Marek Biesiada 24. 09. 2006
Konspekt lekcji historii
w klasie III B
Temat: Budowa socjalizmu w ZSRR
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
Po lekcji uczeń:
zna działalność: Włodzimierza Lenina, Lwa Trockiego, Józefa Stalina
rozumie pojęcia: dyktator, Komintern, wielka czystka, komunizm, łagier, industrializacja, kolektywizacja, kołchoz, indoktrynacja, policja polityczna, Gułag
zna nazwę policji politycznej w ZSRR
wymienia metody stosowane przez bolszewików w celu utrzymania władzy
charakteryzuje zasady, na których opierał się komunizm
przedstawia działania Stalina zmierzające do ograniczenia wolności jednostki
wymienia różnice między państwem demokratycznym a rządzonym przez dyktatora
na podstawie schematu charakteryzuje oddziaływanie ideologii na społeczeństwo w państwie totalitarnym
lokalizuje na mapie ZSRR
wyjaśnia skróty ZSRR, NEP, NKWD
wskazuje różnice między gospodarką rynkową a sterowaną centralnie
Metody:
wykład,
rozmowa nauczająca,
dyskusja,
praca z mapą,
podręcznikiem,
analiza materiałów źródłowych,
Środki dydaktyczne:
podręcznik, rozdział Państwo bolszewickiego terroru mapa Europa w latach 1918-1939,
skoroszyt gimnazjalisty,
teksty źródłowe,
Tok lekcji:
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
1 |
2 |
3 |
I. Czynności organizacyjno - porządkowe.
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
Temat: Budowa socjalizmu w ZSRR
1. Powstanie ZSRR. Konstytucja ZSRR
2. Dyktatura Stalina
3. Podstawy ustroju komunistycznego
4. Przejawy terroru w państwie radzieckim
5. Międzynarodówka Komunistyczna -Komintern
6. Industrializacja i kolektywizacja wsi
|
Uczniowie zapisują temat do zeszytu.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 57. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 1. Powstanie ZSRR - 30 grudnia 1922 r.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 57. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 2. Dyktatura Stalina
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 58. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 3. Podstawy ustroju komunistycznego a) Komunizm
b) państwo totalitarne
Uczniowie przerysowują schemat ze strony 58.
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 58-59. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 4. Przejawy terroru w państwie radzieckim
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 59-60. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 5. Międzynarodówka Komunistyczna -Komintern
Jeden z uczniów czyta tekst z podręcznika G. Wojciechowski, Historia III..., Poznań 2002, s. 60-61. Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela. Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu: 6. Industrializacja i kolektywizacja wsi
|
Co oznacza pojęcie: dyktator
Co oznacza pojęcie: komunizm,
Co oznacza pojęcie: indoktrynacja
Co oznacza pojęcie: policja polityczna, wielka czystka, łagier, Gułag
Co oznacza pojęcie: Komintern,
Co oznacza pojęcie: Nowa Ekonomiczna Polityka, industrializacja, kolektywizacja, kołchoz
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
V. Zadanie pracy domowej
|
W zeszycie ćwiczeń uczniowie mają wykonać Zadania 1,2,3/s. 37-38. Z Podręcznika wykonaj Zadanie 1,/s. 62. |
|
VI. Ocena pracy uczniów na lekcji. |
Odpowiadają wyznaczeni przez nauczyciela uczniowie, którzy mogą posługiwać się podręcznikiem i zapisem w zeszytach. |
Uczniowie aktywni otrzymują oceny. |
5