przykładowy scenariusz lekcji1

przykładowy scenariusz lekcji1



2x45 mm


Scenariusz z wykorzystaniem działań plastycznych

Czy późna jesień może być piękna?

Treści programowe:

•    właściwości opowiadania, opisu,

•    odmienne części mowy,

•    terminy: zwrotka, poezja

Cele lekcji:

3 Wiadomości Uczeń:

•    2na treść wiersza Joanny Kilimowej „Czerń",

•    wie, w jakich miesiącach trwa jesień,

•    wie, jakie zmiany zachodzą w przyrodzie późną jesionią,

•    wie. co to jest nastrój wiersza,

•    zna pojęcia: zwrotka, przymiotnik,

•    wie. na czym polega technika kalkografii.

b • Umiejętności

Uczeń:

•    czyta ze zrozumieniem.

•    układa tekst z rozsypania wyrazowej.

•    analizuje utwór poetycki, odpowiadając na pytania dotyczące jego treści,

•    podaje przymiotniki określające listopad,

•    opisuje listopadowy krajobraz,

•    opowiada o listopadowej pogodzie i jej wpływie na samopoczucie ludzi.

•    stosuje prawidłową konstrukcję zdań w czasie mówienia i pisania,

•    wykonuje pracę plastyczną / zastosowaniem techniki kalkografń.

Postawy

Uczeń:

•    jest zainteresowany tematem zajęć,

•    dostrzega piękno późnej jesieni.

•    współpracuje w zespole.

Strony z podręcznika ..Słowa na start! 4”

•    dba o kulturę i estetykę języka podczas budowania ustnej i pisemnej wypowiedzi,

•    rozwija wrażliwość plastyczną, estetyczną i kreatywne działanie,

•    wyraża swoje odczucia na temat prac plastycznych innych osób.

Metody:

•    praca z tekstem,

•    rozmowa kierowana,

•    rozmowa nauczająca (pogadanka>.

•    działania plastyczne - technika kałkografli.

Formy pracy:

indywidualna, grupowa, zbiorowa.

Środki dydaktyczne:

•    podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na start! 4" <s. 62),

•    karta pracy „Czy późna jesień może być piękna?”,

•    kartki z bloku technicznego i rysunkowego, klej, kłębki włóczki, czarne kalki maszynowe, żelazko.

•    liście dębu, klonu i buka.

Przebieg lekcji:

Faza wprowadzająca

1.    Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.

2.    Nauczyciel poleca uczniom, by z rozsypaniu wyrazowej ułożyli wiersz o jesieni (ćwiczenie „Nn początku..." ze s. 62 podręcznika ). Chętne osoby odczytują po jednej zwrotce powstałego wiersza.

3.    Uczniowie po cichu ezytąją wiersz Joanny Kul-mowrej „Czerń", znąjdujący się w podręczniku na s. 62

Faza realizacyjna

1.    Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy i poleca wykonanie zadania i. Uczniowie samodzielnie rozwiązują krzyżówkę. Wskazana osoba odczytuje otrzymane hasło.

2.    Uczniowie dokonują analizy wiersza „Czerń”, wykonując ćwiczenie 1. „Po przeczytaniu...” ze s. 62 podręcznika i odpowiadając na pytania dodatkowe stawiane przez nauczyciela:

•    O jakiej perze roku jest mowa w wierszu?

•    W jakich miesiącach trwa jesień?

Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień, a kiedy się ona kończy?

•    Dlaczego czerń, brąz i szarość przeważają w krajobrazie późnej jesieni?

•    Jaki jest nastrój wierszu?

