SCENARIUSZ ZAJĘCIA zimowe spotkania


SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE SKRZATY-12.01.2013r.

TEMAT: Zimowe spotkania - Bałwankowa rodzina

CELE OGÓLNE:

CELE OPERACYJNE:

METODY:

- Dziamskiej - Edukacja przez ruch

- elementy Dobrego Startu Marty Bogdanowicz,

- Kniessów

- Metoda Kinezjologii Edukacyjnej

- Aktywizujące

- Zadań do wykonania

FORMY: zbiorowa, zespołowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Szyfrogramy, rozsypanka literowa, arkusze do pracy w grupach, koła w różnych rozmiarach, kredki pastele, instrumenty - janczary, płyta CD - Bale i imprezy - KLANZA, szarfy z krepy, karty pracy dostosowane do możliwości i umiejętności dzieci, zdania ewaluacyjne.

PRZEBIEG ZAJECIA

Faza wprowadzająca

1. Powitanie dzieci i rodziców piosenką „Dzień dobry, wszyscy się witamy”

2. Zaproszenie dzieci na wyprawę do pewnej krainy. Aby wyruszyć w podróż i wiedzieć gdzie pojedziemy, trzeba rozwiązać szyfrogramy:

1-a, 2-b, 3-k, 4-ł, 5-r, 6-w, 7-z, 8-n, 9-e, 10-l, 11-s, 12-p, 13-o,

0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic

Z czym kojarzą wam się te wyrazy? - odp. Z porą roku - ZIMA

Faza realizacyjna:

1. Atrybuty ZIMY - N. pokazuje napis ZIMA.

Podział dzieci ze względu na ich umiejętności.

I - Kreślenie leniwej ósemki. Wykonanie postaci pani zimy- dorysowanie buzi, włosów, czapki, rąk, sukni. Dz. otrzymują koperty z rozsypanką sylabową lub podpisanymi obrazkami z brakującymi literami w zależności od umiejętności. Dz. układają wyrazy z rozsypanki, doklejają brakujące litery, odczytują wyrazy i wskazują, które pasują do zimy. Doklejają te napisy do swojego wizerunku ZIMY, a następnie na planszę z napisem ZIMA

II - Odczytanie kilku zdań o zimie. Uzupełnianie zdań brakującymi wyrazami.

- Układają jadłospis Pani Zimy

Gotowe prace doklejają do napisu ZIMA

2. Podróż zaprzęgami do krainy zimy - dzieci tworzą 4 zaprzęgi -pierwsza osoba, zgodnie z kolorem znaczka, poruszają się w rytm muzyki ( na melodię „Jungle Bells”) trzymając janczary i zatrzymując się przy osobach ze znaczkiem w tym samym kolorze. Zabiera pasażera. Zaprzęgi jeżdżą tak długo, aż będą pełne. Jadą do stolików i zatrzymują się przed stolikiem z tym samym znaczkiem.

3. Zabawa „Spotkanie z bałwankiem” - metodą edukacji przez ruch.

W krainie Zimy pada śnieg - dz. naśladują padanie śniegu w powietrzu, potem śnieg pada na kartkę przy pomocy kredki i zostawia ślad (kropka i poślizg kreska). Zadanie wykonują w rytm muzyki.

Dzieci lubią psoty, szczególnie na śniegu. Popsocimy trochę na śniegu poruszając się w różny sposób. Dzieci wykonują różne ruchy palcami na białych kartkach .Następnie rysują psoty - zygzaczki-szlaczki

Nauczycielka mówi wierszyk, dz. rysują niebieską kredką w rytm muzyki.

Zygzaczek to szlaczek, to skoczna jest zabawa.

Zygzaczek to szlaczek. To linia jest złamana.

Gdy kartka jest zapełniona, darcie brzegów kartki, tworzenie zasp śniegu i doklejanie na planszę, z resztek podrzemy małe kawałki - będzie to śnieg.

N. rozsypuje drużynom białe kule - duże, średnie, małe - porównywanie wielkości kół, przeliczanie ich, porównywanie liczebności kół.

Kreślenie ślimaków na kołach w rytm muzyki. Dzieci wymieniają się kołami, kreślą ślimaki tak długo, aż wszystkie będą zapełnione.

Co z nich można ulepić - BAŁWANA.

Wypowiedzi dz. jak mogą wyglądać bałwanki.

Dzieci dobierają sobie po 3 koła, komponują bałwana, doklejają elementy - nos, guziki kapelusz, korale, miotła, oczy. Doklejają podpisy do bałwanków

- MAMA

- TATA

- SYN

- CÓRKA

Prezentacja prac do piosenki - Bałwankowa rodzina - dz. śpiewają piosenkę i prezentują swoje bałwanki. Bałwanki doklejamy do zasp śnieżnych i płatki śniegu.

Układanie w zespołach podpisów z sylab - BAŁ-WAN-KO-WA RO-DZI-NA

Dzieci tworzą zaprzęgi i wędrują pomiędzy stolikami oglądając prace pozostałych grup.

4. Zabawa ruchowo - taneczna - Bałwankowy taniec

Wszystkie dzieci przemieniają się w bałwanki.

Przy piosence, dzieci lepią bałwanki, - bałwanki rozpoczynają zimową zabawę. Podnoszą i podrzucają kawałki krepy, naśladują wirujące płatki unosząc i opuszczając ręce. Dmuchają na krepę.

Po wesołej zabawie,  bałwanki poprawiają swój wygląd pomagając sobie wzajemnie:

         Poprawiają marchewkę na nosie,

         Kapelusz na głowie,

         Guziki na brzuchu,

A że narobiły bałaganu, muszą posprzątać - krepa do worka.

5. Zabawa dydaktyczno-ruchowa przy muzyce „Wielkie i małe litery”.

Dzieci otrzymują emblematy z małymi i wielkimi literami. Poruszają się swobodnie po sali przy muzyce. Na przerwę w muzyce dobierają się parami tak, aby wielka litera stała z małą, wymyślają wyrazy na daną literę.

 

Faza podsumowująca:

Wybrane dzieci odczytują początek zdania z pomocą N. , reszta ma za zadanie rozwinąć myśl.
 
Cieszę się, że dzisiaj …………………………….
Najbardziej podobało mi się …………………….
Najtrudniejsze było ……………………………….
Kto jest dzisiaj z siebie zadowolony?
Komu z was coś nie wyszło?

2, 1, 4, 6, 1, 8 8

11, 13, 12, 10, 9 9,

3, 5, 1,

7, 1, 11, 12, 1


