KONSPEKT LEKCJI
Tomasz Frankowski
Uniwersytet Szczeciński
Wydział: Matematyczno-Fizyczny
Kierunek: Wychowanie Techniczne
Klasa: 2 rok WT, wiek studentów 20-23lata
Przedmiot: Psychologia
Temat: Okres młodszy szkolny - rozwój społeczny.
1. Cele:
a) poznawcze:
poznanie pojęcia „rozwój społeczny”,
poznanie warunków środowiskowych,
poznanie czynników mających wpływ na rozwój społeczny dziecka,
poznanie wpływu tych czynników.
b) kształcące:
uczeń wie co ma wpływ na rozwój społeczny dziecka,
potrafi omówić poszczególne czynniki.
c) wychowawcze:
aktywny udział w lekcji,
samodzielne zdobywanie wiedzy,
odpowiednie zachowanie się na lekcji,
analizowanie i wykorzystanie własnych wiadomości.
2. Metody pracy:
oparte na słowie: wykład, pogadanka, dyskusja
oparte na działaniu: inscenizacja
oparte na spostrzeganiu: obserwacja, pokaz
3. Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
4. Środki pracy: kreda, tablica, kartki papieru z zadaniami dla poszczególnych grup.
5. Przebieg zajęć:
I część wstępna
1. Objaśnienie tematu lekcji.
2. Omówienie celu lekcji.
II część główna
1. Przedstawienie teorii dotyczącej rozwoju społecznego.
2. Podyktowanie krótkiej notatki.
3. Podział klasy na 4 grupy.
4. Rozdanie kartek z zadaniami dla poszczególnych grup.
5. Przedstawienie scenek przygotowanych przez dwie grupy:
pierwsza - Przygotować scenkę dotyczącą pozytywnego wpływu grupy na jednostkę.
druga - Przygotować scenkę dotyczącą negatywnego wpływu grupy na jednostkę.
6.Przedstawienie zadań wykonanych przez pozostałe dwie grupy:
trzecia - Wypisać pozytywne aspekty dotyczące wpływu rodziny na przygotowanie dziecka do życia społecznego. Czyli w jaki pozytywny sposób rodzice powinni wpływać na dziecko?
czwarta - Wypisać pozytywne aspekty dotyczące wpływu nauczyciela na przygotowanie dziecka do życia społecznego. Czyli w jaki pozytywny sposób nauczyciel powinien wpływać na dziecko?
7. Wypisanie na tablicy aspektów.
III część końcowa
1. Omówienie scenek.
2. Omówienie aspektów wypisanych na tablicy.
3. Podsumowanie ćwiczeń.
4. Sprawdzenie stopnia przyswojenia wiedzy przez uczniów.
6. Proponowane trzy pytania sprawdzające wiedzę:
Powiedz co rozumiesz pod pojęciem „rozwój społeczny”?
Jakie grupy maja wpływ na rozwój społeczny dziecka?
Jakie znasz warunki środowiskowe dla rozwoju społecznego dziecka w młodszym wieku szkolnym?