2 SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
DATA : 26.03.2012
AUTORKA: JOANNA SIEŃCZUK
HASŁO BLOKU: Na dnie morza.
HASŁO DNIA: Morza i oceany. Droga morska –najsłynniejsi żeglarze i podróżnicy.
WPIS W DZIENNIKU: Morza i oceany. Droga morska –najsłynniejsi żeglarze i podróżnicy. Utrwalenie pisowni z „ rz ” i „ż”. Liczenie pełnymi setkami ,zapis słowny cyfr trzycyfrowych –rozwiązywanie zadań. Malowanie ilustracji do czytanki „Morza i oceany”.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności:
Czytanie ze zrozumieniem
Tworzenie wypowiedzi na podany temat
Poprawnego pisania wyrazów z „ rz ” i „ż”
Wyróżnianie określonego fragmentu tekstu
Dodawanie pełnych setek
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000 pełnymi dziesiątkami i setkami i jedności
Wyszukiwania oceanów i mórz na mapie
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
Czyta tekst ze zrozumieniem
Umie znaleźć na mapie morza i oceany
Zna zasady pisowni „ rz ” i „ż”
Tworzy ilustracje do przeczytanego tekstu
Umie dodawać i odejmować w zakresie 1000 pełnymi dziesiątkami i setkami
METODY:
Słowna – Wypowiedzi uczniów nt. oceanów i mórz, ciche czytanie tekstu, głośne czytanie wybranych fragmentów, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.
Oglądowa – Oglądanie map i globusa, ilustracje map, oceanów i mórz w skarbnicy.
Działań praktycznych – Wyszukiwanie i podkreślanie w tekście wyrazów z„ rz ” i „ż” , wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart, pokazywanie na mapie i globusie oceanów i mórz.
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty do pracy, czytanka „OD A DO Z” kl.2, ćwiczenia cz. C karty do pracy, oraz ćwiczenia cz.7, mapa świata, globusy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Powieszenie mapy na tablicy ,ustawienie na stole globusa .
Nauczyciel czyta głośno tekst „Morza i Oceany” i zadaje pytania dotyczące tekstu a dzieci na nie odpowiadają.
Co odkrywali podróżujący po morzach?
Co sprowadzili do Europy?
Jaki kształt ma kula? Dzieci odpowiadają a nauczyciel pokazuje globus.
Kto był najsłynniejszym żeglarzem? Krzysztof Kolumb.
Tu nauczyciel czyta krótką notatkę na temat Kolumba.
Kolumb Krzysztof, 1451-1506, włoski żeglarz, podróżnik, znany jako odkrywca Ameryki. Zorganizował pierwszą wyprawę w poszukiwaniu nowej, krótszej drogi morskiej do Indii. Statki Kolumba: Santa Maria, Niña i Pinta dopłynęły do wyspy, którą uznano za część Indii i nazwano San Salvador. Następnie odkrył Kubę i Haiti.
W drugiej wyprawie odkrył m.in. Małe Antyle, Puerto Rico, Jamajkę, Dominikę. Podczas trzeciej wyprawy Kolumb odkrył wyspę Trynidad i wybrzeża Wenezueli. Podczas czwartej zaś opłynął półwysep Jukatan i dotarł do Przesmyku Panamskiego.
Oszukany przez swoich protektorów i schorowany zmarł w zapomnieniu i biedzie, przekonany do końca życia, że dotarł do Indii. Jego imieniem nazwano m.in.: Republikę Południowoamerykańską, Kolumbię (do której nigdy nie dotarł), prowincję w Kanadzie, Kolumbię Brytyjską, rzekę Kolumbię w USA.
Po przeczytaniu notatki nauczyciel zadaje dalsze pytania dotyczące tekstu.
Jak się nazywają trzy oceany?
Jak nazywamy naukę badającą zjawiska i procesy zachodzące w oceanach?
A ludzie zajmujący się ta nauka to?
Teraz proszę odszukajcie i zakreślcie w tekście wszystkie wyrazy z „rz” i „ż”.
Przypomnienie zasad pisania wyrazów z „rz” i „ż”.
Wyrazy z Rz piszemy, gdy w wyrazach wymienia się na r, np.:
rowerzysta - rower,
na komputerze - komputer,
dworzec - dworca.
Rz piszemy w zakończeniach wyrazów: - arz, - erz,
np.: bramkarz, pisarz, harcerz, rycerz, ciśnieniomierz, Sandomierz, burmistrz, zegarmistrz.
Rz piszemy po spółgłoskach: b, p, d, t, g, k, ch, j, w, np.:
brzoza, drzewo, trzeba, grzyb, przetwory
chrzan, krzewy, dojrzały przygoda, wrzaski.
pisz rz w wyrazach z rz niewymiennych
burza, porzeczka, rzeka, warzywa, zwierzęta, marzenia, rzucać, rzadko.
Dzieci dla utrwalenia Pisza w słowniczku wyrazy z rz str. 57
Ż piszemy, gdy wymienia się na g
np.:
książka - księga
ważyć –waga
drużka-droga
pisz ż gdy wymienia się na s
niżej - nisko
papież –papieski
mąż -męski
Ż piszemy w wyrazach ż niewymiennych
np.: żaba, wąż, żmija, księżyc, wróżka, łóżko, jeż, róże, żyrafa.
Dzieci dla utrwalenia Pisza w słowniczku wyrazy z rz str.60
MATEMATYKA
Wykonaj działania według wzoru:
240 + 350 = (240 + 300) + 50 = 540 + 50 = 590
280 + 110 =
450 + 340 =
510 + 130 =
240 + 330 =
720 + 250 =
260 + 470 =
Wykonaj działanie:
750 – 340 =( 750 – 300) -40 = 450 -40 =410
640 – 120 =
780 – 350 =
540 – 410 =
880 – 570 =
950 – 550 =
720 – 340 =
Uporządkuj liczby od najmniejszej do największej:
458,379,321,643,854,973,123,346,584,739,231,463,485,497,312,634
NAPISZ.ILE TO ZŁOTY
100zł + 100zł + 50zł =
100zł + 20zł + 10zł =
100zł + 50zł + 50zł =
100zł + 50zł + 20zł + 10zł =
50zł + 10zł + 100zł =
20zł + 50zł + 100zł + 100zł =
100zł + 10zł + 100zł + 20zł =
ZADANIE DOMOWE
Ćwiczenia 7, zad. 1, i 2