Konspekt lekcji z gier i zabaw ruchowych
1. Data lekcji:10.III. 2003r. Klasa: IV dziewczęta
2. Temat lekcji: Gry i zabawy ruchowe
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: koordynacja ruchowa, siła mięśni ramion.
- Umiejętności: dokładne podania piłki nogą.
- Wiadomości: o ostatnich sportowych wyczynach Polaków i przepisach ruchu drogowego.
- Działania wychowawcze: wpajanie zasad fair-play.
- Zdrowia: zapobieganie powstaniu lejkowatej klatki piersiowej
4. Miejsce lekcji: zastępcza sala gimnastyczna.
5. Przybory / przyrządy: piłki (różnego rodzaju), kartki ze słowami piosenek, szarfy, kreda.
6. Czas lekcji: 45 minut
7. Liczba ćwiczących: 21
8. Metody realizacji zadań ruchowych: zabawowo-klasyczna
9. Formy prowadzenia zajęć: frontalna, w zespołach
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
||
1.Ćwiczenia organizacyjno-porządkowe |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami. |
3-5 minut |
Ustawienie w dwuszeregu. |
||
2. Zabawa ze śpiewem |
„Nitka” dzieci śpiewają w czasie marszu, robią koło w czasie powtarzania zwrotki , przesuwają je zwijając się jak muszelka ślimaka. |
2-3 minuty |
Ustawienie w szeregu z podaniem sobie rąk przez uczestniczących. |
||
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa |
„Powódź” dzieci biegają luźno, na hasło powódź wszyscy starają się znaleźć się w takim miejscu żeby nie dotykać podłoża. Na komendę „powódź minęła” dzieci ponownie biegają swobodnie. |
3-4 minuty |
Zwrócić uwagę na to żeby dzieci nie wychodziły za wysoko. |
||
4. Zabawa lub gra z mocowaniem. |
„Kałuża” zespół biega na zewnętrznym obwodu koła(kałuży), tak aby go nie przekroczyć, przy czym starają się na wzajem wciągnąć do kałuży. Wciągnięta osoba odpada z gry. Wygrywa ten gracz który zostanie ostatni. |
4-5 minut |
Ustawienie na obwodzie koła, wszyscy trzymają się za ręce. Przestrzec dzieci przed nadmierną rywalizacją. |
||
5. Zabawa lub gra bieżna. |
„Lawina” wszyscy biegają luźno po sali, dziecko oznaczone szarfą stara się schwytać inne. Dotknięta osoba ubiera szarfę i dołącza do łapiącego z tym że obie trzymają się za ręce i tak dołączają kolejne osoby. |
5-8 minut |
Odpowiednia liczba szarf. Uczestniczący w zabawie zdejmują buty (co ma zapobiec płaskostopiu). |
||
6. Zabawa lub gra rzutna. |
„Wyścig piłek w siadzie” pierwsi gracze odwracają się w prawo i podają piłkę do osoby siedzącej za nią, z kolei ta przekazuje następnej i tak do ostatniego uczestnika rzędu. Ten wstaje z piłką, biegnie na początek rzędu siada i podaje ją za siebie. Wygrywa rząd której piłka najszybciej obiegnie wszystkich zawodników. |
3-4 minuty |
Ustawienie w trzech rzędach w siadzie. |
||
7. Zabawa lub gra skoczna. |
„Skoki konika” dzieci naśladują konika, skacząc przebiegają z miejsca na miejsce w różnych kierunkach, wymijają się i równocześnie rżą. Na sygnał lub zawołanie ustawiają się w szeregu lub rzędzie, po czym na ponowne zlecenie brykają. |
2-3 minuty |
|
||
8. zabawa lub gra orientacyjno-porządkowa. |
„W lewo - w prawo” dzieci ruszają z miejsca idąc po prawej stronie drogi, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Od czasu do czasu prowadzący woła „w tył zwrot”. Na to polecenie dzieci obydwu zespołów przechodzą na lewą stronę drogi i idą w przeciwnym kierunku. Dzieci uczą się wymijać bez potrąceń i rozpychania. |
3-4 minuty |
Narysowana droga na środku sali. Ustawienie uczestników w dwóch grupach. Podczas zabawy pogadanka z dziećmi o przepisach ruchu drogowego. |
||
9. Zabawa lub gra kopna. |
„Podrywka kopna” jeden z graczy kopie piłkę starając się tak ją podać do innego zawodnika na obwodzie koła aby osoba będąca w środku koła nie mogła jej złapać. Piłkę należy przyjąć nogą i podać do innego gracza. Jeśli „podrywacz” złapie piłkę zmienia miejsce z tym który najwięcej się do tego przyczynił. |
5-8 minut |
Należy przestrzec dzieci przed zbyt mocnymi podaniami piłki. |
||
10. Zabawa ze śpiewem. |
„Trzy kółeczka” poszczególne koła poruszają się względem siebie w przeciwnych kierunkach, następnie stają w miejscu i wykonują ruchy takie jak wskazują słowa piosenki. |
5-8 minut |
Wszyscy wiążą koła współśrodkowe, (coraz mniejsze), aby poruszając się w okręgu nie przeszkadzać sobie. Podać uczestnikom słowa piosenki |
. |
|
11. Ćwiczenia-oddechowe |
W marszu: na raz ręce w górę, wspięcie na palce- wdech, na dwa opad rąk- wydech, |
|
|
||
11. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej (wykonanie trzech serii ćwiczeń rozciągających), pogadanka na temat wyczynów polskich sportowców. |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1