SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
DATA : 13.04.2012
AUTORKA: JOANNA SIEŃCZUK
HASŁO BLOKU: Na dnie morza.
HASŁO DNIA: Bajka - wydarzenia realne i fantastyczne.
WPIS W DZIENNIKU: Cechy charakterystyczne bajki. Ułożenie fragmentów bajki „Złota rybka” w odpowiedniej kolejności. Inscenizowanie bajki „Złota rybka”. Zadania z treścią, dodawanie setek, jedności i dziesiątek.
CELE OGÓLNE.
Kształtowanie umiejętności:
Czytanie ze zrozumieniem
Rozpoznawanie cech charakterystycznych utworu literackiego(bajki)
Tworzenie wypowiedzi na podany temat
Inscenizowanie tekstu literackiego
Współpraca i współdziałanie w grupie
Rozwiązywanie zadań tekstowych
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
Czyta tekst ze zrozumieniem
Potrafi rozpoznać cechy charakterystyczne dla bajki
Wypowiada się na dany temat
Potrafi inscenizować tekst literacki
Współdziała i współpracuje w grupie
Rozwiązuje zadania z treścią
METODY:
Słowna – Wypowiedzi uczniów nt. bajki „Złota rybka”, ciche czytanie tekstu, głośne czytanie wybranych fragmentów, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.
Działań praktycznych – Wycinanie fragmentów bajki i wklejanie we właściwej kolejności , wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart.
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty do pracy, czytanka „OD A DO Z” kl.2, ćwiczenia cz. C karty do pracy, oraz ćwiczenia cz.7,
PRZEBIEG ZAJEĆ
Dzieci maja wyciąć tekst i wkleić go w odpowiedniej kolejności.
Pomyślał rybak o tym, co usłyszał, i wypuścił rybkę do morza. Poprosił ją o pełne sieci. Życzenie spełniło się od razu. Rybak ledwie mógł je wyciągnąć na brzeg. Ucieszyła się żona rybaka. Kiedy jednak dowiedziała się, skąd te pełne sieci, bardzo się zezłościła. –Ty głupi mężu. Dlaczego nie poprosiłeś o piękny dom. Idź i natychmiast to zrób –powiedziała rozłoszczona kobieta.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pewnego dnia, jak zwykle, wypłynął łódką w morze. Zarzucił sieci i modlił się o szczęśliwy połów. Kiedy wyciągnął sieć z wody, zobaczył w niej złotą rybkę. Pomyślał ze dostanie za nią bardzo dużo pieniędzy. – Rybaku, wypuść mnie do morza –odezwała się rybka ludzkim głosem.
-Jeżeli mnie wypuścisz, spełnię twoje życzenia.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nad brzegiem morza w maleńkiej ,starej chatce żył ubogi rybak ze swoją zoną. Codziennie rano wypływał w morze na połów ryb. Bywały dni, kiedy nie złowił ani jednej ryby. Wtedy razem z żoną cierpieli głód.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wypłynęła rybka na brzeg i powiedziała: - Niewdzięczny człowieku. Spełniłam już twoje dwa życzenia, a tobie wciąż mało. Za kare nic nie będziesz miał.
Kiedy rybak wrócił do żony zobaczył, że na miejscu jego pięknego domu stoi stara chałupa.
Zrozumiał wtedy, że przez zachłanność żony znowu są biedakami.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poszedł rybak na brzeg morza i zawołał: - Złota rybko! Proszę cię. Spełnij jeszcze jedno moje życzenie. Jak poprosił tak się stało. Dom był piękny i wszyscy z okolicy schodzili się, aby go podziwiać. Upłynął miesiąc. Żonie znudził się taki dom i zapragnęła czegoś lepszego. – Głupi mężu. Idź do rybki i poproś ja o pałac. A ja w nim mam być królową.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poszedł rybak nad brzeg morza i zawołał:
- Złota rybko! Proszę cię, spełnij moje życzenie. Moja żona chce mieć pałac i być w nim królową.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dzieci wycinają i przyklejają w prawidłowej kolejności tekst bajki, poczym czytają ją na głos.
Zad.
Ponumerujcie zdania zgodnie z kolejnością wydarzeń:
------- Po miesiącu żonie rybaka znudził się piękny dom. Chciała zostać królową i mieszkać w pałacu.
------- Rybak poszedł nad morze i poprosił złotą rybkę o piękny dom.
------- Złota rybka wyczarowała rybakowi sieci pełne ryb.
------- Rybka, w zamian za wolność, obiecała spełnić życzenia rybaka.
------- Tym razem rybka ukarała zachłanną żonę rybaka. Musiała ona z powrotem zamieszkać w starej chacie.
Zad.
Podkreśl przysłowie, które pasuje do bajki o złotej rybce.
Nie czyń drugiemu tego, co tobie niemiło.
Daj mu palec, a weźmie całą rękę.
Kto pod kim dołki kopie sam w nim wpada.
Zad.
Wyjaśnij znaczenie słowa zachłanny, Wybierz właściwe wytłumaczenie.
Nigdy nie dzielił się z nikim
Wydaje pieniądze na rzeczy niepotrzebne.
Ciągle czegoś chce dla siebie.
Zachłanny jest człowiek, który …………………………………………..
Zad
Napisz, jakie było trzecie życzenie rybaka……………………………..
Matematyka
Nauczycielka czyta głośno zadania i wyjaśnia jak je rozwiązać. Dzieci po kolei rozwiązują zadania na tablicy.
Zad.
Sześcioosobowa rodzina planuje wynająć jacht na 3 dni. Rodzice mają urlop od 17 do 24 czerwca.
Sprawdź ofertę wypożyczalni i wybierz odpowiedni jacht w najniższej cenie z uwzględnieniem kaucji.
CENNIK CENY ZA 1 DZIEŃ WYPOŻYCZENIA |
---|
NAZWA JACHTU |
MEDUZA |
ORKA |
MEWA |
FOKA |
ALBATROS |
200 zł x 3 dni + 600zł
3 x 300zł kaucji =900zł
900zł + 600zł = 1500zł
Rachunek
RACUNEK | |
---|---|
Nazwa jachtu | FOKA |
Cenna za 1 dzień wypożyczenia | 200zł |
Liczba dni | 3 |
Koszt wypożyczenia | 600zł |
Kaucja | 900zł |
Koszt razem z kaucją | 1500zł |
Odp. Jacht Foka będzie najtańszy dla 6 osobowej rodziny w terminie od 17 do 24 czerwca.
Zad.
TRASY |
---|
Giżycko - Mikołajki |
Mikołajki – Ruciane - Nida |
Mikołajki - Ryn |
Marcin z rodzicami chce popłynąć z giżycka do Mikołajek, z Mikołajek do Rucianego – Nidy i z Mikołajek do Ryn. Ile kilometrów przepłynie razem Marcin?
37 km+ 19 km + 20 km = 76km + 19 km = 95 km
Odp. Marcin razem przepłynie 95 km.
Zad.
Maciek zaplanował trasę spływu kajakowego. Oblicz, ile kilometrów przepłynie kajakiem Maciek?
TRASY SPŁYWU |
---|
Spychowo - Zgon |
Zgon -Krutyń |
Krutyń - Ukta |
Ukta – Nowy Most |
Nowy Most - Wierzba |
13 km + 14 km + 14 km + 8 km + 7 km =56 km
Odp. Maciek przepłynie kajakiem 56 km.
Wychowanie fizyczne
Ćwiczenia doskonalące kozłowanie piłką do koszykówki, zasady trzymania i odbijania piłki w koszykówce.
Dzieci ćwiczą kozłowanie pod okiem nauczycielki.