korektor i stroiciel instrumentow muzycznych 311[01] z2 01 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”


MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Marcin Winiarski





Ocenianie jakości instrumentów muzycznych
311[01].Z2.01




Poradnik dla nauczyciela










Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji

Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Katarzyna Ziomek
mgr Marian Maruszak



Opracowanie redakcyjne:
mgr Marcin Winiarski



Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[01].Z2.01
„Ocenianie jakości instrumentów muzycznych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu korektor i stroiciel instrumentów muzycznych.


















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

6

3.

Cele kształcenia

7

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

8

5.

Ćwiczenia

12

5.1.

Tworzenie bezpiecznego stanowiska pracy zgodnego z wymogami
ergonomii

12

5.1.1.

Ć

wiczenia

12

5.2.

Odczytywanie karteczek rozpoznawczych, stylistyka i znaki szczególne
instrumentów muzycznych

14

5.2.1.

Ć

wiczenia

14

5.3.

Określenie przydatności do gry, brzmienie i intonacja oraz klasyfikacja
instrumentów muzycznych

16

5.3.1.

Ć

wiczenia

16

5.4.

Współdziałanie,

funkcjonowanie

i

stopień

zużycia

elementów

instrumentów oraz określanie jakości materiałów użytych do ich budowy

18

5.4.1.

Ć

wiczenia

18

5.5.

Poprawne zastosowanie wymiarów – estetyczne wykonanie instrumentu
muzycznego

20

5.5.1.

Ć

wiczenia

20

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7.

Literatura

39


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie korektor i stroiciel instrumentów
muzycznych. Mamy nadzieję, że poradnik stanie się dla Państwa podstawowym źródłem
informacji dotyczących dokonywania oceny instrumentów muzycznych.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają

podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:

materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów, w formie
dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza, ponieważ
nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz w trakcie
dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

ć

wiczenia – pełnią one dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu

materiału. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ć

wiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne

możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ć

wiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu techniczno dydaktycznym

szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń na tej podstawie powinien
stwierdzić, czy opanował materiał rozdziału. Jeżeli uczeń zaznaczy odpowiedź
(odpowiedzi) „nie” – to wówczas nauczyciel powinien do tych zagadnień wrócić,
sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia przez ucznia

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania. W tym miejscu
jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela, sposobu
prowadzenia zajęć zależy między zainteresowanie ucznia omawianymi treściami. Uczeń
nie zainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału stanowi podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia
z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową, powinien zwracać uwagę na
predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może
lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić
proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich
umiejętności.

Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ć

wiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.
Miejsce jednostki modułowej w strukturze modułu 311[01].Z2. „Ocenianie jakości

instrumentów muzycznych” jest pokazane na schemacie zamieszczonym na stronie 5.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5
































Schemat układu jednostek modułowych

311[01].Z2.04

Strojenie instrumentów muzycznych

311[01].Z2.05

Posługiwanie się językiem

obcym zawodowym

311[01].Z2.02

Regulacja mechanizmów instrumentów

muzycznych

311[01].Z2.03

Wykonywanie napraw, korekty

i konserwacji instrumentów muzycznych

311[01].Z2.01

Ocenianie jakości instrumentów

muzycznych

311[01].Z2

Korekta i strojenie

instrumentów muzycznych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,

określać wiek instrumentu muzycznego,

określać gatunki drewna, które były wykorzystane do budowy instrumentu

rozpoznawać instrumenty po barwie dźwięku,

oceniać dopasowanie elementów instrumentu,

sporządzać opisy procesów technologicznych,

rozpoznawać wysokości dźwięku,

rozpoznawać interwały brzmiące melodycznie i harmonicznie,

grać na instrumencie na poziomie podstawowym,

stosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej
obowiązujące na danym stanowisku pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami ergonomii,

zidentyfikować znaki szczególne instrumentu muzycznego,

odczytać sygnatury i metryczki twórców instrumentów,

określić wiek i pochodzenie instrumentu muzycznego,

określić wymiary i proporcje instrumentu muzycznego,

ocenić poprawność wymiarów i proporcji instrumentu,

ocenić estetykę wykonania instrumentu muzycznego,

ocenić jakość materiału użytego do budowy instrumentu,

ocenić jakość i trwałość lakieru,

ocenić jakość sklejenia elementów instrumentów,

określić stopień zużycia elementów i zespołów konstrukcyjnych instrumentów
muzycznych,

skontrolować funkcjonowanie i współdziałanie poszczególnych elementów instrumentu
muzycznego,

ocenić poprawność intonacji instrumentów muzycznych,

ocenić czystość tonu instrumentu,

ocenić brzmienie i dźwięk instrumentu,

ocenić przydatność instrumentu do gry,

ocenić stan techniczny instrumentów muzycznych,

określić wartość rynkową instrumentu,

sporządzić opis techniczny instrumentów wzorcowych i poddawanych renowacji,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca:

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01]

Moduł:

Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 311[01].Z2

Jednostka modułowa:

Ocenianie jakości instrumentu muzycznych 311[01].Z2.01

Temat: Charakterystyka elementów instrumentów smyczkowych.

Cel ogólny: Rozpoznawanie elementów instrumentów smyczkowych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozróżnić elementy wewnętrzne i zewnętrzne instrumentu muzycznego,

dokonać oceny brzmienia i intonacji instrumentów,

określić przydatność instrumentu do gry.

Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas: 2 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

fotografie elementów skrzypiec,

formy i szablony elementów,

elementy instrumentów,

instrumenty smyczkowe,

tablica,

zeszyt przedmiotowy,

arkusz papier format A4,

stanowiska do pracy grupowej.

Przebieg zajęć:
1.

Przedstawienie tematu zajęć oraz organizacja stanowiska pracy.

2.

Podanie celów zajęć, omówienie sposobu pracy.

3.

Zarys historyczny powstawania skrzypiec.

4.

Podział elementów na wewnętrzne i zewnętrzne.

5.

Położenie elementów wewnętrznych.

6.

Położenie elementów zewnętrznych.

7.

Pogadanka na temat współczesnych zmian w budowie elementów i akcesoriów
instrumentów smyczkowych.

8.

Podsumowanie zajęć. Podział przez uczniów elementów instrumentu na wewnętrzne
i zewnętrzne. Uczniowie ustalają końcowe wnioski.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wykonanie projektu wybranego elementu skrzypiec.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca:

…………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Korektor i stroiciel instrumentów muzycznych 311[01]

Moduł:

Korekta i strojenie instrumentów muzycznych 311[01].Z2

Jednostka modułowa:

Ocenianie jakości instrumentu muzycznych 311[01].Z2.01

Temat: Odczytywanie z karteczek rozpoznawczych autora, czasu i miejsca powstania

instrumentu oraz określenie stylistyki instrumentu.

Cel ogólny: Wykształcenie umiejętności odczytywania karteczek rozpoznawczych.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

odczytać karteczki rozpoznawcze,

rozpoznać cechy określające styl wykonania instrumentu,

określić znaki szczególne instrumentu.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna,

grupowa.


Czas: 3 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,

przykładowe karteczki rozpoznawcze,

tablica,

fotografie karteczek rozpoznawczych,

zeszyt przedmiotowy,

arkusz papier format A4,

przykładowe instrumenty,

fotografie instrumentów,

stanowiska do pracy grupowej.

Przebieg zajęć:
1.

Przedstawienie tematu zajęć. Przygotowanie stanowiska pracy.

2.

Przedstawienie celu zajęć i sposobu pracy.

3.

Rys historyczny dotyczący tematu zajęć. Najstarsze zachowane karteczki rozpoznawcze.

4.

Prezentacja kopii oryginalnych karteczek dawnych i współczesnych mistrzów lutnictwa.

5.

Pokaz zdjęć karteczek rozpoznawczych mistrzów włoskich.

6.

Cechy stylistyczne instrumentów: efy, liry, ślimaki.

7.

Porównanie instrumentów.

8.

Indywidualne wypowiedzi uczniów związane z tematem.

9.

Podsumowanie zajęć. Ustalenie błędów popełnianych przy odczytywaniu karteczek
rozpoznawczych i określaniu stylu prezentowanych instrumentów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Zaprojektowanie własnej karteczki rozpoznawczej.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowa ankieta ewaluacyjna dotycząca sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

5. ĆWICZENIA


5.1.
Tworzenie

bezpiecznego

stanowiska

pracy

zgodnego

z wymogami ergonomii


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj szkic pracowni do prowadzenia korekty instrumentów muzycznych

o wymiarach 6x6 metrów gdzie okna o szerokości 3 m umieszczone są centralnie z jednej
strony.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić zasady funkcjonowania pracowni,

2)

stworzyć szkic podziału pomieszczenia,

3)

zanotować napotkane problemy,

4)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

wykaz narzędzi do rozmieszczenia,

katalogi narzędzi specjalistycznych,

przymiar kreskowy,

przybory do kreślenia i pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Zaprojektuj oświetlenie pomieszczenia o wymiarach 5x5 metrów, przeznaczonego na

pracownię korekty instrumentów muzycznych.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres

i technikę wykonania ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) określić zasady prawidłowego oświetlenia pracowni instrumentów muzycznych,
2) wykonać szkic pracowni,
4) zanotować napotkane problemy,
5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

metoda.

Ś

rodki dydaktyczne:

przymiar kreskowy,

przybory do kreślenia i pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2.

Odczytywanie karteczek rozpoznawczych, stylistyka i znaki
szczególne instrumentów muzycznych

5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Sporządź karteczkę rozpoznawczą, która będzie zawierać imię, nazwisko, czas i miejsce

wykonania potencjalnego instrumentu.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

sporządzić szkic metryczki,

2)

umieścić na karteczce treść,

3)

zanotować napotkane problemy,

4)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

blok techniczna A4,

przybory plastyczne (ołówek, suche pastele, węgiel, drzewny),

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Odczytaj karteczkę rozpoznawczą, a następnie scharakteryzuj styl wykonania instrumentu

smyczkowego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

rozpoznać cechy stylistyczne instrumentów,

2)

odczytać karteczki rozpoznawcze,

3)

odnaleźć znaki szczególne instrumentów,

4)

zanotować napotkane problemy,

5)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

fotografie instrumentów,

kopie metryczek,

instrument muzyczny,

przybory do pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3.

Określenie przydatności do gry, brzmienie i intonacja oraz
klasyfikacja instrumentów muzycznych


5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Oceń przydatność instrumentu muzycznego do gry.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

ocenić stan techniczny instrumentu,

2)

ocenić brzmienie instrumentu,

3)

zanotować napotkane problemy,

4)

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrument fabryczny,

instrument mistrzowski,

notatnik,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dokonaj oceny brzmienia instrumentu muzycznego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozpoznać brzmienie instrumentu solowego i orkiestrowego,
2) rozpoznać brzmienie instrumentu kameralnego i szkolnego,
3) określić cechy dźwięku instrumentu solowego i orkiestrowego,
4)

określić cechy dźwięku instrumentu kameralnego i szkolnego,

5)

dokonać klasyfikacji instrumentów,

6)

zanotować napotkane problemy,

7)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

dowolny sprzęt audio,

nagrania dźwięku różnych instrumentów smyczkowych,

instrument,

przybory do pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

5.4.

Współdziałanie, funkcjonowanie i stopień zużycia elementów
instrumentów oraz określanie jakości materiałów użytych do
ich budowy

5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Dopasuj podstawek do instrumentu.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

ocenić wykonanie podstawka,

2)

określić kształt płyty rezonansowej w miejscu mocowania podstawka,

3)

dopasować podstawek do kształtu płyty,

4)

sprawdzić dopasowanie podstawka,

5)

zanotować zaistniałe problemy,

6)

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrument,

specjalistyczne narzędzia lutnicze,

przybory do pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Oceń stan techniczny podstrunnicy instrumentu smyczkowego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

rozpoznać materiał z jakiego wykonana została podstrunnica,

2)

zmierzyć grubość podstrunnicy,

3)

określić stan techniczny prożka,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

4)

sprawdzić powierzchnię gryfu,

5)

ocenić jakość dźwięku badanego instrumentu,

6)

zanotować napotkane problemy,

7)

dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrument smyczkowy,

specjalistyczne narzędzia lutnicze,

przybory do pisania,

notatnik

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Oceń jakość materiału użytego do wykonania płyt i boczków wiolonczeli.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić gatunki drewna z jakich zostały zbudowane płyty i boczki,

2)

ocenić gęstość i ułożenie słojów płyty górnej,

3)

sprawdzić ułożenie słojów na płycie dolnej,

4)

ocenić materiał użyty do wytworzenia boczków,

5)

ocenić brzmienie instrumentu,

6)

zanotować napotkane problemy,

7)

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

wiolonczela,

tabela najczęściej używanych gatunków drewna przez lutników,

przybory do pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.5. Poprawne zastosowanie wymiarów – estetyczne wykonanie

instrumentu muzycznego


5.5.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Określ model, na podstawie którego został zbudowany instrument muzyczny.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

dokonać pomiaru płyty górnej,

2)

dokonać pomiaru płyty dolnej,

3)

zmierzyć wysokość boczków,

4)

sprawdzić wycięcia efów,

5)

zanotować zaistniałe problemy,

6)

określić model według którego został wykonany instrument muzyczny,

7)

dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

instrument muzyczny,

specjalistyczne narzędzia lutnicze,

przyrządy pomiarowe,

tabele z wymiarami różnych modeli instrumentów muzycznych,

przybory do pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Oceń estetykę wykonania instrumentu smyczkowego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

określić treść zadania,

2)

ocenić dobór materiału na instrument,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

3)

określić jakość powłoki lakierowanej,

4)

ocenić czystość klejeń,

5)

ocenić symetrie efów,

6)

ocenić poprawność wyrobienia płyty górnej,

7)

zanotować napotkane problemy,

8)

sprawdzić poprawność wykonania ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenie.

Ś

rodki dydaktyczne:

smyczkowy instrument muzyczny,

specjalistyczne narzędzia lutnicze,

przybory do pisania,

notatnik,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Ocenianie jakości
instrumentów muzycznych”

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1÷15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16÷21 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.


Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. d, 3. b, 4. d, 5. c, 6. b, 7. b, 8. b, 9. c, 10. d, 11. b,
12.
c, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. b, 19. a, 20. d, 21. a.


Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać nazwisko lutnika włoskiego żyjącego na
przełomie XVII–XVIII w

A

P

a

2

Wskazać imię i nazwisko lutnika, który na
karteczkach rozpoznawczych umieszczał sygnaturę
I.H.S

A

P

d

3

Wskazać, jaki kształt posiada karteczka
rozpoznawcza

A

P

b

4

Wskazać lutnika działającego w Cremonie

A

P

d

5

Wskazać gdzie M. Groblicz I umieszczał rzeźbę lwa
lub smoka

A

P

c

6

Określić, jakiego gatunku drewna używa się do
wyrabiania boczków

A

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

7

Określić, jakiego gatunku drewna używa się do
wykonania deki górnej

B

P

b

8

Wskazać, jakiego rodzaju materiału używa się do
wytworzenia podstrunnicy

B

P

b

9

Nazwać wałeczek znajdujący się we wnętrzu
kontrabasu między płytami

B

P

c

10

Określić instrument wykonany przez artystę lutnika

B

P

d

11

Określić typ wiolonczeli, na której muzyk gra
w kwartecie smyczkowym

A

P

b

12

Scharakteryzować dźwięk altówki solowej

B

P

c

13

Nazwać element nieruchomy najbardziej narażony na
zużycie w instrumencie smyczkowym

A

P

b

14

Określić, w jaki sposób podstawek łączy się z górną
płytą

A

P

a

15

Określić miejsce instrumentu, w którym znajdują się
kołki

A

P

a

16

Określić, co to jest intarsja

C

PP

b

17

Rozpoznać model skrzypiec A. Stradivariusa z 1694r

C

PP

d

18

Rozpoznać efy B. Dankwarta I

C

PP

b

19

Rozpoznać ślimak G. Guarneri

C

PP

a

20

Określić wymiar menzury skrzypiec z
bukszpanowymi kołkami

D

PP

d

21

Wskazać, z jakiego materiału wykonane jest
Wiązadło kontrabasu kameralnego

D

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 21 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia


Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.



ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Nazwisko lutnika włoskiego żyjącego na przełomie XVII–XVIII to

a)

Stradivarius.

b)

Tourte.

c)

Stainer.

d)

Salieri.

2.

Na karteczkach rozpoznawczych znak I.H.S. umieszczał

a)

Gaspar da Salo.

b)

Pietro Guarneri.

c)

Marcin Groblicz II.

d)

Giuseppe Guarneri del Gesù.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

3.

Karteczka rozpoznawcza posiada najczęściej kształt

a)

koła.

b)

prostokąta.

c)

rombu.

d)

trójkąta.

4.

W Cremonie działał

a)

Tomasz Knot.

b)

Wojciech Łukasz.

c)

Marcin Groblicz starszy.

d)

Giuseppe Guarneri del Gesù.

5. M. Groblicz I umieszczał rzeźbę lwa lub smoka na

a)

duszy.

b)

dece dolnej.

c)

szyjce.

d)

podstawku.

6. Do wyrabiania boczków stosuje się drewno

a)

modrzewiowe.

b)

jaworowe.

c)

ś

liwkowe

d)

ś

wierkowe.

7. Gatunek drewna używany do wykonania deki górnej to

a)

heban.

b)

ś

wierk.

c)

olcha.

d)

jawor.

8. Rodzaj materiału używanego do wytworzenia podstrunnicy jest

a)

ostry.

b)

twardy.

c)

mokry.

d)

ciężki.

9. Wałeczek znajdujący się we wnętrzu kontrabasu między płytami to

a)

efy.

b)

kołek.

c)

dusza.

d)

pieniek.

10. Instrument wykonany przez artystę lutnika nazwany jest instrumentem

a)

fabrycznym.

b)

orkiestrowym.

c)

szkolnym.

d)

lutniczym.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

11. Wiolonczelę na której muzyk gra w kwartecie smyczkowym nazwiemy wiolonczelą

a)

orkiestrową.

b)

kameralną.

c)

szkolną.

d)

solową.

12. Altówka solowa powinna posiadać dźwięk

a)

cichy.

b)

łagodny.

c)

nośny.

d)

skrzypiący.

13. Element nieruchomy najbardziej narażony na zużycie w instrumencie smyczkowym to

a)

pieniek.

b)

podstrunnica.

c)

deka dolna.

d)

belka basowa.

14. Podstawek łączy się z górną płytą poprzez

a)

nóżki.

b)

serduszko.

c)

nosek.

d)

krawędź boczną.

15. Miejsce instrumentu, w którym znajdują się kołki nazywamy

a)

komorą kołkową.

b)

gryfem.

c)

pudłem rezonansowym.

d)

komorą naciągu.


16. Intarsja to technika zdobienia polegająca na

a)

rzeźbieniu.

b)

wykładaniu powierzchni drewnianych innymi gatunkami drewna.

c)

wykładaniu powierzchni drewnianych innymi materiałami niż drewno.

d)

wykładaniu powierzchni macicą perłową.

17. Skrzypce A. Stradivariusa z 1694 r mają wymiary

a) długość 355,5 mm,

szerokość 210 mm,
szerokość 171,5 mm,
wysokość boczków 30,5 mm,
wysokość boczków 27 mm.

b) długość 363,5 mm,

szerokość 208 mm,
szerokość 163,5 mm,
wysokość boczków 31 mm,
wysokość boczków 30 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

c) długość 363,5 mm,

szerokość 203 mm,
szerokość 163,5 mm,
wysokość boczków 30 mm,
wysokość boczków 29,5 mm.

d) długość 362 mm,

szerokość 208,5 mm,
szerokość 168 mm,
wysokość boczków' 28,5 mm,
wysokość boczków 28,8 mm.

18. Efy B. Dankwarta I pokazane są na rysunku













a)

b)















c)

d)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

19. Ślimak G. Guarneriego przedstawia rysunek

a) b)




















c) d)


























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

20. Wymiar menzury skrzypiec posiadających bukszpanowe kołki to

a)

189 mm.

b)

187 mm.

c)

174 mm.

d)

195 mm.

21. Wiązadło kontrabasu kameralnego wykonane jest z

a)

mocnego drutu.

b)

grubego sznura.

c)

skórzanego pasa.

d)

mocnego rzemienia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Ocenianie jakości instrumentów muzycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Ocenianie jakości
instrumentów muzycznych”

Test składa się z 21 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 21 są z poziomu podstawowego,

zadania 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. c, 6. b, 7. a, 8. c, 9. c, 10. d, 11. b,
12.
c, 13. c, 14. a, 15. c, 16. c, 17. a, 18. d, 19. b, 20. b, 21. d.

Plan testu

Nr

zad

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić styl element instrumentu

A

P

b

2

Wskazać lutnika, który umieszczał podwójną żyłkę
w swoich instrumentach:

A

P

a

3

Wskazać miasto w Polsce, z którego pochodził
M. Groblicz I

A

P

c

4

Określić miejsce działalności J. Stainera

B

P

d

5

Określić położenie gdzie M. Groblicz I umieszczał
rzeźby lwa lub smoka na skrzypcach

A

P

c

6

Wskazać, jakiego gatunku drewna używa się do
wyrabiania żyłki

A

P

b

7

Wskazać, jakiego gatunku drewna używa się do
wytworzenia smyczków

B

P

a

8

Wskazać, jakiego gatunku drewna używa się do
wytworzenia smyczków

B

P

c

9

Wskazać, z jakim elementem skrzypiec nosek stanowi
całość

B

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

10 Określić czy pieniek dolny jest elementem

B

P

d

11

Nazwać wiolonczelę, na której muzyk gra
w orkiestrze kameralnej

A

P

b

12

Wskazać jedną z cech dźwięku, jaką powinna
posiadać wiolonczela solowa

B

P

c

13

Wskazać, jakiego gatunku drewna możemy używać
do wykonania podbródka

A

P

c

14 Określić miejsce styku podstawka ze struną

A

P

a

15 Wskazać jak inaczej nazwiemy korpus kontrabasu

A

P

c

16 Określić technikę zdobienia

C

PP

c

17 Rozpoznać instrument N. Amati z 1648 r

C

PP

a

18 Rozpoznać efy M. Groblicza I

C

PP

d

19 Porównać ślimaki mistrzów włoskich

C

PP

b

20 Wskazać menzurę skrzypcową

D

PP

b

21

Wskazać zastosowanie drewna platanowego
w konstrukcji skrzypiec

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przygotuj odpowiednią liczbę testów.

5.

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.

6.

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.

7.

Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.

8.

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.

9.

Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.


Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 21 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

7.

Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8.

Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia



Materiały dla ucznia:

−−−−

instrukcja,

−−−−

zestaw zadań testowych,

−−−−

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Elementy instrumentu określające styl jego wykonania to
a)

dusza.

b)

ś

limak.

c)

pieńki.

d)

belka basowa.

2.

Podwójną żyłkę w swoich instrumentach wstawiał
a)

G. P. Maggini.

b)

Pietro Guarneri.

c)

Marcin Groblicz II.

d)

Giuseppe Guarneri del Gesu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

3.

M. Groblicz I urodził się w
a)

Warszawie.

b)

Gdańsku.

c)

Krakowie.

d)

Poznaniu.

4.

J. Stainer pochodził z
a)

Włoch.

b)

Francji.

c)

Polski.

d)

Tyrolu.

5.

M. Groblicza I umieszczał rzeźbę lwa lub smoka na
a)

duszy.

b)

dece dolnej.

c)

szyjce.

d)

podstawku.

6.

Gatunek drewna używany do wyrabiania żyłki to
a)

modrzew.

b)

jawor.

c)

ś

liwa.

d)

ś

wierk.

7.

Gatunek drewna używany do wykonania strunociągu to
a)

heban.

b)

ś

wierk.

c)

olcha.

d)

jawor.

8.

Gatunek drewna używany do wytworzenia smyczków to
a)

brzoza.

b)

bukszpan.

c)

brezylka ciernista.

d)

machoń.

9.

Elementem skrzypiec nosek stanowi całość z
a)

szyjką.

b)

gryfem.

c)

deką dolną.

d)

podstawkiem.

10.

Pieniek dolny jest elementem
a)

kołków.

b)

belki basowej.

c)

pudła rezonansowego.

d)

podstawka.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

11. Wiolonczela na której muzyk gra w orkiestrze kameralnej to

a)

wiolonczela ludowa.

b)

kameralna.

c)

szkolna.

d)

solowa.

12. Wiolonczela solowa posiada dźwięk

a)

cichy.

b)

łagodny.

c)

nośny.

d)

skrzypiący.

13. Do wykonania podbródka stosujemy drewno z

a)

platanu.

b)

topoli.

c)

czeremchy.

d)

sosny.

14. Miejsce styku podstawka ze struną to

a)

rowek.

b)

serduszko.

c)

nosek.

d)

krawędź boczna.

15. Korpus kontrabasu to

a)

komora kołkowa.

b)

gryf.

c)

pudło rezonansowe.

d)

komora naciągu.


16. Inkrustacja to technika zdobienia polegająca na

a)

rzeźbieniu.

b)

wykładaniu powierzchni drewnianych innymi gatunkami drewna.

c)

wykładaniu powierzchni drewnianych innymi materiałami niż drewno.

d)

wykładaniu powierzchni macicą perłową.

17. Model N. Amati 1648 r posiada wymiary

a) długość 355,5 mm,

szerokość 210 mm,
szerokość 171,5 mm,
wysokość boczków 30,5 mm,
wysokość boczków 27 mm.

b) długość 363,5 mm,

szerokość 208 mm,
szerokość 163,5 mm,
wysokość boczków 31 mm,
wysokość boczków 30 mm.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

c) długość 363,5 mm,

szerokość 203 mm,
szerokość 163,5 mm,
wysokość boczków 30 mm,
wysokość boczków 29,5 mm.

d) długość 362 mm,

szerokość 208,5 mm,
szerokość 168 mm,
wysokość boczków' 28,5 mm,
wysokość boczków 28,8 mm.

18. Efy M. Groblicza I to














a)

b)
















c)

d)


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

37

19. Ślimak A. Stradivariusa przedstawiony jest na rysunku








a)

b)



















c)

d)









20.

Menzura skrzypiec ma wymiar
a)

189 mm.

b)

195 mm.

c)

174 mm.

d)

187 mm.

21

Platan stosujemy do
a)

wyrobienia boczków.

b)

zabezpieczenia drewna przed szkodnikami.

c)

malowania instrumentów.

d)

wyrabiania podstawka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

38

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko..........................................................................................

Ocenianie jakości instrumentów muzycznych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

21

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

39

7. LITERATURA

1.

Kamiński W., Świrek J.: Lutnictwo. PWM, Kraków1972

2.

Karoń J., Poznaj skrzypce. PWM, Kraków 1969

3.

Kusiak J.: Skrzypce od A do Z. PWM, Kraków 1988

4.

Łapa A., Harajda H.: Akustyczne zagadnienia lutnictwa cz. I Dobór drewna. Ars Nova,
Poznań 1997

5.

Menuhin Y.: Skrzypce i ja. Arkady, Warszawa 2000

6.

Szulc Z.: Słownik lutników polskich. PTPN, Poznań 1953

7.

Hansen A.: Bezpieczeństwo i higiena pracy. WSiP, Warszawa 1998

