Smoleń Sebastian
Konspekt lekcji z gier i zabaw ruchowych
1. Data lekcji: 10.09.2004 r. Klasa: IV Dziewczyny
2. Temat lekcji: Gry i zabawy ruchowe.
3. Cele główne lekcji w zakresie:
- Motoryczności kształtowanie: siły i szybkości
- Umiejętności: szybka reakcja na sygnał.
- Wiadomości: do czego przyczynia się wychowanie fizyczne
- Działania wychowawcze: kształtowanie właściwej dyscypliny, porządku na zajęciach.
4. Miejsce lekcji: boisko szkolne.
5. Przybory: piłki, szarfy, kreda.
6. Czas lekcji: 45 min.
7. Liczba ćwiczących: 12
8. Metody realizacji zadań ruchowych: zabawa klasyczna.
9. Formy prowadzenia zajęć: forma frontalna, forma zajęć w zespołach.
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe lekcji |
Czas dozowania |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
1. Ćwiczenia organizacyjno porządkowe. |
Zbiórka, przywitanie klasy, sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć; podanie tematu lekcji, celów i zadań; motywacja uczniów do uczestniczenia w zajęciach- najlepiej ćwiczące osoby będą nagrodzone dobrymi ocenami. |
3-5 minut |
Ustawienie w dwuszeregu. |
2. Zabawa orientacyjno- porządkowa. |
Uczestnicy biegają swobodnie, gdy prowadzący podniesie do góry rękę wszyscy ćwiczący zatrzymują się w takiej pozycji w jakiej byli w tamtym Momocie. |
4 - 5 minuty |
|
3. Zabawa lub gra z mocowaniem. |
„Walka kogutów” ćwiczący starają się odepchnąć swojego rywala tak aby wytrącić go z równowagi. |
5 - 6 minut |
Dobieramy się w pary i każda para przykuca naprzeciw siebie. Ćwiczący muszą się dobierać proporcjonalnie wagowo. |
4. Zabawa lub gra bieżna. |
„Lawina” wszyscy biegają luźno po sali, wyznaczona osoba stara się schwytać inne. Dotknięta osoba dołącza do łapiącego z tym że obie trzymają się za ręce i tak dołączają kolejne osoby. |
5-8 minut |
Osoby łapiące nie mogą rozerwać łańcucha jaki tworzą. |
5. Zabawa lub gra skoczna. |
„Wyścigi w rzędach” na każdy rząd przypada jedna szarfa którą obwiązuje się nogi pierwszemu z rzędu. Każdy ćwiczący ma pokonać wyznaczony dystans i wrócić do swojej drużyny, kolejna osoba startuje gdy zostanie jej przekazana szarfa i gdy obwiąże nią sobie nogi. |
4-5 minuty |
Dzielimy wszystkich na dwie drużyny. Poruszamy się skokami obunóż. Sposób obwiązywania nóg szarfą wyznacza prowadzący. |
6. Zabawa lub gra orientacyjno porządkowa. |
„Kto zgadnie” ustawiamy wszystkich na obwodzie koła wyznaczamy dwie osoby które maja za zadanie zapamiętać gdzie kto stał. Te dwie osoby odchodzą od koła o odwracają się tyłem do reszty zawodników. W tym czasie ćwiczący zamieniają się miejscami. Po powrocie osoby które odeszły na bok mają odgadnąć kto zmienił miejsce a kto został tam gdzie był. Jeżeli nie uda im się odgadnąć to opuszczają koło jeszcze raz. Jeżeli zgadną to oni wyznaczają osoby które maja tym razem wyjść z koła. |
8 - 10 minut |
Gracze ustawiają się na obwodzie koła. |
7. Czynności organizacyjno-porządkowe. |
Uporządkowanie sali, zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie i nagrodzenie najlepiej ćwiczących, zadanie pracy domowej (wykonanie trzech serii skłonów w siadzie płotkarskim), pogadanka na temat dyscyplin na Igrzyskach Olimpijskichw. |
4 minuty |
Ustawienie w szeregu w siadzie skrzyżnym. |
1
1