SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
DATA : 28.03.2012
AUTORKA: JOANNA SIEŃCZUK
HASŁO BLOKU: Podręcznik od A do Z „Ala i Adam na tropie zaginionego skarbu”.
HASŁO DNIA: Plan działania.
WPIS W DZIENNIKU: Plan działania. Czytanie i omówienie rozdziału ”Ustalenie planu działania”. Kolejność wydarzeń. Utrwalenie wiadomości o czasownikach i rzeczownikach. Rozwiązywanie zadań tekstowych .Śpiewanie poznanych piosenek.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności:
Czytanie ze zrozumieniem
Wyróżnianie kolejności wydarzeń
Utrwalenie wiadomości o czasownikach i rzeczownikach
Komunikowanie się
Wyszukiwanie w tekście informacji na określony temat, odpowiedzi na pytania
Rozwiązywania zadań tekstowych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
Czyta tekst ze zrozumieniem
Umie wyróżnić kolejność wydarzeń
Zna czasowniki i rzeczowniki
Tworzyć ilustracje do przeczytanego tekstu
Potrafi znaleźć w tekście informacje na określony temat
Rozwiązuje zadania tekstowe
METODY:
Słowna – Wypowiedzi uczniów ciche czytanie tekstu, głośne czytanie wybranych fragmentów, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela,
Działań praktycznych – Wyszukiwanie i podkreślanie w tekście czasowników i rzeczowników , wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart, układanie historyjek.
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty do pracy, czytanka „OD A DO Z” kl.2, ćwiczenia cz. C karty do pracy, oraz ćwiczenia cz.7,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Czytanie przez wybrane dzieci rozdziału z czytanki „Ustalenie planu działania”.
Po przeczytaniu tekstu dzieci omawiają przeczytany tekst. Wyjaśniają co oznacza ”nie czas na sentymenty” które wypowiedział pan Zbyszek (nie ma czasu na kierowanie się emocjami, uczuciami, należy kierować się rozsądkiem).
Dzieci omawiają plan działania : Pan Zbyszek zadzwonił do pana Bogdana ,opowiedział mu o dzieciach i umówił się na spotkanie z panem Bogdanem ,który miał opowiedzieć dzieciom o Afryce swoich przygodach i pokazać zdjęcia. Dziewczyny zajęły się poszukiwaniem Karoliny która mogła zostać projektantką mody, a chłopcy mieli przygotować jak najwięcej pytań o Afryce.
Dzieci wyszukują w tekście czasowników i rzeczowników, z wyszukanych wyrazów układają zabawne historyjki i czytają na głos klasie.
MATEMATYKA
Dzieci rozwiązują zadania z treścią.
Zad 1
Tosia miała 2 banknoty pięćdziesięciozłotowe. W księgarni kupiła album za 40 zł, ile złotych jej zostało?
2 x 50zł = 100zł
100zł – 40zł = 60zł
Odp.
Zad 2
Ania ma do szkoły 650 metrów. Ola ma do szkoły o 230 metrów bliżej niż Ania. Jak daleko ma do szkoły Ola?
Zad3
Do remontu mieszkania pan Józef zużył 4 worki cementu po 50 kg każdy, ile kilogramów cementu zużył pan Józef ?
Odp.
Zad4
Ogród Kasi ma kształt prostokąta o wymiarach 150 m na 200 m. Ile metrów siatki potrzeba na ogrodzenie całego ogrodu?
Odp.
Zad5
Trasa dwudniowej wycieczki Marka liczyła 280 km. Pierwszego dnia chłopiec przejechał 150 km, ile kilometrów zostało mu do końca trasy?
Odp. ……………………………………………………………………………….
Dzieci zamykają podręczniki i śpiewają piosenki które poznały w tym roku.
Zadanie domowe:
Zadanie 1 i 2 str. 24 zeszyt matematyczny