w królestwie boga słońca, Konspekty lekcji, filologia polska


Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy V szkoły podstawowej.

(dwie jednostki lekcyjne)

Temat: W królestwie boga Słońca - poznajemy mit pod tytułem „Helios i Faeton”.

Cele:

Cel ogólny:

  1. Uczeń poznaje mit pod tytułem „Helios i Faeton”

Cele szczegółowe:

*dotyczące wiedzy:

1) Uczeń poznaje definicję słowa mit.

2) Uczeń wie, czym jest mitologia.

3) Uczeń wie, kto jest autorem najsłynniejszej mitologii - Jan Parandowski.

*dotyczące umiejętności:

1) Uczeń tworzy plan wydarzeń mitu pt. „Helios o Faeton”

2) Uczeń tworzy komiks o Heliosie i Faetonie, każdemu z członów komiksów nadaje odpowiedni tytuł.

3) Uczeń opowiada treść utworu.

4) Uczeń charakteryzuje bohaterów.

5) Uczeń tworzy sytuację dramową, w której odwraca los Faetona.

*dotyczące postaw:

1) Uczeń stosuje się do zasad pracy w grupach/parach.

Metody: rozmowa wstępna, heureza, elementy dramy, metoda problemowa.

Środki dydaktyczne: podręcznik „Między nami” do klasy V

Organizacja pracy: praca w grupach, praca indywidualna.

Faza:

Czynności nauczyciela:

Czynności ucznia:

Uwagi:

Faza wstępna.

Sprawdzenie obecności, wykonanie czynności organizacyjnych, zapisanie tematu na tablicy.

Rozmowa wstępna. Pytam uczniów, czy znane jest im pojęcie mit, czy znają, omawiali jakieś mity, czy znają imiona jakichś mitologicznych bohaterów.

Zbieramy informacje, by wspólnie stworzyć definicję mitu.

Proszę, by uczniowie zapisali wspólnie stworzoną definicję do zeszytów. Dodatkowo na tablicy zapisuję, że zbiór mitów to mitologia. Najwybitniejszym jej twórcą jest Jan Parandowski, którego mit dzisiaj poznamy.

Uczniowie przepisują temat lekcji do zeszytów.

Uczniowie przyznają, że omawiali fragmenty mitów. Kojarzą bohaterów, takich jak Atena, czy Zeus - król mitologicznych bogów.

Mit kojarzą z historią o starożytności.

Definicja mitu opowieść o otaczającym ludzkość świecie, opisująca historię bogów, zjawisk paranormalnych, legendarnych bohaterów oraz historię stworzenia świata i człowieka. Próbowała ona wyjaśnić odwieczne zagadnienia dotyczące bytu ludzkiego, mistyki, życia i śmierci, dobra i zła, jak również istnienie zjawisk przyrody.

Faza właściwa.

Przechodzimy do zapoznania się z treścią mitu „Helios i Faeton”.

Spośród klasy wybieram kilku uczniów, którzy na głos odczytują treść mitu.

Po przeczytaniu utworu proszę uczniów, by streścili mi treść utworu ( za co otrzymują - ze względu na poziom odpowiedzi - plusa lub ocenę).

Tworzymy plan wydarzeń mitu „Helios i Featon”. Proszę uczniów, by „na brudno”, w parach stworzyli plan wydarzeń. Wspólnie go przekształcimy i zapiszemy.

Na podstawie planu, który stworzyliśmy, proszę, by każdy z uczniów narysował w zeszycie komiks składający się z pięciu obrazków, którym powinni nadać odpowiednie tytuły.

Przypominam, czym charakteryzuje się komiks.

Pytam uczniów, jak mógłby zachować się każdy z bohaterów, aby nie doszło do tragedii.

Proszę, aby uczniowie w parach stworzyli dialog, w którym ojciec z synem dochodzą do porozumienia i nikomu nie dzieje się krzywda.

Wybrani uczniowie czytają, reszta słucha.

Kilku ochotników przedstawia treść przeczytanego przed chwilą mitu. Opowiada o przebiegu wydarzeń, charakteryzuje bohaterów.

Plan wydarzeń:

  1. Prośba Faetona do ojca.

  2. Wątpliwości Heliosa.

  3. Podróż na słonecznym rydwanie.

  4. Problemy z końmi.

  5. Zrzucenie Faetona do rzeki.

Uczniowie tworzą komiks.

Po skończeniu kilku uczniów prezentuje swoje komiksy omawiając je.

Uczniowie, po chwili przygotowania przedstawiają klasie dialog, który stworzyli.

Faza końcowa.

Rozmawiamy o tym, co uczniowie przedstawili. Pytam uczniów, który dialog podobał im się najbardziej i czy mają inne pomysły na rozwiązanie tej sytuacji.

Zadanie domowe:

Napisz dialog

między Tobą a jednym z rodziców (opiekunów), w którym odmawiają Ci oni spełnienia Twojej prośby z ważnych powodów.

Uczniowie dzielą się ze mną spostrzeżeniami na temat dialogów. Podają inne pomysły.

Uczniowie przepisują treść zadania do zeszytów.


