„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Andrzej Bochyński
Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi
kolejowej 712[05].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
inż. Artur Wilk
inż. Andrzej Zieliński
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Andrzej Bochyński
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z2.02
„Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej”, zawartego
w modułowym programie nauczania dla zawodu Monter nawierzchni kolejowej
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
10
5.1. Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej
10
5.1.1. Ćwiczenia
10
5.2. Technologie napraw bieżących podtorza i nawierzchni kolejowej
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Usuwanie usterek w rozjazdach
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
40
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonanie podtorza kolejowego”,
który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter nawierzchni kolejowej 712[05].
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone przede wszystkim metodą
wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który
pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
zestaw zadań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712[05].Z2.04
Wykonywanie naprawy rozjazdów
kolejowych
712[05].Z2.03
Wykonywanie naprawy podtorza
i toru kolejowego
712[05].Z2
Utrzymanie i naprawa drogi kolejowej
712[05].Z2.01
Badanie i ocena stanu drogi kolejowej
712[05].Z2.02
Wykonywanie prac
bieżącego utrzymania dróg kolejowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,
–
wymieniać podstawowe elementy drogi kolejowej,
–
charakteryzować podstawowe elementy drogi kolejowej,
–
rozpoznawać maszyny do budowy dróg,
–
stosować narzędzia podczas prac związanych z budową dróg,
–
stosować przepisy bhp dotyczące prac budowlanych,
–
charakteryzować podstawy struktury wewnętrznej metali,
–
wykonywać prace ślusarskie i spawalnicze,
–
rozpoznawać metale,
–
znać cel dokonywania pomiarów,
–
wykonywać podstawowe prace diagnostyczne,
–
grupyfikować przyrządy i urządzenia do wykonywania diagnostyki toru i rozjazdów,
–
czytać rysunki techniczne,
–
sporządzać proste rysunki techniczne,
–
stosować zasady współpracy w grupie,
–
korzystać z różnych źródeł informacji,
–
oceniać własne możliwości pracy w zawodzie,
–
selekcjonować, porządkować, dokumentować i przechowywać informację.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć,
–
zorganizować stanowisko do wykonywania prac bieżącego utrzymania dróg kolejowych,
–
zastosować przepisy i instrukcje dotyczące utrzymania nawierzchni kolejowej,
–
dobrać materiały do przeprowadzenia prac w torze,
–
dobrać narzędzia i przyrządy stosowane w utrzymaniu nawierzchni kolejowej,
–
posłużyć się narzędziami ręcznymi oraz sprzętem do robót torowych,
–
ścinać ławy torowiska wraz z oczyszczaniem rowów bocznych, studzienek
odwadniających i przepustów,
–
wymienić pojedyncze szyny, podkłady i złączki,
–
usunąć usterki w rozjazdach, skrzyżowaniach torów i urządzeniach wyrównawczych na
mostach,
–
dokonać wymiany części rozjazdów,
–
wykonać nasuwanie szyn odpełzłych i regulację luzów,
–
uzupełnić i oczyścić podsypkę tłuczniową,
–
dokonać nasuwania i podnoszenia toru wraz z podbiciem podkładów,
–
poprawić szerokość toru,
–
zabezpieczyć uszkodzone szyny w torze grupycznym i bezstykowym,
–
zabezpieczyć tory w warunkach zimowych,
–
zastosować przepisy dotyczące znakowania i zabezpieczenia miejsca robót,
–
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony środowiska
obowiązujące przy wykonywaniu prac bieżącego utrzymania torów i rozjazdów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł:
Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonanie prac
z zakresu bieżącego utrzymania
drogi kolejowej 712[05].Z2.02
Temat: Prac
z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania technologii i wykonywania prac
związanych z utrzymaniem nawierzchni.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznać podstawowe instrukcje dotyczące utrzymania nawierzchni kolejowej,
−
znać elementy drogi kolejowej,
−
rozpoznać główne elementy podtorza,
−
posłużyć się podstawowymi narzędziami przy utrzymaniu i naprawie bieżącej
nawierzchni,
−
rozpoznać maszyny do bieżącego i kapitalnego remontu toru,
−
znać zakres konserwacji i remontów rozjazdów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
tablice poglądowe przedstawiające elementy nawierzchni kolejowej,
−
tablice poglądowe przedstawiające narzędzia używane podczas napraw nawierzchni,
−
tablice poglądowe przedstawiające schematy maszyn do napraw bieżących nawierzchni
i podtorza,
−
zdjęcia różnych typów maszyn i urządzeń stosowanych przy budowie i utrzymaniu
nawierzchni kolejowej,
−
filmy ukazujące pracę maszyn w terenie,
−
papier formatu A4,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
–
zapoznanie uczniów z głównymi rozdziałami instrukcji drogowych Id-1, Id-3, Id-4,
–
pokazanie poszczególnych elementów nawierzchni kolejowej na tablicach
poglądowych,
–
pokazanie narzędzi i urządzeń używanych do utrzymania nawierzchni kolejowej na
tablicach poglądowych,
–
pokazanie maszyn do napraw bieżących nawierzchni i podtorza.
–
polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.1.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie zajęć.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Praca domowa
Na papierze milimetrowym formatu A4 narysować przekrój izolowanego złącza klejono-
sprężonego i nazwać jego poszczególne elementy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
ustne wypowiedzi uczniów,
−
pisemny sprawdzian wiadomości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł:
Budowa drogi kolejowej 712[05].Z2
Jednostka modułowa:
Wykonanie prac
z zakresu bieżącego utrzymania drogi
kolejowej 712[05].Z2.02
Temat: Usuwanie usterek w rozjazdach.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania części rozjazdowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
–
określić zakres konserwacji i remontów rozjazdów,
–
grupyfikować typy stosowanych rozjazdów na sieci PKP,
–
określić cel stosowania rozjazdów różnych typów,
–
określić poszczególne części rozjazdu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
wykład,
−
ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
grupowa.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
zdjęcia różnych typów rozjazdów,
−
tablice poglądowe z schematami rozjazdów stosowanymi na sieci PKP,
−
poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Realizacja tematu
–
zapoznanie uczniów z zakresem konserwacji i remontów rozjazdów,
–
pokazanie i omówienie schematów różnych typów rozjazdów,
–
pokazanie zdjęć rozjazdów stosowanych na sieci PKP,
–
omówienie zasady działania rozjazdów,
–
polecenie wykonania ćwiczeń z poradnika dla ucznia rozdział 4.2.
4. Sprawdzenie poprawności wykonania i omówienie wykonania ćwiczenia.
5. Podsumowanie lekcji.
Zakończenie zajęć
Na zakończenie zajęć nauczyciel wraz z uczniami powtarza zrealizowany materiał.
Praca domowa
Na papierze milimetrowym formatu A4 narysować schemat rozjazdu zwyczajnego
i nazwać jego poszczególne elementy.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
ustne wypowiedzi uczniów,
−
pisemny sprawdzian wiadomości.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
5.
ĆWICZENIA
5.1. Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi
kolejowej
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku pokazany jest odcinek toru kolejowego.
1. W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę poszczególnych elementów.
2. Rozpoznaj typ podkładów?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z elementami nawierzchni kolejowej,
2) rozpoznać poszczególne elementy,
3) wpisać za znakiem ? odpowiednią nazwę elementu,
4) w ramce pod rysunkiem wpisać rodzaj podkładów,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
?
?
?
?
?
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz powyższego objaśnieniem,
−
ćwiczenie
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
−
poradnik.
Ćwiczenie 2
Na rysunku pokazane są złączki.
1. W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę poszczególnych elementów.
2. Do czego służą te elementy?
3. Jakim mechanicznym urządzeniem są one dokręcane?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) zapoznać się z elementami nawierzchni kolejowej,
2) rozpoznać poszczególne elementy,
3) wpisać za znakiem ? odpowiednią nazwę elementu,
4) w ramce pod rysunkiem wpisać przeznaczenie tych złączek i podać nazwę urządzenia do
ich dokręcania,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
?
?
?
?
?
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz powyższego objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
−
poradnik.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Technologie napraw bieżących podtorza i nawierzchni
kolejowej
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na rysunku pokazany jest przekrój poprzeczny izolowanego złącza klejono-sprężonego.
1. W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę poszczególnych elementów.
2. Pod rysunkiem napisz, jak nazywa się maszyna do łączenia tych złącz z pozostałą częścią
toru.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) zapoznać się z elementami izolowanego złącza klejono-sprężonego,
2) rozpoznać poszczególne elementy,
3) wpisać za znakiem ? odpowiednią nazwę elementu,
4) w ramce pod rysunkiem wpisać nazwę maszyny do łączenia złącz izolowanych
z istniejącym torem,
5) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz powyższego objaśnieniem,
−
ćwiczenie
?
?
?
?
?
?
?
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
−
poradnik.
Ćwiczenie 2
Na rysunku pokazane jest bardzo niepożądane zjawisko w torze.
1. W wolne miejsce objaśnienia za znakiem ? wpisz nazwę tego zjawiska.
2. 2 Jak nazywa się maszyna do likwidacji takich usterek?
3. Jak nazywa się maszyna do ostatecznego uformowania warstwy pryzmy podsypki?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) dokładnie zapoznać się z rozdziałem nr.4.2.6. – oczyszczanie i uzupełnianie podsypki,
2) rozpoznać pokazane zjawisko,
3) w ramce pod rysunkiem wpisać nazwę maszyny do likwidacji zanieczyszczonej
podsypki,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz powyższego objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
−
poradnik.
1?
Pytanie 2?
Pytanie 3?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Usuwanie usterek w rozjazdach
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poniższym rysunku przedstawiony jest rozjazd zwyczajny.
1. W miejsce określeń wpisz nazwę odpowiedniej części rozjazdowej,
2. określ rodzaj podrozjazdnic,
3. określ kierunek rozjazdu,
4. napisz jakie urządzenie jest zabudowane pomiędzy iglicami.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
?
?
?
?
?
?
Pytanie 2?
Pytanie 3?
Pytanie 4?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) przypomnieć sobie wiadomości z rozdz.4.3.1. – utrzymanie i wymiana części
rozjazdowych,
2) rozpoznać poszczególne elementy,
3) wpisać za znakiem ? odpowiednią wartość lub nazwę.
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz powyższego objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
−
poradnik.
Ćwiczenie 2
Na poniższym rysunku przedstawiony jest przyrząd do mierzenia zużycia części
rozjazdowych.
1. podaj jego nazwę,
2. określ d
o
pu
s
zc
za
ln
e
zużyci
e cz
ęści rozjazdów, w t
o
ra
c
h gł
ów
ny
c
h lini
i
m
ag
istralny
c
h
i pi
e
rwszorzędnych:
−
d
o
pu
szcz
alne pion
o
we zużyci
e
i
g
li
c wynosi ?…..mm
−
d
o
pu
szcz
alne pion
o
we zużyci
e o
p
o
rnic, szyn skrzydłowych wynosi
?
….mm
−
d
o
pu
szcz
alne pion
o
we zużyci
e
dziobów krzyż
o
wnic wyn
os
i
?
….mm
Pytanie 1?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien
1) przypomnieć sobie wiadomości z rozdz.4.3.1. – utrzymanie i wymiana części
rozjazdowych,
2) rozpoznać przyrząd, w miejsce pod rysunkiem wpisać jego nazwę
3) w miejsce kropek wpisać odpowiednią wartość zużycia poszczególnej części,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz powyższego objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
kopie powyższego rysunku przygotowane przez wykładowcę,
−
przyrząd do mierzenia zużycia części rozjazdowych,
−
poradnik.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonanie prac z zakresu
bieżącego utrzymania drogi kolejowej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 4, 5, 6, 8, 9,10, 11, 13,14,15,16,17, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadanie 3, 7, 12, 18 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz co najmniej
2 z poziomu ponadpodstawowego.
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego oraz
rozwiązanie co najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. c, 4. b, 5. a, 6. d, 7. a, 8. c,
9. c, 10. d, 11. c, 12. c, 13. d, 14. d, 15. d, 16. a, 17. c, 18. d, 19. c, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić elementy nawierzchni
kolejowej
A
P
b
2
Rozróżnić elementy nawierzchni
kolejowej
B
P
d
3
Scharakteryzować budowę podkładu
kolejowego
C
PP
c
4
Rozróżnić części składowe elementów
budowy nawierzchni kolejowej
B
P
b
5
Wskazać części składowe elementów
nawierzchni kolejowej
B
P
a
6
Rozpoznać narzędzia do wykonywania
prac torowych
A
P
d
7
Dobrać wymiary elementów naprawy
toru kolejowego
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
8
Rozpoznać urządzenia do wykonywania
prac torowych
B
P
c
9
Określić zastosowanie narzędzia do
wykonywania prac torowych
B
P
c
10
Określić parametry podnośnika do
wykonywania prac torowych
C
P
d
11
Określić zakres przeglądów
B
P
c
12
Scharakteryzować technologie wymiany
podkładów
C
PP
c
13
Rozpoznać elementy nawierzchni
kolejowej
A
P
d
14
Rozróżnić części składowe elementów
nawierzchni kolejowej
B
P
d
15
Scharakteryzować budowę złączy
izolowanych
B
P
d
16
Rozpoznać przyrządy pomiarowe
A
P
a
17
Rozpoznać maszyny do utrzymania toru
B
P
c
18
Określić warunki wykonywania robót
regulacyjnych torów
C
PP
d
19
Rozpoznać przyrządy pomiarowe
A
P
c
20
Rozróżnić części składowe rozjazdu
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Do elementów nawierzchni kolejowej zaliczamy
a) dworce.
b) szyny.
c) perony.
d) sieć trakcyjną.
2. Element wskazany na rysunku to
a) podrozjazdnica stalowa.
b) podkład drewniany.
c) mostownica betonowa.
d) podkład betonowy.
3. Podkłady strunobetonowe przystosowane do przytwierdzenia SB, posiadają wbudowane
a) dyble do wkrętów.
b) wkręty.
c) kotwy do mocowania sprężyn.
d) podkładki sprężynujące.
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
4. Wskazany na rysunku element to
a) kotwa.
b) wkręt.
c) śruba stopowa.
d) śruba łubkowa.
5. W skład kompletu śruby wchodzi
a) łapka.
b) wkręt.
c)
łubka.
d) nit.
6. Pokazany na rysunku klucz służy między innymi do dokręcania
a) śrub przekroju trójkąta.
b) nitów.
c) zawleczek długości 41 mm.
d) śrub łubkowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
7. Minimalna długość wstawek szynowych wbudowywanych w tor podczas naprawy
pękniętej szyny przy obowiązującej prędkości poniżej 140 km/h wynosi
a) 6 m.
b) 4 m.
c) 3 m.
d) 1 m.
8. Nazwa urządzenia przedstawionego na rysunku to
a) urządzenie buforowe.
b) przyrząd do regulacji osi toru.
c) przyrząd wyrównawczy.
d) urządzenie do nasuwania szyn odpełzłych.
9. Klucz do dokręcania wkrętów ma przekrój
a) sześciokąta.
b) prostokąta.
c) trójkąta
d) ośmiokąta.
10. Udźwig podnośnika torowego wynosi
a) 10 t.
b) 20 t.
c) 25 t.
d) 5 t.
11. Podczas przeglądu podtorza sprawdzamy stan
a) mostów.
b) wiaduktów.
c) odwodnienia.
d) peronów.
12. Jednocześnie podczas wymieniany można wymieniać co
a) drugi podkład.
b) trzeci podkład.
c) czwarty podkład.
d) piąty podkład.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
13. Wskazany element nawierzchni to
a) iglica.
b) wyrzutnia płóz.
c) opornica.
d) szyna.
14. Wskazany na rysunku element to
a) kotwa.
b) tulejka.
c) sworzeń.
d) pierścień podwójny.
15. W skład izolowanego złącza klejono-sprężonego wchodzi
a) łapka.
b) wkręt.
c)
podkład.
d) izolacja podłużna.
?
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
16. Pokazany na rysunku przyrząd to
a) klin pomiarowy.
b) szczelinomierz.
c) profilomierz.
d) suwmiarka.
17. Maszyna pokazana na rysunku stosowana jest do
a) podbijania podkładów.
b) nasuwania toru na oś.
c) oczyszczania podsypki.
d) wyładunku podsypki.
18. Max. Prędkość, przy jakiej można wykonywać regulację szerokości toru wynosi
a) 20 km/h.
b) 50 km/h.
c) 160 km/h.
d) 100 km/h.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
19. Przedstawione na rysunku urządzenie pomiarowe to
a) profilomierz szynowy.
b) profilomierz roajazdowy.
c) suwmiarka rozjazdowa.
d) suwmiarka laserowa.
20. Rysunek przedstawia rozjazd zwyczajny, a wskazana część nazywa się
a) opornicą.
b) krzyżownicą.
c) iglicą.
d) kierownicą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Test II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonanie prac z zakresu
bieżącego utrzymania drogi kolejowej”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,
−
zadanie 3, 10, 18, 20 jest z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego oraz co najmniej
2 z poziomu ponadpodstawowego.
−
bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 15 zadań z poziomu podstawowego oraz
rozwiązanie co najmniej 3 zadań z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.d, 2. c, 3.b, 4. d, 5. b, 6.a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. d, 11. c, 12. a,
13. a, 14. c, 15. d, 16. a, 17. d, 18. b, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Wybrać instrukcję o sygnalizacji na PKP
B
P
d
2
Rozpoznać
elementy
nawierzchni
kolejowej
B
P
c
3
Określić jednostki miar dla szyn
C
PP
b
4
Rozróżnić części składowe elementów
nawierzchni kolejowej
B
P
d
5
Scharakteryzować łączenie elementów
nawierzchni kolejowej
B
P
b
6
Rozróżnić
elementy
łączeniowe
nawierzchni kolejowej
B
P
a
7
Rozróżnić elementy rozjazdu kolejowego
B
P
b
8
Rozpoznać urządzenia do wykonywania
robót remontowych
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
9
Dobrać narzędzia do wykonywania robót
konserwacyjnych utrzymania toru
B
P
d
10
Określić
udźwig
podnośnika
do
wykonywania prac torowych
C
PP
d
11
Rozpoznać urządzenia stosowane do
utrzymania nawierzchni
B
P
c
12
Rozróżnić materiały do wykonania toru
C
PP
a
13
Rozpoznać elementy toru
A
P
a
14
Rozróżnić
maszyny
stosowane
do
utrzymania toru
B
P
c
15
Rozpoznać elementy toru
A
P
d
16
Określić
zastosowanie
maszyn
do
utrzymania toru
B
P
a
17
Określić
zastosowanie
maszyn
do
utrzymania toru
B
P
d
18
Rozpoznać
elementy
nawierzchni
kolejowej
B
P
b
19
Rozpoznać przyrządy pomiarowe
A
P
b
20
Rozpoznać typy maszyn do naprawy toru
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami
punktowania.
4. Przygotować odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości należy wyjaśnić.
8. Nie przekraczać czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu należy przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. O sygnalizacji na PKP stanowi instrukcja
a) Id-1.
b) Id-3.
c) Id-4.
d) Ie-1.
2. Element wskazany na rysunku to
a) podrozjazdnica stalowa.
b) podkład drewniany.
c) podsypka.
d) podkład betonowy.
3. Masę szyn wyrażamy w następujących jednostkach
a) niutonach.
b) kg/m.
c) kg.
d) gramach.
4. Wskazany na rysunku element to
a) kotwa.
b) wkręt.
c) śruba stopowa.
d) śruba łubkowa.
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
5. Przytwierdzenie SB polega na mocowaniu
a) śrubami łubkowymi.
b) sprężynami.
c)
wkrętami.
d) śrubami stopowymi.
6. Pokazany na rysunku element przytwierdzenia to
a) śruba stopowa.
b) śruba łubkowa.
c) wkręt.
d) nit.
7. Pokazane na rysunku urządzenie to rozjazd
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
a) krzyżowy pojedynczy.
b) krzyżowy podwójny.
c) zwyczajny.
d) skrzyżowanie torów.
8. Podaj nazwę przedstawionego na rysunku urządzenia
a) urządzenie buforowe.
b) przyrząd do regulacji osi toru.
c) przyrząd wyrównawczy.
d) urządzenie do nasuwania szyn odpełzłych.
9. Jaki przekrój ma klucz do dokręcania wkrętów
a) ośmiokąta.
b) b)trójkąta.
c) prostokąta.
d) sześciokąta.
10. Jaki jest udźwig podnośnika torowego
a) 10 t
b) 20 t.
c) 25 t.
d) 5 t.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
11. Agregat przedstawiony na rysunku przystosowany jest do wytwarzania
a) sprężonego powietrza.
b) dużego ciśnienia hydraulicznego.
c) prądu.
d) piany gaśniczej.
12. Podsypka na poniższym rysunku to
a) tłuczeń.
b) żwir.
c) piasek.
d) żużel.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
13. Wskazany element nawierzchni to
a) śruba stopowa.
b) podkład drewniany.
c) opornica.
d) kierownica.
14. Pokazana na rysunku maszyna to
a) profilarka.
b) podbijaka.
c) zgrzewarka.
d) oczyszczarka.
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
15. Wskazany na rysunku element to
a) wkręt.
b) szyna.
c)
podkład.
d) łubka sześciootworowa.
16. Pokazana na rysunku maszyna służy do
a) oprofilowania tłucznia.
b) wyładunku tłucznia.
c) oczyszczania tłucznia.
d) kruszenia tłucznia.
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
17. Pokazana na rysunku maszyna służy do
a) wyładunku podsypki.
b) nasuwania toru na oś.
c) podbijania podkładów.
d) oczyszczania podsypki.
18. Wskazana część nazywa się
a) krzyżownica.
b) kierownica.
c) opornica.
d) iglica.
?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
19. Przedstawione na rysunku urządzenie pomiarowe to
a) profilomierz szynowy.
b) suwmiarka rozjazdowa.
c) profilomierz roajazdowy.
d) suwmiarka laserowa.
20. Na poniższym rysunku jest przedstawiona maszyna do
a) układania szyn.
b) wymiany podkładów.
c) podbijania podkładów.
d) oczyszczania podsypki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonanie prac z zakresu bieżącego utrzymania drogi kolejowej
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
40
7. LITERATURA
1. Banaś J.: Drogi żelazne, WKŁ 1966
2. Friszman A.M.: Tor kolejowy i jego współpraca z pojazdami, WKŁ 1983
3. Kaczorowski A., Krupski A.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych, WKŁ 1965
4. Materiały ze szkolenia Lubelskiej Izby Inżynierów Budownictwa – 2007r
5. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 302 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
18.05.2005r. (Id-4)
6. Załącznik nr 1 do Uchwały nr 173 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
18.05.2005r. (Id-1)
7. Załącznik nr 2 do Uchwały nr 173 Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z dn.
05.10.2005r. (Id-3)
8. www.inżynieria-kolejowa.dl.pl
9. www.infrastruktura.
10. www.pni.net.pl
11. www.autogiełda.pl
12. www.firmy kolejowe.pl