SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI CZEROLETNICH
Temat kompleksowy: Przedszkolak bezpieczny na drodze
Temat dnia: Trójkąty i trójkąciki
Temat zajęć:
TRÓJKĄTNA BAJKA
Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości kształtów - trójkąt;
- rozwijanie sprawności manualnej;
- wzbudzanie zainteresowania tekstem literackim;
- kształtowani orientacji w schemacie ciała.
Cele operacyjne - dzieci:
- uważnie słuchają czytanego utworu; potrafią samodzielnie lub kierowane pytaniami nauczycielki opowiedzieć jego treść;
- znają charakterystyczne cechy trójkąta, potrafią wskazać go wśród innych figur;
- utrwalają przeliczanie do 3;
- potrafią według polecenia nauczycielki wykonać trójkąty z plasteliny;
- wykonują poprawnie polecenia nauczycielki podczas pracy z książką;
- nazywają i prawidłowo wskazują części ciała wymieniane podczas zabawy ruchowej przy muzyce.
Formy pracy: zbiorowa i indywidualna.
Metody pracy: praktyczna - ćwiczenia, zadania stawiane dzieciom; podająca, słowna - praca z tekstem, objaśnienia, pogadanka.
Środki dydaktyczne: nagranie CD, literatura przygotowana przez nauczycielkę, zapałki, plastelina i kartki, wycięte figury geometryczne.
Przebieg zajęć:
Powitanie z Misiem Krzysiem, krótkie wprowadzenie do zajęć.
Zabawa ruchowa przy muzyce „Moje ciało” - dzieci nazywają wskazane przez nauczycielkę części ciała, następnie wskazują je ćwicząc przy utworze muzycznym. Oddechowe ćwiczenia uspokajające.
Wysłuchanie wiersza D. Wawiłow „Trójkątna bajka” - dzieci opowiadają treść wysłuchanego utworu własnymi słowami lub kierowane pytaniami nauczycielki.
Omówienie charakterystycznych cech trójkąta. Liczenie boków i wierzchołków w trójkącie, szukanie trójkątów w sali. Wskazywanie trójkątów wśród rozłożonych na podłodze figur. Nagradzanie dzieci oklaskami.
Praca z książką - szukanie trójkątów na obrazku, rysowanie trójkąta po śladzie.
Zabawa ruchowa przy muzyce - „Trójkąt - kółeczko”. Dzieci tańczą w rytm muzyki, na sygnał nauczycielki muszą ułożyć swoje ręce na kształt koła lub trójkąta.
Układanie na dywanie trójkątów z zapałek. „Rysowanie” trójkątów w powietrzu.
Praca plastyczna przy stolikach - formowanie wałeczków z plasteliny i układanie ich na kształt trójkąta. Wspólne oglądanie prac dzieci, przeliczanie trójkątów.
Zakończenie zajęć - podziękowanie dzieciom za pracę, pogadanka z Misiem Krzysiem na temat zasad obowiązujących podczas zabawy.