Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II 26.09.08 r.
Prowadząca: Joanna Kupidura
Temat bloku: Uporządkuj, co się da, według alfabetu
Temat dnia: Co to jest alfabet?
Tematy zajęć:
-edukacja polonistyczna:
Formułowanie odpowiedzi na pytanie: Do czego przydaje się znajomość alfabetu? Nauka na pamięć wiersza W. Chotomskiej pt.:„Alfabet”. Porządkowanie wyrazów w kolejności alfabetycznej według pierwszych liter
w wyrazach.
-edukacja matematyczna:
Rozwiązywanie zadań tekstowych. Dodawanie
i odejmowanie liczb w zakresie 20
z przekroczeniem progu dziesiątkowego.
Cele ogólne:
*dydaktyczne*
kształcące:
kształcenie umiejętności wypowiadania się w kilku zdaniach na podany temat
pogłębianie rozumienia struktury zadań tekstowych
kształcenie umiejętności czytania
poznawcze:
poznanie kolejnych liter polskiego alfabetu
*wychowawczy*
kształtowanie postawy życzliwości i wzajemnej pomocy podczas zajęć
Cele szczegółowe:
Kategoria A:
zna wszystkie litery alfabetu polskiego
wie, ile liter ma alfabet
wie, do czego przydaje się znajomość alfabetu
Kategoria B:
rozumie treść przeczytanego wiersza
rozumie znaczenie terminu: „znaki diakrytyczne”
Kategoria C:
potrafi wymienić wszystkie litery alfabetu polskiego
potrafi porządkować wyrazy w kolejności alfabetycznej
potrafi czytać wyraźnie, płynnie i poprawnie wiersz
potrafi korzystać ze słownika ortograficznego
potrafi biegle dodawać i odejmować w zakresie 20
potrafi rozwiązać proste zadanie tekstowe
Metody pracy: pogadanka, pokaz, problemowa, zabawa
Formy pracy: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, praca w grupach
Środki dydaktyczne: kartoniki z wyrazami, tablice z alfabetem w różnych językach, słownik
ortograficzny, książka telefoniczna, encyklopedia, słownik wyrazów obcych, karteczki z alfabetem dla każdego dziecka, kartoniki z liczbami 0d 0 do 20 dla każdego dziecka, karty pracy
Przebieg zajęć:
1. Porządkowanie wyrazów na tablicy według podanych przez nauczyciela kryteriów:
według ilości liter
od najdłuższego do najkrótszego
według znaczenia
alfabetycznie
2. Wspólne formułowanie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego ludzie starają się porządkować
rożne rzeczy?
3. Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza W. Chotomskiej pt.: „Alfabet”
4. Wypowiedzi dzieci na temat utworu:
Jakimi literami zaczyna i kończy się alfabet?
O co prosiły literki?
Jakie ozdoby zostały dorysowane literkom?
Jak wyglądał alfabet z nowymi literkami?
5. Porównanie liter alfabetu zapisanego w pierwszej i czwartej zwrotce
6. Zaznaczanie pętlą liter o takim samym kształcie, różniących się znakami diakrytycznymi
Wyjaśnienie terminu: „znaki diakrytyczne”
7. Liczenie liter w alfabecie polskim
8. Pokaz alfabetu polskiego na tablicy
9. Odczytanie, co to jest alfabet i jakie nazwy mają litery
10. Wspólne czytanie alfabetu od początku do końca i odwrotnie
11. Prezentacja i krótka pogadanka na temat liter alfabetu w innych językach
12. Zabawa: „Co to za litera?”
13. Formułowanie odpowiedzi na pytanie: Do czego przydaje się znajomość alfabetu?
Oglądanie słowników, encyklopedii, ksiązki telefonicznej
Jak uporządkowane są wyrazy w słownikach, encyklopedii?
Gdzie jeszcze możemy zaobserwować uporządkowanie alfabetyczne?
14. Ćwiczenia w wyszukiwaniu haseł w słownikach ortograficznych, encyklopedii
15. Czytanie przez uczniów haseł zaczynających się na podane przez nauczyciela głoski
16. Nauka na pamięć wiersza W. Chotomskiej pt.: „Alfabet”
Kilkakrotne powtarzanie wiersza: ciche, głośne, wolne, szybkie, w parach
17. Wyszukiwanie w sali przedmiotów zaczynających się na podane przez nauczyciela głoski
18. Wyszukiwanie na ilustracjach elementów, których nazwy zaczynają się podanymi znakami głosek
19. Opowiadanie przez uczniów historyjek do wybranych obrazków
20. Wyszukiwanie imion zaczynających się podanymi znakami głosek
21. Nauka porządkowania wyrazów według pierwszej litery
22. Praca ze słownikiem ortograficznym
Wyszukiwanie wyrazów które są nazwami osób, rzeczy, roślin, zwierząt według podanego kryterium
23. Liczenie w pamięci w zakresie 20 z przekroczeniem progu dziesiątkowego
24. Rozwiązywanie i układanie zadań prostych na dodawanie i odejmowanie
25. Ćwiczenia w pisaniu
Poprawianie błędów w wyrazach i zapisywanie ich poprawnie
Pisanie wyrazów w kolejności alfabetycznej