operator maszyn lesnych 833[02] o1 02 n

background image

___________________________________________________________________________

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ


Teresa Jaszczyk





Stosowanie przepisów prawa w działalności gospodarczej
833[02].O1.02


Poradnik dla nauczyciela





Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Edwin Drobkiewicz
mgr inż. Leszek Sikora


Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Teresa Jaszczyk


Konsultacja:
mgr inż. Marian Nowotnik







Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 833[02].O1.02
Stosowanie przepisów prawa w działalności gospodarczej, zawartego w programie nauczania
dla zawodu operator maszyn leśnych.


























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1.

Leśnictwo jako dział gospodarki narodowej

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2.

Pracownicy lasów

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Stosowanie techniki komputerowej w poszukiwaniu pracy

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Zasady i metody komunikowania się

16

5.4.1. Ćwiczenia

16

5.5. Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej

18

5.5.1. Ćwiczenia

18

6. Sprawdzian osiągnięć

20

7. Literatura

32

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie

operator maszyn leśnych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
–uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.


Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej

pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik dla

ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika do
nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ć

wiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę

teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ć

wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne

możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.

Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie
odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę
możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od
ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu
oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

wykład,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie,

przewodniego tekstu,

dyskusji dydaktycznej.


















Schemat układu jednostek modułowych w module

833[02].O1

Podstawy zawodu

833[02].O1.01

Przestrzeganie przepisów

bezpiecze

ń

stwa i higieny pracy,

ochrony przeciwpo

ż

arowej oraz

ochrony

ś

rodowiska

833[02].O1.02

Stosowanie przepisów

prawa w działalno

ś

ci

gospodarczej

833[02].O1.03

Rozpoznawanie ro

ś

lin

i zwierz

ą

t le

ś

nych

833[02].O1.02

Charakteryzowanie

ś

rodowiska le

ś

nego

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

−−−−

identyfikować podstawowe procesy rynkowe.

−−−−

obsługiwać komputer na poziomie podstawowym,

korzystać z aktów prawnych,

wykonywać obliczenia procentowe,

korzystać z Internetu,

współpracować w grupie,

korzystać z literatury i innych źródeł informacji.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

określić strukturę organizacyjną Lasów Państwowych,

określić kategorie zaszeregowania pracowników,

zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące ochrony lasów,

zinterpretować podstawowe przepisy prawa dotyczące ochrony przyrody i ochrony
ś

rodowiska,

posłużyć się terminologią dotyczącą funkcjonowania gospodarki rynkowej,

zinterpretować przepisy podatkowe,

zastosować procedury postępowania związane z podejmowaniem i prowadzeniem
działalności gospodarczej,

ocenić oferty dotyczące zatrudniania pracowników,

sporządzić dokumenty związane z poszukiwaniem pracy,

sporządzić dokumenty niezbędne do podjęcia działalności gospodarczej,

sporządzić dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej,

sporządzić dokumenty związane z zatrudnieniem,

dokonać analizy ofert dotyczących podnoszenia kwalifikacji zawodowych,

określić skutki wynikające z nawiązania i rozwiązania stosunku pracy,

określić obowiązki i uprawnienia pracownika, zawarte w umowie o pracę

,

określić obowiązki i uprawnienia pracodawcy, zawarte w Kodeksie Pracy oraz umowie
o pracę, szczególnie dotyczące

określić obowiązki i uprawnienia klienta z tytułu gwarancji oraz reklamacji zakupionych
towarów i usług,

zastosować zasady etycznego postępowania w działalności zawodowej,

zastosować metody komunikowania się i współpracy w zespole,

zastosować techniki komputerowe,

posłużyć się Internetem w poszukiwaniu ofert pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4.

PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:

Podstawy zawodu 833[02].O1.

Jednostka modułowa:

Stosowanie przepisów prawa w działalności gospodarczej
833[02]O1.02

Temat: Leśnictwo jako dział gospodarki narodowej

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności posługiwania się komputerem w poszukiwaniu pracy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

zdefiniować pojęcie las,

rozróżnić strukturę organizacyjną Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy

Państwowe,

określić zadania Lasów Państwowych w zakresie zachowania i rozwoju oraz ochrony
zasobów leśnych kraju,

określić kryteria doboru pracowników Lasów Państwowych,

dobrać podstawowe przepisy prawne dotyczące gospodarki leśnej, ochrony przyrody
i zasad zatrudniania pracowników Lasów Państwowych,

Metody nauczania–uczenia się:

wykład informacyjny,

pokaz z objaśnieniem,

przewodniego tekstu,

dyskusja dydaktyczna.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna


Środki dydaktyczne:

statut i schematy organizacyjne Lasów Państwowych,

akty prawne,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.

Czas: 90 min.

Przebieg

zajęć:

1.

Powitanie uczniów.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja tematu:
a) wprowadzenie:

nauczyciel omawia strukturę, główne zadania Lasów Państwowych,

nauczyciel omawia główne akty prawne.
b) praca indywidualna:

uczniowie mają za zadanie wyszukać w statucie Lasów Państwowych przepisy dotyczące
struktury organizacyjnej Lasów Państwowych,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

uczniowie mają za zadanie wyszukać w ustawie o lasach przepisy dotyczące zatrudniania

pracowników Lasów Państwowych.

Uwaga: przepisy dotyczące zatrudniania pracowników LP – ogólne: w ustawie o lasach;
szczegółowe: w Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników
Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe (pracownicy nie zaliczeni do Służby
Leśnej) oraz w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie stanowisk, stopni służbowych
oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (pracownicy zaliczeni do Służby Leśnej).

Te ogólne w ustawie – mówią o tym, kto kogo zatrudnia – przez zawarcie zwykłej umowy
o pracę lub na podstawie powołania na stanowisko oraz o ustanowieniu Służby Leśnej (w tym
strażników leśnych) i warunkach, jakie pracownik powinien spełniać by móc być
zatrudnionym w Służbie Leśnej. Ustawa nałożyła na ministra ds. środowiska obowiązek
wydania aktu wykonawczego w sprawie stanowisk, stopni służbowych oraz zasad
wynagradzania w Służbie Leśnej. Szczegółowe zasady zatrudniania na innych stanowiskach
w Lasach Państwowych (nie zaliczonych do Służby Leśnej, w tym pracowników na
stanowiskach robotniczych), zawiera Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla
Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

c) podsumowanie lekcji:

uczniowie przedstawiają wyniki swojego poszukiwania pracy.


5.

Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności.

6.

Nauczyciel ocenia aktywność uczniów oraz wyniki pracy.

7.

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.

Praca domowa

Znajdź nadleśnictwo najbliższe twojemu miejscu zamieszkania i sprawdź jego strukturę

organizacyjną.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Operator maszyn leśnych 833[02]
Moduł:

Podstawy zawodu 833[02].O1.

Jednostka modułowa:

Stosowanie przepisów prawa w działalności gospodarczej
833[02]O1.02

Temat: Poszukiwanie pracy w Internecie.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności posługiwania się komputerem w poszukiwaniu pracy.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

znajdować strony internetowe z ofertami pracy w Polsce,

znajdować strony internetowe z ofertami pracy za granicą,

znajdować informacje wg wybranych kryteriów np. branż, w tym w jednostkach

organizacyjnych Lasów Państwowych i w podmiotach gospodarczych, zajmujących się
działalnością usługową w zakresie gospodarki leśnej, województw, zawodów, miast

pobierać i drukować potrzebne informacje.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia przy komputerze.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca indywidualna przy komputerze

Środki dydaktyczne:

komputer z drukarką,

Internet.

Czas: 45 min.

Przebieg zajęć:
1.

Powitanie uczniów.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja tematu:

a) wprowadzenie:

nauczyciel omawia czynności związane z wyszukiwaniem portali internetowych z ofertami pracy.

nauczyciel pokazuje jak należy wyszukiwać oferty pracy wg różnych kryteriów..

b) praca indywidualna:

uczniowie mają za zadanie wyszukać dla siebie oferty pracy,

wydrukować, sprawdzić jakie dokumenty należy złożyć i w jakim terminie.

c) podsumowanie lekcji:

uczniowie przedstawiają wyniki swojego poszukiwania pracy.


5.

Uczniowie prezentują swoje prace w kolejności.

6.

Nauczyciel ocenia aktywność uczniów oraz wyniki pracy.

7.

Zakończenie zajęć – podziękowanie za aktywny udział w zajęciach, pożegnanie uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Praca domowa
Przygotuj CV i list motywacyjny potrzebny do ubiegania się o wyszukaną przez ciebie pracę.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5.

Ćwiczenia

5.1. Leśnictwo jako dział gospodarki narodowej

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

W ustawie o lasach i Statucie Lasów Państwowych odszukaj przepisy dotyczące

struktury organizacyjnej Lasów Państwowych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w ustawie o lasach odpowiednie artykuły,

2)

uzasadnić wybór,

3)

zapisać w zeszycie,

4)

wykonanie zadania porównać z kolegami.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

przewodni tekst,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

ustawa o lasach,

długopis,

zeszyt.

Ćwiczenie 2

Na podstawie ustawy o lasach określ obowiązki właścicieli lasów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać w ustawie o lasach obowiązki właścicieli lasów,

2)

wypisać obowiązki właścicieli lasów do zeszytu,

3)

przedstawić wykonane zadanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

przewodni tekst,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

ustawa o lasach,

Statut PGL Lasy Państwowe,

długopis,

zeszyt.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Pracownicy lasów

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na podstawie działu czwartego kodeksu pracy określ obowiązki pracodawcy dotyczące

kształtowania zasad współżycia społecznego.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z tekstem artykułu

94

3

kodeksu pracy,

2)

wypisać obowiązki pracodawcy dotyczące zasad kształtowania współżycia społecznego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

przewodni tekst,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

kodeks pracy.


Ćwiczenie 2

Na podstawie kodeksu pracy określ okres wypowiedzenia dla umowy na czas określony

i na czas nie określony.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w kodeksie pracy potrzebne informacje,

2)

wypisać okres wypowiedzenia dla umowy o pracę zawartej na czas określony,

Uwaga: można wypowiedzieć umowę zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy, pod
warunkiem, że w takiej umowie zawarto możliwość zastosowania wypowiedzenia.
3)

wypisać okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartą na czas nie określony.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

przewodni tekst,

ć

wiczenie.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ś

rodki dydaktyczne:

kodeks pracy

zeszyt,

długopis.

Ćwiczenie 3

Określ stanowiska pracy w nadleśnictwie na podstawie:

rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie stanowisk, stopni służbowych oraz zasad
wynagradzania w Służbie Leśnej

Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Państwowego
Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wyszukać w rozporządzeniu potrzebne informacje,

2)

wypisać stanowiska pracy w nadleśnictwie, zajmowane przez pracowników Służby
Leśnej.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

dyskusja dydaktyczna,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003 r. w sprawie stanowisk,
stopni służbowych oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (Dz. U. Nr 11,
poz. 1230),

Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa
Leśnego Lasy Państwowe z 29 stycznia 1998 r. z późn. zmianami,

zeszyt,

długopis.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Stosowanie techniki komputerowej w poszukiwaniu pracy

5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Na wybranej stronie internetowej znajdź ofertę lub oferty pracy i wydrukuj.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odwiedzić portale internetowe z ofertami pracy,

2)

wyszukać odpowiednie oferty pracy,

3)

wydrukować oferty,

4)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 6 Poradnika dla ucznia,

komputer z drukarką,

Internet.

Ćwiczenie 2

Napisz swój życiorys zawodowy (CV) i list motywacyjny do wybranej oferty pracy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

wybrać ofertę pracy,

2)

napisać CV i list motywacyjny,

3)

wydrukować CV i list motywacyjny,

4)

zaprezentować wyniki pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

literatura zgodna z punktem 7 Poradnika dla nauczyciela,

komputer z drukarką,

Internet.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.4. Zasady i metody komunikowania się

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przygotuj jakąkolwiek historyjkę, używając przy tym jak najwięcej komunikatów

niewerbalnych. Wybierzesz z klasy jedną osobę, która podczas twojego opowiadania będzie
miała „zatkane” uszy. Po zakończeniu twojej historyjki osoba spróbuje opowiedzieć o czym
mówiłeś.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

odszukać wiadomości na ten temat w materiale nauczania,

2)

zapoznać się z komunikatami niewerbalnymi,

3)

zaprezentować scenkę.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

inscenizacji,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.


Ćwiczenie 2

Na podstawie wybranego telewizyjnego programu publicystycznego, w którym

rozmawiało kilka osób, wypisz błędy, które dostrzegłeś z zakresu komunikacji, popełnione
przez uczestników programu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeczytać treść zadania,

4)

odszukać wiadomości na ten temat w materiale nauczania,

2)

obejrzeć program publicystyczny,

3)

zapisać błędy w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

sytuacyjna,

ć

wiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Ś

rodki dydaktyczne

zeszyt,

długopis,

telewizor,

literatura z rozdziału 7 Poradnika dla nauczyciela.






background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.5. Podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej

5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wypełnij formularze do założenia działalności gospodarczej przez osobę fizyczną:

zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej,

wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej
(REGON),

zgłoszenie identyfikacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność
gospodarczą o nadanie NIP,

wniosek o otwarcie rachunku bankowego,

zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług,

zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować podrozdział z poradnika,

2)

wypełnić zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej,

3)

wypełnić wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki
narodowej,

4)

wypełnić zgłoszenie identyfikacyjne osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie
działalność gospodarczą,

5)

wypełnić wniosek o otwarcie rachunku bankowego,

6)

wypełnić zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług,

7)

wypełnić zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

przewodni tekst,

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

wzór zgłoszenie do ewidencji działalności gospodarczej,

wzór wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki
narodowej,

wzór zgłoszenia identyfikacyjnego osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie
działalność gospodarczą,

wzór wniosku o otwarcie rachunku bankowego,

wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług,

wzór zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Ćwiczenie 2

Na podstawie danych sporządź polecenie przelewu.

Hurtownia „GAJ”, ul. Toruńska 1, 26-600 Radom

P.H. AGA Jacek Kowalski, ul. Czerwona 4, 26-600 Radom, NIP 545-078-09-09

wpłata 756,30 zł.

za fakturę 347/07

nr rachunku bankowego przedsiębiorcy: 12 0987 9876 6708 0000 2222

nr rachunku bankowego hurtowni:50 1012 0012 0987 2345 0000 2200

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób postępowania, określić sposób wykonania ćwiczenia oraz sposób korzystania
z materiałów źródłowych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

przeanalizować podrozdział z poradnika,

2)

wypełnić przelew.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenie.


Ś

rodki dydaktyczne:

Poradnik dla ucznia,

wzór przelewu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej Stosowanie przepisów prawa
w działalności gospodarczej

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 3, 4, 5, 6, 7, 8, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 1, 2, 9, 10, 11, 12 są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. b, 4. d, 5. a, 6. d, 7. b, 8. a, 9. b, 10. a, 11. d,
12. b, 13. b, 14. c, 15. d, 16. d, 17. b, 18. a, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować strukturę Lasów Państwowych

C

PP

a

2

Dobrać źródła prawa

D

PP

b

3

Określić co reguluje ustawa o lasach

A

P

b

4

Określić nadzór nad PGL Lasy Państwowe

A

P

d

5

Określić regulacje w Kodeksie pracy

A

P

a

6

Określić zasady otrzymania umowy o pracę

A

P

d

7

Zidentyfikować umowę o pracę

B

P

b

8

Określić dokumenty potrzebne do pracy

A

P

a

9

Scharakteryzować cech świadectwa pracy

C

PP

b

10 Scharakteryzować proces komunikowania się

C

PP

a

11 Scharakteryzować elementy komunikacji werbalnej

C

PP

d

12 Scharakteryzować komunikaty niewerbalne

C

PP

b

13 Określić wady komunikatów ustnych

A

P

b

14 Zidentyfikować przedsiębiorstwo

A

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

15 Określić zasady wyrobu pieczątki

A

P

d

16 Określić prawa przedsiębiorcy

A

P

d

17 Zdefiniować pojęcie działalność gospodarcza

A

P

b

18 Zdefiniować pojęcie etyka biznesu

A

P

a

19 Zdefiniować pojecie rękojmi

A

P

a

20 Rozróżnić deklarację zbiorczą sporządzaną przez

pracodawcę

B

P

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie

zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.

7.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

8.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9.

Na rozwiązanie testu masz 40 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Struktura Lasów Państwowych jest
a)

trzystopniowa.

b)

pięciostopniowa.

c)

dwustopniowa.

d)

czterostopniowa.

2. Stanowiska, stopnie służbowe i zasady wynagrodzenia dla pracowników w służbie leśnej

określa
a)

kodeks pracy.

b)

rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003 r.

c)

ustawa o lasach.

d)

Dyrektor Generalny.

3. Zasady ochrony i powiększenie zasobów leśnych oraz gospodarki leśnej reguluje

a)

ustawa o ochronie środowiska.

b)

ustawa o lasach

c)

ustawa o ochronie przyrody.

d)

ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych.


4. Nadzór nad Lasami Państwowymi sprawuje

a)

minister rolnictwa.

b)

starosta.

c)

leśniczy.

d)

minister właściwy dla spraw środowiska.


5.

Prawa i obowiązki pracownika zatrudnionego na umowę o pracę reguluje
a)

Kodeks Pracy.

b)

Kodeks Spółek Handlowych.

c)

Kodeks Cywilny.

d)

Kodeks Karny.

6.

Umowę o pracę z ustaleniami, co do rodzaju umowy oraz jej warunków zawiera się na
piśmie w co najmniej w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden doręcza
się pracownikowi za pisemnym potwierdzeniem odbioru, a drugi włącza do jego akt
osobowych
a)

nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę.

b)

nie później niż w ciągu 3 dni od dnia zawarcia umowy o pracę.

c)

najpóźniej w dniu pierwszej wypłaty wynagrodzenia.

d)

najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.


7.

Określ charakter umowy o pracę, której rozwiązanie wymaga zachowania okresu
wypowiedzenia. Jest to umowa
a)

na czas określony.

b)

na czas nieokreślony.

c)

na czas wykonania określonej pracy.

d)

na zastępstwo.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8.

CV i list motywacyjny należą do
a)

korespondencji związanej z ubieganiem się o pracę.

b)

pism zatytułowanych.

c)

korespondencji związanej z rozwiązaniem stosunku służbowego pracy.

d)

pism handlowych.


9.

Ś

wiadectwo pracy pracownik otrzymuje

a)

po każdym roku pracy.

b)

zawsze po rozwiązaniu umowy o pracę.

c)

gdy nie ma zobowiązań wobec pracodawcy.

d)

po zakończeniu umowy o dzieło.

10.

W procesie komunikowania zawsze występują
a)

nadawca i słuchacz.

b)

spotkanie towarzyskie.

c)

komunikacja i edukacja.

d)

komunikaty werbalne.

11.

Słowa – to elementy komunikacji
a)

biurowej.

b)

urzędowej.

c)

niewerbalnej.

d)

werbalnej.

12.

Komunikaty niewerbalne mogą być określane jako
a)

przekazywanie informacji.

b)

mowa ciała.

c)

mowa.

d)

bariery komunikacyjne.

13.

Wadą komunikatów ustnych jest
a)

dobrze przekazana informacja.

b)

informacje mogą być zniekształcone.

c)

są to ważne informacje.

d)

są to mniej ważne informacje.


14.

Przedsiębiorstwo stanowi jednostkę wyodrębnioną pod względem
a)

tylko prawnym.

b)

tylko organizacyjnym i ekonomicznym.

c)

prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym.

d)

tylko organizacyjnym.


15.

Pieczątkę przedsiębiorstwa można wyrobić
a)

po otrzymaniu numeru PESEL.

b)

po otrzymaniu druku ZUS.

c)

przed otrzymaniem numeru REGON.

d)

po otrzymaniu numeru REGON.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

16.

W ramach podejmowania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma prawo do
a)

jawności działalności gospodarczej.

b)

samodzielności działalności gospodarczej.

c)

samofinansowania.

d)

samogospodarowania.


17.

Działalność gospodarcza może być podjęta przez:
a)

tylko osoby prawne.

b)

tylko osoby fizyczne.

c)

przez osoby fizyczne oraz prawne.

d)

osoby prawne, fizyczne i inne.


18.

Normy postępowania przedsiębiorców w relacjach z klientami, pracownikami,
wspólnikami i innymi podmiotami nazywamy
a)

etyką biznesu.

b)

etyką.

c)

ergonomią.

d)

alienacją.

19.

Rękojmia jest to
a)

odpowiedzialność sprzedawcy za wady rzeczy sprzedanej.

b)

gwarancja towaru.

c)

brak odpowiedzialności za sprzedawany towar.

d)

inaczej wydanie towaru.


20.

Po zakończeniu roku podatkowego pracodawca sporządza deklarację zbiorczą
a)

PIT-37.

b)

NIP-1.

c)

RG-1.

d)

PIT-11/8B.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Stosowanie przepisów prawa w działalności gospodarczej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej Stosowanie przepisów prawa
w działalności gospodarczej

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których:

−−−−

zadania 3, 4, 5, 6, 9, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,

−−−−

zadania 1, 2, 10, 11, są poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:

−−−−

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

−−−−

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

−−−−

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. b, 4. b, 5. a, 6. a, 7. d, 8. d, 9. c, 10. a, 11. d,
12. c, 13. d, 14. c, 15. d, 16. c, 17. d, 18. b, 19. d, 20. d.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny

(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Scharakteryzować strukturę Lasów Państwowych

C

PP

b

2

Dobrać źródła prawa

D

PP

b

3

Określić co reguluje ustawa o lasach

A

P

b

4

Określić nadzór nad lasami nie stanowiącymi
własności Skarbu Państwa

A

P

b

5

Wskazać gdzie znajdują się prawa pracownika

B

P

a

6

Zdefiniować stosunek pracy

A

P

a

7

Określić rodzaje dokumentów związane ze stosunkiem pracy,
które powinien gromadzić pracodawca

A

P

c

8

Określić dokumenty związane z poszukiwaniem
pracy

A

P

a

9

Nazwać dokument otrzymywany po ustaniu
stosunku pracy

A

P

c

10 Scharakteryzować elementy komunikacji

niewerbalnej

C

PP

a

11 Scharakteryzować elementy komunikacji werbalnej

C

PP

d

12 Zdefiniować pojecie kanał komunikacyjny

A

P

c

13 Określić zalety komunikatów ustnych

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

14 Określić wady komunikatów pisemnych

A

P

c

15 Określić dokumenty potrzebne przy zakładaniu

firmy

A

P

d

16 Określić zasady powiadamiania Inspektora Pracy

A

P

c

17 Określić płacę

A

P

d

18 Zdefiniować REGON

A

P

b

19 Zdefiniować numer NIP

A

P

d

20 Rozróżnić rodzaje podatków

B

P

d

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

10.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

11.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

12.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

13.

Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

14.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

15.

Zadania wymagają prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed wskazaniem
poprawnego wyniku.

16.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

17.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

18.

Na rozwiązanie testu masz 40 min.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Lasy Państwowe przyjęły trzystopniowy model organizacji:
a)

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, Dyrekcje Generalne, Nadleśnictwa

b)

Dyrekcja Generalna, Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych, Nadleśnictwa.

c)

Dyrekcja Generalna, Nadleśnictwa, Leśnictwa.

d)

Dyrekcja Lasów, Nadleśnictwa, Leśnictwa.

2. Zasady wynagradzania pracowników nie zaliczonych do Służby Leśnej, zatrudnianych

w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, zamieszczone są w:
a)

kodeksie pracy.

b)

Ponadzakładowym Układzie Zbiorowym Pracy dla Pracowników Państwowego
Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

c)

ustawie o lasach.

d)

zarządzeniu Dyrektora Generalnego.

3. Ustawa o lasach reguluje zasady:

a)

ochrony przyrody i środowiska leśnego.

b)

ochrony i powiększenie zasobów leśnych oraz prowadzenia gospodarki leśnej.

c)

ochrony środowiska.

d)

ochrony lasów nie znajdujących się w zarządzie Państwowego Gospodarstwa
Leśnego Lasy Państwowe.


4. Nadzór nad lasami nie stanowiącymi własności Skarbu Państwa sprawuje

a)

minister rolnictwa.

b)

starosta.

c)

leśnicy.

d)

minister właściwy dla spraw środowiska.


5.

Prawa pracownika zatrudnionego na umowę o pracę reguluje
a)

Kodeks Pracy.

b)

Kodeks Spółek Handlowych.

c)

Kodeks Cywilny.

d)

Kodeks Karny.

6.

Umowę o pracę nazywamy nawiązaniem
a)

stosunku pracy.

b)

zgody na pracę.

c)

pracy.

d)

rozpoczęciem pracy.


7.

Wybierz wyjaśnienie fałszywe. Dokumenty związane ze stosunkiem pracy, które
powinien gromadzić pracodawca to
a)

dokumenty związane z ubieganiem się o zatrudnienie.

b)

dokumenty związane z nawiązania stosunku pracy oraz przebiegu zatrudnienia.

c)

dokumenty związane z wysokością wynagrodzenia u poprzedniego pracodawcy.

d)

dokumenty związane z ustaniem zatrudnienia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

8.

CV i list motywacyjny należą do dokumentów
a)

zwanych pismami.

b)

związanych z rozwiązaniem stosunku służbowego pracy.

c)

zwanych pismami handlowymi.

d)

związanych z poszukiwaniem pracy.


9.

Zawsze po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik otrzymuje
a)

zaświadczenie.

b)

umowę o pracę.

c)

ś

wiadectwo pracy.

d)

zapłatę.

10.

Elementami komunikacji niewerbalnej są
a)

mimika, gesty.

b)

słowa.

c)

modulacja głosu.

d)

krzyk.

11.

Komunikacja werbalna to porozumiewanie się za pomocą
a)

rąk.

b)

mimiki.

c)

gestów.

d)

słów.

12.

Sposób przekazywania informacji to
a)

droga komunikacyjna.

b)

informacja.

c)

kanał komunikacyjny.

d)

pisanie.

13.

Zaletą komunikatów ustnych jest
a)

szybkie otrzymanie odpowiedzi.

b)

dobrze przekazana informacja.

c)

dobra intonacja wypowiedzi.

d)

szybkie przekazanie informacji i szybko otrzymana odpowiedź.

14.

Wadą komunikatów pisemnych jest to, że
a)

przekazywana jest pocztą.

b)

przekazywana jest za pomocą faksu.

c)

czas przekazania komunikatu jest dłuższy.

d)

są za długie.


15.

Wśród dokumentów założycielskich firmy nie występuje
a)

ZUS ZUA.

b)

NIP-1.

c)

RG-1.

d)

PIT-37.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

16.

Inspektora Pracy trzeba powiadamiać o nowozakładanym przedsiębiorstwie zawsze, gdy
a)

jest to działalność osoby fizycznej.

b)

rozpoczyna się działalność gastronomiczną.

c)

zatrudnia się pracowników.

d)

zakłada się spółkę z o.o.

17.

Płaca brutto to kwota wynagrodzenia pracownika:
a)

bez podatku dochodowego.

b)

pomniejszona o składki ubezpieczeń społecznych.

c)

obliczona do wypłaty.

d)

określona w umowie o pracę.

18.

REGON to numer przedsiębiorcy
a)

do identyfikacji podatkowej.

b)

w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.

c)

w Krajowym Rejestrze Sądowym.

d)

w Rejestrze Urzędu Gminy.

19.

Numer NIP jest nadawany przez
a)

Urząd Statystyczny.

b)

Urząd Miasta.

c)

Państwową Inspekcję Pracy.

d)

Urząd Skarbowy.


20.

Podatek VAT to:
a)

podatek akcyzowy.

b)

podatek dochodowy od osób prawnych.

c)

podatek dochodowy od osób fizycznych.

d)

podatek od towarów i usług.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ...............................................................................

Stosowanie przepisów prawa w działalności gospodarczej


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. LITERATURA


1.

Dobrzański

G.,

Dobrzańska

B.M.,

Kiełczykowski

D.:

Ochrona

ś

rodowiska

przyrodniczego. Wydawnictwo Ekonomia i Środowisko, Białystok 1997

2.

Florek L., Zieliński T.: Prawo pracy. C.H. Beck, Warszawa

3.

Instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac
z zakresu gospodarki leśnej

4.

Janik B.: Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej. Difin,
Warszawa 2005

5.

Komosa A.: Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej cz. 1.
Ekonomik s.c., Warszawa 2004

6.

Komosa A.: Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w warunkach gospodarki rynkowej cz. 2.
Ekonomik s.c., Warszawa 2004

7.

Komosa A.: Praca biurowa. Ekonomik s.c., Warszawa 2003

8.

Komosa A.: Szkolny słownik ekonomiczny. Ekonomik s.c., Warszawa 2000

9.

Musiałkiewicz J.: Podstawy przedsiębiorczości, Ekonomik s.c., Warszawa 2007

10.

Poradnik leśniczego. Wydawnictwo Świat, Warszawa 1991

11.

Kodeks pracy

12.

Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 45, poz. 435 z późn. zm.).

13.

Ustawa z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 127, poz.
1066 z późn. zm.)

14.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92, poz. 880 z późn. zm.).

15.

Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (t.j. Dz. U. z 2004 r.
Nr 121, poz. 1266 z późn. zm)

16.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 stycznia 2003 r. w sprawie stanowisk,
stopni służbowych oraz zasad wynagradzania w Służbie Leśnej (Dz. U. Nr 11, poz. 1230)

17.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 grudnia 2005 r. w sprawie szczegółowych
warunków i trybu sporządzania planu urządzania lasu, uproszczonego planu urządzenia
lasu oraz inwentaryzacji stanu lasu (Dz. U. Nr 256, poz. 2151)

18.

Zarządzenie nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa
z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu
Lasy Państwowe

19.

Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa
Leśnego Lasy Państwowe

20.

http://www.savio.lubin.com.pl/informa/Stanowisko.htm

21.

http://www.lp.gov.pl

22. http://www.praca.lasy.pl

Literatura metodyczna
1.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia
Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

2.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

3.

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Wyższa Szkoła
Inżynierska, Radom 1998

