04 Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ








Agnieszka Grzybowska



Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów
419[01].Z1.02


Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr Grażyna Wysocka
mgr Ewa Urbańska-Sobczak

Opracowanie redakcyjne:
mgr Agnieszka Grzybowska



Konsultacja:
mgr Edyta Kozieł







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczn

ą

programu jednostki modułowej 419[01].Z1.02,

„Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów”, zawartego w programie nauczania dla
zawodu technik prac biurowych.















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Zasady pisania tekstu zawierającego znaki szczególne i symbole

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Zasady opracowania nietypowego formularza pisma

15

5.2.1. Ćwiczenia

15

5.3.

Rodzaje i zasady pisania poszczególnych pism i tekstów

19

5.3.1. Ćwiczenia

19

5.4.

Etyka pracy pracownika biurowego w zakresie sporządzania pism oraz

przepisywania tekstów

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

23

7. Literatura

32


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik prac biurowych.

W poradniku zamieszczono:

−−−−

wymagania wstępne, a w nich wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już
ukształtowane, aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

−−−−

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

−−−−

przykładowe scenariusze zajęć,

−−−−

ć

wiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-uczenia się

oraz środkami dydaktycznymi,

−−−−

opis ewaluacji osiągnięć ucznia, a w nich przykładowe narzędzia pomiaru

dydaktycznego, plan testu, kryteria oceniania, karty odpowiedzi.

−−−−

propozycję literatury uzupełniającej.

Wskazane jest zachęcenie uczniów do skorzystania z literatury zamieszczonej na końcu

poradnika.

Zaleca się prowadzenie zajęć dydaktycznych metodami praktycznymi poprzez

zastosowanie ćwiczeń praktycznych poprzedzonych wykładem i pokazem.

Bardzo dużą pomocą w prowadzeniu zajęć dydaktycznych będzie prowadzenie ich

w pracowni komputerowej wyposażonej w sprzęt komputerowy.

Nauczyciel może zlecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub tylko wybranych. Może

skorzystać z podanych wskazówek lub realizować własne pomysły. W poradniku
zamieszczono dwa przykładowe scenariusze lekcji, ale nauczyciel może przedstawić swoje
propozycje.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4




















Schemat układu jednostek modułowych
















Moduł 419[01].Z1

Technika biurowa

419[01].Z1.01

Stosowanie technik

informatycznych w pracy

biurowej

419[01].Z1.02

Opracowywanie tekstów,

pism i dokumentów

419[01].Z1.03

Obsługiwanie urządzeń

biurowych

419[01].Z1.04

Stosowanie

języka obcego

w pracy biurowej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu nauczania jednostki modułowej uczeń powinien

umieć:

pisać na klawiaturze komputera,

obsługiwać drukarkę,

korzystać z różnych źródeł informacji,

korzystać z programu graficznego,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,

współpracować w grupie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3.

CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zastosować znaki szczególne i symbole w tekstach,

rozmieścić tytuły i podtytuły w poszczególnych układach tekstu,

rozmieścić tekst na stronie,

dobrać sposób wyróżnienia tekstu,

narysować tabelę o typowej i nietypowej strukturze, oraz wypełnić jej pola treścią,

zaprojektować nietypowy formularz pisma,

zredagować treść pisma według przyjętych zasad,

wprowadzić elementy graficzne do tekstu,

zredagować tekst informacyjny oraz o charakterze naukowym i reklamowym,

zastosować zasady etyki podczas wykonywania zadań zawodowych,

zastosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.



































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ………………………………………………………..
Modułowy program nauczania: Technik prac biurowych 419[01]
Moduł:

Technika biurowa 419[01].Z1

Jednostka modułowa:

Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów 419[01].Z1.02

Temat: Zasady pisania tekstów reklamowych.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności redagowania pism reklamowych

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien:

wyjaśnić zasady budowy tekstu reklamowego,

zredagować tekst reklamowy.

Metody nauczania:

wykład z elementami pokazu.


Środki dydaktyczne:

zestawy ćwiczeń opracowane przez nauczyciela dla poszczególnych zespołów uczniów,

teksty reklamowe wybrane z prasy,

kartki papieru formatu A4, pisaki,

literatura dotycząca zasad pisania tekstów reklamowych.


Formy organizacyjne pracy uczniów
:

praca indywidualna i zespołowa.


Czas trwania zajęć:

45 minut.


Uczestnicy
: uczniowie klas o profilu technik prac biurowych.

Zadanie dla ucznia
:

Zredaguj tekst reklamujący jeden wybrany produkt, wykorzystując znajomość zasad

pisania tekstów reklamowych.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1.

Wyjaśnienie uczniom tematu, oraz szczegółowych celów kształcenia.

2.

Podział grupy uczniów na czteroosobowe zespoły.


Faza właściwa

Praca metodą ćwiczeń praktycznych.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Etap I. Informacje
Pytania prowadzące:
1.

Co nazywamy reklamą? Na czym ona polega?

2.

Jak wygląda układ graficzny tekstu reklamowego?

3.

Jakich form grzecznościowych używamy w tekście?

4.

W jaki sposób przedstawiamy korzyści dla potencjalnego klienta?


Etap II. Planowanie
1.

Co chcemy napisać i osiągnąć przez reklamę?

2.

Do jakiej grupy odbiorców kierujemy reklamę?

3.

Co wie o naszej firmie i o naszej ofercie nasz potencjalny odbiorca?

4.

W jaki sposób możemy obudzić potrzebę zakupu reklamowanego produktu, usługi?


Etap III. Ustalenie
1.

Uczniowie pracując w zespołach redagują własne teksty reklamowe,

2.

Uczniowie zastanawiają się nad sposobem doboru elementów składowych tekstu patrząc
przez pryzmat potencjalnego odbiorcy,

3.

Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność budowy tekstów reklamowych.


Etap IV. Wykonanie
1.

Uczniowie opracowują na papierze formatu A4 wybrane teksty reklamowe.


Etap V. Sprawdzanie
1.

Uczniowie prezentują wyniki swoich prac na forum grupy.


Etap VI. Analiza końcowa

Uczniowie poprzez dyskusję wskazują mocne i słabe strony poszczególnych tekstów,

oraz proponują sposoby unikania nieprawidłowości. Nauczyciel występuje w roli
koordynatora.




















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca ………………………………………………………..
Modułowy program nauczania: Technik prac biurowych 419[01]
Moduł:

Technika biurowa 419[01].Z1

Jednostka modułowa:

Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów 419[01].Z1.02

Temat: Charakterystyka układów graficznych pism

Cel ogólny: Rozróżnianie układów graficznych pism

Po zakończeniu zajęć uczeń powinien:

wypełnić blankiety korespondencyjne,

wypełnić formularze.

Metody nauczania:

pokaz i objaśnienia,

ć

wiczenia praktyczne (bez konieczności korzystania z komputera).


Środki dydaktyczne:

druki, formularze, blankiety korespondencyjne,

literatura dotycząca układów graficznych pism.


Formy organizacyjne pracy uczniów
:

praca indywidualna.


Czas trwania zajęć:

45 minut.

Uczestnicy: uczniowie klas o profilu technik prac biurowych.

Zadania dla ucznia
:
1.

Wypełnienie prawidłowo formularza.

2.

Zaprojektowanie papieru korespondencyjnego dowolnego przedsiębiorstwa.


Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.

Wyjaśnienie uczniom tematu, oraz szczegółowych celów kształcenia.


Faza właściwa

Praca metodą ćwiczeń praktycznych.

Etap I. Informacje
Pytania prowadzące:
1.

W jakim celu stosujemy formularze?

2.

Jakie wyróżniamy blankiety korespondencyjne?

3.

Jak rozmieszczamy elementy w piśmie?


Etap II. Planowanie
1.

Jakie ma być zastosowanie projektowanego papieru korespondencyjnego?

2.

Jaki format papieru zastosujemy projektując blankiet korespondencyjny?

3.

W jaki sposób możemy upowszechnić sporządzany blankiet?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Etap III. Ustalenie zasad pracy
1.

Uczniowie pracują indywidualnie.

2.

Uczniowie zastanawiają się nad sposobem wypełnienia formularza i ewentualnie
konsultują z nauczycielem.

3.

Uczniowie

konsultują

z

nauczycielem

poprawność

budowy

blankietu

korespondencyjnego.


Etap IV. Wykonanie
1.

Uczniowie opracowują papier korespondencyjny dowolnego przedsiębiorstwa.

2.

Uczniowie wypełniają blankiet wcześniej przygotowany przez nauczyciela (nauczyciel

rozdaje na początku zajęć wzór blankietu każdemu z uczniów).


Etap V. Sprawdzanie
1.

Uczniowie prezentują wyniki swoich prac na forum grupy.


Etap VI. Analiza końcowa

Uczniowie wskazują, które etapy podczas wykonywania zadania sprawiły im trudności.

Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje, jakie umiejętności były ćwiczone, jakie
wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość.

Podczas pracy uczniów nauczyciel zwraca uwagę na ich aktywność na lekcji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

ĆWICZENIA

5.1. Zasady pisania tekstu zawierającego znaki szczególne

i symbole

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Scharakteryzuj układy graficzne pism. W karcie ćwiczeń w przypadku właściwej

odpowiedzi wpisz w kwadrat krzyżyk.
1.

W układzie blokowym:

a)

odstępy między wierszami wynoszą 1,5,

b)

odstępy między wierszami wynoszą 1.

2.

W układzie a’linea:

a)

tytuł piszemy na środku,

b)

tytuł piszemy od lewej strony.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróżniania układów graficznych pism,

zmotywowanie uczniów do przeczytania fragmentu tekstu z poradnika (poradnik dla

ucznia, strona 7).

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

scharakteryzować układy graficzne pism,

2)

wypełnić kartę ćwiczeń,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Tekst napisany w układzie blokowym, podany na stronie 8, przepisz w układzie a linea.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów różnicowania układów graficznych tekstu,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

rozróżnić układy graficzne tekstu,

2)

pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu tytułu,

3)

przepisać tekst w układzie a’linea,

4)

sprawdzić poprawność wyniku pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Tekst napisany w układzie a’linea, podany na stronie 8, przepisz w układzie blokowym.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów różnicowania układów graficznych tekstu,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

rozróżnić układy graficzne pism,

2)

pamiętać o prawidłowym rozmieszczeniu tytułu,

3)

przepisać tekst w układzie blokowym,

4)

sprawdzić poprawność wyniku pracy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Przepisz podany tekst z zastosowaniem numeracji dziesiętnej, a następnie numeracji

wielostopniowej.
1.

Ś

wiadczenie pracy

1.1.

Rynek pracy

1.1.1.

Rynek pracy – popyt na pracę i podaż pracy

1.1.2.

Znaczenie kwalifikacji zawodowych na rynku pracy

1.1.3.

Etyka w relacjach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą

1.2.

Aktywne poszukiwanie pracy

1.2.1.

Metody aktywnego poszukiwania pracy

1.2.2.

Dokumenty niezbędne w poszukiwaniu pracy

1.2.3.

Rozmowa kwalifikacyjna

1.3.

Nawiązywanie stosunku pracy

1.3.1.

Podstawy prawne nawiązywania stosunku pracy

1.3.2.

Specyfika podejmowania pracy przez osoby niepełnosprawne

1.4.

Prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy

1.4.1.

Podstawowe prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy

1.4.1.1.

Czas pracy

1.4.1.2.

Urlopy

1.4.1.3.

Bezpieczeństwo i higiena pracy

1.4.1.4.

Wynagrodzenie

1.5.

Ocena pracowników

1.5.1.

Ocenianie pracowników

1.5.2.

Wydajność pracy

1.6.

Rozwiązywanie stosunku pracy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów zastosowania funkcji numerowania,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

przypomnieć sobie zasady wyodrębniania tekstu wykorzystując komputerową funkcję
numerowania,

3)

przepisać tekst z zastosowaniem numeracji dziesiętnej,

4)

sprawdzić poprawność wyniku pracy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 5

Podany niżej tekst przepisz dwukrotnie przestrzegając zasad pisania różnych znaków

i symboli.

c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c” c” c „c”
x<X y>Y X<x Y>y x<X y>Y X<x Y>y x<X y>Y X<x Y>y x<X y>Y X<x Y>y
/p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/ /p? ?P/
{ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ] {ax} [EQ]
a! + 5 = @ _ @ - (2,8) 3* % 0&8 ^ 4! + 5 = @ _ @ - (2,8) 3* % 0&8 ^ 4! + 2 = @ - @

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów zastosowania znaków i symboli w tekście według

przyjętych zasad,

wskazane jest wcześniejsze objaśnienie tych zasad przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

przepisać dwukrotnie tekst przestrzegając zasad pisania różnych znaków i symboli,

3)

sprawdzić poprawność wyniku pracy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela

.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 6

Przepisz tekst w języku niemieckim.

BÜTECHNIK – INFORMATIONSVERARBEITUNG

Wie gratuliert man zu besonderen Ereignissen?

Die Überschrift dieses Artikels lässt zunächts keinen Zusammenhang zur Bürotechnik

oder Informationsverarbeitung vermuten. Man denkt zunächst vielleicht an den persönlichen
Händedruck, die Umarmung oder an Geschenke. Wenn diese Formen der Gratulation nicht
möglich sind, bieten die modernen Medien eine Vielzahl von Möglichkeiten.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów zastosowania w tekście znaków i symboli

obcojęzycznych według przyjętych zasad,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

przepisać tekst w języku niemieckim,

3)

wydrukować przepisany tekst,

4)

sprawdzić poprawność wyniku pracy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.2. Zasady opracowania nietypowego formularza pisma

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1
I.

Scharakteryzuj układy graficzne pism. W karcie ćwiczeń w przypadku właściwej

odpowiedzi wpisz w kwadrat krzyżyk.

1.

Blankietem zwykłym jest blankiet:

a)

BZ3,

b)

BR2.

2.

Blankiet uproszczony:

a)

posiada wiele nadruków,

b)

posiada niewiele nadruków.

II. Zaznacz w karcie ćwiczeń krzyżykiem x, które sposoby zapisywania daty są poprawne:
1)

Lublin, dnia 2005-04-07

2)

Lublin, dnia 20-05-2004

3)

Lublin, dnia 31 czerwca 1987 r.

4)

Lublin, 2004-04-30

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróżniania zasad sporządzania formularzy pism,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

scharakteryzować układy graficzne pism oraz sposoby zapisywania daty,

2)

wypełnić kartę ćwiczeń,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Zaprojektuj i wypełnij papier korespondencyjny przedsiębiorstwa „Orion” Sp. z o.o.

ul. Puławska 25, 98-200 Sieradz, wykorzystując blankiety BZ1, BU1 i BR1.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróżniania rodzajów pism,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

zapoznać się z blankietami korespondencyjnymi,

2)

wypełnić blankiet danymi przedsiębiorstwa,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Scharakteryzuj następujące blankiety, wpisując odpowiedzi w karcie ćwiczeń:

a)

BZ 1

………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
b)

BU 3

………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
c)

BB 2

………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………….

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróżniania rodzajów blankietów korespondencyjnych,

wskazane jest wcześniejsze zmotywowanie uczniów do przeczytania odpowiedniego

fragmentu poradnika.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

scharakteryzować blankiety korespondencyjne,

2)

wypełnić kartę ćwiczeń,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Sporządź formularze uwzględniając poniższe informacje:



Formularz dotyczy upoważnienia i należy w nim zamieścić datę, nadawcę, tytuł oraz treść
(upoważniam Pana, legitymującego się dowodem tożsamości, seria, numer, wydanym
w / przez do robienia zakupów w imieniu firmy „Kora” znajdującej się przy ul. Reja 2
w Rykach). Informacje zmienne należy wykropkować. Na końcu formularza złożyć podpis.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17


Formularz „wniosek”: informacje do zamieszczenia: imię, nazwisko, data, miejscowość, tytuł,
treść stała (zwracam się z prośbą o wydanie zaświadczenia dotyczącego powszechnego
obowiązku obrony w związku z tym, że), informacje zmienne muszą być wykropkowane,
podpis.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów rozróżniania rodzajów formularzy pism,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

zaprojektować układ graficzny formularza,

2)

sporządzić formularze,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 5

Sześciu skoczków narciarskich podczas skoków osiągnęło następujące wyniki:

Marek Sowa – 115 m
Igor Piasek – 109 m
Jacek Kowalski – 128 m
Artur Zdun – 119 m
Piotr Madej – 122 m
Tomasz Kret – 98 m

Sporządź w układzie kolumnowym wykaz imienny skoczków o najlepszych wynikach

według najdłuższego skoku, wykorzystując tabulogram. Kolejne kolumny powinny
wskazywać:

miejsce w klasyfikacji,

nazwisko,

imię,

długość skoku.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów umiejętności pisania tekstu w układzie tabelarycznym,

wskazane jest wcześniejsze upewnienie się przez nauczyciela, czy uczniowie posiadają tę

umiejętność i ewentualnie wyjaśnić na czym ona polega.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

sporządzić w układzie kolumnowym wykaz imienny skoczków,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 6

Na podstawie informacji o danych osobowych uczniów sporządź tabelę, nadając jej

odpowiedni tytuł, a następnie rozmieść poszczególne informacje według podanego niżej
układu główki tabeli.
Dokonaj zapisu według kolejności alfabetycznej nazwisk.

Data urodzenia

Lp.

Nazwisko

Imię

dzień

miesiąc

(słownie)

rok

Miejsce

urodzenia

Informacja o danych osobowych uczniów:
Janusz Pogodziński (10.02.1987 – Szczecin)
Anna Kruk (17.04.1988 – Włocławek)
Emilia Walczak (01.03.1987 – Poznań)
Paweł Nowak (26.09.1988 – Olsztyn)
Adam Wodniak (11.11.1988 – Łódź)
Alicja Domagalska (15.07.1988 – Płock)
Filip Suski (14.06.1987 – Toruń)
Kamil Babiński (12.08.1988 – Wrocław)
Sławomir Szulc (03.05.1987 – Kraków)
Michał Wiśniewski (08.08.1988 – Warszawa)

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów umiejętności sporządzenia tabeli i poprawnego

umieszczenia informacji,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

sporządzić tabelę,

3)

dokonać zapisu według kolejności alfabetycznej nazwisk

4)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.3. Rodzaje i zasady pisania poszczególnych pism i tekstów

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zredaguj pismo przewodnie w zakresie szkolenia bhp.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania wybranych pism,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

określić sposób redagowania pisma przewodniego,

2)

zredagować pismo przewodnie,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Zaprojektuj pismo okolicznościowe dotyczące zaproszenia Rektora Politechniki

Szczecińskiej na uroczystość 50-lecia działalności Instytutu Badań Technicznych w Poznaniu.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania wybranych pism,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

określić sposób redagowania pisma grzecznościowego,

2)

zredagować pismo okolicznościowe,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 3

Napisz list reklamujący potrawę, której nie lubisz, ale wiesz, że jest zdrowa.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania pism reklamowych,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

określić sposób redagowania pisma reklamowego,

2)

zredagować pismo reklamowe,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Zredaguj informację dla mediów na temat przybycia światowej sławy kompozytora.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania informacji dla mediów,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

określić sposób redagowania informacji dla mediów,

2)

zredagować pismo informacyjne,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.4. Etyka pracy pracownika biurowego w zakresie sporządzania

pism oraz przepisywania tekstów

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Zaznacz pośród zamieszczonych poniżej cech tylko te, które określają zachowania

etyczne:
a)

uprzejmość;

b)

uczciwość;

c)

takt,

d)

dotrzymanie danego słowa,

e)

komunikatywność,

f)

zainteresowanie tym, co mówi rozmówca,

g)

wywiązywanie się z przyjętych zobowiązań,

h)

wykonywanie swoich obowiązków.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów zdefiniowania zachowań etycznych,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

zapoznać się z materiałem nauczania,

2)

wypełnić kartę ćwiczeń,

3)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 2

Zredaguj pismo z prośbą o informację na temat zakupu rur miedzianych stosując zasady

etyki.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania pisma z zachowaniem zasad etyki,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

określić sposób redagowania pisma,

2)

zapoznać się z materiałem nauczania,

3)

zredagować pismo z prośbą o informację,

4)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 3

Zredaguj pismo dotyczące odpowiedzi na prośbę o informację (patrz ćwiczenie nr 2),

stosując zasady etyki. Odpowiedź ma zachęcać do kupna innych rur, niż było w zapytaniu.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania pisma z zachowaniem zasad etyki,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

scharakteryzować sposób redagowania pisma,

2)

zapoznać się z materiałem nauczania,

3)

zredagować pismo dotyczące odpowiedzi na prośbę o informację,

4)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

Ćwiczenie 4

Zredaguj pismo w imieniu banku w celu zgłoszenia się właściciela rachunku

w wymaganym terminie, uwzględniając zwroty etyczne i grzecznościowe.

Wskazówki do realizacji

ć

wiczenie wymaga od uczniów redagowania pisma z zachowaniem zasad etyki,

wskazane jest wcześniejsze przeprowadzenie wykładu przez nauczyciela.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, uczeń powinien:

1)

określić sposób redagowania pisma,

2)

zapoznać się z materiałem nauczania,

3)

zredagować pismo,

4)

zaprezentować wyniki pracy na forum grupy.

Zalecana metoda nauczania–uczenia się:

metoda ćwiczeń praktycznych.

Ś

rodki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

6.

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Opracowywanie tekstów,
pism i dokumentów”

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 1, 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 2, 5, 7, 14, 16, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. d, 5. c, 6. c 7. c, 8. c, 9. c, 10. b, 11. a,
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. a, 19. d, 20. d

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić sposób sporządzania pism

B

P

c

2

Rozróżniać układy pism

C

PP

d

3

Zastosować pasek narzędzi programu Microsoft
Word w pracy z tekstem

A

P

b

4

Zdefiniować pojęcie justowanie

A

P

d

5

Rozpoznać możliwości wprowadzania znaków i
symboli do tekstów

C

PP

c

6

Scharakteryzować formularze ze względu na
zastosowanie

A/B

P

c

7

Rozróżniać rodzaje blankietów
korespondencyjnych

B/C

PP

c

8

Wskazywać elementy należące do nagłówka pisma

B

P

c

9

Rozpoznać nieprawidłowy sposób zapisywania daty

B

P

c

10 Zaprezentować dane liczbowe wykorzystując

odpowiednie formularze

B

P

b

11 Poprawność stosowania zwrotów

grzecznościowych w pismach

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

12 Scharakteryzować pisma ze względu na treść

A/B

P

d

13 Rozpoznać wewnętrzne akty normatywne

B

P

c

14 Rozpoznać elementy składowe pisma

C

PP

a

15 Określić pisma ze względu na ich różnorodność

A

P

c

16 Redagować tekst reklamowy

C

PP

b

17 Rozróżniać cel przekazu informacyjnego

C

PP

c

18 Zdefiniować pojęcie etyki

A

P

a

19 Wyjaśnić zachowania nieetyczne

B

P

d

20 Redagować tekst pisma stosując zasady etyki

B

P

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku. Tylko wskazanie odpowiedzi nawet poprawnej bez uzasadnienia,
nie będzie uznane.

7.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

8.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9.

Na rozwiązanie testu masz 45 min.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Pisma w Polsce sporządza się według:
a)

układu tabelarycznego.

b)

formy introligatorskiej.

c)

układu a’linea.

d)

układu quartza.

2.

W układzie blokowym
a)

odstępy między wierszami wynoszą 1,5.

b)

korespondencję zaczynamy pisać od środka.

c)

odstępy między wierszami zwiększają się.

d)

tytuł piszemy od lewego marginesu.

3.

Chcąc zobaczyć, czy wyróżnienie tekstu jest odpowiednie, wybieramy w programie
Microsoft Word z paska narzędzi opcje

a)

Narzędzia, Dostosuj.

b)

Format, Czcionka Styl, rodzaj lub rozmiar.

c)

Widok, Obraz.

d)

Format, Style i formatowanie.

4.

Wyjustowanie tekstu polega na jego
a)

wyśrodkowaniu.

b)

pogrubieniu.

c)

przyjęciu dowolnej formy.

d)

jednoczesnym wyrównaniu do prawego i lewego marginesu.

5. Wprowadzanie znaków i symboli z paska narzędzi

a)

nie jest możliwe.

b)

nie jest konieczne, gdyż wszystkie znaki i symbole znajdują się na klawiaturze.

c)

jest możliwe.

d)

nanosi się wybierając opcje Format, Motyw.

6.

Ze względu na zastosowanie, formularze dzielimy na

a)

lokalne i branżowe.

b)

kserowane i drukowane.

c)

wewnętrzne i zewnętrzne.

d)

druki o krótkiej treści.

7.

Blankiety zwykłe posiadają odmiany
a)

BR 1, BR 2.

b)

BB 1, BB 2.

c)

BZ 1, BZ 2, BZ 3.

d)

BU 1, BU 2, BU 3a.

8.

Nagłówek pisma firmowego jest poprawny, gdy zawiera
a)

imię, nazwisko nadawcy, oraz adres.

b)

adres, kod pocztowy i miejscowość nadawcy.

c)

nazwę przedsiębiorstwa, adres, kod pocztowy i miejscowość.

d)

identyfikator nadawcy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

9. Wskaż nieprawidłowy sposób zapisywania daty

a)

Warszawa, 22.02.2005 r.

b)

Warszawa, dnia 22 lutego 2005 r.

c)

Warszawa, dnia 2005-02-22.

d)

Warszawa, 2005-02-22.

10.

Do przedstawiania danych liczbowych stosuje się
a)

blankiety reklamowe.

b)

tabele.

c)

kartoteki.

d)

blankiety zwykłe.

11.

Najczęściej spotykany sposób zapisywania zwrotu kończącego pismo to

a)

„Z poważaniem,” lub „Z wyrazami szacunku,”.

b)

„Z poważaniem!” lub „Z wyrazami szacunku!”.

c)

„Z poważaniem.” lub „Z wyrazami szacunku.”.

d)

„Z poważaniem” lub „Z wyrazami szacunku”.

12.

Ze względu na treść, pisma dzielimy na

a)

zewnętrzne i wewnętrzne.

b)

sporządzane na blankietach korespondencyjnych i formularzach.

c)

zwykłe i terminowe.

d)

informacyjne i przekonywujące.

13.

Wewnętrzne akty normatywne to

a)

pisma wpływające do kierownictwa firmy.

b)

pisma transakcyjne.

c)

pisma wychodzące od kierownictwa firmy.

d)

informacje o przesłanych dokumentach.

14.

Elementami składowymi pisma są

a)

wprowadzenie, przedstawienie zagadnienia, uzasadnienie, wnioski.

b)

tytuł, słowa kluczowe, schematy kluczowe, wnioski.

c)

tezy, dane liczbowe.

d)

wprowadzenie, postanowienia, elementy graficzne, wnioski.

15.

Ze względu na różnorodność spraw, wśród pism można wyróżnić
a)

raporty.

b)

instrukcje.

c)

listy grzecznościowe.

d)

prace naukowe.

16. Tekst reklamowy przedstawiamy w sposób

a)

szczegółowy.

b)

atrakcyjny, nieco przesadzony.

c)

ogólnikowy.

d)

pasywny.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

17. Celem przekazu informacyjnego jest

a)

sukces firmy.

b)

pierwszeństwo publikacji.

c)

własna promocja.

d)

nowa inwestycja.

18.

Etyka zawodowa to

a)

ogół norm postępowania w określonym środowisku zawodowym.

b)

obawa przed negatywną oceną otoczenia.

c)

zasady savoir-vivre’u.

d)

ogół norm postępowania ustalone przez pracodawcę.


19.

Zachowaniem nieetycznym jest

a)

poprawianie jakości pracy przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

b)

dbałość o mienie pracodawcy.

c)

przeciwdziałanie zachodzącym nieprawidłowościom.

d)

dbanie oto by przełożony nie dostrzegł unikania wykonywania pracy.


20.

Sporządzając pismo zgodnie z zasadami etyki wskazane jest
a)

używać zwrotów „ja”, „my”.

b)

spoufalać się z odbiorcą.

c)

ż

artować.

d)

podkreślać elementy pozytywne.



























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko………………………………………………………………………………..

Opracowywanie tekstów, pism i dokumentów

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedzi

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:














background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2
Test praktyczny do jednostki modułowej Opracowywanie tekstów, pism
i dokumentów.

Test jest zadaniem praktycznym polegającym na zredagowaniu tekstu reklamowego

przekonującego do zakupu nowego modelu telefonu komórkowego. Do testu dołączona jest
karta oceny ucznia, która zawiera wymagania, jakie powinien spełnić uczeń wykonując
poszczególne zadania. Test zawiera 17 zadań.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każde prawidłowo wykonane zadanie uczeń otrzymuje 1 punkt. Za nieprawidłowo

wykonane zadanie lub jego niewykonanie uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za wykonanie co najmniej 7 zadań,

−−−−

dostateczny – za wykonanie co najmniej 10 zadań,

−−−−

dobry – za wykonanie co najmniej 13 zadań,

−−−−

bardzo dobry – za wykonanie 17 zadań.

Zadanie praktyczne

Zredaguj tekst reklamowy przekonujący do zakupu nowego modelu telefonu

komórkowego. Do wykonania zadania wykorzystaj komputer z drukarką.

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego, z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2.

Zapewnij odpowiednią ilość komputerów z drukarką dla umożliwienia wykonania
ć

wiczenia jednocześnie prze kilku uczniów.

3.

Przygotuj arkusze do odnotowania wyników zredagowania tekstu.

4.

Zapewnij uczniom bezpieczne i higieniczne warunki pracy w trakcie wykonywania
ć

wiczenia.

5.

Zapytaj, czy uczniowie zrozumieli polecenie. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Wysłuchaj polecenia nauczyciela, w przypadku wątpliwości poproś o powtórzenie lub
wyjaśnienie.

3.

Przygotuj narzędzia pracy.

4.

Sprawdź stan techniczny komputera i drukarki.

5.

Przygotuj stanowisko pracy.

6.

Wykonaj poszczególne czynności redagowania notatki służbowej.

7.

Pamiętaj, że ocenie będzie podlegała poprawność wykonanych prac.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

treść zadania praktycznego.

Wyposażenie stanowiska pracy:

komputer,

drukarka.







































background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA OCENY UCZNIA


Imię i nazwisko.............................................................................................................................

Zredagowanie tekstu reklamowego przekonującego grupę osób w wieku 18–26 lat
do zakupu nowego modelu telefonu komórkowego.

Lp.

Uczeń otrzymuje 1 punkt, jeżeli:

Punkty

1

zapoznał się z instrukcją dotyczącą wykonania zadania

2

dokonał oględzin stanowiska pracy pod kątem wyposażenia

i sprawności urządzeń

3

zawarł najważniejszą informację na początku tekstu

4

podał wskazówki jak wejść w posiadanie reklamowanego produktu

5

odwołał się do interesu potencjalnego nabywcy

6

użył zwrotów grzecznościowych

7

przedstawił ofertę w sposób pozytywny

8

zastosował język, stosowany przez ludzi z grupy docelowej

9

przedstawił argumenty w sposób jasny i logiczny

10

pisał w czasie teraźniejszym

11

zastosował odpowiedni układ tekstu

12

zredagował treść reklamy w sposób zwięzły

13

zastosował elementy graficzne w tekście

14

zapisał tekst reklamowy na dyskietkę lub płytę CD

15

wydrukował tekst reklamowy do oceny

16

posprzątał stanowisko pracy

17

przestrzegał przepisy bhp podczas wykonywania pracy

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7.

LITERATURA


1.

Kinel K.: Technika pracy biurowej cz. 1, WSiP S.A, Warszawa 2003

2.

Komosa A.: Praca biurowa. Ekonomik, Warszawa 2003

3.

Komosa A.: Kultura zawodu. Ekonomik, Warszawa 2004

4.

Kret R.: Praca biurowa. REA, Warszawa 2003

5.

Wiśniewska M.: Technika biurowa. eMPI

2

, Poznań 1997

6.

Wiszniewski A.: Jak pisać skutecznie. Videograf II, Katowice 2003

