konspekt muzyka programowa, absolutna, ilustracyjna


Anna Chamera, III rok I st.

Konspekt na zajęcia - 13.11.2012r.

1. Temat: Muzyka absolutna, programowa i ilustracyjna.

2. Cel główny: Prezentacja i różnice w pojęciach; muzyka absolutna, programowa, ilustracyjna.

3. Cele operacyjne:

- uczeń definiuje muzykę programową, absolutną, ilustracyjną,

- uczeń umie wskazać różnice między wprowadzonymi terminami,

- uczeń tłumaczy zastosowanie każdego z rodzajów muzyki,

- uczeń interpretuje zaprezentowane przykłady.

4. Metody:

- problemowa (pytanie-odpowiedź),

- problemowo-analityczna.

5. Formy aktywności muzycznej:

- słuchanie muzyki.

6. Środki dydaktyczne:

- rzutnik,

- laptop,

- nagrania utworów: Wełtawa Bedřicha Smetany z cyklu „Moja Ojczyzna”, F. Chopin polonez g-moll, op. 71, E. Grieg „W grocie króla gór” z cyklu „Peer Gynt”.

Tok lekcji

1. Tradycyjne przywitanie

2. Sprawy organizacyjne

3. Pytania wprowadzające do lekcji

4. Prezentacja muzyki programowej

5. Prezentacja muzyki absolutnej

6. Prezentacja muzyki ilustracyjnej

7. Utrwalenie poznanych wiadomości

8. Ewaluacja

9. Tradycyjne pożegnanie

Sposób realizacji

„Dzień dobry”

Sprawdzenie listy obecności, przedstawienie się.

„Czy kiedykolwiek słyszeliście cokolwiek nt. muzyki programowej, absolutnej lub ilustracyjnej?”

„Czy ktoś z was spróbowałby zdefiniować każdą z nich?”

Nauczyciel prezentuje definicję muzyki programowej, popierając ją przykładem (Wełtawa), do którego wydaje polecenia. Po wysłuchaniu utworu rozmawia z uczniami.

Nauczyciel prezentuje definicję muzyki absolutnej, popierając ją przykładem (polonez g-moll), do którego wydaje polecenia. Po wysłuchaniu utworu rozmawia z uczniami.

Nauczyciel prezentuje definicję muzyki absolutnej, popierając ją przykładem, do którego wydaje polecenia (celowo nie podaje tytułu utworu, tu w grocie króla gór). Po wysłuchaniu utworu rozmawia z uczniami o ich odczuciach.

Uczniowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytania

Ocena uczniów; dwie pierwsze osoby, które poprawnie odpowiedzą na pytania nauczyciela, dostaną plusa z aktywności lub ocenę.

„Dziękuję za wspólną lekcję. Było mi bardzo miło. Do widzenia”


