Scenariusz III


Scenariusz zajęć dla dzieci w wieku 5 lat

z wykorzystaniem nowoczesnej nauki czytania wg. metody Majchrzak I.

Obszar edukacyjny: Obszar II. Wspomaganie rozwoju mowy dziecka.

Obszar XIV. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.

Hasło programów: (Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dziecięcej, Nasze Przedszkole, Kwaśniewska, M., Żaba-Żabinska, W., Kielce 2009, wyd. MAC Edukacja).

Temat: Łąka pełna kolorowych kwiatów.

Cel główny: Przygotowanie do nauki czytania.

Cele szczegółowe:

*wydłużenie fazy oddechowej podczas recytacji wiersza,

*ćwiczenie spostrzegawczości, uwagi, koordynacji wzrokowo-słuchowej,

*ćwiczenie słuchu fonematycznego,

*utrwalenie umiejętności czytania globalnego.

Cele operacyjne:

*recytuje wiersz,

*umie policzyć litery w wyrazie,

*potrafi złożyć obrazek z części,

*rozpoznaje wyrazy globalnie,

*wyodrębnia pierwszą głoskę w wyrazie.

Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania.

Formy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: Treść wiersza, obrazki i podpisy do obrazków, kartoniki z literami, ,kartoniki z różną ilością kropek, kwiatki z kartonu(różne kolory i kształty) rozcięte części, klej, nożyczki, kredki, karta pracy ,,Wąż", rebusy.

Przewidywany czas trwania zajęć: 4godziny.

Organizacja zajęć: indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Przebieg zajęć

I. Część wstępna

1. Przywitanie dzieci i sprawdzenie listy obecności.

2. Rozmowa z dziećmi na temat kwiatów.

3. Wprowadzenie tematu zajęć " Łąka pełna kolorowych kwiatów,,.

4. Ćwiczenie wydłużające fazę oddechową na podstawie wiersza E.M. Skorek "Liczenie kwiatów,,. Dzieci siadają w kole i powtarzają wiersz wraz z nauczycielem.

"Nad zieloną łąką, lecą 2 motyle,

Oj, bardzo się cieszą, że tu kwiatów tyle.

Kolorowe kwiaty 4 zobaczyły,

Nabrały powietrza, do 4 liczyły.

(Dzieci nabierają powietrza i liczą, pokazując na palcach).

Jeden, dwa, trzy, cztery.

Ale pięknych kwiatów jest więcej na łące,

liczyły do 6 kwiatuszki pachnące.

(Nabierają powietrza i liczą do 6 pokazując na palcach)

Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć, sześć."

II. Część główna

1. Zabawa ,,Jaki to wyraz?" Dzieci umieszczają pod obrazkami kartoniki z wyrazami do globalnego czytania (grzyb, gruszka, garnek, filiżanka, cebula, cukierek). Uczniowie następnie odczytują głośno napisy.

2.Zabawa "Jaka to głoska?,, Dzieci siadają okręgu. Wyszukiwanie przez uczniów i umieszczenie pod podpisami kartoników z literami, którymi rozpoczynają się te wyrazy.

Odczytują na głos te literki.

3. Liczymy litery. Dzieci wybierają kartoniki z różną liczbą kropek. Przeliczają je, próbują dopasować liczbę kropek do liczby liter w wyrazach na tablicy. Umieszczają kartoniki z kropkami pod właściwym wyrazem na tablicy.

KOT- 3 kropki

TATA- 4 kropki

DOMEK- 5 kropek

4. Ćwiczenie ,,Wąż". Rozdajemy każdemu dziecku kartę pracy z wężem, z którego musimy wykreślić wszystkie litery ,,Ł''. Z pozostałych odczytujemy rozwiązanie.

5.Rebusy. Dzieci układają wyrazy z przedstawionych przez nauczyciela kartek i wypowiadają je na głos.

III. Część końcowa

1. Ćwiczenia spostrzegawczości ''Kwiatek dla Mamy,,. Dobieranie przez dzieci z rozsypanki na dywanie kawałków kwiatków wg koloru i kształtu. Dzieci w małych grupkach układają wybranego kwiatka przed sobą na dywanie. Odczytują wspólnie litery, które znajdują się na układance.

2. Podsumowanie zajęć przez nauczyciela.

3. Wypowiedzi dzieci na temat zajęć oraz samoocena.


