SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
DATA : 29.03.2012
AUTORKA: JOANNA SIEŃCZUK
HASŁO BLOKU: Wielkanoc.
HASŁO DNIA: Zwyczaje Wielkanocne.
WPIS W DZIENNIKU: Święta wielkanocne w naszych domach. Gromadzenie słownictwa wokół tematu dnia. Wspólne redagowanie tekstu opisującego święta wielkanocne. Wielka litera w nazwach świąt. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000 rozwiązywanie zadań tekstowych doskonalenie przewrotu w przód i tył.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności:
Czytanie ze zrozumieniem
Tworzenie wypowiedzi na podany temat
Redagowanie krótkich tekstów na podstawie zebranego materiału
Gromadzenie wyrazów wokół określonego tematu poprawnego pisania nazw świat wielka literą
Pracy z tekstem
Dodawanie pełnych setek
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000 pełnymi dziesiątkami i setkami i jedności
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
Czyta tekst ze zrozumieniem
Umie redagować tekst
Zna zasadę pisania dużą litera
Zna zwyczaje wielkanocne
Potrafi pracować z tekstem
Tworzyć ilustracje do przeczytanego tekstu
Umie dodawać i odejmować w zakresie 1000 pełnymi dziesiątkami i setkami
METODY:
Słowna – Wypowiedzi uczniów nt. Wielkanocy i zwyczajów wielkanocnych, głośne czytanie wybranych fragmentów, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela,
Oglądowa – Palmy wielkanocne, pisanki i ilustracje związane ze zwyczajami wielkanocnymi.
Działań praktycznych –Wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart,
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty do pracy, czytanka „OD A DO Z” kl.2, ćwiczenia cz. D karty do pracy, oraz ćwiczenia cz.7,
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Przeczytanie dzieciom wiadomości o tradycjach wielkanocnych, rozmowa na temat przeczytanego tekstu.
Dzieci czytają czytankę w ćwiczeniach ”Wielkie dni”. Wspólnie z nauczycielem omawiają każdy dzień z wielkiego tygodnia.
Dzieci podzielone na grupy maja wspólnie ułożyć krótka notatkę o Wielkanocy.
Czytanie notatek ułożonych przez dzieci, wybranie najlepszej i zanotowanie jej na tablicy.
Przypomnienie dzieciom że nazwy świąt piszemy dużymi literami.
Ciche czytanie tekstu przez dzieci, zaznaczenie czasowników w tekście.
Napisanie po dwa zdania z wypisanymi czasownikami.
MATEMATYKA
Rozwiąż zadania:
Ala mieszka 500m od apteki. Krzyś mieszka 300m od sklepu.100m od parku mieszka Bartek. Od domu Bartka do domu Wojtka jest 200m. Robert ma 50m do domu Wojtka.
Apteka…..500m……Ala…….100….Krzyś ……..300m……..sklep……..100m…….szkoła….
150….park……..100….Bartek…200…Wojtek……50m…..Robert
Ile metrów ma Krzyś ze swojego domu do szkoły?
300m+ 100m = 400m
Odp.
Ile metrów ma Robert ze swojego domu do sklepu?
50m+200m+100m+150m+100m= 600m
Odp.
Kto mieszka najbliżej parku?
Odp.
Ile metrów ma Ala ze swojego domu do szkoły?
100m+ 300m+ 100m= 500m
Odp.
Zadanie 2
Mamy pięciopiętrową kamienice. Oblicz ,ile osób mieszka na poszczególnych piętrach i na parterze?
Pietro5
2rodziny 5-osobowe
2rodziny 4-osobowe 2 x 5 +2 x 4 +3= 10 +8 +3 =21osób
1rodzina 3-osobowa
Pietro4
3rodziny 3-osobowe
2rodziny 4-osobowe 3x 3 +2 x 4 = 9+ 8 = 17 osób
Pietro3
5rodzin 4-osobowe 5 x4 = 20 osób
Pietro2
2rodziny 4-osobowe 2x 4= 8 osób
Pietro1
4rodziny 3-osobowe 4x 3 +5 = 12 + 5 =17 osób
1rodzina 5-osobowa
parter
3rodziny 2-osobowe
1rodzina 4-osobowa 3 x 2+4 +3 =6 +4 +3 =13 osób
1rodzina 3-osobowa
Ile osób mieszka łącznię na parterze i pierwszym piętrze?
13 +17 = 30 osób
Odp.
Ile osób mieszka łącznie na czwartym i piątym piętrze?
17+21 =38 osób
Odp.
WYCHOWANIE FIZYCZNE
Ćwiczenia doskonalenia przewrotu w tył
Zadanie domowe:
Przynieść pisanki, kolorowe papiery, bibułę, włóczkę, koraliki.