KONSPEKT LEKCJI HISTORII
PROWADZĄCY: Andrzej Gebel
KLASA: I a gimnazjum
TEMAT: Warunki życia i kultura starożytnego Egiptu. Lekcja powtórzeniowa.
CELE:
Po lekcji uczeń :
potrafi określić położenie geograficzne i warunki naturalne starożytnego Egiptu
umie opisać warunki życia i pracy mieszkańców Egiptu
rozumie współzależność warunków życia i organizacji państwa egipskiego oraz stratyfikację społeczną
rozumie związki między wyobrażeniami religijnymi sztuką egipską
potrafi umiejętnie i sprawnie korzystać z informacji w Internecie
umie analizować ilustracje, obrazy, strony internetowe jako źródło wiedzy
utrwali i umie stosować pojęcia i terminy historyczne
METODY:
praca w grupach roboczych i prezentacyjnych
praca z komputerem
metoda czynnościowo- aktywizująca
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
stanowiska komputerowe podłączone do internetu
encyklopedie multimedialne : Historia Świata i Starożytny Egipt
koperty z pytaniami
krzyżówki
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności, włączenie komputerów).
Podanie tematu lekcji i określenie celów oraz metod pracy.
Przypomnienie zasad pracy z przeglądarką i wyszukiwarką internetową.
Podział klasy na grupy 2- osobowe i przydział zadań. Każda grupa otrzymuje na kartce zagadnienie do opracowania na podstawie informacji znalezionych w Internecie i encyklopedii multimedialnej oraz własnych wiadomości.
I GRUPA
Określ położenie geograficzne i warunki naturalne starożytnego Egiptu. Zinterpretuj stwierdzenie , że Egipt był darem Nilu.
II GRUPA
Jak nazywają się największe budowle starożytnego Egiptu? Dla kogo i w jakim celu je budowano?
III GRUPA
Jaki charakter miała religia starożytnych Egipcjan? Jak wyobrażali sobie oni bogów?
IV GRUPA
Pismo egipskie - kiedy powstało?, jak je dzielimy?, kto potrafił czytać w starożytnym Egipcie?
V GRUPA
Jak starożytni Egipcjanie wyobrażali sobie życie pozagrobowe, co w związku z tym robili?
VI GRUPA
Jakie znaczenie dla starożytnych Egipcjan miał Nil?
VII GRUPA
Kto jako pierwszy prawidłowo odczytał pismo egipskie? W jaki sposób stało się to możliwe?
VIII GRUPA
Jakie znaczenie dla Egipcjan miała „Dolina Królów ? Czym były mastaby?
IX GRUPA
Jakie znaczenie w starożytnym Egipcie mieli kapłani ? Jakie funkcje pełnili?
Uczniowie przygotowują się korzystając z komputera.
Prezentacja. Uczniowie prezentują efekty swojej pracy przed całą klasą.
Podsumowanie. Nauczyciel wraz z uczniami wspólnie wyciąga wnioski na temat wkładu starożytnego Egiptu do kultury światowej.
Ocena najbardziej zaangażowanych .
Praca domowa - rozdanie krzyżówek z poleceniem rozwiązania ich i wklejenia do zeszytu.