KONSPEKT LEKCJI
Beata Urbańska
Język polski
Czas trwania lekcji - 45 min.
kl. V d
Temat lekcji „Określanie form przymiotnika”
Cele lekcji:
a) ogólne
- rozróżnienie form przymiotnika
- znalezienie przymiotników określających rzeczowniki
b) szczegółowe
uczeń po jednej jednostce lekcyjnej potrafi:
- określić formę gramatyczną przymiotnika
- wskazać zależność ( związek zgody ) pomiędzy rzeczownikiem a przymiotnikiem
- zastosować odmianę przymiotnika w liczbie mnogiej i pojedynczej
- znaleźć błędne formy przymiotników w podanych zdaniach przez nauczyciela
Metody nauczania:
podająca
praktyczna
heurystyczna
Formy pracy:
indywidualna
Pomoce i środki dydaktyczne:
Zeszyt ćwiczeń „Słowa na Start”
Kolorowe karteczki z rzeczownikami „losy”
Rozsypanka przymiotników i przypadków
PRZEBIEG LEKCJI
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
I Część wstępna
|
|
II Część zasadnicza
częściach mowy ( zwracając uwagę na przymiotnik )
c) Naprowadzenie uczniów na temat lekcji na podstawie pytań przypadków .
Nie form przymiotnika.”
e) Zadanie z zeszytu ćwiczeń. Uczniowie z przeczytanego fragmentu wypisują wszystkie przy- miodniki a następnie określają ich formę.
mnogiej w przypadku podanym w nawiasie.
f) Zadanie ćwiczenia, które wymaga odszukania błędnie użytych form przymiotników w podanych zda- niach a następnie dokonanie ich po- prawy ( załącznik nr 1 )
|
Odpowiedzi uczniów:
się przez przypadki, liczy i rodzaje.
M. kto? co? D. kogo? czego? C. komu? czemu? B. kogo? co? N. z kim? z czym? Ms. o kim? o czym?
Przymiotnik w każdym przypadku ma inną formę.
Zapisanie tematu przez uczniów w zeszytach.
Zaznaczone przymiotniki są w różnych formach. Oślich - l.mn., D., rodz., n.os. Ośle - l.mn., M., rodz., n.os. Ale Król Midas ma ośle uszy. B., l.mn., rodz. n.os. Oślimi - l.mn., N., rodz., n.os.
Gorącą - l.poj., N., rodz.ż. Czyste - l.mn., M., rodz. n.os. Stara - l.poj., M., rodz.ż Jasny - l.poj., M., rodz.m. Złoty - l.poj., M., rodz.m.
Odpowiedzi uczniów: M. wielkie okręty B. słone posiłki N. grzecznymi uczniami C. drewnianym pajacykom D. słonecznych dni Ms. ciekawych filmach N. miłymi chłopcami
Prawidłowe formy użyte przez uczniów:
Uczniowie dokonują dopasowania rozsypanych form do przypadków na tablicy. M. zdrowy duch D. zdrowego ducha C. zdrowemu duchowi B. zdrowego ducha N. z zdrowym duchem Ms. o zdrowym duchu
Uczniowie dopasowują przypadki do wyrażenia w l.mn.
M. piękne kobiety D. pięknych kobiet C. pięknym kobietom B. piękne kobiety N. z pięknymi kobietami Ms. o pięknych kobietach
Odpowiedzi uczniów zapisane na tablicy w l.poj.
Uczniowie dopisują na tablicy przymiotniki do rzeczowników we właściwej formie gramatycznej.
|
III Część końcowa a) Podsumowanie nabytej wiedzy podczas lekcji.
b) Zadanie pracy domowej z zeszytu ćwiczeń ( ćw. 4,5,6/ 79 )
|
Uczniowie dokonują analizy najważniejszych pojęć związanych z określaniem form przymiotnika. Zwracają uwagę na jego związek przymiotnika z rzeczownikiem.
Uczniowie zaznaczają zadane ćwiczenia do domu. |
Konspekt lekcji opracowała
Beata Urbańska
Załącznik nr 1
Przeczytaj uważnie poniższe zdania. Odszukaj błędnie użytych form przymiotników. Dokonaj ich poprawy. Zdania zapisane na tablicy.
Moja ulubionej książka leży na stole.
Sytuacja się zmieniła, gdy nastał zimnym wieczór.
Nie znalazłam kolorowymi wstążek.
Rezerwaty przyrody są mniejsze niż parki narodowy.
Zuzia uwielbia lany kluski.
Rośliny swe zielonym zabarwienie zawdzięczniają chlorofilowi.
Jankowi nadano śmieszną przydomek.
Dzieci szły leśnym drogą.
Mateusz lubi zwiedzać ogród zoologicznym.
Moja mama kupiła piękną sukienkę.