Zaprawa ogólnorozwojowa o charakterze zwinnościowo akrobatycznym


Konspekt z lekcji - Wychowania fizycznego

Data: 29.03.2007r

Dyscyplina: Gry i zabawy

Temat: Zaprawa ogólnorozwojowa o charakterze zwinnościowo- akrobatycznym

Klasa/płeć: III

Ilość uczniów: 17

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 45min

Przybory: szarfy, skakanki, płotki, materace, ławeczki, hula-hop, kozioł, kosz na smieci, woreczki, skrzynia, piłka do siatkówki

Cele główne lekcji:

Umiejętności: Pokonywanie przeszkód sposobem naturalnym

Motoryka: Kształtowanie zwinności z zastosowaniem toru przeszkód

Wiadomości: Zainteresowanie uczniów wpływem ruchu na postawę ciała

Akcent wychowawczy: Świadome uczestnictwo w doskonaleniu swoich umiejętności

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Dozowanie

Uwagi ornanizacyjno-metodyczne

1. Część organizacyjna

1.Zbiórka w szeregu.

2.Powitanie i sprawdzenie obecności.

3.Sprawdzenie gotowości do zajęć.

3min

-sprawdzenie stroju sportowego

-nie ćwiczący siadają na ławce

2.Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji

1. Przypomnienie tematu poprzednich zajęć.

2. Podanie tematu zajęć.

3. Motywacja do aktywnego udziału w zajęciach.

1min

3. Rozgrzewka, psychomotoryka, profilaktyka

I Zabawa orientacyjno- porządkowa „Lawina”

II. Trucht dokoła sali- pobieranie skakanek:

1.Pw.-stanie rozkroczne ; skakanka złożona na pół w wyprostowanych RR; skłony T w przód

2.Pw.- j.w., opad T w przód; skrętoskłony T z dotknięciem PR LN i odwrotnie

3.Pw.- przysiad; skakanka w wyprostowanych RR w górę; marsz dokoła sali z jednoczesnym przechodzeniem przez opuszczoną skakankę.

4.P.w.- klęk rozkroczny, RR wyprostowane w górze; skłony boczne T w lewo i prawo

5.Pw.- Podpór przodem, skakanka rozłożona na parkiecie; marsz w miejscu w podporze przodem dłonie ustawione na przemian na leżoncej skakance

6.Pw.- leżenie przodem, RR w górę ze złożoną skakanką w pół; skłon T z założeniem skakanki pod stopy, kołysanka.

7. Pw. - Leżenie tyłem, RR w górę ze złożoną na pół skakanką; z leżenia siad prosty z przełożeniem skakanki za stopy, przeciągnięcie skakanki pod tułowiem do leżenia tyłem

8. Pw.- Postawa zasadnicza, RR w przód ze skakanką złożoną na pół; wolne przysiady na jednej nodze (zmiana nogi)

8. Dowolne podskoki z użyciem skakanki w miejscu

9. Trucht z jednoczesnym przeskokiem przez skakankę w dowolnym kierunku na sali

10.Próba skoków z użyciem skakanek jednocześnie przez dwóch ćwiczących

2razy

8X

8X

8X

8X

8X

8X

8X

8X

10X

1m

1m

-Należy zwrócić uwagę na prawidłową postawę ciała

jeden z ćwiczących (oznaczony szarfą) biegnie za uciekającymi, stara się któreś dziecko dotknąć rękom. Każde dziecko złapane otrzymuje szarfę i pomaga łapać uciekających. Zabawa trwa do momentu, aż liczba dzieci gonionych przekroczy liczbę uciekających

-Uczniowie podczas truchtu otrzymują od nauczyciela skakanki

-Ćwiczący dobierają się w pary

4. Kształtowanie i doskonalenie umiejętności oraz rozwijanie sprawności

Tory przeszkód zwinnościowo- akrobatyczne:

1.Podział obowiązków, omówienie i budowa pierwszego toru przeszkód

I stanowisko

- start z leżenia przodem- czworakowanie slalomem między płotkami.

II stanowisko:

- dwa przewroty w przód do postawy wysokiej

III stanowisko:

- skakanki - 20 dowolnych przeskoków

IV stanowisko:

- ławeczka gimnastyczna zaczepiona za szczebel drabinki na wysokość ok. 1m; leżenie przodem- podciąganie na ramionach do drabinek, wejście na drabinki; cz. pomoc: hula-hop 5 kr. wokół T

V stanowisko:

- Ławeczka gim. zaczepiona za szczebel drabinki na wys. ok. 1m; zjazd po ławeczce na pośladkach na materac

VI stanowisko:

- przeskok rozkroczny przez kozła do postawy; ćw. pomoc przejście przez szarfę w gorę i w duł

VII stanowisko

- przejście równoważne przez ławeczkę

VIII stanowisko:

- stanie na rękach przy drabinkach ćw pomoc 3 rzuty woreczkami do kosza

2 Podział obowiązków, omówienie i budowa drugiego toru przeszkód

I stanowisko:

- skok kuczny na 3 części skrzyni i zeskok w głąb materaca

II stanowisko:

Przewrót w tył; ćw pomoc: skoki obunóż przez skakankę - 10 razy

III stanowisko:

- dwie ławeczki odwrucone, ułożone równolegle do siebie w odl. Ok. 40 cm- przeście na czworaka w podporze

IV stanowisko:

- przerzut bokiem na materacu

V stanowisko:

- tunel z dwuch materacy- przeczołganie się przez tunel

VI stanowisko:

- skoki zawrotne przez ławeczkę- 10 razy

VII stanowisko:

- stanie na głowie przy drabinkach; cw. pomoc: piłka do siatkówki- kozłowanie LR i PR 10 razy po kozłowaniu piłka do kosza

3min

9m

3m

9m

- Przygotowanie przyborów i przyrządów do poszczególnych zadań

- Nauczyciel zwraca uwagę na prawidłowe i dokładne wykonywanie zadań oraz przestrzeganie BHP

Po upływie przeznaczonego czasu nauczyciel sygnałem gwizdka kończy tor przeszkód i uczniowie siadają w siadzie skrzyżnym na środku sali

-Przygotowanie do drugiego toru przeszkód. Nauczyciel ponownie zwraca uwagę na prawidłowe i dokładne wykonywanie zadań oraz przestrzeganie BHP

- Po upływie przeznaczonego czasu nauczyciel gwizdkiem kończy tor przeszkód

5.Uspokojenie organizmu

1.Szarfa rozłożona na podłodze- chud na palcach wokół szarfy

2.Leżenie tyłem nogi ugiente w kolanach, szarfa na brzuchu- unoszenie bioder

3.Klęk podparty, szarfa na ziemi na wysokości brody- przyciąganie brody do podłoża

3 okrążenia

8X

8X

6.Czesc organizacyjno porządkowa

1. Zbiórka

2.Omówienie dzisiejszych zajęć

3. Pochwała uczniów najlepiej wykonujących ćwiczenia

1min

- Pochwały dla najlepszych

- nie ćwiczący odkładają sprzęt na wyznaczone miejsce

7. Nastawienie do aktywności ruchowej w czasie wolnym

Zachęcenie do regularnych ćwiczeń

1min

„Aby być sprawnym codziennie należy wykonywać różne ćwiczenia”


