SCENARIUSZ LEKCJI MATEMATYKI
NAUCZYCIEL: Adrian Weredycki
KLASA: Ii (technikum)
DATA: 15.03.2010
TEMAT: Koła i okręgi.
BAZA MERYTORYCZNA:
Uczeń:
Zna pojęcia: koło, okrąg, promień, średnica.
CELE:
Uczeń :
Zna pojęcia: kąt wpisany, kąt środkowy, wycinek i odcinek koła.
Zna i stosuje twierdzenie dotyczące kątów wpisanych i środkowych.
Zna i stosuje wzory na obwód i pole koła.
Potrafi obliczać długość łuku i pole wycinka koła.
METODY: Praktyczna, poszukująca (pogadanka, dyskusja), ćwiczenia utrwalające.
ZASADY NAUCZANIA:
Zasada trwałości wiedzy
Zasada poglądowości
TOK LEKCJI:
1. Sprawy organizacyjne (powitanie, sprawdzenie obecności)
2. Sprawdzenie zadania domowego.
3. Wprowadzenie do lekcji
N: Czym zajmowaliśmy się na ostatnich lekcjach?
U: Wielokątami.
N: Jakie znacie jeszcze figury, poza wielokątami?
U: Okręgi.
N: A inna figura związana z okręgiem?
U: Koła
N: Na dzisiejszej lekcji będziemy zajmowali się kołami i okręgami.
4. Lekcja właściwa:
N: Co to jest okrąg?
U: To zbiór punktów płaszczyzny równoodległych od pewnego ustalonego
punktu (środka okręgu).
N: A co to jest koło?
U: To zbiór punktów płaszczyzny, których odległość od środka jest mniejsza
bądź równa promieniowi tego koła.
N: Dla wszystkich okręgów stosunek długości okręgu do długości jego
średnicy jest taki sam:
𝑑ł𝑢𝑔𝑜ść 𝑜𝑘𝑟ę𝑔𝑢
𝑑ł𝑢𝑔𝑜ść ś𝑟𝑒𝑑𝑛𝑖𝑐𝑦
= 𝜋 ≈ 3,14
N: Jaki jest wzór na obwód i pole koła ?
U:
𝑂𝑏 = 2𝜋𝑟, 𝑃 = 𝜋𝑟
2
.
N: Rysuje na tablicy:
Kąt α wyznacza pewien łuk na okręgu oraz wycina pewną część koła.
Otrzymaną figurę nazywamy wycinkiem koła. Jaką częścią kąta pełnego jest
kąt α?
U:
𝛼
360°
N: To w takim razie jak policzyć długość łuku i pole wycinka wyznaczonego
przez kąt α?
U:
𝑙 =
𝛼
360°
∙ 2𝜋𝑟, 𝑃 =
𝛼
360°
∙ 𝜋𝑟
2
N: A jak byście nazwali taką figurę?
U: Odcinkiem koła.
N: Jak policzyć pole odcinka?
U: Od pola wycinka trzeba odjąć pole trójkąta.
N: Wróćmy do naszego rysunku, jak można nazwać kąt α?
U: Kątem środkowym.
N: Co to jest kąt środkowy?
U: To taki kąt, którego wierzchołek jest środkiem okręgu.
N: Zauważmy, że na tym rysunku można wskazać jeszcze jeden kąt środkowy,
którego miara wynosi
360° − 𝛼.
N: Rysuje kąt wpisany. A jak nazwiemy taki kąt?
U: Kątem wpisanym.
N: Co to jest kąt wpisany?
U: To taki kąt, którego wierzchołek leży na okręgu a ramiona przecinają okrąg.
N: Ile może być kątów środkowych opartych na danym łuku?
U: Jeden.
N:A kątów wpisanych?
U: Nieskończenie wiele.
N: Przypomnijmy trzy bardzo ważne twierdzenia:
1. Kąt wpisany ma dwa razy mniejszą miarę niż kąt środkowy oparty na
tym samym łuku.
α
2. Kąty wpisane oparte na tym samym łuku mają równe miary.
3. Kąt wpisany oparty na średnicy jest kątem prostym.
Zadanie 1 str. 176
a) Oblicz pole koła o promieniu 7. (
49𝜋)
b) Jakie pole ma koło o średnicy 12? (
36𝜋)
c) Oblicz długość okręgu o średnicy 17. (
17𝜋)
d) Jaki promień ma koło o polu 10? (
10
𝜋
)
e) Jaki promień ma okrąg o długości 5? (
5
2𝜋
)
f) Oblicz obwód koła o polu 4. (
4 𝜋 )
Zadanie 3 str.176 (po jednym przykładzie – reszta do domu)
Oblicz pola zacieniowanych figur. Przyjmij, że bok kratki ma długość 1.
Zadanie 4 str. 176
Zapisz wzór, który pozwala obliczać:
a) Długość okręgu l, gdy dana jest jego średnica d. (
𝑙 = 𝜋𝑑)
b) Pole koła P, gdy dany jest jego obwód l. (
𝑃 =
𝑙
2
4𝜋
)
c) Średnicę koła d, gdy dane jest jego pole P. (
𝑑 = 2
𝑃
𝜋
)
d) Obwód koła l, gdy dane jest jego pole P. (
𝑙 = 2 𝑃𝜋) (zad. dom.)
Zadanie 5 str. 177
a) Jaką długość ma bok kwadratu, który ma takie samo pole jak koło o promieniu r?
(
𝑎 = 𝑟 𝜋)
b) Koło i kwadrat mają równe pola. Która figura ma większy obwód? Ile razy? (zad.
dom.)