introligator 734[02] z2 02 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ




Bogusława Radolińska







Wykonywanie galanterii introligatorskiej
734[02].Z2.02




Poradnik dla nauczyciela







Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
inż. Marzena Bogajczyk
mgr inż. Małgorzata Borucka


Opracowanie redakcyjne:
mgr Bogusława Radolińska



Konsultacja:
mgr inż. Teresa Jaszczyk






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 734[02].Z2.02
„Wykonywanie galanterii introligatorskiej”, zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu introligator























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS STREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

13

5.1. Wykonywanie pudełek oklejonych, stelaży, oklejek wewnętrznych

i wypełnień do pudełek oraz futerałów

13

5.1.1. Ćwiczenia

13

5.2. Naklejanie map, obrazków i innych dużych płaszczyzn

20

5.2.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie introligator.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania
-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

literaturę uzupełniającą.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik

dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.

Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które

zawierają podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest
zwrócenie uwagi na następujące elementy:

materiał

nauczania–w

miarę

możliwości

uczniowie

powinni

przeanalizować

samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,

pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy
jest przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić
uczniom samodzielne odpowiedzenie na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,

dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną
propozycję ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia,
uwzględniając różne możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które
z zaproponowanych ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu
technodydaktycznym szkoły. Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które
sam opracował,

sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest
udzielenie odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie
odpowiadając na zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć
opanowanie określonego zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, to nauczyciel
powinien do tych zagadnień wrócić, sprawdzając, czy braki w opanowaniu materiału są
wynikiem niezrozumienia przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

ucznia w trakcie nauczania. W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż
od postawy nauczyciela, sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi
zainteresowanie

ucznia.

Uczeń

nie

zainteresowany

materiałem

nauczania,

wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni umiejętności założonych w jednostce
modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak zwaną „ciekawość wiedzy”.
Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania rozdziału może stanowić
podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności ucznia z tego zakresu.
Nauczyciel realizując jednostkę modułową, powinien zwracać uwagę na predyspozycje
ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy może lepiej radzi sobie
z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,

testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej

jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte

przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu z testu przypisano określoną
liczbę możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona
jest od liczby uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego
projektu oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak
przeprowadzić proces oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie
swoich umiejętności.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:

pokaz,

ćwiczenie (laboratoryjne lub inne),

projektów,

przewodniego tekstu.


Schemat układu jednostek modułowych w module

734[02].Z2

Introligatorstwo rzemieślnicze

734[02].Z2.01

Wykonywanie opraw

jednostkowych i wtórnych

734[02].Z2.02

Wykonywanie galanterii

introligatorskiej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

posługiwać się nazewnictwem i terminologią stosowaną w poligrafii,

rozpoznawać podstawowe materiały i surowce poligraficzne,

określać podstawowe szeregi i formaty wyrobów poligraficznych,

klasyfikować produkty introligatorskie,

korzystać z różnych źródeł informacji,

posługiwać się dokumentacją technologiczną,

przeliczać jednostki,

określać zastosowanie maszyn i urządzeń introligatorskich,

uczestniczyć w dyskusji,

oceniać swoje umiejętności,

analizować i wyciągać wnioski,

prezentować siebie i grupę, w której pracuje, współpracować w grupie,

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,

wykonywać jednostkowe operacje introligatorskie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

zaprojektować wyroby galanterii introligatorskiej,

posłużyć się dokumentacją techniczną i technologiczną,

zorganizować stanowisko pracy,

zaplanować procesy wykonywania wyrobów galanterii introligatorskiej,

dobrać materiały do wykonywania wyrobów,

dobrać narzędzia, urządzenia, maszyny do wykonywania wyrobów,

zaplanować czynności związane z wykonaniem wyrobów,

wykonać pudełka oklejane, stelaże, oklejki, wyklejki i wypełnienia do pudełek oraz
futerały,

nakleić mapy, obrazki i inne duże płaszczyzny,

ocenić jakość wykonanych wyrobów,

sporządzić kalkulację kosztów wykonanego wyrobu,

zastosować środki ochrony indywidualnej obowiązujące na stanowisku pracy,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska podczas wykonywania wyrobów galanterii introligatorskiej.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

…………………………………………..

Modułowy program nauczania: Introligator 734[02]
Moduł:

Introligatorstwo rzemieślnicze 734[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie galanterii introligatorskiej 734[02].Z2.02

Temat: Projektowanie i wykonywanie pudełek oklejanych według zadanych

parametrów pudełek.

Cel ogólny: Zaprojektowanie i wykonanie pudełka oklejanego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

dobrać odpowiednie materiały introligatorskie do wykonania pudełka oklejanego,

określić zasady ręcznego łączenia elementów pudełka,

zaprojektować pudełko zgodnie z założeniami technologicznymi,

połączyć prawidłowo elementy pudełka,

scharakteryzować materiały introligatorskie do wykonania pudełka oklejanego,

scharakteryzować proces technologiczny wykonania pudełka,

określić czynniki wpływające na jakość i estetykę wykonania pudełka,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny podczas pracy.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

praca samodzielna.


Czas: 1 godzina 30 minut.

Środki dydaktyczne:

zestaw ćwiczeń opracowanych przez nauczyciela dla każdego ucznia,

przykłady pudełek o różnej konstrukcji,

filmy dydaktyczne, dotyczące procesów wykonywania pudełek w warunkach
rzemieślniczych,

tektura różnej grubości,

różnego rodzaju płótna introligatorskie,

różnego rodzaju materiały na oklejkę,

klej roślinny i syntetyczny CR,

schematy, plansze przedstawiające maszynę do krojenia materiałów introligatorskich,

przymiar liniowy,

pędzle, miski,

prasa introligatorska,

nożyce introligatorskie,

nożyczki i nóż introligatorski,

kostka introligatorska,

przymiar liniowy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Uczestnicy:

uczniowie klasy introligatorskiej.


Zadanie dla ucznia:

Zaprojektuj i wykonaj pudełko oklejane dowolnej wielkości, kształtu, kolorystyki.

Podczas pracy stosuj zasady bezpiecznej pracy z urządzeniami i maszynami przy których
będziesz pracował.

Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy tekstu przewodniego.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.

Faza I. Informacje

Pytania prowadzące:

1. Jakie znasz rodzaje pudełek oklejanych?
2. Jaki jest proces technologiczny ręcznego wykonania pudełka oklejanego?
3. Jaka jest zasada działania nożyc introligatorskich?
4. Jaka jest zasada działania prasy introligatorskiej?
5. W jaki sposób prasujesz elementy pudełka?
6. W jaki sposób naklejasz papier na tekturę?
7. Jakie jest zastosowanie kleju roślinnego i syntetycznego?

Faza II. Planowanie
1. Ile należy użyć tektury formatu A2 do wykonania zadania?
2. Ile potrzeba materiału na oklejki do wykonania zadania?
3. Jakie materiały nieintroligatorskie można zastosować do wykonania zadania?

Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują samodzielnie, proponują projekty pudełek.
2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem materiałów, surowców.
3. Uczniowie zastanawiają się nad doborem narzędzi, maszyn i urządzeń.
4. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność wykonanych projektów oraz procesów

technologicznych.


Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych projektów i poszczególnych elementów

pudełek. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych operacji.

2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują pudełka zgodnie z projektem.

Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych projektów i poszczególnych

elementów pudełka. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych operacji.

2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują pudełka.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych pudełek.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Faza VI. Analiza końcowa
1. Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły im

trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie. Wskazuje, jakie wystąpiły
nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.


Zakończenie zajęć:

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

Ankieta:

Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność

zajęć i dokonać ewentualnych zmian.
1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie surowce do wykonania pudełka według zadanych

parametrów?

2. Czy potrafisz określić zasady łączenia ręcznego elementów pudełka?
3. Czy potrafisz połączyć prawidłowo elementy pudełka?
4. Czy potrafisz określić czynniki wpływające na jakość wykonania pudełka?
5. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca

…………………………………………..

Modułowy program nauczania:

Introligator 734[02]

Moduł

Introligatorstwo rzemieślnicze 734[02].Z2

Jednostka modułowa:

Wykonywanie galanterii introligatorskiej 734[02].Z2.02

Temat: Wykonywanie ręczne segregatora pudełkowego według zadanych parametrów.

Cel ogólny: Wykonanie ręczne segregatora pudełkowego według zadanych parametrów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować materiały do wykonania segregatora pudełkowego,

scharakteryzować proces ręcznego wykonania segregatora pudełkowego oraz określić
uwarunkowanie technologiczne procesu,

wykonać segregator pudełkowy,

wykonać nadkrawanie krawędzi,

wykonać naklejenie oklejek,

zastosować maszynę do przykrojenia materiałów,

określić czynniki wpływające na jakość cięcia,

zastosować i scharakteryzować materiały introligatorskie do wykonania segregatora,

określić czynniki wpływające na estetykę wykonania segregatora,

zastosować sposoby oklejania,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy podczas pracy na maszynach.

W czasie trwania zajęć będą kształtowane następujące umiejętności:

organizowanie i planowanie zajęć,

pracy w zespole,

oceny pracy zespołu.


Metody nauczania–uczenia się:

metoda przewodniego tekstu.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

uczniowie pracują w grupach 2-osobowych.


Czas: 1 godzina 30 minut.

Środki dydaktyczne:

zestaw ćwiczeń opracowany przez nauczyciela dla każdego ucznia,

prace przykładowe wykonane różnymi sposobami,

stanowisko wyposażone w nożyce introligatorskie, prasę introligatorską,

foliogramy ilustrujące etapy powstawania segregatora,

wytwory papiernicze i tektura o różnej grubości, formatu A1 i papier oklejkowy
o gramaturze 90 g/ formatu A3, płótno bawełniane – kaliko,

przymiar liniowy,

pędzle, miski,

prasa introligatorska,

nożyce introligatorskie,

kostka introligatorska,

nożyczki,

nóż.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

30

0

10

Uczestnicy:

uczniowie klas introligatorskich.


Zadanie dla ucznia:

Wykonaj segregator pudełkowy o kształcie i wymiarach podanych na rysunku. Zastosuj

tekturę o różnej grubości i papier oklejkowy o gramaturze 90 g/m

2

oraz lamówkę z płótna

kalika, w liczbie 2 sztuki.













Przebieg zajęć:

Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu oraz szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na zespoły.

Faza właściwa

Praca metodą tekstu przewodniego.

Faza I. Informacje

Pytanie prowadzące:

1. Jakie znasz rodzaje pudełek oklejanych?
2. Jaka jest zasada działania nożyc introligatorskich?
3. Jak wykonuje się nadkrawanie nożem introligatorskim?
4. Jakie są zasady bezpiecznej pracy przy maszynach i urządzeniach do segregatora

pudełkowego.

5. Jakie znasz materiały introligatorskie?
6. Jakie znasz metody okrawania tektury?
7. Jakie czynniki wpływają na jakość okrawania tektury?
8. Jakie jest zastosowanie kleju syntetycznego?

Faza II. Planowanie
1. Ile należy użyć tektury formatu A1 o różnej grubości do wykonania segregatora

pudełkowego w liczbie 2 sztuk?

2. Ile potrzeba papieru oklejkowego formatu A3 do wykonania segregatora pudełkowego w

liczbie 2 sztuk?

3. Jakie narzędzia i maszyny dobierzesz do wykonania zadania?

75

60

210

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują w zespołach, proponują procesy technologiczne wykonania dwóch

segregatorów pudełkowych.

2. Uczniowie zastanawiają się nad doborem materiałów introligatorskich, narzędzi i maszyn

do wykonania dwóch segregatorów pudełkowych.

3. Uczniowie

konsultują

z

nauczycielem

poprawność

planowanego

procesu

technologicznego oraz doboru maszyn i urządzeń.


Faza IV. Wykonanie
1. Uczniowie dobierają materiały zgodnie z zadanymi parametrami.
2. Uczniowie planują i wymiarują siatkę segregatora pudełkowego na tekturze.
3. Uczniowie wykrawają siatkę segregatora pudełkowego.
4. Uczniowie nadkrawają krawędzie.
5. Uczniowie naklejają oklejkę wewnętrzną segregatora pudełkowego.
6. Uczniowie prasują sklejone materiały.
7. Uczniowie oklejają krawędzie segregatora i lamują.
8. Uczniowie naklejają oklejkę zewnętrzną.
9. Uczniowie kształtują i suszą wykonany segregator pudełkowy.

Faza V. Sprawdzenie
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonanych projektów i poszczególnych

elementów segregatora pudełkowego. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanych
operacji.

2. Po uzyskaniu aprobaty nauczyciela uczniowie wykonują segregatory pudełkowe.
3. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonanych segregatorów pudełkowych.

Faza VI. Analiza końcowa

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy wykonania zadania sprawiły im

trudności.

Nauczyciel

podsumowuje

całe

ćwiczenie. Wskazuje jakie wystąpiły

nieprawidłowości i jak ich unikać w przyszłości.

Zakończenie zajęć:

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

Ankieta:

Odpowiedz na poniższe pytania. Udzielone odpowiedzi pozwolą ocenić skuteczność

zajęć i dokonać ewentualnych zmian.

1. Czy potrafisz dobrać odpowiednie surowce potrzebne do wykonania segregatora

pudełkowego według zadanych parametrów?

2. Czy potrafisz scharakteryzować operację naklejenia papieru na tekturę?
3. Czy potrafisz okroić nożycami siatkę segregatora?
4. Czy potrafisz określić zakres zastosowania segregatora pudełkowego?
5. Czy potrafisz odczytać dane z dokumentacji technologicznej?
6. Czy zajęcia spełniły Twoje oczekiwania?

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5. ĆWICZENIA

5.1. Wykonywanie

pudełek

oklejonych,

stelaży,

oklejek

wewnętrznych i wypełnień do pudełek oraz futerałów.

5.1.1.

Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj, z jakich materiałów należy wykonać pudełko przedstawione na rysunku.
Zaznacz na rysunku:

lamówkę z płótna (1),

oklejkę z papieru pakowego na krawędzie (2),

oklejkę z różnych materiałów introligatorskich na powierzchnie zewnętrzne (3)

i wewnętrzne pudełka (4).

a)

b)

Rysunek do ćwiczenia 1


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na umiejętność
odczytywania schematów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozpoznać materiały zastosowane do wzmocnienia krawędzi pudełka,
2) określić nazwy materiałów,
3) wypełnić arkusz ćwiczeń.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

arkusz do ćwiczeń, w którym znajdują się próbki materiałów introligatorskich,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ćwiczenie 2

Rozpoznaj na rysunku oklejane wyroby galanterii introligatorskiej i określ ich zakres

zastosowania.

Rysunek do ćwiczenia 2


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na procesy
technologiczne wykonania pudełek oklejanych.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) rozróżnić rodzaje wyrobów,
2) przyporządkować właściwą nazwę wyrobu do rysunku,
3) uzasadnić wybór,
4) zapisać zakres zastosowań.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

arkusz do ćwiczeń,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 3

Wykonaj pudełko oklejane otwarte według zadanych parametrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie
siatki, nadkrawanie krawędzi i oklejanie.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni materiał,
2) dokonać obliczeń,
3) zwymiarować siatkę pudełka,
4) nadkroić krawędzie,
5) wykonać pudełko oklejane,
6) wysuszyć pudełko.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przymiar liniowy,

prasa introligatorska,

deski,

nóż,

nożyczki,

nożyce introligatorskie,

kostka introligatorska,

klej,

pędzle, miski,

tektura o różnej grubości,

papier oklejkowy,

plansze z konstrukcją różnych pudełek otwartych,

gotowe pudełka otwarte,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 4

Wykonaj pudełko oklejane z przykrywką oddzielną według zadanych parametrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie
siatki, oklejanie i wykonanie przykrywki według zasad.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni materiał,
2) dokonać obliczeń,
3) zwymiarować siatkę pudełka i przykrywki,
4) nadkroić krawędzie,
5) wykonać pudełko oklejane z oddzielną przykrywką,
6) wysuszyć pudełko.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przymiar liniowy,

nożyce introligatorskie,

prasa introligatorska,

deski,

nóż,

nożyczki,

kostka introligatorska,

klej,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

pędzle, miski,

tektura o różnej grubości,

papier oklejkowy,

plansze z konstrukcjami pudełek otwartych z przykrywkami,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 5

Wykonaj pudełko oklejane z przykrywką łączone zawiasem według zadanych

parametrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie
siatki, nadkrawanie, oklejanie i wykonanie zawiasy według zasad.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni materiał,
2) dokonać obliczeń,
3) zwymiarować siatkę pudełka i przykrywki,
4) nadkroić krawędzie,
5) zaprojektować zawiasę,
6) wykonać pudełko oklejane z przykrywką łączone zawiasem,
7) wysuszyć pudełko.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przymiar liniowy,

prasa introligatorska,

nóż,

nożyczki,

nożyce introligatorskie,

kostka introligatorska,

płótno introligatorskie,

pędzel, miski,

tektura o różnej grubości,

papier oklejkowy,

gotowe pudełka z przykrywkami łączone zawiasem,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 6

Wykonaj pudełko oklejane z szyjką według zadanych parametrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie
siatki, nadkrawanie krawędzi, oklejanie, wykonanie szyjki według zasad.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni materiał,
2) dokonać obliczeń,
3) zwymiarować siatkę pudełka i przykrywki,
4) nadkroić krawędzie,
5) zaprojektować szyjkę,
6) wykonać szyjkę,
7) wykonać pudełko oklejane z szyjką i przykrywką,
8) wysuszyć pudełko.


Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przymiar liniowy,

prasa introligatorska,

nóż,

nożyczki,

nożyce introligatorskie,

kostka introligatorska,

klej CR,

pędzle, miski,

tektura o różnej grubości,

papier oklejkowy,

plansze z konstrukcją pudełek na szyjce,

gotowe pudełka na szyjce,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 7

Wykonaj pudełko oklejane otwarte z wystającą krawędzią dna według zadanych

parametrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie
siatki, nadkrawanie krawędzi, oklejanie i wykonanie dna z wystającą krawędzią.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiednie materiały,
2) dokonać obliczeń,
3) zwymiarować siatkę pudełka i przykrywki,
4) zaprojektować wystającą krawędź dna,
5) wykonać dno z wystającą krawędzią,
6) wykonać pudełko oklejane z przykrywką i wystającą krawędzią dna,
7) wysuszyć pudełko.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przymiar liniowy,

prasa introligatorska,

nożyczki,

nożyce introligatorskie,

kostka introligatorska,

klej CR,

pędzel, miski,

tektura o różnej grubości,

papier oklejkowy,

plansze z różnymi konstrukcjami pudelek z wystającą krawędzią dna,

płótno introligatorskie,

poradnik dla ucznia.

Ćwiczenie 8

Wykonaj pudełko lamowane według zadanych parametrów.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni materiał,
2) dokonać obliczeń,
3) zwymiarować siatkę pudełka,
4) nadkroić krawędzie,
5) przygotować lamówki,
6) wykonać pudełko lamowane i oklejone,
7) wysuszyć pudełko.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na wymiarowanie
siatki, nadkrawanie, oklejanie i wykonanie lamówek.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie.

Środki dydaktyczne:

przymiar liniowy,

prasa introligatorska,

nóż,

nożyczki,

nożyce introligatorskie,

kostka introligatorska,

klej CR,

pędzle, miski,

tektura o różnej grubości,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

papier oklejkowy,

płótno introligatorskie,

plansze z konstrukcjami pudełek lamowanych,

gotowe pudełka lamowane.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

5.2. Naklejanie map, obrazków i innych dużych płaszczyzn


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj oprawę obrazka z gotowych półproduktów według zadanych parametrów.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na estetykę
i staranność wykonania obrazka.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dokonać obliczeń,
2) dobrać odpowiedni materiał,
3) dobrać odpowiednie urządzenia i narzędzia,
4) zapoznać się z instrukcją obsługi maszyny oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny

pracy,

5) wykroić materiały według wymiarów,
6) nakleić obrazek na tekturę,
7) sprasować obrazek,
8) wykleić drugą stronę obrazka,
9) wykonać zawieszkę i przytwierdzić do obrazka,
10) uzasadnić sposób wykonania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie,

metoda przewodniego tekstu.

Środki dydaktyczne:

prasa introligatorska,

nożyce introligatorskie,

instrukcje: bezpieczeństwo i higiena pracy oraz obsługi maszyn i urządzeń,

obrazek,

tektura o różnej grubości,

papier o różnej gramaturze,

poradnik dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Wykonaj naklejenie mapy na płótno.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do wykonania ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać

odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na poprawne
wykonanie naklejania mapy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) dobrać odpowiedni klej,
2) przygotować płótno na ramie,
3) nasmarować mapę klejem,
4) połączyć mapę z płótnem,
5) wysuszyć wyrób,
6) okroić brzegi,
7) przytwierdzić wałki do mapy,
8) przymocować zawieszki,
9) sprawdzić jakość wykonania zadania.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenie

Środki dydaktyczne:

klajster,

mapa,

surówka bawełniana,

zawieszki,

rama,

nóż introligatorski,

poradnik dla ucznia.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie galanterii
introligatorskiej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–9, 11, 12, 14–17 są z poziomu podstawowego,

zadania 10, 13, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej jednego zadania
z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym 2 zadań z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. c, 3. d, 4. b, 5. d, 6. b, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c,
12.
d, 13. a, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. d, 19. a, 20. c.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wymienić wyroby galanterii
introligatorskiej

B

P

d

2

Rozróżnić materiały introligatorskie do
naklejania plansz i obrazków

C

P

c

3

Zidentyfikować elementy dodatkowe
oprawy

A

P

d

4

Zastosować prawidłowo nożyce
introligatorskie

C

P

b

5

Rozróżniać płótna do podklejania map

B

P

d

6

Określić zastosowanie lamówki

B

P

b

7

Nazwać materiały papiernicze
stosowane do oklejania wyrobów
introligatorskich

A

P

a

8

Rozpoznać zastosowanie wyrobów
galanterii introligatorskich

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

9

Zastosować prawidłowo narzędzia
introligatorskie

C

P

c

10

Dokonać analizy operacji krojenia
stosowanego w procesach
introligatorskich

D

PP

a

11

Zastosować papiery barwione ręcznie

C

P

c

12

Rozróżnić kleje, ich zastosowanie
i właściwości fizyczne

B

P

d

13

Dokonać analizy procesu
technologicznego wykonania futerału

D

PP

a

14

Wyjaśnić cel obliczania
zapotrzebowania materiałowego

B

P

a

15

Rozpoznać tkaniny bawełniane
zastosowanie w introligatorstwie

B

P

b

16

Nazwać narzędzia służące do operacji
wciskania papieru

A

P

d

17

Nazwać odzież ochronną stosowaną
przy pracach introligatorskich

A

P

a

18

Wskazać właściwy sposób udzielania
pierwszej pomocy podczas skaleczenia

D

P

a

19

Obliczyć koszt materiałów do
wykonywania wyrobów

C

PP

a

20

Przeanalizować operację klejenia
stosowanego w procesach
introligatorskich

D

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,

kartę odpowiedzi).

5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij o upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel

odbierze od niego pracę.

8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zabierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Do galanterii introligatorskiej można zaliczyć

a) oprawy złożone.
b) obwoluty.
c) koperty.
d) pudełka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

2. Plansze, obrazki nakleja się na

a) bibułę.
b) papier pakowy.
c) tekturę białą.
d) preszpan.

3. Futerał jest elementem dodatkowym

a) składki.
b) kartki.
c) nakładki.
d) oprawy.

4. Do krojenia pojedynczych arkuszy papieru, tektury i sztywnych płócien służą

a) krajarka jednonożowa.
b) nożyce introligatorskie.
c) krajarka trójnożowa.
d) wykrawarka.


5. Najlepsze płótno do podklejania map to

a) gaza introligatorska.
b) introkal.
c) dermatoid.
d) surówka bawełniana.

6. Lamówka to pasek wykonany z

a) gazy introligatorskiej.
b) materiału pokryciowego.
c) papieru drukowego.
d) taśmy kapitałkowej.


7. Materiał do oklejania pudełka, futerału to

a) papier barwiony.
b) papier gazetowy.
c) surówka bawełniana.
d) tektura.


8. Stelaż to wyrób galanterii introligatorskiej służący do

a) przechowywania składek.
b) ustawienia fotografii.
c) wzmocnienia grzbietu.
d) montowania okładki.


9. Narzędzie służące do ręcznego nanoszenia kleju to

a) wałek.
b) pistolet.
c) pędzel.
d) szczotka.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

10. Nadkrawanie wykonuje się w celu

a) ułatwienia złamywania grubych tektur.
b) ułatwienia złamywania arkuszy papieru.
c) przygotowania tektury do wykrawania.
d) przygotowania kartonu do perforowania.


11. Papiery barwione mają zastosowanie w procesie

a) kształtowania grzbietu.
b) wykonania kapitałki.
c) oklejania pudełek.
d) montowania okładki.


12. Połączenie klejowe o największej wytrzymałości uzyskuje się, stosując klej

a) skórny.
b) kostny.
c) dekstrynowy.
d) emulsyjny.


13. Podczas wykonywania futerałów nie występuje

a) nakładkowanie.
b) przekrawanie.
c) klejenie.
d) kształtowanie.


14. Ile arkuszy tektury formatu A1 należy użyć do wykonania 40 pudelek o wymiarach

400x250x50?
a) 10.
b) 5.
c) 17.
d) 3.


15. Płótno kaliko stosuje się w introligatorstwie do wykonania

a) obwoluty.
b) pudełek.
c) torebek.
d) etykietek.


16. Narzędziem, za pomocą którego wciśniesz papier w krawędzie pudełka, jest

a) młotek.
b) nóż introligatorski.
c) linia stalowa.
d) kostka introligatorska.


17. Podczas ręcznego klejenia produktów galanterii introligatorskiej należy użyć

a) okularów ochronnych.
b) obuwia ochronnego.
c) osłony uszu.
d) fartucha ochronnego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

18. Udzielając pomocy w przypadku skaleczenia nożem palca należy

a) przemyć ranę alkalicznym roztworem i zakleić plastrem opatrunkowym.
b) pozostawić aż rana zaschnie.
c) zakleić ranę.
d) posmarować otwartą ranę maścią lub kremem.


19. Ile wynosi koszt surówki bawełnianej do wykonania 24 map formatu A3, jeżeli cena

jednego metra płótna o szerokości 90 cm wynosi 5 złotych?
a) 30 zł.
b) 52 zł.
c) 100 zł.
d) 15 zł.


20. Naklejanie polega na

a) sklejeniu materiałów na części powierzchni styku.
b) nanoszeniu warstwy kleju na materiał.
c) sklejeniu materiałów na całej powierzchni styku.
d) pokryciu warstwą kleju grzbietu zszytego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko ………………………………………………


Wykonywanie galanterii introligatorskiej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie galanterii
introligatorskiej”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1–8, 11, 14–20 są z poziomu podstawowego,

zadania 9, 10, 12, 13 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań, w tym przynajmniej jednego z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 19 zadań, w tym dwóch z poziomu
ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. a, 3. b, 4. a, 5. a, 6. b, 7. b, 8. a, 9. c, 10. c, 11. d,
12.
b, 13. a, 14. b, 15. a, 16. d, 17. c, 18. a, 19. b, 20. a.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić wyroby galanterii
introligatorskiej

B

P

a

2

Rozpoznać zastosowanie materiałów
introligatorskich do podklejania wyrobów
galanterii introligatorskiej

A

P

a

3

Rozpoznać elementy dodatkowe oprawy

A

P

b

4

Zastosować nożyce introligatorskie

B

P

a

5

Rozróżnić płótna do podklejania map

B

P

a

6

Rozpoznać nazwę półproduktu służącego
do oklejania krawędzi wyrobów
introligatorskich

B

P

b

7

Rozpoznać zastosowanie materiału
introligatorskiego

C

P

b

8

Nazwać narzędzie introligatorskie
stosowane do naklejania

A

P

a

9

Dokonać analizy operacji krojenia
i określić zastosowanie

D

PP

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

10

Przeanalizować proces technologiczny
wykonania pudełka

D

PP

c

11

Rozróżnić kleje, ich zastosowanie
i właściwości fizyczne

B

P

d

12

Przeanalizować proces technologiczny
wykonywania futerałów

D

PP

b

13

Nazwać materiały, z których wykonuje
się pudełko

A

PP

a

14

Rozróżnić materiały potrzebne do
oklejenia krawędzi wyrobów

B

P

b

15

Zdefiniować zastosowanie kostki
introligatorskiej

C

P

a

16

Nazwać odzież ochronną stosowaną
podczas klejenia

A

P

d

17

Wskazać prawidłowy sposób udzielania
pierwszej pomocy

C

P

c

18

Przeanalizować operację klejenia
i zastosowania w procesie
technologicznym

D

P

a

19

Zastosować odpowiedni produkt
galanterii introligatorskiej

C

P

b

20

Rozpoznać zastosowanie zawieszki

A

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej

jednotygodniowym.

2. Przed rozpoczęciem sprawdzianu przedstaw uczniom zasady przebiegu testowania.
3. Podkreśl wagę samodzielnego rozwiązywania zadań testowych.
4. Rozdaj uczniom przygotowane dla nich materiały (instrukcję, zestaw zadań testowych,

kartę odpowiedzi).

5. Udziel odpowiedzi na pytania formalne uczniów.
6. Przypomnij upływającym czasie na 10 i 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu.
7. Jeżeli uczeń zakończy test przed czasem uczeń podnosi rękę i czeka aż nauczyciel

odbierze od niego pracę.

8. Po upływie czasu sprawdzianu poproś uczniów o odłożenie przyborów do pisania.
9. Zabierz od uczniów karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj sięz zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.

Tylko jedna jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce

znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudności, wtedy odłóż jego rozwiązanie

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
9. Po zakończeniu testu podnieś rękę i zaczekaj aż nauczyciel odbierze od Ciebie pracę.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Produkty galanterii introligatorskiej to

a) pudełka, futerały, stelaże.
b) koperty, futerały, opaski.
c) oprawy, okładki, wkłady.
d) pudełka, torebki, teczki biurowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

2. Białą tekturę stosuje się do

a) podklejania obrazków tablic.
b) wykonania okładek, pudeł.
c) wyrobu tek, opakowań.
d) wykonania brył oklejanych.

3. Cenne i drogie oprawy ochraniają przed zniszczeniem i kurzem

a) koperty.
b) futerały.
c) opaski.
d) stelaże.

4. Nożyce introligatorskie służą do

a) krojenia pojedynczych arkuszy tektury.
b) okrawania wkładów z trzech stron.
c) wykrawania toreb.
d) perforowania składek.


5. Mapy podkleja się płótnem

a) bawełnianym.
b) lnianym.
c) sztucznym.
d) jedwabnym.


6. Pasek papieru lub płótna do wzmocnienia krawędzi pudełek, futerałów, map to

a) składka.
b) lamówka.
c) opaska.
d) nakładka.


7. Papiery pakowe bezdrzewne, barwione o gramaturze 90 g/m

2

mogą być stosowane jako

a) przyklejki.
b) oklejki.
c) wklejki.
d) nakładki.


8. W procesie naklejania obrazków na tekturę potrzebny jest

a) pędzel.
b) igła.
c) wałek.
d) kątownik.


9. Złamywanie grubych tektur ułatwia

a) przekrawanie.
b) wykrawanie.
c) nadkrawanie.
d) okrawanie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

10. Do oklejania pudełek przydatna jest czynność

a) kształtowanie grzbietu.
b) wykonanie zakładki.
c) barwienie papieru.
d) zdobienie wkładu.


11. Dużą wytrzymałość sklejenia uzyskuje się, stosując kleje

a) skórny.
b) dekstrynowy.
c) klajstrowy.
d) emulsyjny.


12. W procesie wykonywania

futerałów wykorzystuje się

następujące operacje

introligatorskie
a) nadkładkowanie, kalibrowanie.
b) nadkrawanie, klejenie.
c) liczenie, wyrównywanie.
d) złamywanie, zbieranie.


13. Pudełko wykonuje się z następujących materiałów introligatorskich

a) tektura, papier, klej.
b) tektura, kapitałka, nici.
c) karton, celuloza, barwniki.
d) tektura, papier, opaska.

14. Na lamówkę do oklejania krawędzi pudełek, map, futerałów stosuje się

a) surówkę bawełnianą.
b) kaliko.
c) gazę introligatorską.
d) tkaninę jedwabną.

15. Kostka introligatorska służy do

a) złamywania arkuszy,
b) liczenia składek.
c) klejenia wkładów.
d) zdobienia wyklejek.


16. W czasie wykonywania czynności klejenia w pracowni introligatorskiej należy jako

środki ochrony osobistej użyć
a) okularów ochronnych.
b) butów poślizgowych.
c) okrycia głowy.
d) fartucha ochronnego.


17. Pomoc w przypadku skaleczenia palca polega na

a) zrobieniu opatrunku na palec.
b) przemyciu wodą palca.
c) zdezynfekowaniu i założeniu na palca plastra opatrunkowego.
d) pozostawieniu palca aż wyschnie rana i nałożeniu kremu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

18. Operację naklejania stosuje się podczas łączenia

a) naklejkę z obrazkiem.
b) wyklejkę z wkładem.
c) papier oklejkowy z okładką.
d) grzbiet z okładką przylegającą.


19. Fotografia estetycznie wygląda, gdy umieści się ja w

a) pudełku oklejanym.
b) stelażu.
c) obwolucie.
d) okładce.


20. Zawieszkę przytwierdza się do

a) mapy.
b) pudełka.
c) teczki biurowej.
d) wkładu.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

KARTA ODPOWIEDZI



Imię i nazwisko ………………………………………………


Wykonywanie galanterii introligatorskiej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Czyżycki W.: Prace z papieru, kartonu, tektury. Introligatorstwo. Państwowe Zakłady

Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1986

2. Czyżycki W., Marek A., Zabierowska J.: Zajęcia praktyczno-techniczne. Państwowe

Zakłady Wydawnictw Szkolnych, Warszawa 1973

3. Jakucewicz S.: Papier w poligrafii. Inicjał, Warszawa 2005
4. Jefimow, W.: Pracownia introligatorska w szkole i w domu. WSiP, Warszawa 1986
5. Magdzik S.: Introligatorstwo przemysłowe. WSiP, Warszawa 1992
6. Mały słownik encyklopedyczny. Współczesne polskie introligatorstwo i papiernictwo,

Zakład Narodowy im. Ossolińskich – Wydawnictwo, Wrocław 1986

7. Zjawiński Z.: Introligatorstwo. Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego,

Warszawa 1967

8. Ornatowski T., Figurski J. Praktyczna nauka zawodu. Wydawnictwo i Zakład Poligrafii

Instytutu Technologii Eksploatacji, Radom 2000

9. Sołtys D., Szmigel M.K. Doskonalenie kompetencji nauczycieli w zakresie diagnozy

edukacyjnej. Wydawnictwo >>Zamiast Korepetycji<<, Kraków 2000

Literatura metodyczna:

1. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. Biuro Koordynacji Kształcenia

Kadr, Fundusz Współpracy, Warszawa 1997

2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000
3. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITeE, Wyższa Szkoła

Inżynierska, Radom 1998

