

wymagane w niektórych przypadkach.

c)

wymagane w zależności od rodzaju pracy.

d)

nie jest wymagane.


5.

Przedstawiony znak należy do grupy znaków
a)

ewakuacyjnych.

b)

ostrzegawczych.

c)

przeciwpożarowych.

d)

informacyjnych.


6.

Przedstawiony środek ochrony indywidualnej służy do ochrony
a)

głowy.

b)

słuchu.

c)

układu oddechowego.

d)

twarzy i oczu.


7.

Nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie
sprawuje
a)

Państwowa Inspekcja Sanitarna.

b)

Państwowa Inspekcja Pracy.

c)

pracodawca.

d)

pracownik.


8.

Obowiązki pracownika w zakresie bhp ujęte są w
a)

kodeksie administracyjnym.

b)

kodeksie pracy.

c)

kodeksie cywilnym.

d)

kodeksie handlowym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

9.

Obowiązek zapewnienia ochrony przeciwpożarowej spoczywa na
a)

kierownikach zakładów.

b)

pracowniku.

c)

straży pożarnej.

d)

Państwowej Inspekcji Pracy.


10.

Do czasu przybycia straży pożarnej akcją ratowniczo-gaśniczą kieruje
a)

pracownik.

b)

dowódca pogotowia.

c)

kierownik zakładu.

d)

pracodawca.


11.

Palące się ciecze palne gasimy
a)

wodą.

b)

pianą.

c)

kocami gaśniczymi.

d)

tłumicą.


12.

Ś

rodkiem gaśniczym w postaci piany, możemy gasić palące się

a)

gazy.

b)

ciecze palne.

c)

metale.

d)

ciała stałe pochodzenia organicznego.

13.

Zauważając pożar, wzywamy w pierwszej kolejności
a)

pogotowie.

b)

policje.

c)

straż pożarną.

d)

Pogotowie gazowe.

14.

Przedstawiony środek gaśniczy, nazywany jest
a)

hydrantem wewnętrznym.

b)

hydronetką.

c)

agregatem gaśniczym.

d)

tłumicą.

15.

Przedstawiony znak przeciwpożarowy oznacza
a)

gaśnica.

b)

alarmowy sygnalizator akustyczny.

c)

hydrant wewnętrzny.

d)

drzwi ewakuacyjne.

16.

Przedstawiony znak należy do grupy znaków
a)

ewakuacyjnych.

b)

ochrony ppoż.

c)

bezpieczeństwa bhp.

d)

ostrzegawczych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

17. Rysunek przedstawia

a)

drogę ewakuacyjną.

b)

drzwi ewakuacyjne.

c)

wyjście ewakuacyjne.

d)

Sposób otwierania drzwi.


18.

Zakres odpowiedzialności hotelarza z tytułu obowiązku starannego wykonywania
zawodu zalicza się do odpowiedzialności
a)

etyczno-moralnej.

b)

cywilno-materialnej.

c)

karnej.

d)

administracyjnej.

19.

Dozór i ochronę hotelu zaliczamy do środków bezpieczeństwa
a)

prawnych.

b)

organizacyjno-taktycznych.

c)

elektronicznych.

d)

fizycznych.


20.

Obowiązująca cisza nocna w hotelu obejmuje godziny
a)

22.00–8.00.

b)

21.00–7.00.

c)

22.00–7.00.

d)

23.00–9.00.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ...............................................................................


Przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

7. LITERATURA

1.

Adamowicz J., Wolak G.: Jak być hotelarzem? Krakowska Szkoła Hotelarska,
Kraków 2006

2.

Błądek Z.: Hotele – programowanie i wyposażenie. Wydawnictwo ALBUS,
Poznań 2002

3.

Boratyński J.: Obsługa klienta – Prawo pracy i higiena pracy. WSiP, Warszawa 2003

4.

Czarniecka – Skubina E., Rosiak E.: Poradnik Gastronoma. Polskie Wydawnictwo
Specjalistyczne „ProMedia”, Warszawa 2004

5.

Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1993

6.

Kodeks pracy

7.

Konarzewska M., Lada E., Zielonka B.: Wyposażenie techniczne zakładów
gastronomicznych. Wydawnictwo REA, Warszawa 2004

8.

Mac S., Leowski J.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. Podręcznik dla szkół zasadniczych.
WSiP , Warszawa 1999

9.

Mitura E., Koniuszewska E.: Ekonomika i organizacja pracy w hotelarstwie. Difin,
Warszawa 2006

10.

Nestorowicz M., Rembieliński A.: Odpowiedzialność cywilna zakładu hotelarskiego.
Dom Organizatora, Toruń 1995

11.

Oparka S., Nowicka T.: Organizacja i technika pracy w hotelarstwie. Polskie Zrzeszenie
Hoteli, Warszawa 2005

12.

Portale internetowe: Gatroma.pl, Hotelarze.pl, Hotele.net, komers – bhp.pl

13.

Słoma J.: Przysposobienie obronne. Podręcznik dla zasadniczej szkoły zawodowej. Nowa
Era, Warszawa 2004

14.

Witkowski Cz.: Hotelarstwo. Podstawy hotelarstwa. Cz. I. Wyższa Szkoła Ekonomiczna,
Warszawa 2002

15.

Witkowski

Cz.:

Kierowanie

przedsiębiorstwem

hotelarskim.

Wyższa

Szkoła

Ekonomiczna, Warszawa 2000


Czasopisma:

Hotelarz

Hotele i Restauracje

Kuchnia

Przegląd gastronomiczny


Literatura metodyczna
1.

Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

3.

Plewka C.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. Instytut
Technologii Eksploatacji, Radom 1999

4.

Symela K.: Zarys metodologii konstruowania modułowego programu nauczania dla
zawodu. KOWEZiU, Warszawa 2002

5.

Szlosek F: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Instytut Technologii
Eksploatacji, Radom 1999

