Literka.pl - Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy
Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy
Data dodania: 2010-11-15 22:59:20
Zajęcia instruktażowe dla wolontariuszy pt. "Stymulowanie motoryki dużej ucznia ze
złożoną niepełnosprawnością" zostały przeprowadzone w Domu Pomocy Społecznej w
Świebodzicach wg. przygotowanego scenariusza. Prowadzone były Metodą Ruchu
Rozwijającego wg W. Sherborne. Ideą przeprowadzonych zajęć było zaznajomienie
wolontariuszy z prezentowaną metodą, umożliwienie doświadczania zalet tej metody
przez wolontariuszy, jak również przeszkolenie ich do aktywnego wspierania nauczycieli
w realizowaniu "Programu zajęć pozalekcyjnych wspierających rozwój ucznia" oraz
zachęcenie do systematycznego udziału wolontariuszy w zajęciach z dziećmi
niepełnosprawnymi.
Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy
Temat:Stymulowanie motoryki du?ej u ucznia ze z?o?on? niepe?nosprawno?ci?.
Data:
Miejsce: Sala Domu Pomocy Spo?ecznej dla dzieci w ?wiebodzicach
Czas trwania zaj??: 60 min
Prowadz?cy zaj?cia:Irena Frej, s. Monika Wijas
Cele ogólne:
Stymulowanie wszechstronnego rozwoju ucznia.
Poprawa sprawności ruchowej ucznia.
Cele szczegółowe:
Zmniejszanie napięć psychofizycznych.
Nauka wykonywania prostych ruchów.
Rozpoznawanie i nazywanie poszczególnych części ciała.
Wyzwalanie i rozładowywanie zablokowanej energii.
Metoda: Metoda Ruchu Rozwijaj?cego Veroniki Sherborne.
Formy:
muzyka: klaskanie o kolana, tupanie, uderzanie o podłogę, kołysanki z płyty CD),
mowa: ekspresyjna i komunikacyjna ciała,
ruch: zabawy w parach, w grupie.
Przebieg zaj??
1. Powitanie
Przedstawienie w parach: Wolontariusz przedstawia się a następnie ucznia z którym ćwiczy. Uczniowie
siedzą w fotelikach przed Wolontariuszem. Powitanie każdego ucznia piosenką ,, Witaj”.
2. Schemat cia?a
„Powitanie paluszkami” w parach opuszkami palców, potem w grupie całymi dłońmi obok siedzących osób.
„Powitanie części ciała”– pokazywanie części ciała podczas, gdy osoba prowadząca nazywa poszczególne
części ciała(głowa, ramiona, kolana, łokcie, uszy, oczy, usta, nos, pięty itp.)
W pozycji siedzącej wszyscy uczestnicy zajęć wykonują ćwiczenia:
mruganie oczami,
nadmuchiwanie policzków,
uderzanie dłońmi o kolano,
tupanie stopą o podłogę,
uderzanie dłonią o łokcie,
kręcenie nadgarstkami.
3. ?wiadomo?? przestrzeni
„Bączek” — kręcenie się wokół własnej osi,
„Wagoniki”– przesuwanie się w parach po Sali i przybijanie piątki osobom mijających nas.
„Raki”– osoby leżąc przesuwają się po sali.
„Pełzanie” na brzuchu samodzielnie.
„Turlanie się” po podłodze.
4. ?wiczenia oparte na relacji„z”
„Bujany fotel” – osoba siedzi i trzyma dziecko w ramionach, kołysze je d przodu i na boki.
„Rolowanie po podłodze” – jedna z osób obraca powoli drugą, przesuwając ją zatrzymuje ja na chwile na
boku i delikatnie kołysze.
„Huśtawka” – dwie osoby kołyszą dziecko, jedna trzyma za ręce, a druga za nogi.
„Przeszkoda” – dorośli przechodzą z otwartymi oczyma a potem zamkniętymi pomiędzy dziećmi, które leżą
na podłodze.
5. ?wiczenie relaksacyjne
Ćwiczenie„Leniuchowanie” – uczestnicy leżą na brzuchu i machają ugiętymi nogami.
6. ?wiczenia oparte na relacji ,, przeciwko”
„Paczka”– dziecko rozpakowuje paczkę, jaką tworzy dorosły ze swojego ciała, ciągnie, przesuwa,
rozpakowuje.
„Przepychanki” – osoby siedzą naprzeciw siebie w rozkroku. Na sygnał prowadzącego próbują się
przepychać plecami.
„Przepychanka” – osoby przepychają się stopami.
„Skała” – jedna z osób przepycha drugą, która jest mocno przytwierdzona do podłogi.
7. ?wiczenie relaksacyjne
Masaż pleców„pizza”
8. ?wiczenia oparte na relacji„razem”
„Tunel” – dzieci przechodzą pod ,, tunelem” utworzonym przez dorosłych.
„Trampolina” – osoby trzymają koc, na którym leży jedna osoba. Powoli podnoszą go, kołyszą, delikatnie
podrzucają.
„Sanki” – osoba siedzi na kocu trzymając się go. Kilka osób ciągnie koc po sali.
„Lustro” – osoby siedzą naprzeciw siebie. Jedna z osób naśladuje pewne czynności np. rysuje koło.
Zadaniem drugiej osoby jest naśladować jej ruchy. Następuje potem zmiana ról.
9. ?wiczenie relaksacyjne
W pozycji leżącej na plecach uczestnicy słuchają kołysanki„Dla Wojtusia”.
10. Po?egnanie
Uczestnicy siedzą wygonie w kręgu, dzielą przeżyciami z zajęć. Na zakończenie uczestnicy zajęć trzymając
się za ręce wysyłają„iskierkę”.
Dane autora: Irena Frej, s. Monika Wijas
Literka.pl - Konspekt na zajęcia otwarte dla Wolontariuszy Literka.pl - Konspekt na
zajęcia otwarte dla Wolontariuszy