![]() | Pobierz cały dokument bursztyny.j.polski.w.gimnazjum.scenariusze.doc Rozmiar 808 KB |
Zofia Kossak, Bursztyny
Propozycja cyklu lekcji z lekturą
Temat: Wielki konkurs. Czy znam lekturę Z. Kossak Bursztyny?
Czas: 2 godziny lekcyjne
Cele lekcji:
sprawdzenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
łączenie wiedzy z różnych dziedzin - literatury i historii
wyszukiwanie informacji w tekście
analiza i interpretacja tekstu
uzasadnianie własnego zdania, stosowanie słownictwa typowego dla argumentacji
Metody, techniki:
praca z tekstem
tworzenie własnego tekstu
wchodzenie w rolę, żywy obraz
uzupełnianie tabel
Formy pracy:
zespołowa
indywidualna
zbiorowa
Materiał:
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Wydruk zadań dla uczniów/zespołów (II wersja konkursu)
Informacje o pracy domowej:
Każdy uczeń przynosi na lekcję 3-5 pytań związanych z treścią lektury. Każde pytanie jest zapisane na osobnej kartce. Do każdej kartki z pytaniem musi być dołączona druga, na której jest zapisana odpowiedź na dane pytanie (wraz ze wskazaniem miejsca w tekście, gdzie znajduje się potwierdzenie informacji: tytuł opowiadania, numer strony). Na dole każdej kartki z pytaniem powinien się znaleźć podpis ucznia, który je opracował.
Przebieg lekcji:
Krótka wymiana zdań na temat lektury zakończona samodzielnym zapisem w zeszycie kilkuzdaniowej wypowiedzi rozpoczynającej się od słów: Ta książka jest jak…
Zebranie kartek z pytaniami do lektury przygotowanych przez uczniów w ramach pracy domowej.
Konkurs znajomości treści lektury pt. Wielka gra.
Nauczyciel wybiera wersję oraz dostosowuje czas przeznaczony na wykonanie zadań do poziomu umiejętności uczniów w danej grupie.
Wersja I (łatwiejsza):
Podział klasy na dowolną liczbę rywalizujących zespołów. Nauczyciel czyta zadania i przydziela punkty.
Wersja II (trudniejsza):
Wybór dwu zespołów uczestniczących w rywalizacji oraz przydzielenie pozostałym osobom ról: widowni, dziennikarzy, ekspertów, sędziów, sekretarza, osoby prowadzącej konkurs.
Zespoły i zadania:
Zespoły zawodników - udział w konkursie, udzielanie odpowiedzi na pytania.
Widownia - podział na kibiców wybranej drużyny; obserwacja przebiegu konkursu, pomoc zawodnikom jednej z drużyn przewidziana regulaminem.
Dziennikarze - obserwacja przebiegu konkursu, przygotowanie wywiadu z uczestnikiem zdarzenia (osobą z widowni, ekspertem, sędzią, sekretarzem, prowadzącym konkurs) lub relacji z konkursu.
![]() | Pobierz cały dokument bursztyny.j.polski.w.gimnazjum.scenariusze.doc rozmiar 808 KB |