Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Monikę Ciarkowską 29.09.2008 r. w grupie dzieci 3 - letnich.
Temat kompleksowy: Dbamy o porządek.
Temat dnia: Gdzie mieszkamy?
Cele ogólne:
- Pogłębianie wiadomości dotyczących mieszkań ludzi i zwierząt
- Wzbogacanie słownictwa
- Wdrażanie do współpracy w zespole
- Wdrażanie do porządkowania miejsca pracy po skończonym zadaniu
Cele operacyjne: Dziecko:
- Przyporządkuje zwierzęta do odpowiednich „mieszkań”
- Wyjaśni, co to jest wieżowiec
- Buduje wieżowce z drewnianych klocków
- Wykona zadanie w grupie
- Zgodnie korzysta ze wspólnego materiału podczas wykonywania zadania
- Porządkuje miejsce pracy po skończonym zadaniu
Metody wg Okonia:
- Podająca (opis czynności do wykonania podczas zabawy ruchowej oraz zadania przy stolikach)
- Eksponująca (ekspozycja ilustracji przedstawiających zwierzęta i ich mieszkania oraz wieżowce)
- Problemowa (dyskusja dydaktyczna, zabawa ruchowa)
- Praktyczna (udział w zabawie ruchowej, wykonanie zadania przy stoliku)
Formy:
- Zbiorowa
- Grupowa
- Indywidualna
Środki dydaktyczne:
- Ilustracje przedstawiające zwierzęta, ludzi i ich mieszkania
- Płyta CD z piosenką „Budujemy dom”
- Plastikowe butelki
- Kolorowy papier
- Klej
- Flamastry
- Kartonowa podstawa dla osiedla
- Plastelina
Przebieg zajęć:
a) część wstępna:
1. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu i pyta, jak się dziś czują, czy się wyspały, czy zjadły śniadanie, czy umyły ząbki itp.
2. Zaśpiewanie na powitanie piosenki „Chodźcie wszyscy tu do koła”
b) część właściwa:
1. Nauczycielka przypina na tablicy ilustracje przedstawiające zwierzęta, ludzi oraz ich mieszkania: akwarium, klatkę, norę, dziuplę, muszlę ślimaka oraz wysokie i niskie bloki. Pyta dzieci, co przedstawiają ilustracje. Następnie prosi, aby dzieci przyporządkowały zwierzęta i ludzi do odpowiednich mieszkań.
2. Rozmowa dotycząca bloków, w których mieszkają ludzie. Określanie ich koloru, wielkości i liczby. Wprowadzenie pojęcia „wieżowce”. Wyjaśnienie znaczenia pojęcia.
3. Zabawa ruchowa przy piosence „Budujemy dom”.
Źródło: „Zabawy muzyczne czterolatków”
Dzieci biegają swobodnie po sali podczas słuchania piosenki. Na sygnał nauczycielki podbiegają do skrzyni z drewnianymi klockami i próbują zbudować jak najwyższy wieżowiec.
4. Nauczycielka zaprasza dzieci do kręgu. Wyjaśnia, że za chwilę usiądą przy stolikach i będą pracowały w grupach. Otrzymają butelki, kawałki kolorowego papieru, klej i flamastry. Ich zadaniem jest oklejenie butelek oraz dorysowanie im drzwi i okien tak, aby powstały wieżowce. Przypomina dzieciom o dzieleniu się przyborami potrzebnymi do wykonania zadania i porządkowaniu miejsca pracy. Później dzieci z każdej grupy przy pomocy nauczycielki umocują butelki na kartonowej podstawie i powstanie osiedle dla ludzi.
c) część końcowa:
1. Nauczycielka prosi dzieci, aby przyniosły wykonane wieżowce. Przy zastosowaniu plasteliny przyczepiają je na kartonowej podstawie.
2. Nauczycielka zaprasza dzieci na dywan. Pyta, o czym były zajęcia. Zachęca dzieci do wyjaśnienia znaczenia pojęcia „Wieżowiec”.
3. Nauczycielka dziękuje dzieciom za udział w zajęciach i zanosi „osiedle” na przedszkolny hol, aby mogli je obejrzeć wszyscy rodzice.
Opracowała Monika Ciarkowska