„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Barbara Różańska
Cechowanie, pakowanie, przechowywanie oraz transport
obuwia 744[02].Z5.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Barbara Jaśkiewicz
mgr inż. Ewa Jasińska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Barbara Różańska
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 744[02].Z5.04
„Cechowanie, pakowanie, przechowywanie oraz transport obuwia”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu obuwnik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Zasady cechowania (znakowania) obuwia
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Pakowanie obuwia
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Magazynowanie i transport obuwia
16
5.3.1. Ćwiczenia
16
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
18
7. Literatura
27
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie obuwnik.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
−
cele kształcenia
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia
−
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania
−
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluację osiągnięć ucznia
−
przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. pokazu z objaśnieniem,
ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Jako pomoc w realizacji jednostki modułowej dla uczniów przeznaczony jest Poradnik
dla ucznia. Nauczyciel powinien ukierunkować uczniów na właściwe korzystanie z poradnika
do nich adresowanego.
Materiał nauczania (w Poradniku dla ucznia) podzielony jest na rozdziały, które zawierają
podrozdziały. Podczas realizacji poszczególnych rozdziałów wskazanym jest zwrócenie
uwagi na następujące elementy:
−
materiał nauczania – w miarę możliwości uczniowie powinni przeanalizować
samodzielnie. Obserwuje się niedocenianie przez nauczycieli niezwykle ważnej
umiejętności, jaką uczniowie powinni bezwzględnie posiadać – czytanie tekstu
technicznego ze zrozumieniem,
−
pytania sprawdzające mają wykazać, na ile uczeń opanował materiał teoretyczny i czy jest
przygotowany do wykonania ćwiczeń. W zależności od tematu można zalecić uczniom
samodzielne udzielanie odpowiedzi na pytania lub wspólne z całą grupą uczniów,
w formie dyskusji opracowanie odpowiedzi na pytania. Druga forma jest korzystniejsza,
ponieważ nauczyciel sterując dyskusją może uaktywniać wszystkich uczniów oraz
w trakcie dyskusji usuwać wszelkie wątpliwości,
−
dominującą rolę w kształtowaniu umiejętności oraz opanowaniu materiału spełniają
ćwiczenia. W trakcie wykonywania ćwiczeń uczeń powinien zweryfikować wiedzę
teoretyczną oraz opanować nowe umiejętności. Przedstawiono dosyć obszerną propozycję
ćwiczeń wraz ze wskazówkami o sposobie ich przeprowadzenia, uwzględniając różne
możliwości ich realizacji w szkole. Nauczyciel decyduje, które z zaproponowanych
ćwiczeń jest w stanie zrealizować przy określonym zapleczu technodydaktycznym szkoły.
Prowadzący może również zrealizować ćwiczenia, które sam opracował,
−
sprawdzian postępów stanowi podsumowanie rozdziału, zadaniem uczniów jest udzielenie
odpowiedzi na pytania w nim zawarte. Uczeń powinien samodzielnie czytając
zamieszczone w nim stwierdzenia potwierdzić lub zaprzeczyć opanowanie określonego
zakresu materiału. Jeżeli wystąpią zaprzeczenia, nauczyciel powinien do tych zagadnień
wrócić, sprawdzając czy braki w opanowaniu materiału są wynikiem niezrozumienia
przez ucznia tego zagadnienia, czy niewłaściwej postawy ucznia w trakcie nauczania.
W tym miejscu jest szczególnie ważna rola nauczyciela, gdyż od postawy nauczyciela,
sposobu prowadzenia zajęć zależy między innymi zainteresowanie ucznia. Uczeń
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
niezainteresowany materiałem nauczania, wykonywaniem ćwiczeń nie nabędzie w pełni
umiejętności założonych w jednostce modułowej. Należy rozbudzić wśród uczniów tak
zwaną „ciekawość wiedzy”. Potwierdzenie przez ucznia opanowania materiału nauczania
rozdziału może stanowić podstawę dla nauczyciela do sprawdzenia wiedzy i umiejętności
ucznia z tego zakresu. Nauczyciel realizując jednostkę modułową powinien zwracać
uwagę na predyspozycje ucznia, ocenić, czy uczeń ma większe uzdolnienia manualne, czy
może lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem problemów teoretycznych,
−
testy zamieszczone w rozdziale Ewaluacja osiągnięć ucznia zawierają zadania z zakresu
całej jednostki modułowej i należy je wykorzystać do oceny uczniów, a wyniki osiągnięte
przez uczniów powinny stanowić podstawę do oceny pracy własnej nauczyciela
realizującego tę jednostkę modułową. Każdemu zadaniu testu przypisano określoną liczbę
możliwych do uzyskania punktów (0 lub 1 punkt). Ocena końcowa uzależniona jest od
ilości uzyskanych punktów. Nauczyciel może zastosować test według własnego projektu
oraz zaproponować własną skalę ocen. Należy pamiętać, żeby tak przeprowadzić proces
oceniania ucznia, aby umożliwić mu jak najpełniejsze wykazanie swoich umiejętności.
Schemat układu jednostek modułowych
744[02].Z5.03
Wykończanie oraz ocena
jakości obuwia gotowego
744[02].Z5.04
Cechowanie, pakowanie,
przechowywanie oraz
transport obuwia
744[02].Z5
Technologia montażu
i wykończania obuwia
744[02].Z5.01
Ustalanie technik montażu
obuwia
744[02].Z5.02
Łączenie wierzchu ze spodem
obuwia
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
–
udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,
–
charakteryzować składowe części obuwia,
–
charakteryzować podstawowe rodzaje obuwia oraz typy cholewek,
–
klasyfikować obuwie według rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych,
–
sporządzać szkice elementów, półproduktów i typów obuwia,
–
odczytywać rysunki wykonawcze elementów, półproduktów i wyrobów obuwniczych.
–
charakteryzować materiały podstawowe i pomocnicze stosowane w produkcji obuwia,
–
określać wymagania techniczne i przetwórcze dla skór, tworzyw skóropodobnych
i materiałów włókienniczych na cholewki,
–
określać wymagania techniczne i przetwórcze dla skór i innych materiałów na spody
obuwia,
–
określać parametry techniczne materiałów pomocniczych stosowanych w produkcji
obuwia,
–
klasyfikować wady materiałów jako dopuszczalne i niedopuszczalne,
–
dobierać materiały podstawowe i pomocnicze, półprodukty oraz środki wykończalnicze
odpowiednio do konstrukcji, typu, przeznaczenia i techniki wytwarzania obuwia,
–
oceniać jakość materiałów obuwniczych,
–
oceniać jakość półproduktów i wyrobów,
–
sporządzać kalkulację kosztów wytwarzania obuwia,
–
dobierać, użytkować i konserwować maszyny i urządzenia obuwnicze we wszystkich
fazach procesu technologicznego,
–
dokonywać rozkroju materiałów obuwniczych,
–
dokonywać obróbki elementów i półproduktów obuwia,
–
charakteryzować i stosować techniki łączenia elementów wierzchów obuwia,
–
przygotować elementy do montażu cholewek,
–
dokonywać montażu i wykończania cholewek,
–
ustalać techniki montażu wierzchów ze spodami obuwia,
–
dokonywać wykończania i oceny jakości obuwia gotowego,
–
odczytywać oraz sporządzać opisy technologiczne,
–
korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3 CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
określić zasady cechowania gotowego obuwia,
–
zapakować obuwie zgodnie z obowiązującymi zasadami i wymaganiami odbiorcy,
–
określić zasady magazynowania i przechowywania wyrobów obuwniczych,
–
określić zasady transportu wyrobów obuwniczych,
–
określić wymagania techniczne dla pomieszczeń i urządzeń do magazynowania
i przechowywania obuwia,
–
scharakteryzować urządzenia do transportu obuwia gotowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………
Modułowy program nauczania:
Obuwnik 744[02]
Moduł:
Technologia montażu i wykończania obuwia 744[02].Z5
Jednostka modułowa:
Cechowanie, pakowanie, przechowywanie oraz transport
obuwia 744[02].Z5.04
Temat: Cechowanie (znakowanie) obuwia.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i charakteryzowania podstawowych
rodzajów znaków stosowanych przy cechowaniu obuwia według normy
PN-O-91013:1999.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić numer i nazwę aktualnie obowiązującej normy dotyczącej znakowania,
−
podać ilość znaków według normy,
−
wymienić z nazwy rodzaje znaków,
−
scharakteryzować poszczególne rodzaje znaków,
−
wskazać miejsca występowania znaków i sposób ich umieszczenia na obuwiu,
opakowaniu jednostkowym i opakowaniu zbiorczym,
−
wskazać możliwość stosowania innych znaków, nie zamieszczonych w normie,
−
scharakteryzować znak „Zdrowa Stopa”.
Metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z instruktażem,
–
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
–
praca w grupach 2–3-osobowych.
Czas trwania zajęć: 135 minut.
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.
Środki dydaktyczne:
–
plansze ilustrujące rodzaje znaków i sposoby ich rozmieszczenia,
–
etykiety na opakowania jednostkowe i zbiorcze,
–
ulotki dotyczące warunków użytkowania i konserwacji obuwia,
–
piktogramy ilustrujące rodzaje materiałów użytych na cholewki i spody obuwia,
–
znaki firmowe producentów obuwia,
–
pieczątki do oznaczania gatunków obuwia,
–
pieczątka do anulowania błędnie oznaczonego znaku,
–
instrukcje i dokumenty związane z nadawaniem znaku „Zdrowa Stopa”,
−
normy przedmiotowe: PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie: 1999, PN-O-91009 Obuwie.
Pakowanie, przechowywanie i transport: 1996, PN-EN ISO 19952 Obuwie Terminologia,
PN-O-91015 Obuwie dla dzieci do lat 15,
–
pakiety dokumentów dotyczące znakowania obuwia do realizacji ćwiczeń,
–
przybory do pisania,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
–
papier formatu A4,
–
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Podział uczniów na grupy (zespoły)i wybór lidera.
5. Przeprowadzenie przez nauczyciela pokazu z instruktażem dotyczącego wykonania
ćwiczenia.
Realizacja tematu:
−
każdy zespół analizuje otrzymany od nauczyciela pakiet dokumentów z wykazem,
ilustracjami i charakterystyką znaków stosowanych do cechowania obuwia,
−
uczniowie sporządzają wykaz znaków, które zapamiętali z przeprowadzonego przez
nauczyciela pokazu z instruktażem i dokonaj analizy otrzymanego pakietu informacji
o znakach i cechowaniu,
−
każdy uczeń dokonuje charakterystyki znaków zamieszczonych w wykazie,
−
uczniowie wskazują sposoby i miejsce usytuowania znaku na obuwiu i opakowaniach,
−
uczniowie dokonują selekcji poznanych i scharakteryzowanych znaków w zależności od
miejsca ich występowania,
−
uczniowie wskazują możliwość stosowania innych znaków, nie zamieszczonych
w normie i charakteryzują znak „Zdrowa Stopa”.
6. Po wykonaniu zadań, wybrany lider z grupy prezentuje wykonaną pracę poprzez
omawianie zarejestrowanych przez uczniów znaków, ich charakterystykę oraz sposoby
i miejsce ich umieszczenia.
7. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanej pracy.
8. Uczniowie pozostałych grup oceniają jakość wykonanej pracy.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.
Zakończenie zajęć
Praca domowa:
Odszukaj w czasopismach fachowych lub Internecie informacje dotyczące rodzajów znaków
stosowanych przy cechowaniu obuwia i ich umieszczeniu na obuwiu i opakowaniu. Napisz na
podstawie zebranych informacji krótką notatkę i przekaż do oceny nauczycielowi.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne, dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
………………………………………………………..
Modułowy program nauczania:
Obuwnik 744[02]
Moduł:
Technologia montażu i wykończania obuwia 744[02].Z5
Jednostka modułowa:
Cechowanie, pakowanie, przechowywanie oraz transport
obuwia 744[02].Z5.04
Temat:
Pakowanie obuwia.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności w zakresie pakowania obuwia do opakowań
jednostkowych i zbiorczych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zapakować oznakowane obuwie do opakowań jednostkowych,
−
nakleić na opakowania jednostkowe wypełnione etykiety,
−
włożyć obuwie zapakowane w opakowanich jednostkowych do opakowania zbiorczego
według ustalonego sortymentu wielkościowego,
−
dokonać banderolowania opakowania taśmą samoprzylepną,
−
nakleić na opakowanie zbiorcze wypełnioną etykietę,
−
zidentyfikować znaki naniesione wcześniej na etykiety do opakowań jednostkowych
i zbiorczych,
−
dokonać samooceny wykonanej pracy w poszczególnych jej fazach; sporządzić na tę
okoliczność krótką notatkę,
−
zaprezentować wyniki wykonanej pracy,
−
dokonać oceny poprawności wykonanych czynności w procesie pakowania obuwia
i kontroli oznakowania otrzymanych etykiet.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
pracy w zespole,
−
oceny pracy zespołu.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z instruktażem,
−
metoda ćwiczeń praktycznych.
Środki dydaktyczne:
−
oznakowane obuwie w różnych wielkościach,
−
opakowania jednostkowe i zbiorcze,
−
wypełnione etykiety do opakowań jednostkowych i zbiorczych,
−
papier lub folia do przełożenia półpar w opakowaniach jednostkowych,
−
taśma samoprzylepna szerokości 50 mm,
−
urządzenie mechaniczne do naklejania taśmy z mechanizmem odcinającym,
−
klej do przyklejenia etykiet,
−
przybory do pisania,
−
papier formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla ucznia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
uczniowie pracują w grupach 2
÷
3-osobowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Czas trwania zajęć:
−
90 minut.
Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej
Zadanie dla ucznia:
Zapakuj oznakowane obuwie do opakowań jednostkowych i opakowania zbiorczego według
ustalonego sortymentu wielkościowego. Sprawdź poprawność wypełnionych etykiet.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu i szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą ćwiczeń praktycznych.
4. Podział grupy uczniów na zespoły.
Faza właściwa
Praca metodą ćwiczeń praktycznych.
Faza I. Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jak powinny być oznakowane opakowania jednostkowe i zbiorcze ?
2. Według jakich zasad należy dobierać opakowania jednostkowe i zbiorcze ?
3. Jak należy zapakować obuwie do opakowań jednostkowych ?
4. Jak należy nakleić etykiety na opakowania jednostkowe ?
5. Jak należy zapakować obuwie do opakowania zbiorczego ?
6. Jak należy nakleić etykietę na opakowanie zbiorcze ?
7. Jakie znaki należy umieścić na etykietach naklejanych na opakowania ?
8. Jak należy zabanderolować opakowanie zbiorcze ?
Faza II. Planowanie
1. Jak będzie układane obuwie w opakowaniach jednostkowych ?
2. Jaki papier lub folię użyjemy do przełożenia półpar w opakowaniu ?
3. W jakim sortymencie wielkościowym zapakujemy obuwie w opakowaniu zbiorczym ?
4. Jakie będzie opakowanie zbiorcze i ile pomieści par ?
5. Jak zapakujemy obuwie w opakowanie zbiorcze ?
6. Jak zabanderolujemy opakowanie zbiorcze i w jaki sposób skontrolujemy poprawność
wydrukowanych etykiet ?
Faza III. Ustalenie
1. Uczniowie pracują w zespołach i omawiają zasady doboru opakowań jednostkowych i
zbiorczych.
2. Uczniowie proponują sposób pakowania obuwia.
3. Uczniowie ustalają format papieru do przełożenia półpar w opakowaniu jednostkowym.
4. Uczniowie omawiają sposób banderolowania i obliczają długość potrzebnej folii.
5. Uczniowie ustalają sposób i miejsce naklejenia etykiet i sposób sprawdzenia
zamieszczonych na nich informacji.
6. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność zaplanowanych działań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
Faza IV. Wykonanie
1. Każdy uczeń bierze udział w pakowaniu obuwia do opakowań jednostkowych, zwracając
uwagę na sposób ułożenia i przełożenia papierem półpar obuwia..
2. Każdy uczeń nakleja etykiety na opakowania jednostkowe z obuwiem, które pakował
i wkłada je do opakowania zbiorczego..
3. Uczniowie dokonują banderolowania opakowania zbiorczego, naklejają etykietę
i kontrolują poprawność zamieszczonych na niej cech (znaków) zapakowanego obuwia.
Faza V. Sprawdzanie
1. Uczniowie sprawdzają w zespołach poprawność wykonanych czynności i prawidłowość
wypełnionej etykiety na opakowaniu zbiorczym.
2. Uczniowie dyskutują o zauważonych trudnościach i błędach popełnionych w trakcie
wykonywania zadania.
3. Uczniowie przekazują wyniki swojej pracy nauczycielowi w celu ich oceny.
Faza VI. Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować wykonanie ćwiczenia, wskazać, jakie
umiejętności były kształtowane, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na
przyszłość.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Zasady cechowania (znakowania) obuwia
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Oznacz w tabeli zawierającej nazwy znaków, miejsce ich występowania na obuwiu,
opakowaniu jednostkowym i zbiorczym według zasad wyszczególnionych w normie
PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie:1999
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować polecenie zawarte w treści ćwiczenia,
2) zanalizować otrzymaną tabelę z wypisanymi rodzajami znaków,
3) zaznaczyć w odpowiednich kolumnach, znakiem X, miejsca występowania znaku
(obuwie, opakowanie jednostkowe, opakowanie zbiorcze),
4) dokonać samooceny wykonanego ćwiczenia,
5) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
oznakowane obuwie, opakowania jednostkowe i zbiorcze,
−
tabela z wyszczególnionymi rodzajami znaków i trzema kolumnami, w których będą
oznaczane miejsca występowania znaku,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Rozpoznaj zamieszczone na planszy piktogramy oznaczające rodzaje materiałów
obuwniczych i opisz sposoby ich stosowania.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy poleceń zawartych w treści ćwiczenia,
2) przeanalizować piktogramy zilustrowane na planszy,
3) rozpoznać pojedyncze piktogramy i określić ich przeznaczenie,
4) scharakteryzować piktogramy zamieszczone na planszy i wskazać sposoby ich
stosowania,
5) zaprezentować wykonaną pracę,
6) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
plansza ilustrująca piktogramy stosowane przy oznaczaniu rodzaju materiałów cholewki
i spodu obuwia,
−
papier formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Pakowanie obuwia
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zapakuj obuwie do opakowań jednostkowych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować sposób pakowania obuwia do opakowań jednostkowych,
2) dobrać opakowania (pudełka, torebki) do rodzaju i wymiaru obuwia,
3) przygotować papier lub folię do przełożenia obuwia w opakowaniu,
4) nakleić etykietę z oznakowaniem pakowanego obuwia,
5) zapakować obuwie przekładając półpary papierem niepylistym lub folią z tworzywa
sztucznego,
6) zaprezentować wykonaną pracę,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
różne rodzaje i wymiary obuwia,
−
opakowania jednostkowe o różnych kształtach i wymiarach,
−
etykiety samoprzylepne z dokonanymi oznaczeniami pakowanego obuwia,
−
papier niepylisty lub cienka folia do przełożenia półpar obuwia,
−
norma PN-O-91009 Obuwie. Pakowanie, przechowywanie i transport:1996,
−
norma PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie:1999,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Zapakuj opakowania jednostkowe z obuwiem do opakowań zbiorczych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować sposób pakowania obuwia do opakowań zbiorczych,
2) dobrać opakowania zbiorcze do wymiarów i ilości opakowań jednostkowych,
3) sprawdzić zgodność zapakowanego obuwia do opakowań jednostkowych z etykietą
opisującą to obuwie,
4) zapakować opakowania jednostkowe do opakowania zbiorczego według sortymentu
wielkościowego wskazanego przez nauczyciela,
5) zabanderolować opakowanie zbiorcze,
6) nakleić etykietę samoprzylepną na opakowanie z opisem i oznakowaniem zapakowanego
obuwia,
7) zaprezentować wykonaną pracę,
8) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
obuwie zapakowane do opakowań jednostkowych,
−
opakowania zbiorcze o różnych wymiarach,
−
etykiety samoprzylepne z opisem pakowanego obuwia,
−
taśma samoprzylepna do banderolowania opakowania zbiorczego,
−
norma PN-O-91009 Obuwie. Pakowanie, przechowywanie i transport:1996,
−
norma PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie:1999,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5.3. Magazynowanie i transport obuwia
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj oceny pomieszczeń magazynowych przeznaczonych do przechowywania
obuwia (według wyboru i możliwości mogą to być magazyny warsztatów szkolnych, zakładu
obuwia lub hurtowni).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy polecenia zawartego w treści ćwiczenia,
2) opracować plan działania poprzez wyszczególnienie elementów oceny pomieszczeń
magazynowych,
3) sprawdzić temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach,
4) sprawdzić stan ścian i posadzek (czy nie ma pleśni i zagrzybień),
5) sporządzić raport z dokonanej kontroli i wyciągnąć stosowne do faktów wnioski,
6) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje magazynowania i przechowywania obuwia,
−
urządzenia do pomiaru temperatury i wilgotności powietrza,
−
przybory do pisania,
−
papier formatu A4,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Scharakteryzuj i wypełnij krajowy list przewozowy otrzymany od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
przeczytać odpowiedni fragment rozdziału Materiał nauczania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy polecenia zawartego w treści ćwiczenia,
2) scharakteryzować dokumenty związane z transportem obuwia,
3) przeanalizować dane zawarte w krajowym liście przewozowym,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
4) wypełnić krajowy list przewozowy w oparciu o wskazania nauczyciela,
5) zaprezentować wykonaną pracę.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcje dotyczące spedycji towarów,
−
dokumenty związane z transportem obuwia,
−
samochodowy list przewozowy,
−
informacja od nauczyciela o rodzaju i ilości przewożonego obuwia, odbiorcy i miejscu
przeznaczenia w układzie symulacyjnym,
−
papier formatu A4,
−
przybory do pisania,
−
literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Cechowanie, pakowanie,
przechowywanie oraz transport obuwia”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 11 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. b, 4. c, 5. a, 6. a, 7. d, 8. b, 9. d, 10. a, 11. c,
12. b, 13. d, 14. c, 15. a, 16. c, 17. b, 18. b, 19. c, 20. b
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać przeznaczenie Polskiej Normy
A
P
c
2
Wymienić ilość wyróżników w KTM
A
P
d
3
Nazwać 13 wyróżnik KTM
A
P
b
4
Podać minimalną wysokość znaków przy
cechowaniu obuwia
B
P
c
5
Rozróżnić grupy rodzajowe materiałów przy
znakowaniu obuwia
B
P
a
6
Zidentyfikować rodzaj materiału na wierzchy
obuwia
A
P
a
7
Wymienić podmiot gospodarczy ustalający cenę
detaliczną obuwia
A
P
d
8
Wskazać ilość gatunków obuwia powszechnego
użytku
A
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
9
Opisać sposób zamieszczenia informacji
dotyczących użytkowania i konserwacji obuwia
B
P
d
10 Rozróżnić elementy obuwia oznaczone za
pośrednictwem piktogramu
B
P
a
11 Wymienić grupy wielkościowe obuwia dla którego
przyznaje się znak „Zdrowa Stopa”
A
P
c
12 Wyjaśnić przeznaczenie normy PN-O-91009:1996
B
P
b
13 Podać dopuszczalny przedział temperatury
w magazynach obuwia
B
P
d
14 Podać sposób oznakowania wzoru obuwia na
obuwiu
B
P
c
15 Wyjaśnić zasady oznaczania obuwia
zakwalifikowanego do gatunku pierwszego
C
PP
a
16 Wyjaśnić znaczenie Dyrektywy Unii Europejskiej
94/11/EC
C
PP
c
17 Przeanalizować miejsca występowania znaków przy
cechowaniu obuwia według normy PN-O-91013
D
PP
b
18 Określić materiał, z którego wykonano wierzch
obuwia za pomocą piktogramu
C
PP
b
19 Wnioskować o przyznanie znaku „Zdrowa Stopa“
D
PP
c
20 Określić przeznaczenie poszczególnych
egzemplarzy listu przewozowego
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Za każdą poprawną odpowiedź możesz uzyskać 1 punkt.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Dla każdego zadania podane
są cztery możliwe odpowiedzi: a, b, c, d. Tylko jedna odpowiedź jest poprawna; wybierz
ją i zaznacz kratkę z odpowiadającą jej literą znakiem X.
7. Staraj się wyraźnie zaznaczać odpowiedzi. Jeżeli się pomylisz i błędnie zaznaczysz odpowiedź,
otocz ją kółkiem i zaznacz ponownie odpowiedź, którą uważasz za poprawną.
8. Test składa się z zadań z poziomu podstawowego i zadań z poziomu
ponadpodstawowego, które mogą przysporzyć Ci trudności, gdyż są one na poziomie
wyższym niż pozostałe (dotyczy to zadań o numerach od 15 do 20).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie sprawiało Ci trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Po rozwiązaniu testu sprawdź czy zaznaczyłeś wszystkie odpowiedzi na KARCIE
ODPOWIEDZI.
12. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1 Norma oznaczona symbolem PN-O-91013 dotyczy
a) numeracji obuwia.
b) pakowania obuwia.
c) znakowania obuwia.
d) terminologii obuwniczej.
2. Ile wyróżników stosowano w klasycznym ujęciu Kodu Towarowo Materiałowego (KTM)
a) 7.
b) 5.
c) 12.
d) 13.
3. Co oznacza 13 wyróżnik w KTM?
a) Typ obuwia.
b) Liczbę kontrolną wzoru obuwia.
c) System montażu.
d) Gałąź przemysłu.
4. Minimalna wysokość znaków przy cechowaniu obuwia wynosi
a) 5 mm.
b) 2 mm.
c) 3 mm.
d) 4 mm.
5. Na ile grup rodzajowych dzieli się materiały wierzchowe przy znakowaniu obuwia
a) 4.
b) 3.
c) 2.
d) 5.
6. Jeżeli powierzchnia skóry naturalnej jest wykończona warstwą o grubości większej niż
0,15 mm, a jednocześnie nie jest to grubość większa niż 1/3 całkowitej grubości to
nazwiemy taką skórę jako
a) skóra kryta.
b) substytut skóry.
c) tworzywo skóropodobne.
d) tworzywo kolagenowe.
7. Cenę detaliczną obuwia oznacza
a) producent.
b) odbiorca hurtowy.
c) Inspekcja Handlowa.
d) podmiot gospodarczy prowadzący detaliczny obrót handlowy.
8. Na ile gatunków można sklasyfikować obuwie powszechnego użytku
a) 2.
b) 3.
c) 4.
d) 5.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
9. Informację dotyczącą warunków użytkowania i konserwacji obuwia podaje się opisowo na
etykiecie
a) umieszczonej w opakowaniu jednostkowym.
b) umieszczonym w opakowaniu zbiorczym.
c) naklejonej na opakowaniu jednostkowym.
d) połączonej trwale z obuwiem.
10. Zamieszczony obok piktogram oznacza element
a) podeszwy.
b) spodu obuwia.
c) podpodeszwy.
d) podstawy obuwia.
11. Znak „Zdrowa Stopa” może być przyznany dla obuwia wytwarzanego w grupach
wiekowych (wielkościowych)
a) od 1 do 7.
b) 2 i 3.
c) od 1 do 6.
d) 5 i 4.
12. Norma PN-O-91009:1996 dotyczy
a) cechowania obuwia.
b) pakowania, przechowywania i transportu obuwia.
c) terminologii obuwia.
d) obuwia dla dzieci do lat 15.
13. Zalecany przedział temperatury w magazynach obuwia wynosi
a) 10
÷
20
o
C.
b) 15
÷
22
o
C.
c) 18
÷
20
o
C.
d) 5
÷
24
o
C.
14. Symbol wzoru obuwia umieszcza się na
a) jednej półparze.
b) lewej półparze.
c) obu półparach.
d) prawej półparze.
15. Czy oznaczenie obuwia pieczątką pierwszego gatunku jest obligatoryjne
a) Oznaczenie I gatunku obuwia nie jest obowiązkowe.
b) Oznaczenie I gatunku obuwia jest zawsze obowiązkowe.
c) Pieczątką „Gat. I” oznacza się tylko obuwie skórzane.
d) Pieczątką „Gat. I” oznacza się obuwie przeznaczone na eksport
16. Czego dotyczą postanowienia Dyrektywy Unii Europejskiej 94/11/EC
a) Numeracji obuwia.
b) Zasad projektowania wierzchów obuwia.
c) Zasad znakowania obuwia.
d) Zasad oznaczania tęgości i długości kopyt do produkcji obuwia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
17. Oznaczenie dla gatunku pierwszego należy obowiązkowo zamieścić na:
a) obuwiu.
b) opakowaniu jednostkowym i zbiorczym.
c) obuwiu i opakowaniu jednostkowym.
d) opakowaniu zbiorczym.
18. Zamieszczony obok piktogram oznacza, że wierzch obuwia jest wykonany
a) ze skóry.
b) ze skóry pokrytej.
c) z tworzywa skóropodobnego.
d) z tkaniny laminowanej.
19. Znak „Zdrowa Stopa” dotyczy obuwia do lat 15 i jest przyznawany przez
a) Ministerstwo Zdrowia.
b) Instytut Przemysłu Skórzanego.
c) Centralne Laboratorium Przemysłu Obuwniczego.
d) Centrum Zdrowia Dziecka.
20. List przewozowy składa się z 4 egzemplarzy. Dla kogo przeznaczony jest oryginał listu
przewozowego?
a) Dla właściciela (wysyłającego).
b) Dla adresata.
c) Dla Urzędu Skarbowego.
d) Dla spedytora.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Cechowanie, pakowanie, przechowywanie oraz transport obuwia
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
Test II
Test praktyczny typu „próba pracy” do jednostki modułowej „Cechowanie,
pakowanie, przechowywanie oraz transport obuwia” 744[02].Z5.04
Treść zadania
Zapakuj otrzymane obuwie w opakowania jednostkowe i opakowanie zbiorcze. Sprawdź
poprawność naniesionych cech na obuwiu, opakowaniu jednostkowym i opakowaniu
zbiorczym (obuwie i opakowania były wcześniej oznakowane, ale nie zawsze poprawnie;
takie działanie było celowe i ma służyć sprawdzeniu umiejętności ucznia).
W badaniu osiągnięć ucznia w nabywaniu umiejętności praktycznych przewidzianych
w celach jednostki modułowej zaleca się zastosowanie zadania testowego typu „próba pracy”.
Zadanie jest tak dobrane, aby pozwoliło sprawdzić poziom ukształtowanych umiejętności
w zakresie wiedzy teoretycznej i sprawności wykonywania czynności praktycznych.
Uczniowi należy stworzyć możliwość inwencji w zaplanowaniu poszczególnych etapów
wykonywania zadania: Zorganizowania stanowiska pracy, doborze odpowiednich opakowań
do rodzaju, typu i wielkości obuwia, doborze rodzaju i formatu papieru do przełożenia półpar
w opakowaniach jednostkowych, pakowania obuwia w opakowania jednostkowe i zbiorcze,
banderolowaniu opakowań zbiorczych, identyfikacji naniesionych cech na obuwiu
i opakowaniach.
Jest to jednocześnie możliwość samodzielnego sprawdzenia przez ucznia poziomu
nabytych umiejętności i dokonania analizy podjętych działań praktycznych. Zadaniem
nauczyciela jest stworzenie warunków umożliwiających uczniowi wykonanie zadania zgodnie
z zasadami stosowanymi w zakładach obuwia i wynikającymi z norm przedmiotowych
w obszarze cechowania i pakowania obuwia.
Uczeń powinien mieć udostępnione:
-
stanowisko pracy z dostępem do obuwia, opakowań, etykiet, papieru i taśmy
samoprzylepnej,
-
instrukcję czynnościową procesu cechowania i pakowania obuwia,
-
normę PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie:1999,
-
normę PN-O-91009 Obuwie. Pakowanie, przechowywanie i transport :1996,
-
wzorce pracy ilustrujące rozmieszczenie znaków na obuwiu i opakowaniach.
Nauczyciel powinien:
-
zadbać o przygotowanie odpowiedniego stanowiska do pakowania obuwia w warsztatach
szkolnych lub zakładzie produkcyjnym,
-
skontrolować użycie właściwego ubioru ochronnego,
-
przydzielić uczniom zadania w postaci instrukcji do ćwiczenia,
-
udostępnić uczniom obuwie, opakowania i niezbędne akcesoria do wykonania ćwiczenia,
-
określić czas na wykonanie zadania,
-
nadzorować na bieżąco pracę uczniów,
-
dokonać oceny wykonanej pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Instrukcja dla ucznia
Uczeń powinien wykonać następujące czynności:
-
przygotować stanowisko pracy pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy,
-
dobrać i założyć odzież ochronną,
-
sprawdzić cechy (znaki) umieszczone na obuwiu i opakowaniu jednostkowym,
-
dobrać opakowania jednostkowe i zbiorcze,
-
sformatować i przygotować papier do przełożenia półpar w opakowaniu jednostkowym,
-
zapakować obuwie do opakowań jednostkowych,
-
sprawdzić znaki umieszczone na etykiecie, czy są zgodne z cechami zapakowanego obuwia,
-
przygotować opakowanie zbiorcze i zapakować opakowania jednostkowe z obuwiem
według ustalonego sortymentu wielkościowego,
-
zabanderolować opakowania zbiorcze,
-
skontrolować poprawność wypełnionej etykiety i nakleić ją na opakowanie zbiorcze,
-
zaprezentować wykonaną pracę,
-
dokonać oceny poprawności wykonanej pracy.
Umiejętności podlegające ocenie
Lp.
Czynność wykonywana przez ucznia
Punkty do
uzyskania
Punkty
przyznane
1.
Dobranie odzieży ochronnej.
5
2.
Sposób sprawdzenia cech na obuwiu i etykietach.
10
3.
Zaplanowanie
kolejnych
czynności
związanych
z pakowaniem
obuwia
i
oceną
poprawności
jego
wykonania.
10
4.
Dobranie opakowań jednostkowych i zbiorczych.
10
5.
Przygotowanie stanowiska pracy:
−
czystość i porządek miejsca pracy,
−
zabezpieczenie pod względem BHP,
−
przygotowanie obuwia, opakowań i akcesoriów z tym
związanych.
10
6.
Wykonywanie zadania:
-
przygotowanie papieru przekładkowego,
-
zapakowanie obuwia do opakowań jednostkowych,
-
naklejenie etykiet na opakowania jednostkowe,
-
zapakowanie obuwia do opakowania zbiorczego,
-
zabanderolowanie opakowania zbiorczego,
-
naklejenie etykiety na opakowaniu zbiorczym.
5
10
5
10
10
5
7.
Wykonanie
5
8.
Zaprezentowanie wykonanej pracy.
5
Razem
100
Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:
Ocena
Liczba uzyskanych punktów
dopuszczająca
60
÷
70
dostateczny
71
÷
85
dobry
86
÷
95
bardzo dobry
96
÷
100
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
7. LITERATURA
1. Grabkowski M.: Obuwnictwo. Podręcznik dla ZSZ. WSiP, Warszawa 1992
2. Grabkowski M.: Technika wytwarzania obuwia tom I. Politechnika Radomska,
Radom 2000
3. Liszka R., Rerutkiewicz J., Eliasz H.: Cholewkarstwo. WSiP, Warszawa 1996
4. Nowe zasady znakowania obuwia. Na podstawie Shoe and Leather News 11/96 Przegląd
Skórzany nr 3, R. LII, 1997
5. Persz T.: Obuwnictwo przemysłowe. Cz.II. WSiP, Warszawa 1986
6. Siekiera T.: Organizacja i ekonomika procesu produkcji obuwia. Poradnik dla
wytwórców obuwia. CLPO, Kraków 1996
7. W obuwiu bez etykiet daleko nie zajdziemy. Przegląd Skórzany nr 10, R. LIII 1998
8. Znak zdrowej stopy, http://www.clpo.pl/stopa.html
9. Znakowanie obuwia w krajach EWG. Przegląd Skórzany nr 1, R. XXXII, 1977
Normy przedmiotowe
1. PN-O-91013 Obuwie. Znakowanie: 1999
2. PN-O-91009 Obuwie. Pakowanie, przechowywanie i transport: 1996
3. PN-EN ISO 19952 Obuwie Terminologia
4. PN-O-91015 Obuwie dla dzieci do lat 15
Czasopisma fachowe:
−
Przegląd Skórzany (wydania archiwalne),
−
Świat Butów (wydania archiwalne i bieżące).
Literatura metodyczna
1. Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994
2. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000