„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Agnieszka Krupa
Układanie torów kolejowych 712[05].Z1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Grażyna Górniak
inż. Hanna Kozioł
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Agnieszka Krupa
Konsultacja:
mgr inż. Krzysztof Wojewoda
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 712[05].Z1.05
„Układanie torów kolejowych”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
monter nawierzchni kolejowej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
9
5.1. Przepisy, normy i instrukcje z zakresu budowy dróg kolejowych
9
5.1.1. Ćwiczenia
9
5.2. Skrajnie kolejowe
11
5.2.1. Ćwiczenia
11
5.3. Budowa torów
14
5.3.1. Ćwiczenia
14
5.4. Budowa rozjazdów i skrzyżowań kolejowych
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5. Układ geometryczny toru
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Układanie torów kolejowych”, który
będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie
monter nawierzchni kolejowej.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu ukształtowanie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone przede wszystkim metodą
wykonywania ćwiczeń praktycznych.
Na końcu opracowania każdego z tematów znajduje się sprawdzian postępów, który
pozwoli uczniowi określić własne umiejętności i zakres poznanej wiedzy. Jeżeli uczeń uzyska
pozytywne wyniki, będzie mógł przejść do następnego tematu, a jeśli nie, to wiadomości
powinien powtórzyć i poprawić swoje umiejętności z pomocą nauczyciela.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W rozdziale tym podano również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktację zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
zestaw zadań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
712 [05].Z1.05
Układanie torów kolejowych
712[05].Z1
Budowa drogi kolejowej
712[05].Z1.02
Stosowanie maszyn
i urządzeń do budowy dróg
kolejowych
712[05].Z1.01
Wykonywanie prac
ślusarskich i spawalniczych
712[05].Z1.04
Dobieranie elementów nawierzchni
kolejowej
712[05].Z1.03
Wykonywanie podtorza kolejowego
712 [05].Z1.06
Użytkowanie stacji, urządzeń
stacyjnych i przejazdów kolejowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
czytać rysunki techniczne,
−
sporządzać proste rysunki techniczne,
−
wyszukiwać dane zapisane w tabelach,
−
grupyfikować linie kolejowe,
−
wyszukiwać strony WWW zawierające potrzebne informacje,
−
zastosować dokumentację dotyczącą budowy nawierzchni kolejowej,
−
odczytać dokumentację układów torowych,
−
scharakteryzować podstawowe elementy nawierzchni kolejowej,
−
rozpoznawać typy szyn,
−
rozpoznawać złączki przytwierdzenia szyn do podkładów,
−
rozpoznawać złączki do łączenia dwóch końców szyn,
−
rozpoznawać typy i rodzaje podkładów,
−
rozpoznawać rodzaje podsypki kolejowej,
−
wyjaśniać konstrukcję rozjazdów, skrzyżowań torów i zamknięć nastawczych,
−
charakteryzować typy i konstrukcje podrozjazdnic,
−
rozpoznawać typy rozjazdów,
−
rozpoznawać sposoby przytwierdzania szyn w rozjazdach,
−
rozróżniać rodzaje rozjazdów i krzyżownic,
−
rozróżniać rodzaje półzwrotnic i zwrotnic,
−
rozróżniać typy kierownic,
−
rozróżniać typy szyn łączących,
−
rozróżniać typy zamknięć nastawczych,
−
sgrupyfikować i scharakteryzować proste drogi zwrotnicowe,
−
dobierać elementy nawierzchni kolejowej,
−
określać podstawowe parametry geometryczne toru kolejowego,
−
charakteryzować różne rodzaje przepustów,
−
wyjaśniać zasady budowy toru na obiektach mostowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
−
zorganizować stanowisko i proces pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy
oraz zasad ergonomii,
−
zastosować przepisy, normy i instrukcje z zakresu budowy dróg kolejowych,
−
zastosować skrajnię budowli i taboru,
−
dobrać i obliczyć potrzebną ilość materiałów nawierzchniowych do określonego odcinka
toru,
−
załadować i rozładować materiały nawierzchniowe,
−
zastosować zasady budowy torów kolejowych,
−
zastosować zasady budowy toru bezstykowego,
−
zastosować nowoczesne technologie budowy nowych torów,
−
zastosować zasady budowy rozjazdów i skrzyżowań torów,
−
dobrać maszyny i urządzenia do budowy torów kolejowych,
−
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska na linii kolejowej,
−
dobrać środki ochrony indywidualnej podczas budowy drogi kolejowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł:
Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1
Jednostka modułowa:
Dobieranie elementów nawierzchni kolejowej
712[05].Z1.05
Temat: Skrajnia taboru.
Cel ogólny: Rozpoznawanie i określanie parametrów skrajni taboru.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić parametry skrajni ładunkowej,
−
określić różnice w skrajni A i B,
−
rozpoznać parametry skrajni ładunkowej,
−
opracować parametry środków transportu kolejowego.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania rozdział 4.2 poradnika dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Krótkie wprowadzenie do problematyki związanej ze skrajniami kolejowymi.
4. Realizacja tematu:
−
nauczyciel omawia skrajnie kolejowe,
−
nauczyciel określa zasady wyznaczania parametrów skrajni kolejowych (budowli,
taboru i ładunkowej),
−
każdy z uczniów określa parametry skrajni przedstawione na rysunku.
5. Nauczyciel nadzoruje pracę i udziela ewentualnych wskazówek i wyjaśnień.
6. Prezentacja i omówienie efektów pracy.
7. Podsumowanie tematu i określenie skrajni przedstawionej na rysunku.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Monter nawierzchni kolejowej 712[05]
Moduł:
Budowa drogi kolejowej 712[05].Z1
Jednostka modułowa:
Dobieranie elementów nawierzchni kolejowej
712[05].Z1.05
Temat: Urządzenia do budowy torów kolejowych.
Cel ogólny: Rozpoznawanie urządzeń do budowy torów kolejowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
rozpoznawać maszyny do budowy i remontu torowiska,
−
wskazywać zakres czynności wykonywanych przez maszyny do budowy i remontu
torowiska.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna.
Czas: 1 godzina dydaktyczna.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania rozdziału 4.3,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn torowych.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Krótkie wprowadzenie do zasad rozpoznawania maszyn do budowy i remontów
torowiska.
4. Realizacja tematu:
−
nauczyciel omawia zasady dobierania maszyn w zależności od czynności które mają
być wykonywane w torach,
−
uczniowie, indywidualnie, rozpoznają przedstawione maszyny torowe,
−
uczniowie określają zakres czynności, które mogą być wykonywane przez wskazane
(przedstawione) maszyny torowe.
5. Nauczyciel nadzoruje pracę i udziela ewentualnych wskazówek i wyjaśnień.
6. Prezentacja i omówienie efektów pracy.
7. Podsumowanie tematu i określenie przeznaczenia maszyn do budowy i remontów torów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
5.
ĆWICZENIA
5.1. Przepisy, normy i instrukcje z zakresu budowy dróg
kolejowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym rozdział 2a określ
zasady planowania budowy i przebudowy linii kolejowych określonych w Narodowym Planie
Rozwoju.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zapisy ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym rozdział
2a,
2) określić zasady wydawania zezwoleń na budowę i przebudowę linii kolejowych,
3) określić wysokość odszkodowań wypłacanych w związku z planowaną budową lub
przebudową linii kolejowych,
4) przedyskutować rozwiązanie na forum grupy.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Ustawa z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca przepisów kolejowych.
Ćwiczenie 2
Na podstawie instrukcji Id 8 określ proces diagnostyki nawierzchni kolejowej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować przepisy Id 8,
2) określić cel i zakres procesu diagnostycznego nawierzchni kolejowej,
3) określić zakres pomiarów, oględzin oraz badań stanu nawierzchni kolejowej,
4) zaprezentować i przedyskutować wykonane ćwiczenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
Instrukcja diagnostyki nawierzchni kolejowej – Id 8,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy nawierzchni i dróg kolejowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5.2. Skrajnie kolejowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na poniższym rysunku, przedstawiony jest szkic skrajni A. Wskaż różnice pomiędzy
parametrami skrajni B (przedstawionej w materiale nauczania) i przedstawionej poniżej
skrajni A.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z materiałem nauczania dotyczącym skrajni budowli i taboru,
2) zapoznać się z zaprezentowanymi rysunkami,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
3) określić parametry dotyczące skrajni budowli A i B,
4) określić różnice parametrów w skrajniach A i B,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie i omówić wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania rozdział 4.2 poradnika dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Określ, wielkość poszerzenia międzytorza na szlaku dla maksymalnych prędkości ponad
120 km/h i promieniach łuku przedstawionych w poniższej tabeli.
4000
3000
1 500
800
400
300
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować parametry poszerzeń międzytorza na szlakach kolejowych,
2) zapoznać się z powyższymi danymi,
3) określić wielkość poszerzeń międzytorza na szlaku dla podanych danych,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania rozdziału 4.2,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca torów.
Ćwiczenie 3
Określ, wielkość poszerzenia międzytorza na stacji dla maksymalnych prędkości poniżej
120 km/h i promieniach łuku przedstawionych w poniższej tabeli.
3 500
2 000
1 200
600
350
180
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować parametry poszerzeń międzytorza na stacjach kolejowych,
2) zapoznać się z powyższymi danymi,
3) określić wielkość poszerzeń międzytorza na stacji dla podanych danych,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania rozdziału 4.2,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca torów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.3. Budowa torów
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dla poniższych parametrów określ wartości wymaganych luzów w stykach szyn toru
grupycznego.
Temperatura szyny
[°C]
Długość szyny
Wartość wymaganych
luzów w stykach
-15 do -10
12
-9 do -6
15
-5 do 0
6
1
30
0 do 5
6
6 do 10
15
11 do 15
25
16 do 20
30
21 do 25
12
26 do 30
18
31 do 35
15
36 do 40
25
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zasady wyznaczania wartości wymaganych luzów w stykach szyn,
2) określić i wpisać wartości wymaganych luzów w stykach szyn,
3) zaprezentować i omówić wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania rozdziału
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy toru grupycznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 2
Przeanalizuj budowę przedstawionych maszyn i określ do jakich prac mogą być
stosowane.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje dotyczące charakterystyki maszyn i urządzeń do robót
drogowych,
2) dokonać analizy zdjęć i zapisać rodzaj maszyn,
3) scharakteryzować i zapisać czynności wykonywane przez te maszyny.
4) zaprezentować i omówić wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania rozdziału 4.3,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn torowych.
Ćwiczenie 3
Określ zakres obowiązków operatora maszyn torowych przed, w trakcie i po pracy.
Obowiązki operatora maszyn torowych
Przed praca na maszynie
W trakcie pracy na maszynie
Po pracy na maszynie
1.
2.
3.
…
1.
2.
3.
…
1.
2.
3.
…
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiale nauczania i literaturze informacje dotyczące zakresu prac operatora
maszyn torowych przed, w trakcie i po pracy,
2) wypisać zakres czynności operatora maszyn pracujących w torach,
3) zaprezentować i omówić wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania rozdziału 4.3,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca obowiązków operatora maszyn.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Budowa rozjazdów i skrzyżowań kolejowych
5.4. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz długość wstawki prostej, pomiędzy rozjazdami z krzyżownicami łukowymi
układanymi końcami do siebie w połączeniach torów równoległych, przy prędkościach
V = 80 km/h i V = 120 km/h.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze wzorem na obliczanie długości wstawki prostej między rozjazdami
krzyżowymi łukowymi,
2) dokonać obliczeń,
3) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
kalkulator,
−
tablice przedstawiające wzory do obliczeń wstawek prostych między rozjazdami,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca budowy rozjazdów.
Ćwiczenie 2
Przeanalizuj budowę przedstawionej maszyny i określ do jakich prac może być
stosowana.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w literaturze informacje dotyczące charakterystyki maszyn i urządzeń do robót
drogowych,
2) dokonać analizy zdjęcia i zapisać rodzaj zaprezentowanej maszyny,
3) scharakteryzować i zapisać czynności wykonywane przez tę maszynę.
4) zaprezentować i omówić wykonane ćwiczenie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
materiał nauczania rozdziału 4.3,
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca maszyn torowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Układ geometryczny toru
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oblicz wartość minimalnej długości promieni łuków kołowych linii normalnotorowej, dla
następujących wartości:
a) Vmax = 140km/h, hmax = 150 mm.
b) Vmax = 90km/h, hmax = 80 mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wzór na obliczanie wartości minimalnej długości promieni łuków linii
normalnotorowej,
2) odczytać dopuszczalną wartość przyspieszenia niezrównoważonego (materiał nauczania
rozdział 4.4 poradnika dla ucznia),
3) określić wartość przyspieszenia ziemskiego,
4) określić rozstaw osi szyn w torze linii normalnotorowej,
5) obliczyć wartość minimalnej długości promieni łuków dla podanych wartości (punkt a i b),
6) porównać otrzymane wyniki i zapisać wnioski.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca promieni łuków.
Ćwiczenie 2
Oblicz długość toru w łuku kołowym dla linii magistralnych i pierwszorzędnych dla
prędkości Vmax =160 km/h.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wzory na obliczanie długości toru w łuku kołowym dla linii
magistralnych i pierwszorzędnych,
2) obliczyć długość toru w łuku kołowym dla linii magistralnych i pierwszorzędnych,
3) przedstawić i omówić otrzymane wyniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca promieni łuków.
Ćwiczenie 3
Oblicz zasadniczą, dopuszczalną i minimalną długość rampy przechyłkowej dla
prędkości V = 160 km/h, V = 100 km/h i V = 80 km/h oraz przechyłki h = 90 mm.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wzory na obliczanie zasadniczej, dopuszczalnej i minimalnej długości
rampy przechyłkowej,
2) obliczyć zasadniczą długość rampy przechyłkowej dla V = 160 km/h, V = 100 km/h,
V = 80 km/h oraz przechyłki h = 90mm,
3) obliczyć dopuszczalną długość rampy przechyłkowej dla V = 160 km/h, V = 100 km/h,
V = 80 km/h oraz przechyłki h = 90mm,
4) obliczyć minimalną długość rampy przechyłkowej dla V = 160 km/h, V = 100 km/h,
V = 80 km/h oraz przechyłki h = 90mm,
5) przedstawić i omówić otrzymane wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
literatura z rozdziału 7 dotycząca długości ramp przechyłowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Układanie torów kolejowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 4, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 2, 3, 6, 16, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 14 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 17 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4.c, 5.c, 6. a, 7. c, 8. d, 9. b, 10. b, 11. c,
12. b, 13. d, 14. d, 15. b, 16. a, 17. b, 18. a, 19 .b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Zdefiniować elementy normy prawnej
A
P
b
2
Przeanalizować i rozpoznawać rodzaje
norm prawnych
C
PP
a
3
Przeanalizować i rozpoznawać akty
prawne obowiązujące w transporcie
C
PP
b
4
Wskazać instrukcje dotyczące budowy
dróg kolejowych
A
P
c
5
Zdefiniować skrajnię taboru
C
P
c
6
Przeanalizować i określić parametry
dotyczące skrajni
D
PP
a
7
Określić sposoby łączenia szyn
C
P
c
8
Wskazać sposoby łączenia różnych
typów szyn
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
9
Określić promień łuku poziomego
B
P
b
10 Określić parametry toru
A
P
b
11
Określić
parametry
długości
toru
w łuku kołowym
C
P
c
12
Wybrać
odpowiedni
wzór
do
obliczania wstawek prostych
C
P
b
13
Określić
wartość
pochylenia
miarodajnego na linii
C
P
d
14 Określić długość krzywej przejściowej
B
P
d
15
Określić minimalne rozstawy torów na
stacji
C
P
b
16
Określić
standardy
konstrukcji
nawierzchni torów bocznych
C
PP
a
17
Wskazać grupy maszyn do budowy
i utrzymania toru
A
P
b
18 Określić czynności operatora maszyny
C
P
a
19
Określić maksymalną prędkość jazdy
pociągu na liniach, powyżej której nie
stosuje się rozjazdów krzyżowych
D
PP
b
20
Rozpoznać maszyny do układania
rozjazdów
C
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Zadania wymagają stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed
wskazaniem poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Część normy prawnej określającej ujemne skutki dla człowieka, który nie stosuje się do
przepisów prawnych to
a) Hipoteza.
b) Sankcja.
c) Dyspozycja.
d) dyrektywa.
2. Normy, które zawierają niepodważalny nakaz właściwego zachowania się w określonej
sytuacji, od której nie może być żadnego odstępstwa to
a) normy bezwzględnie obowiązujące.
b) przepisy prawa.
c) normy względnie obowiązujące.
d) ustawy i rozporządzenia.
3. Akt prawny regulujący między innymi zasady przewozu osób i przesyłek bagażowych,
zabezpieczenie roszczeń, odpowiedzialność stron przewozu, to
a) Ustawa o transporcie kolejowym.
b) Ustawa Prawo przewozowe.
c) Regulamin przewozu osób i przesyłek koleją.
d) tylko wewnętrzne instrukcje i regulaminy.
4. Przepisy i instrukcje służbowe z zakresu budowy dróg kolejowych oznaczane są skrótem
a) DI.
b) Ad.
c) Id.
d) Ie.
5. Linia graniczna, której nie powinna przekraczać żadna część pojazdu wraz z ładunkiem
to
a) skrajnia budowli.
b) skrajnia toru.
c) skrajnia taboru.
d) torowisko.
6. Odległość od osi najbliższego toru szlakowego lub głównego zasadniczego na stacji do
przytorowej krawędzi słupa sieci trakcyjnej, oświetleniowej i energetycznej oraz
sygnalizatora lub wskaźnika na odcinkach prostych i w łukach o promieniu większym od
4000m, gdy prędkość pociągów jest większa niż 160km/h, powinna wynosić
a) 2,60 m.
b) 2,80 m.
c) 3,00 m.
d) 3,20 m.
7. Szyny w torze grupycznym są połączone za pomocą złącz
a) stabilizujących.
b) pojedynczych i podwójnych.
c) podpartych i wiszących.
d) wklęsłych i wypukłych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8. Łączenie szyn typów UIC60 i S49 powinno być wykonane za pomocą
a) wstawek prostych.
b) krzyżownic.
c) rozjazdów.
d) szyn przejściowych.
9. Najmniejszy promień łuku poziomego we wszystkich torach stacyjnych powinien
wynosić
a) 200 m.
b) 300 m.
c) 400 m.
d) 1500 m.
10. Nominalna szerokość toru na odcinkach prostych i w łukach o promieniu 250 m
i większym, mierzona 14mm poniżej górnej powierzchni główki szyny, wynosi
a) 1345 mm.
b) 1435 mm.
c) 1543 mm.
d) 1654 mm.
11. Długość toru w łuku kołowym w torach głównych linii drugorzędnych powinna wynosić
a) około 6 m.
b) minimum 12 m.
c) około 30 m.
d) minimum 20 m.
12. Przy układaniu rozjazdów w torach stacyjnych powinno się stosować wstawki proste
o długości obliczonej na podstawie wzoru
a) I = V : 6.
b) I = V : 8.
c) I = V: 10.
d) I = V : 12.
13. Na magistralnych i pierwszorzędnych liniach kolejowych powinno się stosować
następujące wartości pochylenia miarodajnego
a) 0,5‰.
b) 1‰.
c) 3‰.
d) 6‰.
14. Długość krzywej przejściowej powinna być równa
a) 20 m.
b) długości peronów na stacji.
c) 600 m.
d) długości rampy przechyłowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
15. Przy peronach dwukrawędziowych z dojściem od czoła i przy peronach bagażowych
200m, minimalne rozstawy torów, pomiędzy którymi będą usytuowane perony, powinny
wynosić
a) 7 m.
b) 9 m.
c) 11 m.
d) 15 m.
16. Standard konstrukcyjny nawierzchni bocznych torów stacyjnych, po których odbywa się
ruch manewrowy składów wagonów lub postój wagonów, powinien odpowiadać
a) standardowi przewidzianemu dla tej grupy torów.
b) długości peronu.
c) standardowi o klasę wyższą niż tory stacyjne.
d) standardowi o klasę niższą niż tory stacyjne
17. Do maszyn drogowych przeznaczonych do budowy i utrzymania toru zalicza się
a) podbijarki toru i rozjazdów profilarkę podsypki, profilarkę ław torowiska,
oczyszczarkę toru.
b) narzędzia zmechanizowane, maszyny do budowy oraz utrzymania podtorza
i nawierzchni, maszyny i urządzenia do odśnieżania torów i rozjazdów, maszyny
i urządzenia do spawania, zgrzewania i napawania.
c) wiertarkę, szlifierkę i zakrętarkę.
d) maszyny do naprawy podtorza (strugi torowe, pogłębiarki rowów, profilarki
podtorza, maszyny do drążenia otworów w nasypach) i maszyny do robót
podsypkowych.
18. Przed pracą operator maszyny obowiązany jest
a) dokonać zewnętrznych oględzin maszyny, sprawdzić części związane z napędem
i ruchami roboczymi, uzupełnić zbiorniki paliwa, smarów, wody i czyściwa,
uruchomić próbnie maszynę na biegu jałowym.
b) sprawdzić czy maszyna działa i założyć odzież ochronną.
c) wyznaczyć teren na którym będzie pracował danego dnia.
d) dociągnąć i doregulować wymagające tego połączenia, oczyścić, umyć i nasmarować
maszynę, przeprowadzić przegląd maszyny.
19. Rozjazdy krzyżowe nie powinny być układane w torach, w przypadku gdy prędkość
jazdy pociągu w kierunku prostym jest większa niż
a) 80 km/h.
b) 100 km/h.
c) 120 km/h.
d) 150 km/h.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
20. Poniższa maszyna może być stosowana do
a) ubijania podsypki.
b) dosypywania tłucznia.
c) wyrównywania ławy torowiska.
d) układania rozjazdów w torze.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Układanie torów kolejowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Test II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Układanie torów kolejowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 3, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 1, 2, 5, 7, 14, 15 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 7 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. b, 5. c, 6. b, 7. d, 8. b, 9. d, 10. b, 11. b,
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. b, 17. b, 18. b, 19. c, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel
operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Przeanalizować i dobrać parametry
rozjazdu do warunków terenowych
D
PP
a
2
Przeanalizować
i
określić
zasady
układania
rozjazdu
w
trudnych
warunkach terenowych
D
PP
b
3
Zdefiniować skrajnię budowli
C
P
c
4
Wskazać parametry dotyczące skrajni
budowli
C
P
b
5
Przeanalizować i wskazać parametry
dotyczące skrajni
C
PP
c
6
Określić temperatury przytwierdzania
układania toru bezstykowego
B
P
b
7
Przeanalizować i określić siłę docisku
łapki do szyny
D
PP
d
8
Określić promień łuku poziomego
B
P
b
9
Określić sposób przejścia z toru
prostego do toru w łuku
C
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
10 Określić długość toru w łuku kołowym
C
P
b
11
Określić
temperaturę
spawania
elementów rozjazdu
C
P
b
12
Określić
wartość
pochylenia
miarodajnego na linii
C
P
a
13 Zdefiniować elementy normy prawnej
A
P
b
14
Zanalizować i rozpoznać rodzaje norm
prawnych
C
PP
a
15
Zanalizować i rozpoznać przepisy
obowiązujące w transporcie
C
PP
a
16
Wskazać instrukcje dotyczące budowy
dróg kolejowych
A
P
b
17 Wskazać sposób zakończenia torów
C
P
b
18
Zanalizować i określić rodzaj skrajni
kolejowej
C
P
b
19
Określić
rozstawy
torów
miedzy
którymi usytuowane są perony
B
P
c
20 Określić typ naprawy toru
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
8. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
9. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
10. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
11. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6. Zadania wymagają stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś wykonać przed
wskazaniem poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. W trudnych warunkach terenowych na istniejących bocznicach kolejowych możliwe jest
stosowanie rozjazdów o promieniu równym
b) 140 m i o skosach 1:7 i 1:5.
c) 150 m i o skosach 1:7 i 1:6.
d) 160 m i o skosach 1:8 i 1:6.
e) 170 m i o skosach 1:8 i 1:7.
1. W przypadku konieczności ułożenia rozjazdu w miejscach załomu profilu podłużnego
promień łuku pionowego zaokrąglający załom powinien wynosić, wklęsły – nie mniejszy
niż
a) 2 000 m, wypukły - nie mniejszy niż 5 000 m.
b) 3 000 m, wypukły - nie mniejszy niż 6 000 m.
c) 4 000 m, wypukły - nie mniejszy niż 6 000 m.
d) 4 000 m, wypukły - nie mniejszy niż 7 000 m.
2. Przestrzeń określoną graniczną linią wyznaczającą minimalne, odległości budowli
kolejowej od osi toru kolejowego i górnej powierzchni główki szyny w celu zapewnienia
bezkolizyjnej pracy, to
a) skrajnia taboru.
b) skrajnia torowiska.
c) skrajnia budowli.
d) torowisko.
3. Rozstaw torów, ustalany w zależności od obowiązującej na danej linii kolejowej skrajni
budowli, powinien wynosić nie mniej niż
a) 3,5 m.
b) 3,75 m.
c) 4,2 m.
d) 4.5 m.
4. Odległość od osi najbliższego toru szlakowego lub głównego zasadniczego na stacji do
przytorowej krawędzi słupa sieci trakcyjnej, oświetleniowej i energetycznej oraz
sygnalizatora lub wskaźnika na odcinkach prostych i w łukach o promieniu większym od
4000m, gdy prędkość pociągów nie przekracza 160km/h, powinna wynosić
a) 1,5 m.
b) 2.0 m.
c) 2,5 m.
d) 3 m.
5. Przytwierdzanie szyn toru bezstykowego do podkładów należy wykonywać w przedziale
temperatur szyny
a) +10
°
C do + 20
°
C.
b) +15
°
C do + 30
°
C.
c) +15
°
C do + 50
°
C.
d) +20
°
C do + 40
°
C.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
6. Przytwierdzenie sprężyste SB lub typu K powinno zapewnić docisk jednej łapki do szyny
siłą
a) 2kN.
b) 5 kN.
c) najwyzej 8 kN.
d) minimum 8 kN.
7. Najmniejszy promień łuku poziomego w torach głównych i głównych dodatkowych
wszystkich kategorii linii powinien wynosić
a) 400 m na podkładach drewnianych i 350 m na podkładach betonowych.
b) 500 m na podkładach drewnianych i 450 m na podkładach betonowych.
c) 500 m na podkładach drewnianych i 750 m na podkładach betonowych.
d) 500 m na podkładach drewnianych i 850 m na podkładach betonowych.
8. Przejście od szerokości nominalnej toru do zwiększonej szerokości toru w łuku powinno
się wykonywać stopniowo na
a) zwrotnicy.
b) skrzyżowaniu toru.
c) rampie przechyłkowej.
d) krzywej przejściowej.
9. Długość toru w łuku kołowym w torach głównych linii magistralnych i pierwszorzędnych
powinna wynosić
a) co najwyżej 20 m.
b) nie mniej niż 30 m.
c) co najmniej 30 m.
d) nie mniej niż 50 m.
10. Wewnętrzne styki rozjazdu można spawać w temperaturze
a) od +5 st C do + 8 st C.
b) od +5 st C do + 28 st C.
c) od +15 st C do + 28 st C.
d) od +25 st C do + 18 st C.
11. Na drugorzędnych liniach kolejowych powinno się stosować następujące wartości
pochylenia miarodajnego
a) 10‰
b) 15‰,
c) 20‰,
d) 25‰.
12. Norma prawna, która określa, do kogo jest kierowany przepis, kto i w jakiej sytuacji,
powinien zachować się w sposób przewidziany przez tę normę, to
a) sankcja.
b) hipoteza.
c) nakaz.
d) dyspozycja.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
13. Obowiązujące normy, pozwalające na odstępstwo od zapisanej normy oraz takie które
charakteryzują zapisy kodeksu cywilnego, to
a) normy względnie obowiązujące.
b) normy bezwzględnie obowiązujące.
c) ustawy i rozporządzenia.
d) przepisy i instrukcje.
14. Przepisy służące uregulowaniu stosunków wewnątrz kolei, zakresu działalności
jednostek, komórek organizacyjnych i pracowników kolei, to
a) Przepisy i instrukcje służbowe.
b) Zarządzenia i rozporządzenia dyrektora jednostki.
c) Ustawy.
d) Regulaminy służbowe, rozporządzenia i ustawy.
15. Instrukcja o oględzinach, badaniach technicznych i utrzymaniu rozjazdów oznaczana jest
w skrócie
a) Id 2.
b) Id 4.
c) Id 6.
d) Id 8.
16. Układy torowe nie posiadające połączeń z innymi grupami torów powinny być
zakończone
a) rampą.
b) zbiorczą drogą zwrotnicową i wspólnym żeberkiem z kozłem oporowym.
c) wstawką prostą.
d) peronem z dwukrawędziową zabudową.
18. Przewóz ciężarowych pojazdów drogowych i zespołów pojazdów odpowiadających
europejskiej skrajni drogowej na specjalnych wagonach-platformach, przewóz zwykłych
naczep drogowych na wagonach zagłębionych z normalnymi wózkami, przewóz
kontenerów ISO oraz przewóz wymiennych nadwozi na zwykłych wagonach-
platformach możliwy jest przy zachowaniu kolejowej skrajni typu
a) C 0.
b) C 1.
c) B.
d) A.
19. W miejscach, gdzie przewidywana jest budowa peronu dwukrawędziowego bez
zabudowy, a pociągi jeżdżą z prędkością v > 140 km/h, minimalny rozstaw torów,
pomiędzy którymi będą usytuowane perony, powinien wynosić
a) 9,4 m.
b) 10 m.
c) 10,4 m.
d) 12, 2 m.
20. Wymiana kompletu podrozjazdnic, części stalowych rozjazdu, podsypki, rozjazdu lub
skrzyżowania z podrozjazdnicami wraz z wymianą lub oczyszczeniem i uzupełnieniem
podsypki, to naprawa
a) główna.
b) bieżąca.
c) codzienna.
d) roczna.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Układanie torów kolejowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1. Bałuch H.: Trwałość i niezawodność eksploatacyjna nawierzchni kolejowej. WKiŁ,
Warszawa 1980
2. Bałuch H.: Diagnostyka nawierzchni kolejowej. WKiŁ, Warszawa 1978
3. Bałuch H., Czubaczyński J., Pelc S.: Montaż i wymiana rozjazdów. WKiŁ, Warszawa
1980
4. Bałuch H.: Układy geometryczne połączeń torów. WKiŁ, Warszawa 1989
5. Basiewicz T., Jacyna M., Rudziński L.: Linie kolejowe. OWPW, Warszawa 2003
6. Batko M.: Drogi kolejowe. WKiŁ, Warszawa 1986
7. Batko M.: Budowa i utrzymanie dróg kolejowych część I i II. WKiŁ Warszawa 1985
8. Cieślakowski J.: Stacje kolejowe. WKiŁ, Warszawa 1992
9. Gołaszewski A., Sancewicz S.: Tor bezstykowy. WKiŁ, Warszawa 1986
10. Łączyński J.: Rozjazdy kolejowe. WKiŁ, Warszawa 1976
11. Przepisy i instrukcje uzupełniające:
−
Warunki techniczne utrzymania nawierzchni na liniach kolejowych – Id 1.
−
Instrukcja o oględzinach, badaniach technicznych i utrzymaniu rozjazdów – Id 4.
−
Instrukcja spawania szyn termitem – Id 5.
−
Instrukcja diagnostyki nawierzchni kolejowej – Id 8.
−
Instrukcja badań defektoskopowych szyn, spoin i zgrzein w torach kolejowych – Id 10.
−
Instrukcja o zapewnieniu sprawności kolei w zimie – Id11
−
Wytyczne ultradźwiękowych badań złączy szynowych zgrzewanych i spawanych –
Id 17