Radosław Zdybek
KONSPEKT LEKCJI
Zabawy i gry przygotowawcze do "Palanta" i "Kwadranta”
Cele główne lekcji:
Umiejętności: l .Chwyt piłki jednorącz - "Kampa".
2.Nauka zabaw rzutnych - "Szkoła piłek", "Przemytnik".
Psychomotoryczność: Kształtowanie szybkości, celności rzutu.
Wiadomości: Nauka nowych zabaw ruchowych.
Wychowawcze: Współdziałanie w grupie, dyscyplina.
Miejsce zajęć: boisko szkolne (trawiaste).
Pomoce: piłeczki palantowe, szarfy w 4 kolorach, chorągiewki, linka 5-metrowa.
Tok lekcji
|
Treść i przebieg zabaw i gier
|
Dozowanie
|
|
|
|
1. Organizacja lekcji
|
Zbiórka, powitanie. Sprawdzenie gotowości do zajęć. Podanie zadań lekcji.
|
3 min
|
Omawia temat lekcji |
szereg |
pogadanka |
2. Zabawa orientacyjno--porządkowa
|
"Labirynt" Dzieci ustawione w kolumnie czwórkowe odległość ramion, podają sobie ręce, przez między poszczególnymi czwórkami powstają korytarze, którymi biega wyznaczona ] uczestników, jeden goniący stara pochwycić uciekającego. Parze tej we przebiegać korytarzami. Na sygnał prowadzącego kolumny wykonują zwrot w lewą, prawą stronę. Szybka zmiana kierunku utrudnia bieg i schwyta uciekającego. Po schwytaniu zmiana ról a zmiana pary. |
3 min
|
Objasnia kazda zabawe, porawia występujące błedy,wykonuje pokazy,dzieli dzieci na druzyny lub wyznacza |
Czuwa nad bezpieczenswem, |
zabawowa |
3.Gra bieżna
|
"Zwiąż - rozwiąż" Dzieci ustawione w rzędach na linii sta naprzeciw każdego rzędu szarfy ustawione linii mety - 10-15 kroków. Pierwsze dziecko z każdego rzędu biegnie do szarfy, którą należy związać (lekko). Po wykonaniu zadania wraca do swego rzędu i po dotknięciu w rękę biegnie następne dziecko, aby rozwiązać szarfę. Wygrywa rząd, który pierwszy ukończył bieg - zadanie.
|
4 razy
|
|
|
|
4.Zabawa rzutna
|
"Piłka w półkolu" Dzieci ustawione w półkolu, jedno, dwoje dzieci na środku. Stojące dziecko w środku półkola rzuca piłkę prawoskrzydłowemu, który ją odrzuca. Z kolei piłka wędruje do drugiego, trzeciego itd., obchodząc kolejno wszystkich stojących na półkolu. Jeśli ktoś z półkola nie schwycił podanej piłki, przechodzi na lewą stronę (skrzydło). Jeśli podający piłki nie schwycił, też udaje się na lewą stronę, zaś miejsce zajmuje prawoskrzydłowy z półkola. Zabawa ta doskonale służy do opanowania umiejętności podawania i chwytania. Rzuty mogą być dowolne, lecz ustalone przed zabawą. |
5 min
|
|
|
|
5.Zabawa rzutno- chwytna
|
"Kampa" Boisko prostokątne podzielone na trzy pola, środkowe pole większe. Wszystkich uczestników dzielimy na dwie grupy, które zajmują obydwa krańcowe pola, środkowe zostaje wolne. Jeden z graczy zespołu, który wylosował piłkę rzuca ją graczom zespołu przeciwnika. Ci chwytają piłkę jednorącz prawą lub lewą ręką (kampa) zależnie od umowy, uzyskując punkt za chwyt prawą ręką, a dwa punkty za lewą rękę. Schwytaną piłkę odrzucają podobnie. Jeśli piłka upadnie poza granicę wyznaczonego boiska, wówczas strona przeciwna zdobywa punkt dla siebie. Wygrywa zespół, który uzyskał więcej punktów.
|
5 min
|
|
|
|
6. Zabawa skoczna
|
"Szczur" Linka długości około 5 m. Dzieci ustawiają się na obwodzie koła, w odstępach 1 kroku, jeden z graczy wewnątrz koła. Stojący w kole obracając się dookoła swej osi puszcza w ruch "szczura" tak, aby wirował on przy ziemi, tuż pod nogami stojących. Dzieci podskakują w momencie, gdy szczur zbliża się do ich nóg. Najlepszym skoczkiem zostaje ten, który ani razu nie dotknie "szczura".
|
3-4 min
|
|
|
|
7.Zabawa rzutno- -podbijana
|
"Przemytnik" Dzieci ustawiają się na obwodzie koła, w środku którego staje "przemytnik" z piłką. "Przemytnik" toczy piłkę po ziemi w różnych kierunkach, ale gdy uda mu się zmylić czujność stojących na obwodzie koła, nagłym i celnym rzutem stara się przebić piłkę poza koło. Jeśli mu się to uda, wówczas do środka idzie ten, kto po prawej stronie przepuścił piłkę. Zmiana przemytnika, jeśli piłka w porę zostanie zatrzymana, zabawa toczy się dalej. |
4-5 min
|
|
|
|
8.Zabawa rzutna
|
"Szkoła piłek" Dzieci dzielimy na dwie oddzielne grupy ćwiczące. Na połowie boiska rysujemy 3 linie równoległe oddalone od siebie o 2 kroki, oraz czwartą oddaloną od pierwszej z nich o 5-10 kroków (stopniowanie trudności). Usytuowanie jak na rysunku. Pojedynczo stojący uczestnik zabawy rzuca piłkę kolejno ze stojącym naprzeciw. Każdy, kto schwycił piłkę, odrzuca ją podającemu i jednocześnie cofa się na drugą, trzecią linię. Ci zaś, którzy nie schwycili piłki, pozostają na miejscu. Jeżeli uczestnik zabawy nie chwycił piłki na linii drugiej, trzeciej przechodzi na linię pierwszą, drugą. Uczestnik, który wycofał się poza linie trzecią zmienia podającego.
|
5 min
|
|
|
|
9.Zabawa orientacyjno- -porządkowa
|
"Parzy - łapki" Ustawienie - dwuszereg. Pary ustawiają się w dwuszeregu naprzeciw siebie. Dzieci jednego szeregu wyciągają przed siebie na wysokości pasa ramiona zgięte w łokciach, dłonie do góry, drugi zaś szereg kładzie na nie swoje ręce, dotykając lekko dłoni swych współćwiczących. Pierwsi starają się uderzyć oburącz ręce drugich, te unikając uderzenia szybko cofają je do tyłu. W razie trafienia zabawa toczy się dalej, w razie chybienia zaś następuje zmiana wzajemnego układu rąk.
|
2 min
|
|
|
|
10.Zakończe-nie lekcji
|
Omówienie chwytów i podań. Sprawdzenie po zajęciach, odniesienie pomocy. Zadanie domowe: doskonalenie chwytów piłeczki prawą i lewą ręką (kampa). Pożegnanie.
|
3 min
|
Omówienie lekcji |
Ust w szeregu |
pogadanka |