SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II
DATA: 23. 03.2012
AUTORKA: JOANNA SIEŃCZUK
HASŁO BLOKU: Od źródła do morza.
HASŁO DNIA: Ryby mórz, rzek i jezior. Interesujące życie węgorza.
WPIS W DZIENNIKU: Ryby mórz, rzek i jezior. Interesujące życie węgorza .Redagowanie notatki o węgorzu. Pisanie wyrazów z „ rz ” i „ż”. Zapoznanie z liczbami trzycyfrowymi, liczenie pełnymi setkami.
CELE OGÓLNE:
Kształtowanie umiejętności:
Czytanie ze zrozumieniem
Tworzenie wypowiedzi na podany temat
Poprawne pisanie wyrazów z „ rz ” i „ż”
Redagowanie notatki
Wyróżnianie określonego fragmentu tekstu
Dodawanie pełnych setek
Dodawanie i odejmowanie w zakresie 1000 pełnymi dziesiątkami i setkami
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń:
Czyta tekst ze zrozumieniem
Zna budowie i tryb życia węgorza
Zna zasady pisowni „ rz ” i „ż”
Umie redagować notatki na podstawie tekstów
Umie intonować opowiadanie
Umie dodawać i odejmować w zakresie 1000 pełnymi dziesiątkami i setkami
METODY:
Słowna – Wypowiedzi uczniów nt. węgorza ,ciche czytanie tekstu, głośne czytanie wybranych fragmentów, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.
Oglądowa – Oglądanie plansz i fotografii węgorza, ilustracji węgorza w podręczniku.
Działań praktycznych – Wyszukiwanie i podkreślanie w tekście wyrazów z „ rz ” i „ż”, wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart,
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty do pracy, czytanka „OD A DO Z” kl.2, ćwiczenia cz. C karty do pracy, oraz ćwiczenia cz.7.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Sprawdzenie zadania domowego. Dzieci czytają wiersz „Kruk i żaba”.
Przypomnienie wiadomości o rybach.
N:Zadaje pytania dzieciom:
Gdzie żyją ryby?
W jakich wodach żyją ryby?
Jak jest zbudowana ryba?
Jak nazywamy jajeczka ryby?
Jakie znacie ryby?
Dzieci odpowiadają na pytania.
N:Dzisiaj poznacie rybę która nazywa się węgorz (pokazanie fotografii i zdjęć węgorza, zawieszenie ich na tablicy) .Rozmowa z dziećmi na temat wyglądu węgorza. Przeczytanie krótkiej notatki o węgorzu, następnie nauczyciel czyta czytankę „Węgorz”.
Nauczyciel zadaje pytania dotyczące treści przeczytanej czytanki, dzieci szukają w tekście zdań będące odpowiedzią na owe pytania.
Czy węgorz jest rybą?
Gdzie możemy spotkać węgorzę?
Jak nazywamy duże grupy węgorzy?
Jakiej wielkości są larwy węgorza?
Gdzie wyruszają dorosłe węgorze?
Dokończenie notatki o węgorzu
Miejsce występowania……………………………………
Wygląd ……………………………………………………
Rozmiar……………………………………………………..
Jaja składają miedzy………………………………………..
Samiczka składa………………………………………….
Małe larwy węgorza wyruszają……………………………
Po około ………………..latach dopływają do rzeki.
Ćw. C, str.99, ćw. 1
Dzieci przepisują z tekstu o węgorzu wyrazy z „rz” i ż.
Z wypisanych wyrazów maja zaznaczyć wyrazy z „rz” po spółgłosce i ułożyć dwa zdania z nimi.
Podsumowanie lekcji:
Dzieci mówią co nauczyły się o węgorzu: Gdzie żyje?, jak wygląda?, jak się rozmnaża?,
Zadanie domowe :
Nauczyć się czytać czytanki „węgorz”.
MATEMATYKA
Dzieci otwierają książkę na str. 26 gdzie jest wyjaśnienie jak liczyć setkami
1 setka 100
2 setki 200
3 setki 300 itd.
Wytłumaczenie dzieciom jak liczy się na setkach.
Dzieci dodają i odejmują na liczmanach w setkach.
Korzystając z pomocy rysunku ze str. 26 i liczmanów, rozwiązują zadania.
100 +100 =200
100 +100 + 100 =
100 +100 + 100 + 100 = 4 x100 =
100+100 +100 + 100 + 100 = 5 x100 =
6 x100=
7x100=
8x100=
9 x100 =
10x 100 =
Dzieci ćwiczą podobne zadania w zeszycie ćwiczeń str 12
Zad
Wpisz brakujące liczby, licz setkami.
100 ………., 200……..., ……… , 500 , ………., ………, ………,900, ……..
Zad
Uporządkuj liczby od najmniejszej do największej i zapisz je.
300,900,500,400,,200,600,1000,700,800,100
Dzieci robią zadanie na tablicy.
Zad 1,2 i 3 ze str. 32 zadania są podobne jak powyższe, dodawanie i odejmowanie pełnymi setkami
Zadanie domowe
ćw. 1 str. 16 w zeszycie ćwiczeń