MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Joanna Miedzińska
Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów
muzycznych 731[02].Z2.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr Marian Maruszak
mgr Ireneusz Winiarski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Joanna Miedzińska
Konsultacja:
dr in\. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 731[02].Z2.04
Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów muzycznych , zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu monter instrumentów muzycznych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 6
3. Cele kształcenia 7
4. Przykładowe scenariusze zajęć 8
5. Ćwiczenia 12
5.1. Organizacja stanowiska pracy do wykonywania korekty i strojenia
instrumentów muzycznych 12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Systemy strojenia instrumentów muzycznych 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Narzędzia korektorskie i materiały stosowane do wykonywania korekty 16
5.3.1. Ćwiczenia 16
5.4. Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 18
5.4.1. Ćwiczenia 18
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 21
7. Literatura 34
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter instrumentów muzycznych.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć ju\ ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,
- literaturÄ™.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają
podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:
- materiał nauczania w miarę mo\liwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje siÄ™ niedocenianie przez nauczycieli niezwykle wa\nej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
- pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zale\ności od tematu mo\na zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, poniewa\
nauczyciel sterując dyskusją mo\e uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
- dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając ró\ne
mo\liwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.
Prowadzący mo\e równie\ zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
- sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Je\eli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie wa\na rola nauczyciela, gdy\ od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zale\y między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń nie
zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności zało\onych w jednostce modułowej. Nale\y rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną ciekawość wiedzy . Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału mo\e stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
mo\e lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
- testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i nale\y je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Ka\demu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę mo\liwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzale\niona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel mo\e zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Nale\y pamiętać, \eby tak przeprowadzić
proces oceniania ucznia, aby umo\liwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich
umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
- pokaz,
-
-
-
- ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),
-
-
-
- projektów,
-
-
-
- przewodniego tekstu.
-
-
-
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
731[02].Z2
Technologia produkcji
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.01
Monta\ elementów instrumentów
muzycznych
731[02].Z2.02
731[02].Z2.03
Nakładanie powłok lakierniczych
Wykonywanie napraw i konserwacji
i wykończanie powierzchni
instrumentów muzycznych
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.04
Wykonywanie korekty i strojenie
instrumentów muzycznych
731[02].Z2.05
Ocenianie jakości instrumentów
muzycznych
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- czytać rysunki techniczne oraz wykonywać rysunki konstrukcyjne ró\nych elementów,
podzespołów i zespołów instrumentów muzycznych.
- stosować jednostki układu SI,
- posługiwać się przyrządami do pomiaru wielkości geometrycznych,
- rozró\niać interwały ze słuchu,
- oceniać czystość stroju,
- rozró\niać i klasyfikować instrumenty muzyczne na podstawie ich wyglądu,
- rozró\niać części składowe instrumentów muzycznych,
- grać na instrumentach muzycznych,
- rozró\niać materiały stosowane do budowy instrumentów.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
- wyjaśnić pojęcia: korekta i strojenie instrumentów muzycznych,
- ocenić poziom zu\ycia elementów poddawanych korekcie,
- dobrać specjalistyczne narzędzia i przyrządy do korekty i strojenia instrumentów
muzycznych,
- posłu\yć się dokumentacja techniczną stosowaną podczas korekty instrumentów
muzycznych,
- wykonać korektę mechanizmów i elementów instrumentów muzycznych za pomocą
odpowiednich narzędzi korektorskich,
- wyregulować współdziałanie mechanizmów instrumentu,
- ocenić jakość wykonanej korekty instrumentu,
- zastosować narzędzia do strojenia instrumentu,
- przeprowadzić strojenie wstępne i końcowe instrumentu muzycznego,
- ocenić dokładność nastrojenia instrumentu muzycznego,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące wykonywania korekty
i strojenia instrumentów muzycznych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł: Technologia produkcji instrumentów muzycznych
731[02].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów
muzycznych 731[02].Z2.04
Temat: Klasyfikacja elementów i mechanizmów instrumentów muzycznych
przeznaczonych do wykonywania korekty.
Cel ogólny: Rozpoznawanie elementów instrumentów przeznaczonych do wykonania
korekty.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozpoznać elementy i mechanizmy instrumentów muzycznych,
- rozró\nić surowce do wykonania korekty elementów i mechanizmów,
- rozpoznać zakres korekty,
- opisać ogólne zasady korekty poszczególnych instrumentów.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pogadanka,
- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach.
Czas: 6 godzin dydaktycznych.
Åšrodki dydaktyczne:
- filmy, plansze, prezentacje multimedialne przedstawiające techniki korekty instrumentów
muzycznych,
- instrumenty muzyczne,
- elementy instrumentów muzycznych,
- zestaw próbek materiałów do wykonywania korekty instrumentów.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawy organizacyjne.
3. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:
- ka\dy uczeń otrzymuje próbki materiałów do wykonywania korekty instrumentów
oraz mechanizmy i części elementów mechanicznych instrumentów,
- emisja materiału filmowego,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
- uczniowie dokonuje rozpoznania tworzyw,
- uczniowie dokonuje rozpoznania elementów mechanicznych instrumentów,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, podpowiada rozwiązania.
6. Po rozpoznaniu wszystkich materiałów i narzędzi uczeń próbuje dokonać analizy
wykonanego ćwiczenia.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy z ka\dym następnym ćwiczeniem
czyni postępy.
9. Uczniowie prezentujÄ… wyniki swoich prac.
10. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat nowych tworzyw drzewnych, metalowych
i syntetycznych materiałów stosowanych do ich produkcji instrumentów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter instrumentów muzycznych 731[02]
Moduł: Technologia produkcji instrumentów muzycznych
731[02].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów
muzycznych 731[02].Z2.04
Temat: Strojenie wstępne i ostateczne instrumentu muzycznego.
Cel ogólny: Wykonywanie strojenia instrumentu w zale\ności od jego rodzaju.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- nastroić instrumenty w zale\ności od ich rodzaju,
- rozpoznać czy instrument jest nastrojony,
- rozró\nić instrumenty, do których strojenia niezbędne jest u\ycie specjalistycznych
narzędzi.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca w 2 3 osobowych zespołach.
Czas: 20 godzin dydaktycznych.
Åšrodki dydaktyczne:
- filmy, plansze, prezentacje multimedialne przedstawiajÄ…ce techniki i zasady strojenia
instrumentów muzycznych,
- instrumenty muzyczne,
- zestaw narzędzi specjalistycznych niezbędnych do strojenia instrumentów,
- urządzenia elektroniczne i akustyczne pomocne w strojeniu instrumentów.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów.
2. Sprawy organizacyjne.
3. Nawiązanie do tematu zajęć, omówienie celów zajęć.
4. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
5. Realizacja tematu:
- ka\dy uczeń poznaje zasady dotyczące strojenia poszczególnych instrumentów,
- emisja materiału filmowego,
- uczeń dokonuje przypisania stroju do grup instrumentów,
- uczeń zapoznaje się z narzędziami i ich wykorzystaniem w procesie strojenia,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, podpowiada rozwiązania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
6. Po prezentacji wszystkich grup instrumentów i narzędzi specjalistycznych uczeń próbuje
dokonać analizy wykonywanego ćwiczenia.
7. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
8. Nauczyciel analizuje pracę ucznia i stwierdza, czy z ka\dym następnym ćwiczeniem
czyni postępy.
9. Uczniowie prezentujÄ… wyniki swoich prac.
10. Grupa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Podsumowanie zajęć, wyciągnięcie wniosków.
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat sposobów strojenia instrumentów
elektrycznych klawiszowych.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Organizacja stanowiska pracy do wykonywania korekty
i strojenia instrumentów muzycznych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zorganizuj stanowisko pracy do wykonania korekty instrumentów strunowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami organizacji stanowiska pracy ręcznej obróbki stolarskiej,
2) wyliczyć pisemnie elementy, z których składają się instrumenty strunowe,
3) wskazać elementy podlegające korekcie przy zastosowaniu ręcznej obróbki stolarskiej,
4) wyjaśnić zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązujące na stanowisku ręcznej
obróbki stolarskiej,
5) zanotować wyniki w arkuszu,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
karta ćwiczeń,
przybory do pisania,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wyszukaj w dostępnych Ci zródłach i wypisz znaczenia pojęć: wykonawca, wyrób,
usługa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z zasadami organizacji stanowiska pracy i podaną charakterystyką pojęć,
2) wyjaśnić, w jakim stopniu człowiek wpływa na proces wytwarzania wyrobów i usług,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
3) określić, jakie warunki (oprócz człowieka) wpływają na proces wytwarzania oraz jakość
wyrobów i usług,
4) zanotować wnioski w arkuszu,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
karta ćwiczeń,
przybory do pisania,
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Systemy strojenia instrumentów muzycznych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wyszukaj za pomocą sieci Internet informacje na temat historycznych systemów
temperacji i zanotuj ich cechy charakterystyczne.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału 4.2.1. Materiału nauczania dotyczącego systemów strojenia instrumentów
muzycznych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) połączyć się z Internetem,
2) u\yć programów do znajdowania informacji w sieci Internet,
3) wyszukać niezbędne informacje,
4) wybrać najbardziej wiarygodne zródła informacji,
5) zanotować cechy charakterystyczne dawnych systemów temperacji,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
stanowisko komputerowe z dostępem do sieci Internet,
przybory do pisania,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Oblicz częstotliwości tonów podstawowych dla dzwięków z zakresu c1-c2, następujących
po sobie chromatycznie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału 4.2.1. Materiału nauczania dotyczącego systemów strojenia instrumentów
muzycznych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się procedurą obliczania częstotliwości tonu podstawowego,
2) obliczyć częstotliwości tonu podstawowego dla wszystkich dzwięków z podanego
zakresu,
3) zapisać przebieg obliczeń,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
kalkulator naukowy,
przybory do pisania,
notatnik,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.3. Narzędzia korektorskie i materiały stosowane do
wykonywania korekty
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozpoznaj narzędzia, które słu\ą do dokonywania korekty instrumentów muzycznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować du\y zestaw narzędzi do obróbki drewna,
2) zapoznać się z zasadami klasyfikacji narzędzi,
3) dokonać podziału na odpowiednie grupy,
4) wybrać właściwe narzędzia słu\ące do korekty instrumentów,
5) zanotować wyniki w arkuszu,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
zestaw narzędzi,
karta ćwiczeń,
przybory do pisania,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj typy pilników i dokonaj ich klasyfikacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować zestaw pilników do drewna i do metalu,
2) wyjaśnić, jakie kryteria decydują o tym, jaki pilnik stosowany jest w procesie obróbki
drewna i w procesie obróbki metalu,
3) zapoznać się z zasadami klasyfikacji i charakterystyką narzędzi,
4) dokonać podziału pilników na odpowiednie grupy,
5) zanotować wnioski w arkuszu,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
zestaw pilników do drewna i do metalu,
karta ćwiczeń,
przybory do pisania,
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Przedstaw mo\liwości zastosowania dłut do ró\nych zabiegów korekcyjnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować zestaw dłut i próbek drzewnych,
2) zapoznać się z literaturą dotyczącą zastosowania odpowiednich rodzajów dłut do
odpowiednich rodzajów materiału,
3) wymienić zalety i wady stosowania ró\nego rodzaju dłut, podczas czynności
korektorskich,
4) przedstawić w formie opisowej informacje z polecenia 4,
5) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
zestaw próbek drzewnych,
zestaw dłut,
przybory do pisania,
literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.4. Korekta i strojenie instrumentów muzycznych
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Narysuj element instrumentu muzycznego w rzutach prostokÄ…tnych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z kształtem i wymiarami elementu instrumentu muzycznego,
2) zapoznać się z literatura tego rozdziału,
3) przygotować zestaw narzędzi pomiarowych i kreślarskich,
4) wybrać metodę rzutowania i wymiarowania,
5) dobrać odpowiednie grubości linii do elementu instrumentu,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- elementy z których zbudowany jest klarnet lub ich modele,
- plansze, na których przedstawiona jest budowa klarnetu w przekroju,
- plansze, na których przedstawione są: budowa stroika i ustnika w przekroju,
- przybory kreślarskie i pomiarowe,
- arkusz techniczny,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Wykonaj strojenie dowolnego instrumentu smyczkowego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić wysokości poszczególnych strun instrumentu,
2) zastosować tuner elektroniczny,
3) dokonać strojenia strun w kolejności np.: a, d, g, e,
4) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pokaz z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- instrument smyczkowy,
- smyczek i kalafonia,
- tuner elektroniczny.
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Wykonaj korektÄ™ ustawienia podstawka i duszy w skrzypcach.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować instrument smyczkowy skrzypce,
2) zapoznać się z zasadami obowiązującymi przy ustawieniu podstawka oraz duszy,
3) dokonać wyboru narzędzi niezbędnych do korekty,
4) scharakteryzować zalety i wady poszczególnych ustawień,
5) dokonać rejestracji dzwiękowej poszczególnych ustawień,
6) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- instrument smyczkowy skrzypce,
- narzędzia lutnicze,
- aparatura do rejestracji audio,
- przybory do pisania,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Dokonaj korekty mechanizmu młoteczkowego w fortepianie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji zajęć nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą dotyczącą budowy mechanizmu młoteczkowego,
2) scharakteryzować wymagania, jakie muszą spełniać materiały u\yte do budowy
młoteczków,
3) dokonać doboru narzędzi niezbędnych do dokonania korekty mechanizmu
młoteczkowego,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
4) przeanalizować dokumentację techniczną, dotyczącą budowy fortepianu,
5) zastosować odpowiednią kolejność demonta\u pojedynczych młoteczków,
6) dokonać renowacji lub wymienić zu\yte elementy,
7) zmontować mechanizm młoteczkowy,
8) wyregulować mechanizm młoteczkowy,
9) przedstawić powy\sze w formie opisowej,
10) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- fortepian z uszkodzonym mechanizmem młoteczkowym,
- narzędzia lutnicze i ciesielskie,
- materiały słu\ące do korekty mechanizmu młoteczkowego w fortepianie,
- dokumentacja techniczna fortepianu,
- literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Wykonywanie korekty
i strojenie instrumentów muzycznych
Test składa się z 24 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 sÄ… z poziomu
podstawowego,
- zadania 20, 21, 22 ,23, 24 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dostateczny za rozwiązanie, co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
-
-
- dobry za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
-
-
-
- bardzo dobry za rozwiązanie 21 zadań, w tym, co najmniej 4 z poziomu
-
-
-
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. c, 4. b, 5. d, 6. b,7. a, 8. a, 9. c, 10. d, 11. a,
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. a, 17. c, 18. d, 19. d, 20. d, 21. b, 22. c, 23. a, 24. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone umiejętności ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Podać cechy stanowiska pracy A P c
2 Rozpoznać warunki pracy A P a
Określić wymagania dotyczące wielkości
3 A P c
przedmiotów na stanowisku pracy
4 Nazwać poszczególne struny instrumentu A P b
5 Określić wielkość oboju A P d
6 Wymienić rodzaje gitar A P b
Zidentyfikować przeznaczenie elementów
7 A P a
mechanizmów fortepianu
8 Zdefiniować sposoby konserwacji puzonu A P a
9 Podać definicję temperatury instrumentu A P c
Zaklasyfikować flet poprzeczny do grupy
10 A P d
instrumentów dętych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
11 Określić skalę klarnetu A P a
12 Określić budowę klarnetu A P d
13 Podać strój trąbki B P c
14 Określić elementy budowy puzonu suwakowego A P a
15 Wymienić elementy budowy stroika oboju A P c
16 Wymienić metody korekty mechanizmu klapowego A P a
17 Podać wielkość werbla B P c
18 Określić elementy budowy werbla B P d
19 Wyjaśnić metody czyszczenia instrumentów dętych B P d
20 Określić rodzaje drewna u\ywanego do korekty C PP d
21 Dobrać odpowiedni rodzaj dłuta C PP b
22 Obliczyć częstotliwość tonu podstawowego C PP c
23 Zastosować teorię temperacji w praktyce D PP a
24 Zastosować tuner chromatyczny D PP b
.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajami zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, określ czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbli\ającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 24 zadania o ró\nym stopniu trudności. Ka\de zadanie zawiera cztery
alternatywy, tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, odłó\ jego rozwiązanie na
pózniej i wróć, gdy zostanie czas wolny.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. PodstawowÄ… cechÄ… stanowiska pracy nie jest
a) metoda pracy.
b) wykonawca.
c) producent.
d) wyroby i usługi.
2. Warunki pracy obejmujÄ…
a) eliminowanie warunków szkodliwych dla zdrowia i \ycia.
b) działalność specjalną.
c) dobór kadr.
d) środki ostro\ności.
3. Struny skrzypiec strojone sÄ… w interwale
a) kwarty.
b) tercji.
c) kwinty.
d) tercji wielkiej.
4. Struny kontrabasu noszÄ… nazwy
a) E A B C.
b) E A D G.
c) A D G C.
d) E A C H.
5. Obój posiada
a) stroik pojedynczy.
b) stroik podwójny.
c) ustnik kielichowy.
d) płytkę wargową.
6. Instrument występujący w odmianach: klasyczna, akustyczna, basowa, nazywamy
a) mandolinÄ….
b) gitarÄ….
c) harfÄ….
d) fletniÄ….
7. Kontrklawiatura, listwa pedałowa, przekaznik pedału to elementy mechanizmów
a) fortepianu.
b) harfy.
c) akordeonu
d) organów.
8. Do pokrycia metalowych elementów suwaka puzonu u\ywany jest
a) teflon.
b) kalafonia.
c) \ywica.
d) 35% roztwór wody z solą.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
9. Temperacja, to zakres dzwięków od a do
a) c1.
b) b1.
c) a1.
d) e1.
10. Flet, to instrument dęty drewniany z grupy aerofonów
a) stroikowych.
b) podwójnostroikowych.
c) ustnikowych.
d) wargowych.
11. Klarnet stroi siÄ™ poprzez
a) wysuwanie baryłki z korpusu górnego.
b) korektę średnic otworów dzwiękowych.
c) zmianę ciśnienia wdmuchiwanego powietrza.
d) częściowe zatkanie otworu w czarze głosowej.
12. Częścią klarnetu nie jest
a) baryłka.
b) czara głosowa.
c) ustnik.
d) roztrÄ…b.
13. Typowym strojem trąbki jest strój
a) H.
b) Cis.
c) B.
d) Ges.
14. W puzonie suwakowym zmiana długości instrumentu odbywa się za pośrednictwem
a) krÄ…glika.
b) ustnika.
c) suwaka.
d) stroika.
15. Arundo, Dalbergia Nigra to trzcina do budowy elementów
a) akordeonu.
b) cymbałów.
c) oboju.
d) skrzypiec.
16. Podklejając filcowe lub korkowe podkładki do elementów mechanizmu
a) zapobiega siÄ™ stukom.
b) wzmacnia siÄ™ brzmienie instrumentu.
c) ułatwia wydobycie dzwięku.
d) tłumi syk powietrza.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
17. Standartowe werble mają średnicę i głębokość
a) 12 , 3 .
b) 13 , 4,3 .
c) 14 , 5,5 .
d) 15 , 5,8 .
18. Na budowę werbla nie składa się
a) Å‚ug.
b) naciąg górny i dolny.
c) mechanizm naciÄ…gajÄ…cy sprÄ™\yny.
d) wentyl.
19. Technika Blow-Ball dotyczy instrumentów
a) skrzypiec, altówki.
b) gitary, harfy.
c) puzonu, klarnetu.
d) waltorni, trÄ…bki.
20. Frake, Bodo, Padouk to
a) producenci gÄ…bek Blow-Ball.
b) twórcy mechanizmu strojenia kotłów.
c) rodzaje podstawka wiolonczeli.
d) rodzaje egzotycznego drewna.
21. Kąt fazy dłuta rzezbiarskiego wynosi
a) 36°.
b) 38°.
c) 40°.
d) 45°.
22. Częstotliwość tonu podstawowego b1 wynosi
a) 447,57 Hz.
b) 448,20 Hz.
c) 466,16 Hz.
d) 469,20 Hz.
23. Kwintę zmniejszoną mo\na podzielić na
a) 6 najmniejszych interwałów.
b) 5 najmniejszych interwałów.
c) 7 najmniejszych interwałów.
d) 4 najmniejsze interwały.
24. Tunera chromatycznego u\ywa siÄ™
a) zawsze.
b) w trudnych warunkach akustycznych.
c) nigdy.
d) tylko po nastrojeniu alikwotowym.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów muzycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
23 a b c d
24 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Wykonywanie korekty
i strojenie instrumentów muzycznych
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 17, 18, 19, 20, 21, 22 sÄ… z poziomu ponad podstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie, co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie, co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 16 zadań, w tym, co najmniej 2 z poziomu ponad podstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 20 zadań, w tym, co najmniej 5 z poziomu ponad
podstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. d, 4. c, 5. c, 6. b, 7. c, 8. d, 9. b, 10. c, 11. c,
12. a, 13. d, 14. a, 15. b, 16. c, 17. c, 18. b, 19. b, 20. a, 21. a, 22. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone umiejętności ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić budowę skrzypiec A P a
2 Określić budowę smyczka A P a
3 Określić strój gitary A P d
4 Określić wpływ elementów budowy na barwę A P c
5 Określić wpływ elementów budowy na strój A P c
6 Określić budowę fletu B P b
7 Zdefiniować interwał B P c
8 Sklasyfikować aerofony B P d
9 Podać nazwę puzonu B P b
10 Wyjaśnić pojęcie intonacji B P c
11 Zdefiniować system dzwiękowy B P c
12 Określić mechanizmy strojenia kotłów B P a
13 Wymienić rodzaje kamertonów. A P d
14 Zdefiniować zjawiska fizyczne. B P a
15 Zastosować w praktyce metodę strojenia fortepianu B P b
16 Określić zasady wymiarowania A P c
17 Sklasyfikować narzędzia C PP c
Określić sposób postępowania w przypadku
18 D PP b
stwierdzenia rozstrojenia instrumentu
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
19 Ocenić brzmienie instrumentu D PP b
20 Określić rozmiar interwału C PP a
21 Obliczyć częstotliwość tonu podstawowego C PP a
22 Określ grupy instrumentów transponujących C PP d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na zadania wielokrotnego wyboru.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich mo\liwości).
9. 10 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbli\ającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 22 zadania o ró\nym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego
wyboru. Dla ka\dego zadania są podane 4 odpowiedzi, tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki nale\y błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłó\ rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
8. Po rozwiązaniu testu sprawdz czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 min.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH 2
1. Na budowę skrzypiec składają się
a) boczki.
b) ustnik.
c) stroik.
d) kulka.
2. Do mechanizmu naciÄ…gu smyczka stosuje siÄ™
a) śrubkę.
b) blachÄ™.
c) napinacz.
d) gÄ…bkÄ™.
3. Gitara ma 6 strun o nazwach
a) E,D,G,E,H,C.
b) A,B,C,D,E,F.
c) C,D,E,A,H,E.
d) E,A,D,G,B,E.
4. Wysuwanie i wsuwanie stroika oboju spowoduje
a) zmianÄ™ barwy na ciemniejszÄ….
b) zmianę barwy na jaśniejszą.
c) rozstrojenie całego instrumentu.
d) dostrojenie do tonu podstawowego.
5. Przesunięcie podstawka powoduje
a) zmianÄ™ stroju o 2>.
b) dostrojenie instrumentu
c) zmianÄ™ menzury.
d) podwy\szenie strun.
6. Flet poprzeczny posiada
a) karafułkę.
b) klapy.
c) podstrunnice.
d) stroik.
7. Odległość między dwoma dzwiękami to
a) ton podstawowy.
b) interferencja.
c) interwał.
d) akord.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
8. Do grupy areofonów ustnikowych nale\ą
a) ksylofon.
b) klawesyn.
c) helikoks.
d) puzon.
9. Puzon podwójny, w stroju B niskim to
a) drappo.
b) doppio.
c) duplo.
d) dippo.
10. Precyzja intonacji zale\y od
a) tempa wykonywania utworu.
b) rodzaju materiału z którego powstał rezonator.
c) sprawności posługiwania się instrumentem.
d) odległości rezonatora od odbiorcy.
11. Ze względu na kryterium tonalności rozró\niamy systemy dzwiękowe
a) tonalne i atoniczne.
b) toniczne i atonalne.
c) tonalne i atonalne.
d) toniczne i etniczne.
12. System zapadkowo-sprzęgłowy, w którym występuje mechanizm zapadkowy,
przytrzymujący pedał w jednej pozycji to element
a) kotłów.
b) fortepianu.
c) harfy.
d) pianina.
13. Metalowa rurka, wewnątrz której umieszczony jest metalowy języczek to
a) saksofon sopranowy.
b) stroik klarnetu.
c) obój.
d) kamerton.
14. Okresowe zmiany amplitudy drgania powstałego ze zło\enia dwóch drgań o zbli\onych
częstotliwościach to:
a) dudnienia.
b) interferencje.
c) wibracje.
d) funkcja tunera elektrycznego.
15. Do temperacji resztę dzwięków dostraja się w odległości
a) kwarty.
b) oktawy.
c) kwinty.
d) kwarty wiedeńskiej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
16. Stopka c i stopka h to elementy
6) interwałów C i H.
7) fletu prostego.
8) fletu poprzecznego.
9) klarnetu B.
17. Zdzierak, równak, gładzik to rodzaje
a) piły.
b) papieru ściernego.
c) pilnika.
d) dłuta.
18. Aby zapobiec rozstrajaniu skrzypiec nale\y
a) wywiercić większe otwory kołków.
b) posmarować kołki.
c) wymienić struny.
d) zało\yć opaskę na kołek.
19. Gitara najlepiej brzmi przy a1 =
a) 438 Hz.
b) 440 Hz.
c) 442 Hz.
d) 436 Hz.
20. Kwartę zwiększoną mo\na podzielić na
a) 6 najmniejszych interwałów.
b) 5 najmniejszych interwałów.
c) 7 najmniejszych interwałów.
d) 4 najmniejsze interwały.
21. Częstotliwość tonu podstawowego a wynosi
a) 444 Hz.
b) 440 Hz.
c) 466.15 Hz.
d) 438 Hz.
22. Instrumenty transponujÄ…ce to
a) kontrabas, skrzypce, trÄ…bka.
b) klarnet, obój, flet.
c) pianino, altówka, werbel.
d) kontrabas, klarnet, trÄ…bka.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..................................................................................
Wykonywanie korekty i strojenie instrumentów muzycznych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Punkty
Odpowiedz
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
7. LITERATURA
1. Buchanan J.: A dorling Kindersley Book, Dorlihg Kindersley Limited, Great Britain 1991
2. Buchner A.: Encyklopedia Instrumentów Muzycznych. R.A.F. Scriba, Racibórz 1995
3. Drobner M.: Instrumentoznawstwo i Akustyka. Podręcznik dla średnich szkół
muzycznych, PWM
4. Habela J. SÅ‚owniczek Muzyczny. PWM 1977
5. Flesh C.: Sztuka gry skrzypcowej. PWM, Kraków 1964
6. Marcuse S.: Comprehensive Dictionary. Library of Congress 1964
7. Panufnik T.: Sztuka Lutnicza. Warszawa 1926
8. Panufnik T.: Technologia Lutnicza. Warszawa 1934
9. Prószyński S.: Świat mechanizmów grających. Wiedza Powszechna, Warszawa
10. Sachs C.: Real Lexikon der Musikinstrumente. Hildeshei 1962
11. Sikorski K.: Instrumentoznawstwo. PWM, Aódz 1952
12. Wielka Encyklopedia Muzyczna PWM
13. http://pl.wikipedia.org/wiki/skrzypce; pobranie: 20.XI 07
14. http://pl.wikipedia.org/wiki/gitara; pobranie: 20.XI 07
15. http://pl.wikipedia.org/wiki/fortepian; pobranie: 20.XI 07
16. http://pl.wikipedia.org/wiki/flet poprzeczny; pobranie: 20.XI 07
17. http://pl.wikipedia.org/wiki/klarnet; pobranie: 20.XI 07
18. http://pl.wikipedia.org/wiki/saksofon; pobranie: 20.XI 07
19. http://pl.wikipedia.org/wiki/trÄ…bka; pobranie: 20.XI 07
20. http://pl.wikipedia.org/wiki/werbel; pobranie: 20.XI 07
21. http://www.blizinski.pl/gitara/Strojenie_gitary; pobranie: 20.XI 07
22. Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, 1998
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34