Maria Węglińska „Jak przygotować się do zajęć
zintegrowanych?”, Kraków, 2005
Jedną z przyczyn złych i nieefektownych zajęć jest
brak umiejętności planowania. Każdy plany, aby
dobrze służył nauczycielowi, powinien mieć prostą
budowę.
Dużą pomocą dla nauczyciela są programy
autorskie, które zawierają propozycję planowania
zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Wobec tych
propozycji nauczyciel może przyjąć różne postawy:
Przyjąć ją w pełni
Dokonać jej modyfikacji
Skonstruować własny plan zajęć (ośrodek dzienny).
Zwiększenie skuteczności nauczania i wychowania
Lepsze korzystanie z zasobów wiedzy, motywacji,
środków
Świadomą kontrolę nad przebiegiem i wynikami
kształcenia
Upodmiotowienie ucznia w procesie kształcenia,
większą jego aktywność i partnerstwo
Rytmiczność osiągania celów i zadań
Ustrukturowanie i profesjonalizm pedagogiczny
Zdolność do modyfikacji i unowocześniana
kształcenia
Koordynację i integrację kształcenia w szkole
Ochronę prze rutyną i monotonia szkolną
Samowiedzę i samoocenę pracy dydaktycznej.
Konspekt powinien być ściśle zorientowany na cele lekcji.
Cele lekcji nie mogą być „ozdobą konspektu” ani jego
marginalnym elementem.
Konspekt powinien zawierać cele końcowe lekcji i
pośredniczące (środki do celu).
Konspekt powinien akcentować adekwatną do potrzeb
uczniów sekwencję (syntaksę) czynności uczenia się
uczniów.
Konspekt powinien być ściśle związany z planowanie
wynikowym.
Powinien on zawierać „sprzężenie zwrotne” w
doskonaleniu nauczania przez zawieranie elementów
ewaluacyjnych.
Powinien umożliwiać oryginalne sposoby osiągania celów
przez projektowanie sekwencji czynności pośrednich
(zadań dydaktycznych).
Konspekt powinien służyć samoocenie i rozwojowi
samoświadomości dydaktycznej nauczyciela.
Powinien być prosty w budowie, łatwy w wykorzystywaniu
i nie ograniczający możliwości bieżących modyfikacji.
KONSPEKT
– szkic utworu, wykładu, przemówienia; zarys
czegoś; skrót, streszczenie. (Słownik języka polskiego)
SCENARIUSZ
– to tekst literacki stanowiący podstawę dzieła
filmowego, zawierający szkic fabuły utworu, ramową
charakterystykę postaci i scenerii wydarzeń oraz dialogi.
PROJEKT –
to zamierzony plan działania, postępowania;
pomysł, zarys.
PLAN
– to opis możliwego w przyszłości doboru układu
czynności zjednoczonych wspólnym celem lub możliwego w
przyszłości doboru i układu części składowych wytworu
czynności tak zjednoczonych (T. Kotarbiński)
Decyzja o wyborze określenia rodzaju planowania – konspekt czy
scenariusz – zależy od samego nauczyciela.
W edukacji wczesnoszkolnej najmniejszym
elementem planowania nie jest dzisiaj 45 –
minutowa lekcja, ale większa jednostka
czasowa, obejmująca jeden dzień, a
czasami kilka lub kilkanaście dni.
Podstawową jednostką jest ośrodek
dzienny. Planując działalność
dydaktyczną, nauczyciel może
przygotować:
–
Plan ośrodka dziennego
–
Konspekt ośrodka dziennego
LEKCJI
OŚRODKA DZIENNEGO
Według „Słownika pedagogicznego”
lekcja to „organizacyjna forma
nauczania oparta na realizacji
określonego zadania dydaktycznego
w ciągu ustalonego czasu”.
Czas lekcji najczęściej mieścił się w
granicach 45 minut.
Organizacyjna forma pracy
pedagogicznej w edukacji
wczesnoszkolnej, oparta na realizacji
celów i zadań w ciągu jednego lub
kilku dni.
Obecnie lekcja jako organizacyjna
forma nauczania występuje w klasach
IV-VI szkoły podstawowej
Organizacja zajęć w klasach I-III
szkoły podstawowej
R. Więckowski uważa, że „Podstawową formą organizacji edukacji
wczesnoszkolnej jest dzień pracy i aktywność dziecka. Szczególna
formą pracy są zajęcia. Są one zróżnicowane organizacyjnie ze
względu na wiek dzieci”.
Podobnie jak w konspekcie lekcji, również
konspekt ośrodka dziennego można podzielić
na dwie części: część ogólną i część
szczegółową związaną z przebiegiem zajęć
dydaktycznych
Część szczegółowa –
dotyczy opisu zamierzonych działań uczniów i
nauczyciela. Niektóre tematy ośrodka dziennego mogą być
opracowane w ciągu jednego dnia, inne w ciągu kilku dni.
Część ogólna
(stała, pierwotna, wstępna, metryczna)
1. Ośrodek tematyczny (krąg, blok tematyczny, temat bloku, temat
kompleksowy, temat ośrodka zintegrowanego, temat ogólny, temat
naczelny, temat centralny):
2. Ośrodek dzienny (temat ośrodka dziennego, temat szczegółowy, temat
dnia zajęć zintegrowanych, temat jednostki dziennej, temat dnia,
jednostka tematyczna):
3. Czas trwania (liczba godzin):
4. Cele:
5. Metody:
6. Formy:
7. Środki dydaktyczne:
8. Zapis w dzienniku:
9. Literatura:
Część szczegółowa konspektu ośrodka dziennego może być
prezentowana w różny sposób. Najczęściej funkcjonują wzory:
Wzór 1
Przebieg (tok, plan) zajęć, pracy dnia. Opis
czynności ujęty w punktach
1.
2.
Itd..
Wzór 2
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
1.
2.
itd
Wzór 3
Czynności nauczyciela
Czynności ucznia
Środki dydaktyczne
1.
2.
Itd..
Wzór 4
Przebieg zajęć
Rodzaj (obszary)
aktywności
Środki dydaktyczne
1.
Itd..
Należy zwrócić uwagę na układ treści w
edukacji matematycznej oraz w
kształceniu językowym. „Treści te należy
opracować w takiej kolejności, w jakiej są
one ze sobą powiązane, tworząc struktury
logiczno – formalne. W praktyce szkolnej
najpierw w planie dydaktycznym ustala
się kolejność realizowania w ciągu roku
treści o układzie liniowym. Wokół nich
natomiast grupuje się treści typu
społecznego, przyrodniczego,
artystycznego itp. Taka konfiguracja
oznacza, że treści pozostałych kierunków
edukacji są autonomiczne i można je
łączyć w dowolny sposób, co sprzyja
synkretycznemu poznawaniu przez
dziecko otaczającej rzeczywistości”
(K. Żuchelkowska i J. Nowak).
TEMAT
– jest tym „co stanowi zasadniczą,
podstawową myśl, przedmiot rozmowy, pracy,
utworu, działa; wątek”.
TEMATYKA
– to zespół zagadnień, tematów, dzieła,
twórczości – gr. thema >>rzecz postanowiona,
sformułowana, zaproponowana<<.
BLOK
– „pot. kilka audycji radiowych lub punktów
programu telewizyjnego, tworzącego jakąś całość”.
OŚRODEK
– „środkowy, centralny punkt czegoś”.
KOMPLEKS
– „zespół przedmiotów lub zjawisk
uzupełniających się wzajemnie, tworzących pewną
całość”.
KRĄG
– „ przen. (…) b) zakres, zasięg myśli, przeżyć,
zainteresowań itp.”.
Tematyka
(czego?)
•
bloku
•
ośrodka
•
kręgu
•
kompleksowa
Temat (czego?)
•
jednostki dziennej
•
dziennego
ośrodka
Ośrodek tematyczny obejmuje jeden, kilka, a czasem kilkanaście
dni pracy. Tematy ośrodków tematycznych formułowane są
najczęściej w postaci haseł, np.:
Jestem uczniem klasy pierwszej
Zima wokół nas
Z tematu ośrodka tematycznego wypływa temat ośrodka
dziennego. Redagowany jest on najczęściej w postaci
zdaniowej (charakter zdań oznajmujących), np.:
Poznajemy warzywa i owoce
Pomagamy ptakom przetrwać zimę
Temat ośrodka dziennego może przybrać postać zdania
pytającego, np.:
Jak pracuje poczta?
„Tematyka bloków powinna być
wyznaczana potrzebami i
zainteresowaniami dzieci oraz być
dostosowana do ich możliwości
rozwojowych” (E. Ziętkiewicz)
W tematach bloków należy uwzględnić związek z najbliższym
otoczeniem dziecka. Punktem wyjścia do zaplanowania
tematu bloku mogą być także, np. zdarzenia, które dzieją
się wokół dziecka, jego przeżycia, ciekawi ludzie itp.
Według E. Ziętkiewicz temat bloku powinien być tak
sformułowany, by:
budził zainteresowanie i zaciekawienie dzieci,
wyzwalał inicjatywę w planowaniu pracy wokół bloku,
prowadził dzieci do podejmowania zadań
Dobrze jest, gdy temat bloku jest sformułowany
dynamicznie, np. Pomóżmy zwierzętom przetrwać
zimę. Bardzo wartościowe jest formułowanie bloku
problemowo, co stawia dziecko w roli odkrywcy,
badacza.
Formułując temat bloku, nauczyciel nie powinien
posługiwać się czasownikiem poznajemy, gdyż takie
ujęcie powoduje, że staje się ono celem.
W zintegrowanym planie edukacyjnym uwidocznione
zostają także tematy poszczególnych dni. Jest ich tyle,
ile będzie trwać realizacja bloku.
Tematy dni aktywności możemy formułować w sposób:
czynnościowy,
zadaniowy,
zadaniowo – problemowy
Tematy dni aktywności powinny wyrażać chęć do
działania, pobudzać inicjatywę do udziału w planowaniu
pracy.
Graficzne ujęcie
celów
Cele ogólne
Cele pośrednie,
cele szczegółowe
Cele operacyjne
Podstawy
programowe
Konspekt
(scenariusz) ośrodka
dziennego
Programy autorskie
POSTAWA PROGRAMOWA
– dokument państwowy
określający zadania szkoły. Stanowi podstawę do
opracowywania standardów i doboru programów
nauczania.
CEL OGÓLNY
– cel wyznaczający kierunek dążeń, cel
złożony z pewnej liczby celów szczegółowych.
CELE OPERACYJNE
– cele wyrażone w postaci
mierzalnych zachowań (czynności uczniów).
Przykłady prezentacji zapisu celów kształcenia w
konspektach studentów i nauczycieli:
WZÓR 1
Cele:
WZÓR 2
Cele dydaktyczne:
WZÓR 3
Cele ogólne:
Cele operacyjne – osiągnięcia uczniów
Uczeń: np. pisze…
WZÓR 4
Cele (zakładane efekty):
WZÓR 5
Cele operacyjne w kategoriach czynności ucznia:
WZÓR 6
Cele edukacyjne:
WZÓR 8
WZÓR 9
WZÓR 7
WZÓR 10
Zadania edukacyjne:
Zamierzenia edukacyjne:
Cele kształcenia:
Uczeń potrafi:
Cel ogólny: Kształtowanie…
Cele operacyjne:
•Zapamiętanie:
•Zrozumienie:
•Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych:
•Stosowanie wiadomości w sytuacjach nietypowych:
Przy formułowaniu celów ogólnych używa się takich
pojęć jak:
Kształtowanie, doskonalenie, wdrażanie, rozbudzanie,
wyróżnianie, nazywanie, rozwijanie, zapoznanie, wyrabianie,
utrwalanie, bogacenie, poszerzanie, usprawnianie, kształcenie,
zdobywanie
Przy formułowaniu celów szczegółowych używa się
takich pojęć jak:
Uczeń potrafi (powinien): np. skonstruować, scharakteryzować,
udowodnić, uporządkować, opisać, obliczyć, porównać,
uzasadnić.
Cele operacyjne mogą być przedstawiane razem z
celami ogólnymi, z których zostały wyprowadzone w
drodze operacjonalizacji.
•
celowy
•
wykonalny
•
teoretycznie i praktycznie konsekwentny
•
operatywny
•
racjonalny
•
giętki
•
optymalnie szczegółowy
•
odpowiednio długodystansowy
•
czasowo – określony
•
kompletny