SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO W KLASI V
Temat: Idą święta… Konkurs zadaniowy „ Jesteśmy znawcami Bożego Narodzenia”.
Cele ogólne:
uwrażliwianie na rolę i znaczenie tradycji Świąt Bożego Narodzenia w życiu
rodziny,
uwrażliwianie na istotę mediów i zasady ich funkcjonowania,
doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat
(Święta Bożego Narodzenia: historia, tradycje rodzinne, gwiazdkowe marzenia,
sposoby spędzania wolnego czasu),
kształcenie umiejętności argumentowania (określanie pozytywnych
i negatywnych stron spędzania wolnego czasu przed telewizorem),
doskonalenie umiejętności wyrażania myśli w obrębie zdania - formułowanie
jasnej, logicznej i poprawnej pod względem językowym wypowiedzi ustnej,
doskonalenie umiejętności redagowania okazjonalnych form wypowiedzi (
życzenia świąteczne),
doskonalenie umiejętności właściwego używania skrótów, zwrotów
grzecznościowych, estetycznego planowania zapisu życzeń - zgodnie z zasadami,
kształcenie umiejętności informowania bądź perswazji przy pomocy reklamy jako środka masowej komunikacji we współczesnym społeczeństwie informacyjnym,
rozwijanie wrażliwości twórczej,
wyrabianie czujności ortograficznej,
wdrażanie do zgodnej i efektywnej pracy w zespole.
dostrzeganie związku człowieka z wytworami współczesnej cywilizacji.
Cele operacyjne:
Uczeń:
opowiada o tradycjach, którym hołduje jego rodzina, przygotowaniach
do świąt, swoich gwiazdkowych marzeniach i sposobach spędzania
wolnego czasu,
wypowiada się logicznie, buduje zdania bogate treściowo, łączy
poszczególne elementy w wypowiedzenia spójne i poprawne
pod względem gramatycznym i rzeczowym,
redagując formy wypowiedzi, przestrzega reguł ortograficznych,
redaguje życzenia świąteczne,
dba o kulturę słowa,
reklamuje w sposób dowcipny produkt świąteczny,
przekłada twórcze myślenie na twórcze działanie.
Metody:
podające:
wykład informacyjny,
objaśnienie,
problemowe:
klasyczna metoda problemowa,
aktywizujące:
inscenizacyjna,
sytuacyjna,
praktyczne:
projekt,
ćwiczenia praktyczne,
programowane:
z użyciem komputera,
eksponujące:
pokaz połączony z przeżyciem.
Forma: zespołowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, komputer, słowniki
Przebieg lekcji:
Wysłuchanie piosenki o tematyce świątecznej „ Magia świąt”.
Posłuchajcie, co na temat świąt napisano w książce „Zwyczaje polskie”.
„W Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się po zapadnięciu zmroku, gdy na niebie pojawia się pierwsza gwiazda.
Wtedy cała rodzina gromadzi się w jednym pokoju, przy stole nakrytym białym obrusem. Pod nim rozłożone jest siano. Kiedy już wszyscy domownicy staną wokół stołu, najstarsza osoba w rodzinie rozpoczyna modlitwę, odczytuje fragment Pisma św. o narodzinach Jezusa, następnie bierze z talerzyka biały opłatek, podchodzi do każdego, łamie się nim i składa życzenia. W tym dniu wspomina się wszystkich, którzy nie mogą być z nami. To z myślą o zmarłych i o każdym, kto nie ma gdzie spędzić tego wieczoru, leży na stole dodatkowe, puste nakrycie.
W czasie Wigilii najważniejszy jest opłatek i zawsze pierwszy. Dopiero gdy podzielimy się opłatkiem, możemy skosztować czerwonego barszczu z uszkami, czarnego maku, brązowych orzechów i srebrnych ryb. Przedtem nie wypada śpiewać nawet kolęd.
Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest głęboko zakorzeniona nie tylko w narodzie polskim. Na całym świecie katolicy świętują narodzenie Jezusa, ale w każdym kraju panują nieco odmienne zwyczaje. Do rozpowszechniania zwyczaju budowania żłóbków i szopek najwięcej przyczynił się św. Franciszek z Asyżu i jego bracia. To on, chcąc przypomnieć narodziny Pana Jezusa, nakazał nanieść do groty siana i przyprowadzić wołu i osła. Zawołał braci i pobożnych ludzi. Tam odczytał im Ewangelię o narodzeniu Zbawiciela i wygłosił kazanie o wcieleniu Słowa.”
Porozmawiamy dzisiaj o wszystkim, co kojarzy się z nadchodzącymi świętami. Czeka was intensywna praca, której efektem będzie zdobycie przez drużynę tytułu znawców świąt.
Losowanie kart pracy przez liderów drużyn. Załączniki 1,2,3,4. Praca w zespołach zgodnie z zadaniami.
Konkurs- zapisywanie punktacji na tablicy, by było widoczne dla wszystkich. Pytania rozstrzygające:
Zapisz na tablicy D. l.poj. rzeczownika Wigilia,
Zapisz datę dnia Wigilii Bożego Narodzenia,
Pieśni śpiewane w czasie Świąt Bożego Narodzenia,
Tytuł kolędy „ Cicha noc', to: porównanie czy przenośnia,
Zasiadanie do Wieczerzy Wigilijnej to: obrzęd, tradycja czy przyzwyczajenie,
Zwyczaj dekorowania choinki dotarł do nas z: Francji, Rosji czy Niemiec.
Podsumowanie. Ocena pracy. Wysłuchanie kolędy „ Jest taki dzień”.
GRUPA I
KONKURS „ ZNAWCY ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”
ZADANIA
Wybieracie:
lidera, który koordynuje grupę, odpowiada na pytania i wyznacza zadania;
sekretarza, który zapisuje pracę grupy;
dwóch prezenterów, którzy prezentują grupę na forum;
strażnika czasu, który pilnuje czasu wyznaczonego na wykonanie zadań;
strażnika tajemnicy, który dba o zachowanie pracy grupy w tajemnicy.
Przygotujcie 3 pytania związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Korzystajcie ze wszystkich źródeł, by pytaniami zaskoczyć inną grupę. Pytania będą potrzebne do rundy finałowej.
Przygotujcie reklamę ekologicznej choinki do przygotowanego już tekstu. Możecie to zmienić. Drzewkiem będzie jedna
z osób w grupie.
Tekst reklamy:
„Szanowni Państwo! Oto jedyny w swoim rodzaju świąteczny produkt
ekologiczny! Nasza żywa choinka ma niezwykłe zalety: nie zajmuje wiele miejsca
- można postawić ją wszędzie, a nawet posadzić! Nie sypią się z niej igły, gdyż ich nie posiada! Gwarantujemy, że nasi milusińscy nie dostaną niestrawności, gdy przypadkiem przyjdzie im apetyt na ozdoby choinkowe
Znajdźcie informacje o niemieckich świętach. Wykorzystajcie do tego celu komputer i wyszukiwarkę GOOGLE, wpisując hasło boże narodzenie.
Podajcie 3 potrawy wigilijne.
Korzystając ze słowników znajdźcie lub wyjaśnijcie:
Choinka (synonimy)
Wigilia (znaczenie)
Boże Narodzenie (pisownia)
Runda finałowa: „ Quiz 3 pytania”
Punktację grup zapisuje lider na tablicy przy swojej grupie przy właściwym zadaniu
GRUPA II
KONKURS „ ZNAWCY ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”
ZADANIA
1.Wybieracie:
lidera, który koordynuje grupę, odpowiada na pytania i wyznacza zadania;
sekretarza, który zapisuje pracę grupy;
dwóch prezenterów, którzy prezentują grupę na forum;
strażnika czasu, który pilnuje czasu wyznaczonego na wykonanie zadań;
strażnika tajemnicy, który dba o zachowanie pracy grupy w tajemnicy.
Przygotujcie 3 pytania związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Korzystajcie ze wszystkich źródeł, by pytaniami zaskoczyć inną grupę. Pytania będą potrzebne do rundy finałowej.
Przygotujcie reklamę wybranej kolędy. Wykorzystajcie słowa jednej zwrotki w taki sposób, by wszyscy chętnie kupowali właśnie tę kolędę. Do wyboru: „ Lulajże Jezuniu”, „ Cicha noc”, „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Znajdźcie informacje o hiszpańskich świętach. Wykorzystajcie do tego celu komputer i wyszukiwarkę GOOGLE, wpisując hasło boże narodzenie.
Podajcie 3 tradycje wigilijne.
Korzystając ze słowników znajdźcie lub wyjaśnijcie:
Jasełka (synonimy)
Tradycja (znaczenie)
Wieczerza (pisownia)
Runda finałowa: „ Quiz 3 pytania”
Punktację grup zapisuje lider na tablicy przy swojej grupie przy właściwym zadaniu
GRUPA III
KONKURS „ ZNAWCY ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”
ZADANIA
Wybieracie:
lidera, który koordynuje grupę, odpowiada na pytania i wyznacza zadania;
sekretarza, który zapisuje pracę grupy;
dwóch prezenterów, którzy prezentują grupę na forum;
strażnika czasu, który pilnuje czasu wyznaczonego na wykonanie zadań;
strażnika tajemnicy, który dba o zachowanie pracy grupy w tajemnicy.
Przygotujcie 3 pytania związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Korzystajcie ze wszystkich źródeł, by pytaniami zaskoczyć inną grupę. Pytania będą potrzebne do rundy finałowej.
Przygotujcie życzenia świąteczne dla Rodziców i dla kolegi. Skorzystajcie z tekstu wiersza ks. Jana Twardowskiego.
Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
w noc szczęśliwego rozwiązania,
by wszystko nam się rozplątało:
węzły, konflikty, powikłania…
Aby się wszystkie trudne sprawy
porozkręcały jak supełki.
Własne ambicje i urazy
zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
I aby w nas złośliwe jędze
pozamieniały w owieczki.
A w oczach mądre łzy stanęły,
jak na choince świeczki.
Znajdźcie informacje o angielskich świętach. Wykorzystajcie do tego celu komputer i wyszukiwarkę GOOGLE, wpisując hasło boże narodzenie.
Podajcie tytuły 3 kolęd.
Korzystając ze słowników znajdźcie lub wyjaśnijcie:
Wieczerza (synonimy)
Kolęda (znaczenie)
Królowie (pisownia)
Runda finałowa: „ Quiz 3 pytania”
Punktację grup zapisuje lider na tablicy przy swojej grupie przy właściwym zadaniu
GRUPA IV
KONKURS „ ZNAWCY ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA”
ZADANIA
Wybieracie:
lidera, który koordynuje grupę, odpowiada na pytania i wyznacza zadania;
sekretarza, który zapisuje pracę grupy;
dwóch prezenterów, którzy prezentują grupę na forum;
strażnika czasu, który pilnuje czasu wyznaczonego na wykonanie zadań;
strażnika tajemnicy, który dba o zachowanie pracy grupy w tajemnicy.
Przygotujcie 3 pytania związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Korzystajcie ze wszystkich źródeł, by pytaniami zaskoczyć inną grupę. Pytania będą potrzebne do rundy finałowej.
Zagrajcie fragment reklamy telewizyjnej, w której wyeksponujecie wytłuszczony slogan (hasło)
Chłopiec pisze list do św. Mikołaja. Ma trudności ze sformułowaniem próśb -zgniata kolejne listy i wyrzuca do kosza. Wzdycha i mówi z rozpaczą
w głosie:
- Już późno, pierwsza gwiazdka na niebie! Może tata kupi mi jakiś prezent!
Chciałbym, co prawda, nową komórkę, ale... jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma...
Nagle słychać świst.... Pojawia się Św. Mikołaj z laptopem w ręku. Wręczając go chłopcu, mówi: „Mikołaj zawsze zdąża na czas!”.
Znajdźcie informacje o francuskich świętach. Wykorzystajcie do tego celu komputer i wyszukiwarkę GOOGLE, wpisując hasło boże narodzenie.
Podajcie 3 potrawy wigilijne.
Korzystając ze słowników znajdźcie lub wyjaśnijcie:
Bombki (synonimy)
Jasełka (znaczenie)
Żłóbek (pisownia)
Runda finałowa: „ Quiz 3 pytania”
Punktację grup zapisuje lider na tablicy przy swojej grupie przy właściwym zadaniu
W Hiszpanii odpowiednikiem opłatka jest chałwa. Przed Bożym Narodzeniem każda rodzina hiszpańska zaopatruje się w nową szopkę.
Wigilijna wieczerza rozpoczyna się po pasterce. Następnie wszyscy wychodzą na ulice oświetlone tysiącami barwnych żarówek, śpiewają kolędy, tańczą i bawią się do rana.
Głównym daniem jest pieczona ryba oraz "ciasto Trzech Króli", w który zapieka się drobne upominki.
Prezenty rozdawane są 6 stycznia w święto Trzech Króli, na pamiątkę darów, które Jezus otrzymał od mędrców ze Wschodu.
W Wielkiej Brytanii wigilijny posiłek zaczyna się w południe w ścisłym gronie rodzinnym. Obiad, bo trudno tu mówić o wieczerzy, składa się z pieczonego indyka i " płonącego puddingu". Wieczorem w Wigilię angielskie dzieci wywieszają swoje pończochy za drzwi, by nazajutrz rano odnaleźć je wypełnione prezentami.
Tu narodził się zwyczaj pocałunków pod jemiołą wiszącą u sufitu.
Taki pocałunek przynosi szczęście i spełnienie życzeń.
Londyn jest ojczyzną pierwszych kartek z życzeniami. W 1846 roku Jon Horsley z Anglii zaprojektował pierwszą kartkę świąteczną z napisem "Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku".
W Niemczech "Boże Narodzenie" obejmuje trzy dni: 24 grudnia -"Wigilię", pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, narodziny Jezusa Chrystusa (25.12.) i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (26.12.). W Wigilię w chrześcijańskich rodzinach przed lub po uczestnictwie w Mszy Świętej zapala się świece na choince i wtedy rozpoczyna się "gwiazdka" tzw. "Bescherung". Śpiewa się lub słucha się kolęd i członkowie rodziny obdarowują się wzajemnie prezentami. Dzieciom opowiada się legendę mówiącą, iż prezenty przyniósł Święty Mikołaj lub Dzieciątko Jezus. Wiele rodzin wynajmuje nawet Mikołaja, którego rolę odgrywają studenci przebrani w kostium. W pierwszym i drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia wielu ludzi udaje się do kościoła na świąteczne msze. 25 i 26 grudnia są dniami świątecznymi wolnymi od pracy.
We Francji świąteczną atmosferę wyczuwa się już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem. Wszystkich opanowuje gorączka zakupów. Właściciele sklepów prześcigają się w pomysłach dekorowania wystaw. Ulice miast przystrojone są kolorowymi lampkami i gwiazdkami.
Święta Bożego Narodzenia pełnią we Francji bardzo ważną rolę. Są to święta rodzinne. Francuzi wręczają sobie ręcznie robione kartki świąteczne oraz kupują prezenty. We Francji, w przeciwieństwie do Polski, nie ma Wigilii. Francuzi biorą udział we mszy, a 25 grudnia siadają do wspólnego obiadu. W ten dzień je się indyka nadziewanego kasztanami i pije dużo szampana.
We Francji dzieci wierzą, że to mały Jezus przynosi im prezenty, które w wigilijną noc wkłada do bucików ustawionych przy kominku.
ZAŁĄCZNIKI DO LEKCJI