II.DWUDZIESTOLECIE MIĘDZYWOJENNE W EUROPIE, 14.Nazizm w Niemczech, Marek Biesiada


Marek Biesiada 31. 10. 2006

Konspekt lekcji historii

w klasie III B

Temat: Nazizm w Niemczech

  1. Cele dydaktyczno-wychowawcze.

Po lekcji uczeń:

  1. Metody:

  1. Środki dydaktyczne:

  1. Tok lekcji:

  2. Czynności nauczyciela

    Czynności uczniów

    Uwagi

    1

    2

    3

    I. Czynności organizacyjno - porządkowe.

    • sprawdzenie listy obecności

    • zapisanie tematu lekcji do dziennika

    1. Rekapitulacja wtórna:

    • Jaka była sytuacja wewnętrzna we Włoszech po I wojnie światowej?

    • Kto najbardziej był niezadowolony z sytuacji we Włoszech?

    • Kto utworzył Narodową Partię Faszystowską?

    • Kto popierał faszystów?

    • Jakie były podstawy ideologii faszystowskiej?

    • Jakich środków używali faszyści w polityce?

    • W jaki sposób Mussolini zdobył władzę w Włoszech?

    • Kiedy Mussolini objął stanowisko premiera we Włoszech?

    • Jakie działania podjęli faszyści po przejęciu władzy?

    • Czym charakteryzowało się totalitaryzm we Włoszech?

    • Jak społeczeństwo odnosiło się do rządów faszystowskich?

    • Które państwo było ofiarą agresji Włoch?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    1. Realizacja nowych treści:

    Temat: Nazizm w Niemczech

    1. Sytuacja wewnętrzna w Niemczech po I wojnie światowej

    • Jaka była sytuacja w Niemczech po I wojnie światowej?

    2. Działalność polityczna Adolfa Hitlera w latach 1919-1923

    • Jaką Hitler utworzył partię w Niemczech?

    • Jakie Hitler powołał oddziały paramilitarne?

    • Kiedy i gdzie Hitler próbował przejąć władzę?

    3. Poglądy polityczne Hitlera - ideologia nazistowska

    • Gdzie i kiedy Hitler napisał swoją książkę?

    • Jaki program polityczny przedstawił w swojej książce Hitler?

    • Co było podstawą ideologii nazistowskiej?

    4. Droga Hitlera do władzy - przyczyny popularności nazistów

    • Jakie były przyczyny popularności partii Hitlera?

    5. Hitler kanclerzem III Rzeszy - 30 stycznia 1933 r.

    • Kiedy Hitler zostaje kanclerzem Niemiec?

    6. III Rzesza pod rządami Hitlera

    • Jakie działania podjęli naziści po przejęciu władzy?

    7. Polityka społeczna nazistów

    • Jaką politykę społeczną realizowali naziści po przejęciu władzy w Niemczech?

    8. Łamanie postanowień traktatu wersalskiego

    • Jakie Hitler złamał warunki traktatu wersalskiego?

    Uczniowie zapisują temat do zeszytu.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 66. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. Sytuacja wewnętrzna w Niemczech po I wojnie światowej

    • kryzys gospodarczy po I wojnie światowej

    • społeczeństwo niemieckie chciało odrzucenia traktatu wersalskiego i odwetu za klęskę w I wojnie światowej

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s.66. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    2. Działalność polityczna Adolfa Hitlera w latach 1919-1923

    • utworzenie przez Adolfa Hitlera Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej (narodowy socjalizm - nazizm)

    • Oddziały Szturmowe (SA)

    • pucz monachijski 1923 r.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 67. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    3. Poglądy polityczne Hitlera - ideologia nazistowska

    • Mein Kampf - książka Adolfa Hitlera, w której zawarł swój program polityczny

    • główne założenia ideologii nazistowskiej opierały się na rasizmie a zwłaszcza na antysemityzmie

    • stworzenie dla narodu niemieckiego tzw. „przestrzeni życiowej”

    • dążenie do likwidacji demokracji parlamentarnej

    • odrzucenie „dyktatu wersalskiego”

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 67-68. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    4. Droga Hitlera do władzy - przyczyny popularności nazistów

    • wielki kryzys gospodarczy, którego wynikiem było 6 mln bezrobotnych

    • dążenie generalicji do rozbudowy armii

    • zainteresowanie przemysłowców w usunięciu ograniczeń traktatu wersalskiego i wznowienie produkcji zbrojeniowej

    • obawy burżuazji przed komunizmem

    • kryzysy polityczne

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 68. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    5. Hitler kanclerzem III Rzeszy - 30 stycznia 1933 r.

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 68-69. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    1. III Rzesza pod rządami Hitlera

    • podpalenie Reichstagu - delegalizacja wszystkich partii politycznych

    • wprowadzenie kultu Hitlera (Führer Rzeszy) i zasady wodzostwa we wszystkich dziedzinach życia państwa np. utworzenie dla młodzieży organizacji młodzieżowej Hitlerjugend

    • usuwanie ze wszystkich dziedzin życia państwa Żydów

    • działalność tajnej policji państwowej - gestapo

    • więzienie przeciwników politycznych w obozach koncentracyjnych

    • działalność SS (Sztafety Ochronne), która terroryzował społeczeństwo niemieckie

    • ustawy norymberskie (1935 r.) - ustawy wymierzone przeciw obywatelom niemieckim pochodzenia żydowskiego

    • kryształowa noc (9/10 listopada 1938 r.) - pogromy Żydów w Niemczech

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 70. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    7. Polityka społeczna nazistów

    • likwidacja bezrobocia poprzez rozbudowę przemysłu zbrojeniowego i organizowanie robót publicznych

    • państwo socjalne

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 70. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.

    Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu:

    8. Łamanie postanowień traktatu wersalskiego

    • przywrócenie powszechnego obowiązku służby wojskowej i rozbudowa armii - 1935 r.

    • wkroczenie armii niemieckiej do Nadrenii - 1936 r.

    Wyjaśnić pojęcie: faszyzm, nazizm, NSDAP, SA pucz

    Wyjaśnić pojęcie: antysemityzm,

    Wyjaśnić pojęcie:

    kanclerz,

    Wyjaśnić pojęcie: dyktator, terror, gestapo, swastyka, obóz koncentracyjny, führer, SS,

    1. Rekapitulacja pierwotna

    • Jaka była sytuacja w Niemczech po I wojnie światowej?

    • Jaką Hitler utworzył partię w Niemczech?

    • Jakie Hitler powołał oddziały paramilitarne?

    • Kiedy i gdzie Hitler próbował przejąć władzę?

    • Jakie były przyczyny popularności partii Hitlera?

    • Kiedy Hitler zostaje kanclerzem Niemiec?

    • Jakie działania podjęli naziści po przejęciu władzy?

    • Jaką politykę społeczną realizowali naziści po przejęciu władzy w Niemczech?

    • Jakie Hitler złamał warunki traktatu wersalskiego?

    Odpowiadają wyznaczeni uczniowie

    V. Zadanie pracy domowej

    W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,4,6/s. 41-44. Z Podręcznika uczniowie mają wykonać Zadanie 2 i 4/s. 71.

    VI. Ocena pracy uczniów na lekcji.

    Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach.

    Uczniowie aktywni otrzymują oceny.

    4


