29417 Segregator1 Strona1

29417 Segregator1 Strona1



Konspekt lekcji przeprowadzonej metodą słowno-problemową

Rozdział IX. Reakcje endoenergetyczne i egzoenergetyczne


I.    Temat

Entropia. Druga zasada termodynamiki.

II.    Cele główne

•    umożliwienie uczniom zdobycia wiedzy i umiejętności, dzięki którym poznają i wyjaśnią problemy samorzutności reakcji chemicznych oraz zastosują kolejne prawo chemiczne do rozwiązywania zadań problemowych,

•    stworzenie sytuacji sprzyjających wykorzystaniu zdobytej wiedz}*;

III.    Cele szczegółowe Uczeń potrafi:

•    wykazać się znajomością i rozumieniem pojęcia entropii,

•    podać przykłady entropii w świecie przyrody,

•    definiować drugą zasadę termodynamiki i zasadę wzrostu entropii,

•    przedstawić rolę czynnika entropowego w procesach naturalnych,

•    interpretować procesy naturalnej samoorganizacji układów jako wyprowadzania entropii poza układ.

IV.    Cele wychowawcze

•    kształtowanie postawy aktywnego, kreatywnego zaangażowania w czasie lekcji,

•    korelacja wiedzy chemicznej z procesami życiowymi.

V.    Metody

a)    wiodąca: słowno-probłemowa, dyskusja.

b)    pomocnicza: akt wizująca, np. mapa mentalna (wspólnie tworzona w trakcie omawiania tematu).

VI.    Materiały dydaktyczne

foliogramy, podręcznik, arkusz papieru, pisaki.

VII.    Przebieg lekcji a) część nawiązująca:

•    zestawienie na foliogramie procesów zachodzących w przyrodzie samorzutnie i nie samorzutnie;

•    zestawienie pojęć samorzutności i jej braku z efektami energetycznymi takich przemian;

•    przypomnienie faktu, iż istnieje wiele procesów samorzutnych, endotermieznych (przypomnienie doświadczenia 1 z rozdziału IX. str. 233 - rozpuszczania NH4N03 w HgO);

•    zapisanie tematu lekcji.

80

