KONSPEKT
27.03.
1)Temat: „Muzyka ludowa. Nauka
piosenki „Krzywy Jan”.
2)Cele główne:
- nauka piosenki „Krzywy Jan”
- wprowadzenie pojęć: etnografia,
etnograf, folklor
-wprowadzenie informacji o Oskarze
Kolbergu
3) Cele operacyjne.
Uczeń:
-śpiewa piosenkę
„Krzywy Jan”
-definiuje
pojęcia: folklor muzyczny, etnografia, etnograf
-zna
przykłady folkloru
-
poznaje zarys życia i twórczości Oskara Kolberga
-
poznaje pieśni ludowe
-
wymienia regiony folklorystyczne Polski
-
wskazuje strój ludowy regionu świętokrzyskiego, krótko go
scharakteryzować
-
poznaje nowe utwory muzyczne
-
zaznajamia się z różnymi przykładami śpiewów, muzyki oraz gwary
ludowej
-
przyporządkowuje określone fakty, zwyczaje, charakterystyczne
przedmioty, powiedzenia do danego regionu
4)
Metody:
-
analityczno- percepcyjna
-
problemowo- odtwórcza
-
problemowo- twórcza
-
ekspozycji
-
problemowo- analityczna
5)
Formy aktywności muzycznej:
-
śpiew
-
słuchanie muzyki
-
tworzenie muzyki
6)
Środki dydaktyczne:
-
głośniki, keyboard, odtwarzacz CD, , karty pracy, kartki z nutami i
tekstem piosenki, obrazy ze strojami ludowymi, mapą regionów
folklorystycznych, portret Oskara Kolberga
7)
Przebieg lekcji.
Tok lekcji
|
Sposób realizacji
|
CZĘŚĆ WSTĘPNA
|
1.Powitanie uczniów.
2. Sprawy organizacyjne.
3. Powtórzenie informacji.
|
Przywitanie się z uczniami. Dzień
dobry.
Określenie porządku lekcji. Sprawdzenie listy obecności.
Wyjaśnienie sposobu przyznawania plusów z aktywności.
Krótkie utrwalenie, przypomnienie informacji z poprzedniej
lekcji.
|
CZĘŚĆ
WŁAŚCIWA
|
4. Wprowadzenie pojęcia folklor.
|
Nauczyciel
rozdaje uczniom wykreślanki. Uczniowie na karcie mają zapisane
słowa, które muszą znaleźć w układance i wykreślić.
Następnie ich zadaniem jest ułożenie hasła z liter, które
pozostały. Powstałe słowa to- folklor, etnografia, muzyka
ludowa.
Nauczyciel
zapisuje na tablicy słowo folklor. Zawiesza na tablicy kartkę z
wypisanymi przykładami folkloru. Zadaniem uczniów jest dokonanie
odpowiedniego podziału podanych przykładów. Uczniowie podają
propozycję, a jeden z wybranych uczniów zapisuje w odpowiednim
miejscu dane określenia na tablicy.
Pytania
do uczniów:
-
Kto teraz byłby w stanie podać definicje folkloru?
-
Co to jest folklor?
Nauczyciel
słucha propozycji uczniów. Następnie podsumowuje wszystko i
podaje definicje folkloru.
FOLKLOR-(z
jęz.ang: folklore-wiedza
ludu)- to
dziedzina kultury ludowej, mająca wieloraki charakter. W skład
folkloru wchodzi m.in. muzyka ludu tworzona zbiorowo(najczęściej
anonimowo) i przekazywana tradycją ustną, charakterystyczna dla
danego kraju, regionu.
Nauczyciel
pokrótce omawia poszczególne przykłady folkloru.
Nauczyciel prezentuje
fragment muzyki folklorystycznej, pokazuje przykłady przyśpiewek,
ilustracje z wybranymi strojami ludowymi. Nauczyciel pyta uczniów
o zwyczaje polskie i obrzędy, jakie są im znane. Podaje
przykłady wyrażeń gwarowych.
|
5. Ćwiczenia rozśpiewujące.
|
Nauczyciel prosi o
przyjęcie poprawnej postawy do śpiewu.
Dzieci podnoszą się z
krzeseł, stoją prosto, nie opierając się o krzesła.
Ćwiczenie
oddechowe
Uczniowie nabierają powietrze
nosem, na spółgłosce „s” wypuszczają powoli powietrze,
naśladując „rytm” bicia serca. Wykonują krótkie rytmiczne
zgłoski „s”.
Ćwiczenie
dykcyjne.
Dzieci
powtarzają po nauczycielu tekst ćwiczenia początkowo w
wolnym tempie. Mam serwis w sasanki”. Nauczyciel w trakcie
ćwiczenia pokazuje ruchem ręki zwiększenie, przyspieszenie
tempa wypowiadanego tekstu.
Ćwiczenie
intonacyjne.
Zapis nutowy.
|
6. Nauka piosenki „Krzywy Jan”
|
Nauczyciel rozdaje nuty do piosenki
„Krzywy Jan”, następnie prezentuje piosenkę.
Nauczyciel nawiązuje rozmowę z
uczniami. Pytania do uczniów:
- Kto jest bohaterem piosenki? O kim
jest mowa w piosence?
- Co robił tytułowy krzywy Jan?
-Czy są w tekście jakieś
niezrozumiałe słowa?
Jeśli uczniowie nie znają pewnych
słów, nauczyciel wyjaśnia znaczenie.
Nauczyciel czyta wraz z uczniami
tekst piosenki. Następnie przystępuje do nauki melodii.
Nauczyciel śpiewa fragmentami piosenkę. Po każdym fragmencie
zaśpiewanym przez nauczyciela, uczniowie powtarzają dany
fragment kilkakrotnie. Nauczyciel prosi uczniów, aby śledzili
zapis nutowy podczas śpiewania. Nauczyciel powtarza wraz z
uczniami melodię wraz z tekstem pierwszej zwrotki w ramach
utrwalenia. Następnie śpiewa z uczniami kolejne zwrotki.
Uczniowie śpiewają piosenkę wraz
z akompaniamentem.
|
7. Wprowadzenie pojęcia:
etnografia i etnograf.
|
Uczniowie otrzymują krótką
notatkę na temat etnografii oraz Oskara Kolberga. Zadaniem
uczniów jest odnalezienie konkretnych informacji na temat tego,
czym zajmuje się etnograf, co to jest etnografia oraz kim był
Oscar Kolberg.
Nauczyciel nawiązuje rozmowę z
uczniami. Pytanie kierowane do uczniów:
- Kim jest etnograf?
- Czym się zajmuje? Co należy do
jego zadań?
- Co to jest etnografia?
- Czy Oskar Kolberg był etnografem?
- Czym się dokładnie zajmował?
- Jakie jest najbardziej znane
dzieło Kolberga?
- Czy ktoś wie, co wspólnego ma
Kolberg z Kielcacmi?
- Kto wie czyim patronem jest Kolberg? Jaka instytucja posiada
jego nazwę?
|
8. Słuchanie muzyki
|
Nauczyciel odtwarza jeden utwór,
będący folklorem autentycznym oraz drugi, który jest
opracowaniem. Następnie pyta uczniów o różnice występujące
pomiędzy piosenkami.
Pytania zadawane uczniom:
- Jakie dostrzegliście różnice
pomiędzy piosenkami?
- Jakie instrumenty słyszeliście?
- Czy są jakieś elementy, które
jednak łączą obie piosenki?
Nauczyciel podsumowuje i podkreśla
różnice pomiędzy muzyką autentyczną, stylizowaną oraz
opracowaniem artystycznym muzyki folklorystycznej.
-przyśpiewka góralska, przyśpiewka
świętokrzyska
-muzyka folkl.współczesna:fragm.piosenki „Brathanków”(ziemia
lubelska), zespół Rzepczyno(region zachodniopomorski)
|
CZĘŚĆ
PODSUMOWUJĄCA
|
8. Podsumowanie informacji.
|
Nauczyciel podsumowuje informacje pytając wybrane dzieci.
|
9. Ocena pracy uczniów.
|
3 uczniów, którzy zdobyli najwięcej plusów, otrzymują
ocene bdb.
|
10. Pożegnanie uczniów.
|
|