MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Ireneusz Winiarski
Montaż elementów instrumentów muzycznych
731[02]Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Tomasz Knot
mgr Arkadiusz Gromek
Opracowanie redakcyjne:
mgr Ireneusz Winiarski
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[02].Z2.01
Montaż elementów instrumentów muzycznych , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter instrumentów muzycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Rodzaj maszyn i urządzeń montażowych 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Główne elementy robocze urządzeń montażowych 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Linie montażowe 17
5.3.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 19
7. Literatura 27
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Montaż elementów instrumentów
muzycznych, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych 731[02].
W poradniku zamieszczono:
Wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności, które uczeń powinien
posiadać, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej.
Cele kształcenia, które określają umiejętności, jakie uczeń opanuje w wyniku procesu
kształcenia.
Przykładowe scenariusze zajęć.
Ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, sposobem wykonania, zalecanymi metodami
nauczania uczenia się oraz wykazem środków dydaktycznych.
Ewaluację osiągnięć ucznia, zawierającą przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wykaz literatury dotyczącej programu jednostki modułowej.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone metodami aktywizującymi
oraz praktycznymi takimi jak:
metoda projektów,
pokaz z objaśnieniem,
samokształcenie kierowane,
metoda tekstu przewodniego,
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane począwszy od
indywidualnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Ćwiczenia mogą być wykonywane indywidualnie lub w grupach 2 4-osobowych.
Weryfikowanie osiągnięć edukacyjnych uczniów powinno być prowadzone
systematycznie w trakcie realizacji zajęć.
Zaleca sprawdzanie wiedzy i umiejętności uczniów za pomocą testów osiągnięć
szkolnych i obserwacji aktywności uczniów w czasie wykonywania ćwiczeń.
Oceniając stopień opanowania umiejętności przez uczniów mogą Państwo skorzystać
z zamieszczonych w poradniku przykładowych narzędzi pomiaru dydaktycznego. Końcowa
ocena osiągnięć po zrealizowaniu jednostki modułowej powinna uwzględniać wyniki
wszystkich stosowanych przez nauczyciela metod sprawdzania umiejętności uczniów.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
731[02].Z2
Technologia produkcji instrumentów
muzycznych
731[02].Z2.01
Montaż elementów instrumentów
muzycznych
731[02].Z2.02 731[02].Z2.03
Nakładanie powłok lakierniczych Wykonywanie napraw i konserwacji
i wykończanie powierzchni instrumentów muzycznych
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.04
Wykonywanie korekty i strojenie
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.05
Ocenianie jakości instrumentów
muzycznych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
korzystać z różnych zródeł informacji,
odróżniać proces technologiczny od procesu produkcyjnego,
dobierać podstawowe części elementów muzycznych,
dobierać podstawowe połączenia elementów muzycznych,
wykonywać połączenia klejone i kształtowe,
rozróżniać podstawowe urządzenia wchodzące w skład instalacji sprężonego powietrza,
uczestniczyć w dyskusji,
prezentować efekty swojej pracy,
współpracować w grupie,
wyciągać i uzasadniać wnioski z wykonanych ćwiczeń.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
zaplanować operacje montażowe na podstawie dokumentacji technologicznej,
dobrać materiały pomocnicze stosowane przy montażu instrumentów muzycznych.
dobrać przyrządy i narzędzia do montażu elementów,
przygotować prasy i urządzenia do montażu podzespołów i zespołów konstrukcyjnych
instrumentów muzycznych,
zastosować prasy i urządzenia do montażu podzespołów instrumentu muzycznego,
zastosować narzędzia specjalistyczne do montażu elementów instrumentów muzycznych,
zmontować elementy obudowy instrumentu muzycznego,
zmontować szkielet korpusu instrumentu muzycznego,
zamontować podzespoły do korpusu instrumentu,
zastosować sposoby regulacji elementów i podzespołów instrumentów podczas montażu
elementów instrumentów muzycznych,
ocenić jakość montażu za pomocą specjalistycznych przyrządów kontrolno
pomiarowych,
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska i ochrony
przeciwpożarowej podczas wykonywania prac montażowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca ....................................................................
Modułowy program nauczania: Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł: Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02].Z2.
Jednostka modułowa: Montaż elementów instrumentów muzycznych 731[02].Z2.01.
Temat: Rodzaje narzędzi, maszyn i urządzeń montażowych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dobierania, przygotowania oraz bezpiecznej obsługi
urządzeń montażowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznać narzędzia, maszyny i urządzenia montażowe,
- dokonać wyboru urządzeń do określonych prac montażowych,
- przygotować maszyny, narzędzia i urządzenia montażowe do pracy,
- rozpoznać elementy konstrukcyjne urządzeń montażowych,
- wyjaśnić sposób obsługi maszyn, narzędzi i urządzeń montażowych,
- bezpiecznie obsługiwać maszyny i narzędzia pneumatyczne oraz urządzenia montażowe.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przewodniego tekstu,
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- ćwiczenia w grupach 3 4-osobowych.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- schematy kinematyczne maszyn,
- modele narzędzi pneumatycznych,
- plansze i tablice urządzeń montażowych,
- instrukcje obsługi maszyn i urządzeń,
- katalogi, prospekty maszyn i urządzeń montażowych,
- czasopisma fachowe,
- filmy, przezrocza, foliogramy tematyczne.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Nawiązanie do tematu zajęć.
3. Przeprowadzenie wykładu uzupełnionego pokazem ilustracji fotografii prospektów
o tematyce przewidzianej zakresem ćwiczeń.
4. Realizacja tematu:
- uczniowie zapoznają się z urządzeniami montażowymi,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- uczniowie dokonują podziału urządzeń montażowych ze względu na konstrukcję
montowanych wyrobów,
- uczniowie dokonują podziału elementów konstrukcyjnych wchodzących w skład
poszczególnych urządzeń montażowych,
- uczniowie zapoznają się z zasadami przygotowania poszczególnych urządzeń
dowykonywania prac montażowych,
- uczniowie zapoznają się z zasadami obsługi oraz z maszynami stosowanych podczas
montażu,
- uczniowie zapoznają się z zasadami bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń
montażowych.
5. Po wykonaniu czynności związanych z wykonaniem ćwiczenia uczniowie dokonują
samooceny wykonanego ćwiczenia.
6. Uczniowie wyjaśniają mocne i słabe strony wykonanego zadania.
7. Uczniowie przezentują własną pracę z wykonanego ćwiczenia przed nauczycielem
i innymi grupami.
8. Nauczyciel analizuje pracę uczniów, określa poprawność wykonanego ćwiczenia
wnosząc własne spostrzeżenia, stwierdza czy uczeń czyni postępy, ocenia jego
aktywność oraz poprawność wykonania ćwiczenia.
9. Zakończenie zajęć podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze lub w stronach internetowych informacji dotyczÄ…cych rodzaju
narzędzi, maszyn i urządzeń montażowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zjęciach:
- ankieta anonimowa dotycząca prowadzonych zajęć oraz uzyskanych umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca ........................................................................
Modułowy program nauczania: Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł: Technologia produkcji instrumentów muzycznych 731[02].Z2.
Jednostka modułowa: Montaż elementów instrumentów muzycznych 731[02].Z2.01.
Temat: Główne elementy robocze urządzeń montażowych
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności dobierania urządzeń do wywierania nacisku
stosowanych w urządzeniach montażowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- wyróżnić poszczególne rodzaje urządzeń do wywierania nacisku,
- wyjaśnić sposoby obsługi urządzeń pneumatycznych,
- wyjaśnić sposoby obsługi urządzeń hydraulicznych,
- scharakteryzować zasadę działania elementów roboczych, układów hydraulicznych
i pneumatycznych,
- właściwie zastosować materiały konstrukcyjne używane w budowie urządzeń
montażowych.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- samokształcenie kierowane,
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- urzÄ…dzenia do wywierania nacisku,
- elementy (zgodnie z zaplanowanymi ćwiczeniami),
- plansze i tablice siłowników,
- instrukcje obsługi siłowników,
- katalogi, prospekty,
- filmy, przezrocza, foliogramy tematyczne,
- eksponaty materiałów konstrukcyjnych.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawy organizacyjne.
3. Nawiązanie do tematu zajęć, omównienie celów zajęć, pokaz urządzeń do wywierania
nacisku.
4. Zorganizowanie stanowisk do wykonania ćwiczeń.
5. Realizacja tematu:
- uczniowie indywidualnie dokonują analizy poszczególnych urządzeń do wywierania
nacisku,
- uczniowie określają zalety i wady urządzeń do wywierania nacisku,
- uczniowie projektują urządzenie do montażu ram,
- uczniowie analizują zakres stosowania poszczególnych urządzeń do wywierania
nacisku.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
6. Po wykonaiu wszystkich czynności związanych z ćwiczeniem uczeń dokonuje analizy
wykonanego ćwiczenia.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę uczniów, upewnia się czy wszyscy uczniowie rozumieją
materiał, dokonują oceny wkładu pracy w wykonane ćwiczenie, zwraca uwagę na
aktywność oraz poprawność wykonanego ćwiczenia.
9. Podsumowanie zajęć i wyciągnięcie wniosków.
10. Zakończenie zajęć podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.
Praca domowa
Odszukaj w Internecie lub stronach internetowych elementy konstrukcyjne, z których
zbudowane są urządzenia montażowe. Określ ich zalety i wady.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zjęciach:
- ankieta anonimowa dotycząca prowadzonych zajęć oraz uzyskanych umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Rodzaj narzędzi, maszyn i urządzeń montażowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj prace przy urządzeniu do montażu ram, przygotowujące to urządzenie do
montażu elementu kwadratowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić wymiary gabarytowe elementu kwadratowego,
2) na płycie nośnej ustawić odpowiednio elementy oporowe,
3) na płycie nośnej zamontować cylindry pneumatyczne mechanizmów dociskowych,
4) ustalić wartość ciśnienia (w praktyce przyjmuje się ciśnienie jednostkowe, które wynosi
60÷80 N/cm2),
5) zaworem redukcyjnym ustawić odpowiednią wartość ciśnienia powietrza,
6) sprawdzić zaplanowaną wartość ciśnienia na manometrze,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
uniwersalne urządzenie do montażu ram,
śruby do zamocowania płyt oporowych i siłowników pneumatycznych,
klucze o odpowiednich rozmiarach,
literatura z jednostki modułowej,
przymiar kreskowy.
Ćwiczenie 2
Dokonaj montażu ośmiokątnego wyrobu za pomocą ścisku śrubowego z łańcuchem
dociskowym.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować ścisk śrubowy z łańcuchem dociskowym,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
2) przygotować elementy wyrobu do montażu,
3) dobrać elementy według struktury i koloru drewna,
4) dokonać montażu kontrolnego na sucho ,
5) pokryć złącza elementów klejem,
6) zacisnąć montowany zespół ściskiem śrubowym z łańcuchem dociskowym,
7) usunąć klej wyciśnięty ze złączy,
8) sprawdzić prawidłowość klejenia (sprawdzian kształtu),
9) sezonować w czasie zaciśnięcia i po wyjęciu,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
ścisk śrubowy z łańcuchem dociskowym,
elementy wyrobu,
dozownik z klejem,
materiał do usunięcia wyciśniętego kleju,
sprawdzian kształtu,
literatura z jednostki modułowej.
Ćwiczenie 3
Dobierz maszyny i urządzenia do montażu pudła gitary.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wymiary gabarytowe pudła,
2) ustawić belkę nośną zgodnie z wymiarami gabarytowymi pudła,
3) ustawić płyty oporowe,
4) ustawić siłowniki pneumatyczne prostopadle do płyt oporowych,
5) okreÅ›lić wartość ciÅ›nienia (60÷80 N/cm2 ),
6) zaworem redukcyjnym ustawić odpowiednią wartość ciśnienia powietrza,
7) sprawdzić zaplanowaną wartość ciśnienia na manometrze,
8) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
uniwersalne urządzenie do montażu pudeł,
literatura z jednostki modułowej,
kalkulator,
przymiar kreskowy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 4
Dokonaj montażu ramki za pomocą ścisku śrubowego ramieniowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować ścisk śrubowy ramieniowy,
2) przygotować elementy ramki do montażu,
3) dobrać elementy według struktury i koloru drewna,
4) dokonać montażu kontrolnego na sucho ,
5) pokryć złącza elementów klejem,
6) zacisnąć montowany podzespół ściskiem śrubowym ramieniowym,
7) usunąć klej wyciśnięty ze złącza,
8) dokonać klejenia pozostałych trzech narożników,
9) sprawdzić prawidłowość klejenia (prostopadłość poszczególnych elementów)
10) sezonować w czasie zaciśnięcia i po wyjęciu,
11) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
ścisk śrubowy ramieniowy,
elementy ramki,
dozownik z klejem,
materiał do usunięcia wyciskanego kleju (flanela),
kÄ…townik,
literatura z jednostki modułowej.
Ćwiczenie 5
Przygotuj przenośną zszywarkę pistoletową do prac montażowych zgodnie z zasadami
BHP.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) poznać budowę i działanie zszywarki pistoletowej,
2) dokonać sprawdzenia elastycznych przewodów doprowadzających powietrze (długość
nie może przekraczać 5 m.),
3) sprawdzić czy przewód elastyczny posiada łącznik obrotowy do połączenia z pistoletem,
4) sprawdzić czy końcówka w sieci sprężonego powietrza ma sprawny zawór odcinający,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5) dokonać załadunku magazynka zszywkami,
6) podłączyć pistolet do sieci sprężonego powietrza,
7) sprawdzić prawidłowość działania urządzenia na specjalnych próbnych elementach
w normalnym roboczym położeniu pistoletu, (nie wolno oddawać strzałów na odległość,
zszywka leci z dużą siłą na odległość 30 m),
8) łączyć elementy, które są prawidłowo podparte,
9) zabezpieczyć pistolet przed przypadkowym uruchomieniem jeżeli występuje przerwa
w pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- zszywarka pistoletowa,
- zszywki,
- przewód elastyczny z prawidłowymi końcówkami,
- instalacja sprężonego powietrza,
- instrukcja obsługi pistoletu.
Ćwiczenie 6
Scharakteryzuj (w formie opisowej) podstawowe zagrożenia podczas obsługi
przenośnych zszywarek.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić zagrożenia występujące przy obsłudze pistoletów,
2) określić niedopuszczalne zachowania podczas obsługi pistoletów pneumatycznych
3) ustalić podstawowe czynności w wypadku awarii i zacięć urządzenia lub podczas
konserwacji urzÄ…dzenia,
4) wskazać przyczyny i skutki niezamierzonego uruchomienia pistoletu,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne
- notatnik,
- papier w kratkÄ™ formatu A-4,
- długopis, ołówek,
- instrukcje obsługi pistoletu.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Główne elementy robocze urządzeń montażowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaprojektuj urządzenie montażowe do montażu ram z dociskiem dwukierunkowym.
Wskazówki do realizacji
ćwiczenie powinno być wykonane indywidualnie,
uczeń powinien wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z poprzednich jednostek
i literatury,
należy zwrócić uwagę na poprawność wykonanego ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić elementy konstrukcyjne urządzeń montażowych,
2) wybrać urządzenia do wywierania nacisku,
3) zaplanować rozmieszczenie elementów oporowych,
4) zaplanować rozmieszczenie elementów ustalających,
5) zaplanować rozmieszczenie siłowników,
6) przedstawić całość w formie graficznej (schematycznie),
7) wykonać opis działania urządzenia montażowego,
8) ocenić poprawność wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
przybory do rysowania,
kartka papieru formatu A-4,
długopis,
materiał nauczania z jednostki modułowej,
literatura z rozdziału 6.
Ćwiczenie 2
Określ zadania pompy niskiego i wysokiego ciśnienia podczas montażu wyrobów za
pomocÄ… docisku hydraulicznego.
Wskazówki do realizacji
ćwiczenie powinno być wykonane indywidualnie,
uczeń powinien wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z jednostki modułowej
i literaturÄ…,
należy zwrócić uwagę na poprawność i czas wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) scharakteryzować zasadę działania elementów roboczych układu,
2) wyjaśnić w jaki sposób następuje przepływ cieczy,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
3) określić, w którym momencie pompa niskiego ciśnienia będzie pracować na przelew,
4) wyjaśnić, jakie zadanie spełnia pompa niskiego ciśnienia we wstępnym etapie montażu,
5) wyjaśnić, jakie zadanie ma do spełnienia pompa wysokiego ciśnienia,
6) wyjaśnić, jakie zadanie spełniają w układzie zawory: zwrotny, zwrotny przelewowy,
zawór z tłoczkiem,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
ćwiczenia przedmiotowe.
Åšrodki dydaktyczne:
notatnik,
ołówek, długopis,
arkusz papieru w kratkÄ™ A-4,
materiał nauczania z jednostki modułowej,
literatura z rozdziału 6.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.3. Linie montażowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sprawdz czy uzasadnione będzie wprowadzenie linii montażowej.
Wskazówki do realizacji
ćwiczenie powinno być realizowane indywidualnie,
uczniowie powinni wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z jednostki modułowej,
należy zwrócić uwagę na poprawność i samodzielność wykonania,
dane do ćwiczenia należy założyć.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać instrument o dowolnej konstrukcji (z pracowni szkolnej),
2) odszukać w jednostce modułowej informacji na ten temat,
3) obliczyć współczynnik wykorzystania czasu linii montażowej (zakładając czas przerw na
śniadanie i dorazne czynności),
4) określić przykładowy czas montażu,
5) określić przykładową liczbę montowanych wyrobów,
6) określić, z ilu operacji będzie się składać montaż,
7) dokonać obliczeń,
8) ocenić poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
metoda tekstu przewodniego,
ćwiczenia przedmiotowe.
Åšrodki dydaktyczne:
notatnik,
kalkulator,
ołówek, długopis,
materiał nauczania z jednostki modułowej.
Ćwiczenie 2
Określ liczbę pracowników, których trzeba zatrudnić aby wykonać prace zaplanowane
w ćwiczeniu 1, wylicz podstawowy czas taktu.
Wskazówki do realizacji:
ćwiczenie powinno być realizowane indywidualnie,
uczniowie powinni wykonać ćwiczenie posługując się wiedzą z jednostki modułowej,
należy zwrócić uwagę na poprawność i samodzielność wykonania,
wykorzystać dane z poprzedniego ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wykorzystać dane jak w ćwiczeniu 1,
2) odszukać informacji w jednostce modułowej na ten temat,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
3) ustalić przykładowy współczynnik przekroczenia normy,
4) dokonać wyliczenia taktu,
5) ustalić liczbę pracowników których należy zatrudnić,
6) ocenić poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
metoda tekstu przewodniego,
ćwiczenia przedmiotowe.
Åšrodki dydaktyczne:
notatnik,
kalkulator,
ołówek, długopis,
materiał nauczania z jednostki modułowej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Montaż elementów
instrumentów muzycznych
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, sÄ… poziomu podstawowego,
zadania 16, 17, 18, 19, 20 sÄ… poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
dostateczny za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
dobry za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym 3 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. d, 9. a, 10. b, 11. c,
12. b, 13. a, 14. d, 15. b, 16. a, 17. d, 18. b, 19. c, 20. d.
Plan testu
Nr
Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad.
(mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Zdefiniować wiązadło A P d
2 Zdefiniować termin boczki instrumentu A P a
3 Określić miejsce umieszczania kołków A P d
4 Określić element połączenia A P c
5 Określić połączenie gryfu A P b
6 Określić położenie strun A P c
7 Określić położenie duszy B P d
8 Dobrać spoiwo elementów B P d
9 Określić położenie guzika B P a
10 Określić położenie belki basowej B P b
11 Określić położenie ślimaka A P c
12 Rozpoznać materiał na smyczek A P b
13 Określić zastosowanie kołków A P a
14 Zdefiniować karafułkę A P d
15 Zdefiniować termin intarsja A P b
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
16 Określić materiał na struny D PP a
17 Zdefiniować termin: języczek C PP d
18 Określić najwyższy punkt skrzypiec C PP b
19 Określić miejsce połączenia szyjki D PP c
20 Wyjaśnić termin efy D PP d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcje.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności, są to zadania wielokrotnego wyboru.
Do każdego zadania dołączone są cztery odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Test zawiera zadania o różnym stopniu trudności:
zadania 1 15 sÄ… z poziomu podstawowego,
zadania 16 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, kiedy zostanie czas wolny.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Element Å‚Ä…czÄ…cy strunociÄ…g z guzikiem to
a) nitka.
b) gumka.
c) więzadło.
d) wiązadło.
2. Element łączący płyty rezonansowe to
a) boczki.
b) podstrunnica.
c) szyjka.
d) pieńki.
3. Kołki umieszczamy w
a) podstawku.
b) strunociÄ…gu.
c) duszy.
d) komorze kołkowej.
4. Podstawek z główną płytą rezonansową łączy się poprzez
a) serduszko.
b) Å‚uk.
c) nóżki.
d) krawędz boczną.
5. Gryf Å‚Ä…czymy z
a) pudłem rezonansowym.
b) szyjkÄ….
c) efem.
d) podbródkiem.
6. Struny umieszczamy na
a) dece dolnej.
b) guziku.
c) strunociÄ…gu.
d) ślimaku.
7. Dusza Å‚Ä…czy siÄ™ z
a) podstawkiem.
b) ślimakiem.
c) proszkiem.
d) płytą główną.
8. PÅ‚yty Å‚Ä…czymy z boczkami
a) plastelinÄ….
b) gumą do żucia.
c) kitem.
d) klejem kostnym.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
9. Guzik umieszczamy w
a) boczku.
b) szyjce.
c) ślimaku.
d) podstawku.
10. Belka basowa Å‚Ä…czy siÄ™ z
a) dolną płytą.
b) górną płytą.
c) kołkami.
d) efami.
11. Åšlimak to
a) płaziniec.
b) rożek.
c) zakończenie szyjki.
d) żyłka ozdobna.
12. Pręt smyczka wykonany jest z
a) sosny.
b) drzewa fernambukowego.
c) osiki.
d) drzewa bukowego.
13. Kołki służą do
a) naciÄ…gania strun.
b) klinowania gryfu.
c) wytworzenia belki basowej.
d) umieszczania podbródka.
14. Karafułka łączy się z drzewcem poprzez
a) nit.
b) klin.
c) gwózdz.
d) śrubkę regulacyjną.
15. Intarsja to
a) wykładanie powierzchni drewnianych innym gatunkiem drewna.
b) wykładanie drewna innym materiałem, np. metalem.
c) rzezbienie.
d) tatuaż.
16. Struny jelitowe to
a) z jelita baraniego.
b) nylonowe.
c) z jelit ptasich.
d) plastikowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
17. Języczek jest połączony z
a) strunociÄ…giem.
b) belkÄ… basowÄ….
c) pieńkiem.
d) dolną płytą.
18. Piersi skrzypiec to
a) najwyższy punkt dolnej płyty.
b) najwyższy punkt górnej płyty.
c) wypukłość gryfu.
d) Å‚uk podstawka.
19. Szyjka Å‚Ä…czy siÄ™ z korpusem instrumentu
a) przez wcięcie.
b) przez śrubowanie.
c) przez gniazdo szyjki.
d) przez otwory rezonansowe.
20. Efy to
a) stworzenia leśne.
b) litery alfabetu greckiego.
c) dziury.
d) otwory rezonansowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko ...............................................................................
Montaż elementów instrumentów muzycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Test 2
Test praktyczny typu próba pracy do jednostki modułowej Montaż
elementów instrumentów muzycznych
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
Ocena Liczba punktów
DopuszczajÄ…ca 50 60
Dostateczna 61 75
Dobra 76 90
Bardzo dobra 91 100
Treść zadania
Sklej podstrunnicÄ™ z szyjkÄ… skrzypiec.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
2 ściski stolarskie z podkładkami filcowymi,
klej kostny,
woda,
urzÄ…dzenie do podgrzania wody,
ściereczka, mieszadełko, naczynie szklane o pojemności 200 ml,
naczynie metalowe o pojemności ok. 2l.
Nauczyciel powinien:
przygotować szyjkę i podstrunnicę,
przygotować ściski stolarskie,
przygotować klej, wodę naczynie i urządzenie do podgrzania wody,
określić czas na wykonanie zadania,
nadzorować na bieżąco pracę ucznia,
dokonać oceny wykonanej pracy ucznia.
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
przygotować stanowisko pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy,
połączyć granulki kleju kostnego z zimną wodą i pozostawić do rozpuszczenia,
na palniku postawić naczynie metalowe z wodą, do którego należy wstawić szklane
naczynie z przygotowanym wcześniej klejem,
mieszając klej należy doprowadzić do powstania płynnej konsystencji,
na szyjkę skrzypiec równomiernie nanieść odpowiednią warstwę kleju,
dopasować szyjkę do podstrunnicy i precyzyjnie zespolić oba elementy ściskami
stolarskimi,
wilgotną szmatką zetrzeć nadmiar kleju z powierzchni szyjki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Czynność wykonywana przez ucznia Punkty do Punkty
Lp.
uzyskania przyznane
1 Przygotowanie stanowiska pracy w pracowni lutniczej 10
Przygotowanie kleju
2 dobór właściwych proporcji składników kleju, 10
ocena konsystencji kleju. 5
Wykonanie zadania właściwego
nałożenie odpowiedniej warstwy kleju, 10
właściwe zespolenie podstrunnicy z szyjką, 20
3
odpowiednie umieszczenie ścisków stolarskich, 15
wyczyszczenie z nadmiaru kleju szyjki skrzypiec, 10
sprawdzenie wykonanego połączenia. 10
4 Samoocena wykonanej pracy. 10
Razem 100
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
7. LITERATURA
1. Bajkowski J., Bieniek S., Duchnowski K.: Obrabiarki i urzÄ…dzenia w stolarstwie. WSiP,
Warszawa 1972
2. Bieniek S., Duchnowski K.: Obrabiarki i urzÄ…dzenia w stolarstwie. WSiP, Warszawa
1992
3. Mętrak Cz.: Meblarstwo podstawy konstrukcji i projektowania. WNT, Warszawa 1982
4. Praca zbiorowa: Obrabiarki i urządzenia techniczne dla techników przemysłu drzewnego.
Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1982
5. Prusinowski S.: Obrabiarki i urzÄ…dzenia w stolarstwie. WSiP, Warszawa 1987
6. PrzÄ…dka W., Szczuka J.: Stolarstwo. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1987
7. PrzÄ…dka W., Szczuka J.: Technologia meblarstwa. Cz. 2. WSiP, Warszawa 1994
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27