kominiarz 714[02] z2 07 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Artur Kryczka
Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych
714[02].Z2.07
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Bogumiła Porębska
mgr inż. Halina Gołąb
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
dr inż. Krzysztof Wojewoda
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z2.07
Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu kominiarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Sprzęt i urządzenia do wypalania. 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Zasady wypalania przewodów kominowych z sadzy 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Zasady wypalania palenisk i wędzarń z sadzy 19
5.3.1. Ćwiczenia 19
5.4. Zasady sprawdzania przewodów kominowych po wypalaniu 22
5.4.1. Ćwiczenia 22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 24
7. Literatura 37
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Wypalanie przewodów dymowych
i spalinowych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole
kształcącej w zawodzie kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki,
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym
uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- tekstu przewodniego,
- metody projektów,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktacje zadań i uczenia się,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Moduł 714[02].Z2
Technologia prac kominiarskich
Moduł 714[02].Z2.01
Wykonanie kominiarskich prac
przygotowawczo zakończeniowych
Moduł 714[02].Z2.02
Czyszczenie przewodów kominowych i
czopuchów
Moduł 714[02].Z2.03
Czyszczenie trzonów kuchennych pieców
domowych
Moduł 714[02].Z2.04
Czyszczenie pieców rzemieślniczych i
przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.05
Czyszczenie kotłów
Moduł 714[02].Z2.06
Czyszczenie kominów przemysłowych
Moduł 714[02].Z2.07
Wypalanie przewodów dymowych i
spalinowych
Moduł 714[02].Z2.08
Wykonywanie badań przewodów kominowych
Moduł 714[02].Z2.09
Prowadzenie dokumentacji prac kominiarskich
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej Wypalanie przewodów
dymowych i spalinowych uczeń powinien umieć:
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- przestrzegać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i
ochrony środowiska,
- magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
- stosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
wykonywania kominiarskich prac przygotowawczo - zakończeniowych,
- organizować i likwidować stanowisko wykonywania kominiarskich prac
przygotowawczo - zakończeniowych,
- planować kolejność prac kominiarskich,
- stosować zasady poruszania się po dachach płaskich i stromych,
- wchodzić i schodzić z dachów płaskich i stromych,
- stosować zasady poruszania się po różnego rodzaju strychach,
- stosować zasady wchodzenia, schodzenia i wspinania się na wysokie kominy,
- ustawiać się na wysokim kominie,
- zamykać włazy z zachowaniem środków ostrożności,
- zabezpieczać pomieszczenia przed zaprószeniem sadzą,
- przygotowywać i prawidłowo użytkować narzędzia stosowane do prac kominiarskich,
- dobierać narzędzia kominiarskie odpowiednio do rozmiarów przewodów kominowych,
- łączyć końce liny za pomocą wyplatania,
- wykonywać konserwację narzędzi kominiarskich,
- stosować kominiarski sprzęt pomocniczy,
- korzystać z włazów dachowych zwykłych i samoczynnych,
- wykonywać rusztowania do prac kominiarskich,
- zakładać liny na dachy: płaskie, strome, kryte blachą, kryte dachówką,
- sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem dokumentacji,
- sporządzać przedmiary robót z wykorzystaniem pomiarów z natury,
- wykonywać pracę indywidualnie i w zespole,
- stosować zasady prawidłowej gospodarki odpadami,
- stosować zasady obsługi ciągomierza i innych aparatów do mierzenia ciągu,
- stosować zasady obsługi kamery do prześwietlania kominów,
- posługiwać się sygnałami kominiarskimi,
- stosować zasady obsługi anemometru,
- stosować zasady obsługi analizatora spalin,
- stosować zasady obsługi pirometru,
- stosować zasady obsługi manowakuometru,
- stosować zasady obsługi urządzeń do wykrywania gazów,
- wykonywać obmiar prac kominiarskich, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
- wykonywać prace zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
- zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowej obowiązujące na podczas
wypalania przewodów dymowych i spalinowych,
- zorganizować i zlikwidować stanowisko do wypalania przewodów dymowych i
spalinowych,
- ocenić stan techniczny przewodów dymowych i spalinowych,
- zaplanować kolejność prac,
- dobrać narzędzia i sprzęt do wypalania,
- powiadomić o wypalaniu przewodów jednostki straży pożarnej,
- przygotować sprzęt gaśniczy,
- przygotować materiał palny, glinę i wodę,
- przygotować specjalistyczny sprzęt do wypalania,
- zastosować specjalistyczny sprzęt do wypalania,
- wykonać wypalanie kominów,
- wykonać wypalanie kanałów dymowych i spalinowych,
- wykonać wypalanie urządzenia paleniskowego,
- zastosować zasady wypalania przewodów,
- sprawdzić ilość i rodzaj sadzy w kominie,
- ustalić czas trwania wypalania,
- wykonać wypalanie przewodów kominowych odcinkami,
- skontrolować proces wypalania,
- usunąć puchliny powstałe podczas wypalania,
- oczyścić komin po wypalaniu,
- sprawdzić komin po wypalaniu,
- wykonać wypalanie pieców rzemieślniczych,
- wykonać wypalanie pieców przemysłowych,
- sprawdzić piece po wypalaniu,
- wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
- wykonać wypalanie przewodów dymowych i spalinowych zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia prac kominiarskich 714[02].Z2.
Jednostka modułowa: Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych 714[02].Z2.07
Temat: Wypalanie komina murowanego metodÄ… tradycyjnÄ….
Cel ogólny: nabycie umiejętności wypalania kominów metodą tradycyjną.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zaplanować kolejność prac,
- dobrać narzędzia i sprzęt do wypalania,
- zastosować specjalistyczny sprzęt do wypalania,
- wykonać wypalanie kominów metodą tradycyjną,
- sprawdzić kominy po wypalaniu,
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne
- pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zespołowa
Czas: 240min.
Åšrodki dydaktyczne:
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 stanowisko dydaktyczne właściwe dla zawodu kominiarz,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
- długopis,
- kartki papieru A4,
- przybory kreślarskie,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
- nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 3-4 osobowe,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
- uczniowie zapoznają się ze stanowiskami dydaktycznymi na których będzie odbywać
siÄ™ wypalanie,
- uczniowie w grupach sporządzają plan działania uwzględniający kolejne czynności
oraz niezbędne materiały i narzędzia, środki ochrony indywidualnej,
- uczniowie wypisują zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonaniem tego zadania
- nauczyciel wraz z uczniami analizuje plany działania uzupełniając je,
- nauczyciel wraz z uczniami analizuje wypisane zagrożenia bhp i pożarowe,
- uczniowie w trzyosobowych grupach pobierają z przygotowanego podręcznego
magazynu pobierają narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
- zespoły przygotowują stanowisko do wypalania komina murowanego metodą
tradycyjnÄ… zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
- zespoły wykonują wypalanie komina murowanego metodą tradycyjną,
- uczniowie porzÄ…dkujÄ… stanowisko pracy,
- uczniowie wykonują obmiar robót,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj i przedstaw informację na temat przemysłowych kominów na paliwo stałe w
danej miejscowości. W miarę możliwości zdobądz dokumentację techniczną i wykonaj
zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & & & & & .
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Technologia robót kominiarskich 714[02].Z2
Jednostka modułowa: Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych 714[01].Z2.07
Temat: Wypalanie pieców rzemieślniczych.
Cel ogólny: nabycie umiejętności wypalania pieców rzemieślniczych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- zaplanować kolejność prac,
- dobrać narzędzia i sprzęt do wypalania,
- zastosować specjalistyczny sprzęt do wypalania,
- wykonać wypalanie pieców rzemieślniczych,
- sprawdzić piece po wypalaniu.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne
- pokaz z objaśnieniem
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zespołowa
Czas: 240min.
Åšrodki dydaktyczne:
 maszyny i urządzenia właściwe dla zawodu kominiarz,
 sprzęt pomiarowo dydaktyczny,
 dokumentacja techniczna pieców rzemieślniczych,
- środki do udzielania pomocy przedmedycznej,
- środki zapewniające przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny,
- długopis,
- kartki papieru A4,
- przybory kreślarskie,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
- nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 3-4 osobowe,
- uczniowie zapoznają się z dokumentacją techniczną danego pieca rzemieślniczego,
- uczniowie w grupach sporządzają plan działania uwzględniający kolejne czynności
oraz niezbędne materiały i narzędzia, środki ochrony indywidualnej,
- uczniowie wypisują zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonaniem tego zadania
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
- nauczyciel wraz z uczniami analizuje plany działania uzupełniając je,
- nauczyciel wraz z uczniami analizuje wypisane zagrożenia bhp i pożarowe,
- uczniowie w trzyosobowych grupach pobierają z przygotowanego podręcznego
magazynu pobierają narzędzia i sprzęt do wykonania ćwiczenia,
- zespoły przygotowują stanowisko do wypalania pieca rzemieślniczego,
- zespoły wykonują wypalanie pieca rzemieślniczego zgodnie z zasadami sztuki
kominiarskiej,
- uczniowie porzÄ…dkujÄ… stanowisko pracy,
- uczniowie wykonują obmiar robót,
- nauczyciel nadzoruje pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują swoją pracę według kolejności wykonanych prac.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy praca przebiega prawidłowo.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy.
Zakończenie zajęć
UporzÄ…dkowanie stanowisk pracy i klasopracowni.
Praca domowa
Odszukaj i przedstaw informację na temat pieców rzemieślniczych w danej
miejscowości. W miarę możliwości zdobądz dokumentację techniczną i wykonaj zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5.ĆWICZENIA
5.1. Sprzęt i urządzenia do wypalania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Spośród sprzętu ochrony indywidualnej kominiarza wybierz ten, który wykorzystujemy
przy wypalaniu kominów i zademonstruj sposób jego użycia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) wybrać i nazwać sprzęt ochrony indywidualnej kominiarza przydatny do wypalania
kominów i zademonstrować sposób jego użycia,
3) dla wybranego sprzętu ochrony indywidualnej kominiarza wykonać instrukcję obsługi
uwzględniającą zastosowanie oraz zasady bezpiecznej pracy,
4) zaprezentować efekty swojej pracy,
5) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 mundur ze specjalnego atestowanego sukna,
 obuwie robocze,
 nakolanniki,
 kominiarka (kapa),
 nałokietniki,
 maska gazowa,
 chusty pyłowe,
 okulary ochronne,
 rękawice żaroodporne,
 szelki zabezpieczające do prac na wysokościach,
 środki do utrzymania czystości na stanowisku,
 pojemnik na odpady,
 kartki papieru A4,
 długopis,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Ćwiczenie 2
Spośród narzędzi kominiarskich wybierz i nazwij te, które są potrzebne przy wypalaniu
kominów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z narzędziami i urządzeniami specjalistycznymi i pomocniczymi do
wykonywania wypalania,
3) wybrać i nazwać narzędzia lub urządzenia potrzebne do wypalania kominów ,
4) dla wybranych narzędzi i urządzeń wykonać instrukcję obsługi uwzględniającą
zastosowanie oraz zasady bezpiecznej pracy,
5) zaprezentować efekty swojej pracy,
6) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 wszystkie narzędzia i urządzenia kominiarskie właściwe dla zawodu,
 kartki papieru A4,
 długopis,
 przybory kreślarskie,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Zasady wypalania przewodów kominowych z sadzy
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania przygotuj plan działania
związany z wypalaniem komina murowanego o wysokości 6m metodą tradycyjną.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z zasadami wypalania kominów metodą tradycyjną,
3) wypisać działania które należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wypalania,
4) wypisać kolejne czynności przygotowawcze związane z wypalaniem kominów,
5) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
6) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
7) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
8) zredagować treść zawiadomienia straży pożarnej i służb porządkowych,
9) zaprezentować efekty swojej pracy,
10) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 kartki papieru A4,
 długopis,
 ołówki twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj wypalanie komina odcinkami od góry.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu komina ,
7) wykonać wypalanie komina odcinkami od góry zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 butla gazowa o zawartości do 11kg gazu płynnego z reduktorem ciśnienia,
 wąż gazowy oplatany odpowiednią taśmą metalową,
 głowica kołowa z bocznymi otworami palnika,
 bęben obrotowy do nawijania węża gazowego,
 kołowrót kominowy wraz z łańcuchem stalowym,
 klucze kominiarskie,
 komplet linowy,
 latarka bateryjna
 graca naramienna,
 zmiotka kominiarska,
 przepychacz,
 młotek,
 przecinak,
 radiotelefony .
 kilka kul żeliwnych lub kamieni wielkości kul kominiarskich,
 siatka lub kosz druciany,
 lina kominiarska z bolcem,
 łańcuch odpowiadający długości przewodu obciążony bolcem lub kulą,
 miotłę kominiarska,
 zmiotka,
 gaśnica,
 worek na sadzÄ™,
 kielnie pojemniki na zaprawÄ™,
 glina,
 pojemniki na odpady,
 środki ochrony osobistej,
 kartki papieru formatu A4,
 długopis ,ołówek twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Ćwiczenie 3
Wykonaj wypalanie komina murowanego metodÄ… tradycyjnÄ….
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu komina,
7) wykonać wypalanie komina odcinkami od dołu zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 klucze kominiarskie,
 paliwo stałe drewno sosnowe lub świerkowe,
 komplet linowy,
 latarka bateryjna,
 graca naramienna,
 zmiotka kominiarska,
 przepychacz,
 młotek,
 przecinak,
 radiotelefony,
 kilka kul żeliwnych lub kamieni wielkości kul kominiarskich,
 siatka lub kosz druciany,
 lina kominiarska z bolcem,
 łańcuch odpowiadający długości przewodu obciążony bolcem lub kulą,
 miotła kominiarska,
 zmiotka,
 gaśnica,
 worek na sadzÄ™,
 kielnie pojemniki na zaprawÄ™,
 glina,
 pojemniki na odpady,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
 środki ochrony osobistej,
 kartki papieru formatu A4,
 długopis ,ołówek twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj wypalanie komina murowanego odcinkami od góry
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu komina,
7) wykonać wypalanie komina odcinkami od dołu zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 klucze kominiarskie,
 zestaw do wypalania gazem płynnym,
 komplet linowy,
 latarka bateryjna,
 graca naramienna,
 zmiotka kominiarska,
 przepychacz,
 młotek,
 przecinak,
 radiotelefony,
 kilka kul żeliwnych lub kamieni wielkości kul kominiarskich,
 siatka lub kosz druciany,
 lina kominiarska z bolcem,
 łańcuch odpowiadający długości przewodu obciążony bolcem lub kulą,
 miotła kominiarska,
 zmiotka,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
 gaśnica,
 worek na sadzÄ™,
 kielnie pojemniki na zaprawÄ™,
 glina,
 pojemniki na odpady,
 środki ochrony osobistej,
 kartki papieru formatu A4,
 długopis ,ołówek twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 5
Wykonaj wypalanie komina stalowego odcinkami od góry.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
3) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
4) dobrać środki ochrony indywidualnej,
5) zorganizować stanowisko pracy,
6) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu komina,
7) wykonać wypalanie komina odcinkami od góry zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
8) uporządkować stanowisko pracy,
9) wykonać obmiar robót,
10) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
11) zaprezentować efekty swojej pracy,
12) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 klucze kominiarskie,
 zestaw do wypalania gazem płynnym,
 komplet linowy,
 latarka bateryjna,
 graca naramienna,
 zmiotka kominiarska,
 przepychacz,
 radiotelefony,
 kilka kul żeliwnych gumowanych,
 siatka lub kosz druciany,
 lina kominiarska z bolcem,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
 łańcuch odpowiadający długości przewodu obciążony bolcem lub kulą,
 miotła kominiarska,
 zmiotka,
 gaśnica,
 worek na sadzÄ™,
 pojemniki na odpady,
 środki ochrony osobistej,
 kartki papieru formatu A4,
 długopis ,ołówek twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.3. Zasady wypalania palenisk i wędzarń z sadzy
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj wypalanie paleniska kotła
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi i eksploatacji kotła,
3) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
4) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
5) dobrać środki ochrony indywidualnej,
6) zorganizować stanowisko pracy,
7) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu palenisk,
8) wykonać wypalanie paleniska zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) wykonać obmiar robót,
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 klucze kominiarskie,
 latarka bateryjna,
 graca naramienna,
 zmiotka kominiarska,
 młotek,
 przecinak,
 miotła kominiarska,
 zmiotka,
 inne narzędzia związane ze specyfiką urządzenia,
 gaśnica,
 worek na sadzÄ™,
 pojemniki na odpady,
 środki ochrony osobistej,
 kartki papieru formatu A4,
 długopis ,ołówek twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Ćwiczenie 2
Wykonaj wypalanie wędzarni.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeprowadzić działania przygotowawcze przed rozpoczęciem wypalania,
2) zapoznać się z instrukcją obsługi i eksploatacji wędzarni,
3) sporządzić plan działania uwzględniający kolejne czynności oraz niezbędne materiały
i narzędzia,
4) określić zagrożenia bhp i pożarowe związane z wykonywaniem tego zadania,
5) dobrać środki ochrony indywidualnej,
6) zorganizować stanowisko pracy,
7) dobrać materiały potrzebne przy wypalaniu wędzarni,
8) wykonać wypalanie wędzarnia zgodnie z zasadami sztuki kominiarskiej,
9) uporządkować stanowisko pracy,
10) wykonać obmiar robót,
11) rozliczyć materiały robociznę i sprzęt,
12) zaprezentować efekty swojej pracy,
13) dokonać oceny wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 klucze kominiarskie,
 latarka bateryjna,
 graca naramienna,
 zmiotka kominiarska,
 młotek,
 przecinak,
 miotła kominiarska,
 zmiotka,
 inne narzędzia związane ze specyfiką urządzenia,
 gaśnica,
 worek na sadzÄ™,
 pojemniki na odpady,
 środki ochrony osobistej,
 kartki papieru formatu A4,
 długopis ,ołówek twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania instrukcji producenta
przygotuj plan działania związany z wypalaniem dowolnego pieca przemysłowego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) zapoznać się z instrukcją użytkowania i wypalania danego pieca,
3) wypisać działania które należy przeprowadzić przed rozpoczęciem wypalania,
4) wypisać kolejne czynności przygotowawcze związane z wypalaniem pieców ,
5) wypisać narzędzia, sprzęt i urządzenia kontrolno pomiarowe niezbędne do wykonania
działania,
6) wypisać środki ochrony osobistej kominiarza niezbędne do wykonania działania,
7) wypisać środki zabezpieczenia przeciwpożarowego niezbędne do wykonania działania,
8) zaprezentować efekty swojej pracy,
9) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 kartki papieru A4,
 długopis,
 ołówki twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.4. Zasady sprawdzania przewodów kominowych po wypalaniu
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania wykonaj instrukcję
postępowania po zakończeniu wypalania komina murowanego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami postępowania po wypalaniu kominów,
3) wypisać kolejne konieczne czynności po wypalaniu kominów,
4) wypisać kolejne czynności po wypalaniu kominów,
5) wykonać obmiar prac,
6) rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 kartki papieru A3,
 długopis,
 ołówki twardości HB,
 gumka,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Na podstawie informacji zawartych materiałach nauczania wykonaj instrukcję
postępowania po zakończeniu wypalania komina stalowego.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
2) zapoznać się z zasadami postępowania po wypalaniu kominów,
3) wypisać kolejne konieczne czynności po wypalaniu kominów,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
4) wypisać kolejne czynności po wypalaniu kominów,
5) wykonać obmiar prac,
6) rozliczyć robociznę, materiały i sprzęt,
7) zaprezentować efekty swojej pracy,
8) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia siÄ™:
 pokaz z objaśnieniem,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 kartki papieru A3,
 długopis,
 ołówki twardości HB,
 literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
6.EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Wypalanie kanałów
dymowych i spalinowych .
Test składa się z 21 zadań, z których:
- zadania 1-15 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 16-21 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedz lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawne
pytania celu wymagań odpowiedzi
1 Scharakteryzować proces wypalania A P a
2 Określić temperaturę palącej się sadzy A P c
3 Scharakteryzować prace przygotowawcze B P c
przed wypalaniem
4 Scharakteryzować prace przygotowawcze B P a
przed wypalaniem
5 Scharakteryzować zespół prowadzący A P b
wypalanie
6 Określić wielkość płomienia przy B P a
wypalaniu odcinkami od góry
7 Scharakteryzować działania przy C P c
zalewaniu siÄ™ komina podczas wypalania
8 Określić materiał do wypalania B P d
tradycyjnego
9 Scharakteryzować zachowanie ię sadzy B P a
pod wpływem wysokiej temperatury
10 Przeliczyć temperaturę ze stopni Celsjusz C P c
na stopnie Kelwina
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
11 Określić miejsce rozpoczęcia wypalania B P a
tradycyjnego komina
12 Scharakteryzować działania C P b
zapobiegawcze przy wyrzucaniu przez
komin cząstek żarzącej się sadzy
13 Rozpoznawać przyczynę wolno C P b
wychodzącego i kłębiącego się dymu
podczas wypalania
14 Określić szerokość szczeliny i pęknięcia D P b
przy którym należy je likwidować
15 Określić moment zakończenia wypalania B P a
16 Obliczyć ilość sadzy w kominie D PP a
17 Określić sposób usuwania sadzy szklistej C PP a
w wędzarniach
18 Określić moment zakończenia wypalania B PP d
upoważniające do opuszczenia stanowiska
19 Obliczyć procentowe zmniejszenie D PP d
przekroju w przewodzie
20 Obliczyć masę sadzy w kominie D PP c
21 Obliczyć koszt usługi wypalenia wędzarni D PP d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Uczeń powinien otrzymać również oddzielną kartkę na brudnopis, w niektórych
pytaniach należy dokonać obliczeń.
7. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
8. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
9. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Dodatkowo otrzymałeś oddzielną kartkę na brudnopis, ponieważ w niektórych pytaniach
musisz dokonać obliczeń.
5. Test zawiera 21 zadań dotyczących wypalania przewodów dymowych i spalinowych. Są
to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej .
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Wypalanie kominów ma na celu:
a) spalenie sadzy,
b) wygrzanie komina,
c) uszczelnienie komina,
d) wytworzenie ciÄ…gu kominowego.
2. Temperatura palÄ…cej siÄ™ sadzy dochodzi do:
a) 800°C,
b) 1000°C,
c) 1300°C,
d) 2000°C.
3. O terminie wypalania należy powiadomić:
a) pogotowie ratunkowe,
b) pogotowie energetyczne,
c) straż pożarną,
d) pogotowie gazowe.
4. Przy wypalaniu wszelkie zbędne otwory należy:
a) zamurować,
b) uszczelnić szmatami,
c) uszczelnić papierem,
d) pozostawić otwarte.
5. Wpalanie kominów dokonywane jest przez zespół składający się z co najmniej z:
a) 2 osób,
b) 3 osób,
c) 4 osób,
d) 5 osób.
6. Płomień palnika wypalającego dopasowuje się do:
a) przekroju komina,
b) temperatury na zewnÄ…trz,
c) wysokości komina,
d) rodzaju materiału z jakiego wykonano komin.
7. Przy zalewaniu się komina należy do niego wrzucić:
a) worki z wodÄ… ,
b) papier,
c) kamienie kule kominiarskie,
d) koc gaśniczy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
8. Wypalanie tradycyjne wykonuje się używając:
a) koksu,
b) węgla,
c) torfu,
d) drewna.
9. Sadza pod wpływem wysokiej temperatury:
a) zwiększa swoja objętość,
b) zmniejsza swoją objętość,
c) nie zmienia objętości,
d) skrapla siÄ™.
10. 100°C to:
a) 100K,
b) 273K,
c) 373K,
d) 200K.
11. Wypalanie tradycyjne zaczyna siÄ™ od:
a) dołu komina,
b) od góry komina,
c) środka komina,
d) raz z góry raz z dołu.
12. Gdy komin zaczyna wyrzucać większe cząstki żarzącej się sadzy należy:
a) zatkać od góry,
b) przykryć go druciana siatka ochronna,
c) zalać wodą,
d) przykryć blachą.
13. Jeżeli podczas wypalania dym wolno wychodzi i kłębi się oznacza to że:
a) wypalanie zakończyło się powodzeniem,
b) sadza zatyka przewód,
c) należy bardziej intensywniej wypalać,
d) otworzyć drzwiczki wycierowe.
14. Ewentualne szczeliny i pęknięcia należy likwidować gdy ich wymiar przekracza:
a) 1mm,
b) 3mm,
c) 5mm,
d) 10mm.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
15. Zaprzestanie iskrzenia, dymienie i stopniowe obniżanie się temperatury przewodzie w
kominowym oznacza że:
a) wypalanie zakończyło się powodzeniem,
b) sadza zatyka przewód,
c) należy bardziej intensywniej wypalać,
d) otworzyć drzwiczki wycierowe.
16. Ilość sadzy o grubości warstwy średnio 1cm w 10m kominie o średnicy 20cm wynosi:
a) 0,06m3,
b) 0,6m3 ,
c) 0,02m3 ,
d) 0,2m3
17. Usuwanie sadzy szklistej w wędzarniach polega na:
a) gracowaniu ścian,
b) wysuszaniu sadzy,
c) zwilżaniu sadzy,
d) linowaniu wędzarni.
18. Jako koniec wypalania upoważniający do opuszczenia miejsca pracy przez zespół
kominiarzy uznajemy:
a) brak płomienia w kominie,
b) jasny dym wydobywajÄ…cy siÄ™ z komina,
c) temperatura komina spada poniżej 100°C,
d) całkowite ostygniecie wypalonego urządzenia grzewczo kominowego.
19. Zmniejszenie przekroju w kanale dymowym o wymiarach 20x20cm na 10x10cm oznacza
zmniejszenie powierzchni o :
a) 10%,
b) 25%,
c) 50%,
d) 75%.
20. Ilość sadzy o gęstości 1000kg/m3 spalonej podczas wypalania 1cm warstwy w kominie o
wysokości 10m o średnicy 20cm wynosi:
a) 628kg,
b) 62,8kg,
c) 6,28kg,
d) 0,628kg.
21. Wiedząc, że cena wypalenia 1m2 wynosi 10zł koszt wypalania wędzarni o wymiarach
1mx1mx2m wynosi:
a) 20zł,
b) 40zł,
c) 80zł,
d) 100zł.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych
Zakreśl poprawną odpowiedz .
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
21
a b c d
Razem:
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
,,Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych
Test składa się z 20 zadań, z których:
- zadania 1-14 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 15-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt.
Za złą odpowiedz lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający - za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny - za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry - za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry - za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,
Plan testu Klucz odpowiedzi
Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
Nr
celu wymag odpowiedzi
zad.
ań
1 Scharakteryzować zestaw do wypalania A P łańcuchem
2 Określić przewody które należy suszyć w B P a
grupie kominowej
3 Podać sposoby zabezpieczenia B P d
pożarowego przy wypalaniu
4 Dobrać urządzenie do wypalania C P urządzenia na
odcinkami od góry gaz płynny
5 Określić funkcję osób wykonujących B P obserwuje,
wypalanie kontroluje
proces
wypalania
6 Wskazać sposób zabezpieczenia nasad C P a
kominowych podczas wypalania
7 Określić sposób postępowania w B P c
przypadku wyrzutu żarzących się sadzy
przez komin
8 Porównać metody wypalania kominów C P odcinkami od
góry
9 Określić moment zakończenia prac na B P ostygnięciu
stanowisku do wypalania urządzeń
grzewczo
kominowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
10 Określić czas wypalania C P b
11 Wskazać sposób badania drożności B P a
komina po wypalaniu
12 Przeliczyć temperaturę ze stopni Celsjusz C P a
na stopnie Kelwina
13 Obliczyć wysokość komina C P 1250cm
14 Obliczyć powierzchnię wewnętrzną D P 4m2
komina
15 Przeliczać jednostki ciśnienia C PP b
16 Obliczać ilość sadzy D PP 60 litrów
17 Obliczyć procentowe zmniejszenie D PP 75%
przekroju w przewodzie
18 Obliczyć masę sadzy w kominie D PP 30 kg
19 Obliczyć koszt usługi wypalenia wędzarni D PP 60zł
20 Obliczyć powierzchnię pieca C PP 47m2
przemysłowego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie
niepowodzeń dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego
sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących wypalania przewodów dymowych i spalinowych.
5. Zarówno w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się pytania
wielokrotnego wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa) oraz pytania z luką. Pytania z
luką wymagają wpisania krótkiej odpowiedzi.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz w
pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiÄ…zanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 min.
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Przy wypalaniu tradycyjnym linę w komplecie linowym zastępujemy& & &
2. W wypadku przewodu usytuowanego w grupie kominowej wysuszamy:
a) zawilgocony kanał i kanały sąsiednie,
b) tylko zawilgocony kanał,
c) wszystkie kanały tego komina,
d) wszystkie kominy w tym budynku.
3. W celu zabezpieczenia przeciwpożarowego podczas wypalania:
a) lejemy wodÄ™ do komina,
b) wyprowadzamy wąż gaśniczy wewnątrz budynku podłączony do wody,
c) wzywamy straż pożarną,
d) wyprowadzamy wąż gaśniczy na dach podłączony do wody,
4. Wypalanie odcinkami od góry wykonuje się za pomocą & & & & & & .lub aparatu na
paliwo płynne.
5. Podczas wypalania dwie osoby obsługują urządzenia a trzecia & & & & & & & & & & ..
6. Nasady kominowe na czas wypalania należy:
a) zdemontować,
b) pozostawić bez zabezpieczeń,
c) pozostawić przykrywając kocem gaśniczym,
d) pozostawić a podczas wypalania polewać wodą.
7. Komin przykrywamy siatkÄ… metalowa gdy:
a) dym wychodzi wolno kłębiąc się,
b) komin zalewa siÄ™,
c) wyrzucane są żarzące się sadze,
d) kończy się wypalanie.
8. Bardziej bezpieczne jest wypalanie kominów
metodÄ…& & & & & & & & & & & & & & ...
9. Opuszczenie stanowiska wypalania urządzenia grzewczo kominowego możliwe jest
po& & & & & & & & & .
10. Czas wypalania zależy od:
a) średnicy komina,
b) ilości nagromadzonej sadzy,
c) wysokości komina,
d) ilości otworów wyczystnych.
11. Drożność komina po wypalaniu sprawdza się za pomocą kuli o średnicy:
a) mniejszej od przekroju komina o 20mm,
b) większej od przekroju komina o 20mm,
c) równej przekrojowi komina,
d) mniejszej o 10mm od przekroju komina.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
12. 1300°C to:
a) 1573K,
b) 1027K,
c) 1300K
d) 273K.
13. Wysokość komina stalowego składającego się z pięciu segmentów o długości 2,5m
wynosi & & & ..cm.
14. Powierzchnia wewnętrzna komina o wysokości 5m i wymiarach 20x20cm
wynosi& & ..m2.
15. Ciśnienie 1atmosfery to około:
a) 10bar,
b) 0,1MPa,
c) 0,1bar,
d) 1MPa.
16. Ilość sadzy o grubości warstwy średnio 1cm w 10m kominie o średnicy 15x15cm wynosi
& & .litrów.
17. Zmniejszenie przekroju w kanale dymowym o wymiarach 20x20cm na 10x1cm oznacza
zmniejszenie powierzchni o & ..& %.
18. Ilość sadzy o gęstości 1000kg/m3 spalonej podczas wypalania 1cm warstwy w kominie o
wysokości 5m o średni 20cm wynosi około& & & & .kg.
19. Koszt wypalania wędzarni o wymiarach 1mx1mx1m wynosi & ..zł wiedząc, że cena
wypalenia 1m2 wynosi 10zł.
20. Powierzchnia ścian i sufitu pieca przemysłowego do wypalania ceramiki o wymiarach
3x5x2m wynosi & ............m2.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Wypalanie przewodów dymowych i spalinowych
Zakreśl poprawną odpowiedz, uzupełnij brakujące zdanie.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1
2 a b c d
3 a b c d
4
5
6 a b c d
7 a b c d
8
9
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13
14
15 a b c d
16
17
18
19
20
" punktów
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
7. LITERATURA
1. Birszenk A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
2. Heryszek A.: Kominiarz i jego wiedza zawodowa. Wydawnictwo Spółdzielcze,
Warszawa 1985
3. Krygier K. , Klinke T., Sewerynik J.: Ogrzewnictwo wentylacja klimatyzacja. WSiP,
Warszawa 1991
4. PN-89/B-10425 Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły.
Wymagania techniczne i badania przy odbiorze
5. PN-EN 1443 Kominy -wymagania ogólne
6. Czasopismo:  Kominiarz Polski
7. Katalogi producentów
Wykaz literatury należy aktualizować w miarę ukazywania się nowych pozycji
wydawniczych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37

